Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
George

Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από George » Σάβ Ιαν 29, 2011 11:40 pm

Καλησπερα!
Νεο μελος στο site σας και θα ηθελα τα φωτα σας για να προβω στην αγορα νεας καφετιερας.

Λατρευω τον καπουτσινο και ειμαι παρα πολυ απαιτιτικος για την γευση του.
Καθημερινα πινω τουλαχιστον 2 και μαλιστα διπλες (προς τριπλες) ποσοτητες καθε φορα.

Εχω δοκιμασει καφεδες απο αρκετα μηχανηματα και δεν εχω κατασταλαξει καπου, δυστυχως μονο εξω σε καποιες καφετεριες που εχουν μεγαλα επαγγελματικα μηχανηματα το αποτελεσμα ειναι το ιδανικο και απολαμβανω σωστο καπουτσινο.

Θα ηθελα λοιπον καποιες προτασεις για την ιδανικοτερη μηχανη συμφωνα με τις απαιτησεις μου:

1) Θα πρεπει να ειναι ευχρηστη και αρκετα συντομη στην ολη διαδικασια παρασκευης καφε καθως ειδικα το πρωι δεν υπαρχει ουτε ο χρονος (μια ζωη θα τρεχουμε :a026: ) ουτε η διαθεση (1,5 ματι κλειστο 0,5 νυσταγμενο ματι ανοιχτο :mrgreen: ) για περιπλοκες και χρονοβορες διαδικασιες.
Αν δηλαδη ολα γινονταν με το πατημα ενος κουμπιου θα ημουν πολυ ευτυχισμενος ανθρωπος!
Μαλιστα για αυτο το λογο δοκιμασα 3-4 διαφορετικές μαρκες με καψουλες σε promotion καταστηματων αλλα σχεδων ολες τις απεριψα (nescafe και tassimo αθλια γευση, νερουλοι και πολυ καυτο αποτελεσμα / nespresso μετρια γευση αλλα πολυ καυτος) εκτος απο τις μηχανες illy (btw ειμαι φανατικός με τον illy καφε -αρκει να τον εχουν φτιαξει σωστα).
Οι λογοι που συγκρατηθηκα και δεν αγορασα καποιο μηχανημα με καψουλες illy ειναι οτι σε μια τετοια περιπτωση δεσμευομαι να πινω μονο illy, παντα θα υπαρχει η πιθανοτητα να σταματησουν να υποστηριζουν τις συγεκριμενες καψουλες, το κοστος της καψουλας ειναι επισης ενα θεμα, αλλα κυριως δεν ξερω κατα ποσον ειναι και υγεινο να πεφτει καυτο νερο μεσα σε πλαστικη καψουλα.... :a014:

2) Ενα αλλο συμαντικο κεφαλαιο ειδικα στον καπουτσινο ειναι το αφρογαλα.
Απο οτι εχω παρατηρησει σχεδον ολες οι καφετιερες δεινουν καπου 15-19 bars που πρακτικα ειναι πολυ λιγο για να κανεις σωστο κρεμωδες αφρογαλο και οχι γαλα βρασμενο με λιγο αραιο αφρο.
ΟΚ! Αυτο το εχω ψιλο-λυσει ηδη με εξτρα γαλατιερα (αν κι αυτη τωρα τελευταια και μετα απο 6 μηνες περιορισμενης χρησης μου κανει κατι κολπακια και το αποτελεσμα ειναι ψιλομετριο, παει προς το βρασμενο αφρο/γαλα και οχι προς κρεμωδες υψη) οποτε κι εκει θα ηθελα τα φωτα σας γιατι μαλλον χαλασε

3) Θα ηθελα να εχει τη δυνατότητα να φτιαχνω καφε ειτε με κοκκους που θα αλεθει σε μύλο είτε απο ηδη αλεσμενο καφε σε σακουλακι

4) Θελω να μπορω να ρυθμιζω ποσο δυνατο ή ελαφρυ θελω τον καφε, να ελεγχω τις θερμοκρασιες κλπ. Μαλιστα ειδικα στο θεμα γευσης ειναι sos επειδη πινω διπλή/τριπλη δοση εσπρεσσο καθε φορα θα πρεπει να εχει αρκετο καφε ωστε το αποτελεσμα να μην ειναι αραιωμενο/νερουλο!!!

Αυτα τα ολιγα... Α !ξεχασαμε κι εναν ακομα... στην Ελλαδα του ΔΝΤ τα μπατζετ ολα ειναι περιορισμενα οποτε παντα παιζει ρολο και η τιμη!!! :e014:

ΟΧΙ! Δεν ειμαι απαιτητικός! :a016:

υγ BTW Σημερα επεσε στα χερι μου το νεο φυλαδιο των MediaMarkt με κατι προσφορες σε αυτοματες εσπρεσιερες που τα κανουν ολα πολυ ευκολα (εχει delonghi και krups) σε σχετικα προσιτες τιμές και θα ηθελα να ρωτησω πια η γνωμη σας για αυτα τα μηχανηματα.

VAMPIRE

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από VAMPIRE » Κυρ Ιαν 30, 2011 12:09 am

Γιώργο καλώς όρισες στο forum . :a013:
Επειδή όμως έχεις την απειρία του πρωτάρη :shock: , όλα όσα ρωτάς είναι γραμμένα και απαντημένα μέσα στο site. :rtfm: Άρχισε λοιπόν υπομονετικά το διάβασμα και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε . :cfstd:
Φιλικά VAMPIRE . :a025:

translator

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από translator » Κυρ Ιαν 30, 2011 12:19 am

Θα σου πω 2 μεγάλες αλήθειες με τις οποίες θα ξενερώσεις:

1) Κάτω από χιλιάρικο μηχανή για αυτό που ζητάς, ΞΕΧΝΑ ΤΟ! :a038:
2) Θα χρειαστείς διάβασμα και τεχνική για να παράγεις ΣΩΣΤΟ αφρόγαλα, ακόμη κι αν τα σκάσεις αδρά... :cfstd:

Πές μας ότι αποδέχεσαι τα παραπάνω και τότε θα προχωρήσουμε παρακάτω :a048:

smoothbore

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Ιαν 30, 2011 10:11 am

Φιλε George ολοι μας θα θέλαμε μια Αντζελίνα στο πλάι μας , ναναι και καλή μαγείρισα ,να διαβάζει τα παιδιά και τσουλα στο κρεβάτι. Πρακτικά όμως ειναι ανέφικτο να συντηρείς στο σπιτι ,4 διαφορετικές γυναικες μονο με την αγάπη .
Εγώ θα σε πάω προς τα πίσω ,εκει που λες ότι απολαμβάνεις το καπουτσίνο σου σε επαγγελματικά μηχανήματα και θα πω οτι στις περισσότερες των περιπτώσεων μάλλον ,ξαναλέω μάλλον ,υπερεκτιμάς το αποτέλεσμα .
Οπως ειπώθηκε, το αφρόγαλο απαιτεί μια εξοικείωση και σωστή χρηση του εξοπλισμου που έχεις και κυρίως ; ουκ έρχεται μονον.
Μια καλή αρχή ειναι να ριξεις λιγο μελέτη στα ανάλογα τοπικ έτσι ωστε να αντιληφθείς τόσο τι "παίζει " όσο και που θες να "παίξεις" εσύ ,ετσι δεν θα εχεις και λανθασμένες εντυπωσεις για το τι μπορεί να κάνει και με πιο τροπο δουλευει μια μηχανή .
Οπως και να έχει πάντος ,ανοίγω την μηχανή πρωινιάτικα και σε 5-10 λεπτά φτιαχνω καπουτσίνο + γυρνάω σπίτι το απογευμα και φτιάχνω 3-4 καπουτσινο σερι για μενα και τους φιλους-ες μου ,δεν παίζει με την καμία (οι διαφορετικές γυναικες που λέγαμε :lol: )

George

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από George » Κυρ Ιαν 30, 2011 11:32 am

Με προβληματισατε τελειως! :e014:

Καταρχην εχω κανει μια πρωτη προσπαθεια αναγνωσης του φορουμ πολλες μερες πριν γραψω.

Επισης το μπατζετ δεν μπορει να φτανει τα 1000 ευρω!
Για ονομα του θεου καφες ειναι!

Τελος για την Αντζελινα ενταξυ τα παιδια ας διαβαζουν μονα τους και στο φαγητο θα στρωσει.... :a016:

Αντιλαμβανομαι οτι δεν μπορω να τα εχω ολα, ομως για μενα προτεραιότητα ειναι κυριως η ευχρηστια και η γρηγοράδα και φυσικα η ικανοποιητικη αποδοση.
Δεν ψαχνω το 100% επαγγελματικο αποτελεσμα ουτε τον τελειο καφε, αλλα ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα που να μην ειναι ενα καυτο νεροζουμι με ολιγον απο αρωμα καφε.

Για αυτο ρωταω κατα ποσο τα αυτοματα πολυ-συστηματα ειναι αποδοτικα καθως πουθενα δεν εχουν καποιο live promotion να δοκιμασεις. (Εκτος αν εχετε δει πουθενα στην Αθηνα πολυ ευχαριστως να παω)

translator

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από translator » Κυρ Ιαν 30, 2011 11:56 am

Αν δεν ψάχνεις το καλύτερο δυνατό αλλά βολεύεσαι με το ικανοποιητικό και το γρήγορο αποτέλεσμα, προτείνω τα εξής:

1) Μηχανή με κάψουλες και κατά προτίμηση Nespresso (εξηγώ στο 2 γιατί)

2) Κάψουλες πολλαπλών γεμισμάτων (πολλαπλά αποτελέσματα σε Nespresso, ελάχιστα σε άλλα συστήματα κάψουλας, εξ' ου και η πρώτη εισήγηση, π.χ. http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=refi ... m270.l1313)

3) Aeroccino της Nespresso http://www.nespresso.gr/displayMainAcc.asp?ITMID=580

Μηχανή την πιο φτηνή να πάρεις, όλες τον ίδιο καφέ φτιάχνουν.
Θεωρώ ότι με 100€ για μηχανή και 70€ για αφρόγαλα = 170€ θα συνδυάσεις ταχύτητα, ευκολία και ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Φυσικά, θα βάζεις ό,τι καφέ αγοράσεις με αντίστοιχο όφελος στο κόστος του καφέ.

George

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από George » Κυρ Ιαν 30, 2011 12:48 pm

Σε ευχαριστω για την προταση σου ακουγεται εξυπνη η πατεντα της customized καψουλας.

Υποθετω βεβαια οτι ειναι για τα προηγουμενα μοντελα μηχανων καθως στη φωτο δεν μοιαζει για τα νεα μοντελα που λανσαρει τωρα η NESPRESSO.

smoothbore

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από smoothbore » Κυρ Ιαν 30, 2011 12:49 pm

Η πιο "ευκολη " λυση ειναι η αγορά μιας Gaggia (σε κάποια προσφορά ισως τωρα με τις εκπτώσεις )και η αγορά απαξ ενος μυλου ξεκινώντας με μινιμουμ τα 285 που ζητάει ένας anfim best ή τα 380-390 ενας Macap αδιαβαθμητος.
Για το αφρόγαλο δεν μπορώ να σε κατατοπίσω καθότι δεν ειμαι fan ουτε και θα γινω ποτέ, σιγουρα ομως τα παιδιά που σου προτέινουν Aeroccino ή κατι παρεμφερές ξέρουν καλύτερα απο μενα τουλάχιστον .
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μάθεις να κάνεις και με την γιαγιά αφρόγαλο ,ορεξη να εχεις και ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα θα βγει.

Οι αυτόματες μηχανές που πατάς το κουμπί και βγαινει η χοντρή κυρία και λέει το ποιήμα, ειναι μια οψιόν η οποία σου λύνει τα χέρια απλά θα ξερεις οτι:
Απο φαί ; θα μαθεις ολα τα delivery , ουτε τα παιδιά θα διαβάζουν μονα τους , στο κρεβάτι θα ειναι τελείωσε να φυγουμε και με την πάροδο του χρονου η υπόθεση Αντζελίνα look θα αναχθει στο ..........ααααα this ? ........Last year ,oπως πολύ ωραία ελεγε παλιότερα η γνωστή διαφήμηση.
George έγραψε: Επισης το μπατζετ δεν μπορει να φτανει τα 1000 ευρω!
Για ονομα του θεου καφες ειναι!
Kαλά μην παιρνεις ορκο ,ξερεις ποσοι το εχουν πει αυτό;
Αστο καλυτερα γιατί μπορει να εκτεθεις ανεπανόρθωτα :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Ιαν 30, 2011 1:26 pm

translator έγραψε:Θα σου πω 2 μεγάλες αλήθειες με τις οποίες θα ξενερώσεις:
1) Κάτω από χιλιάρικο μηχανή για αυτό που ζητάς, ΞΕΧΝΑ ΤΟ! :a038:
Δεν είναι ανάγκη να δώσει 1000Eυρώ για μηχανή απο την στιγμή που υπάρχουν πολύ πιο φθηνές λύσεις με διπλά μπόιλερ.
Φαντάζομαι οτι γι'αυτό του προτείνεις μία μηχανή των χιλίων ευρώ.Για να μπορεί να χρησιμοποιεί και ατμό ταυτόχρονα χωρίς να χρειάζεται κρύωμα.
Γι'αυτόν τον σκοπό υπάρχει και η Baby twin και η Ascaso με διπλό μπόιλερ (ή ένα brew boiler και ένα thermoblock).
Το θέμα είναι να διαβάσει ο φίλος λίγο παραπάνω ώστε να κατασταλάξει στην απόφασή του για το πως-πόσο θέλει να ασχοληθεί με τον καφέ.
Ειλικρινά εγώ δεν ξέρω αν υπάρχει εύκολος τρόπος για να πιεις καφέ (καπουτσίνο-εσπρέσο) στο σπίτι.Εκτός απο το να τον πάρεις έτοιμο απο έξω ή απο τα sticks που έχουν στιγμιαίο..Με ότι αυτό συνεπάγεται.
Εγώ τον καφέ τον φτιάχνω-ασχολούμε σαν χόμπι,όχι για να πω οτι ήπια καφέ.Οπότε αφιερώνω κάποια λεπτά παραπάνω για να τον φτιάξω.
Off topic:
Λίγο καλύτερο διάβασμα.Μην ανοίγουμε πολλά ίδια θέματα.viewtopic.php?f=2&t=877

translator

Re: Προτασεις Αγορας Μηχανης για καπουτσινο

Δημοσίευση από translator » Κυρ Ιαν 30, 2011 2:12 pm

Για την Baby Twin δεν υπάρχουν αναφορές σε αυτό το forum και στο coffeegeek θα τις έλεγα "ανησυχητικές": http://www.coffeegeek.com/reviews/consu ... iababytwin

Για ascaso με διπλό boiler πρώτη φορά ακούω. Ποια λες;

Απάντηση