Μετά τη pl41tem pid, τι;;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Μετά τη pl41tem pid, τι;;

Δημοσίευση από agpol07 » Δευ Απρ 15, 2024 12:02 pm

Καλημέρα παιδιά.
Μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με την αξιοτιμη κυρία, ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω.

Να παραθέσω ποια είναι η χρήση μου.
1. Καθόλου γάλα.
2. 1 καφεδάκι την ημέρα, άντε αν έρθει κάνας φίλος μία φορά το μήνα να κάνω 2-3 παραπάνω.

Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι η σταθερότητα στη θερμοκρασία, να είναι "μαζεμένη" σε όγκο και να μην είναι άσχημη :lick:

Μετά από πολλά youtube videos και διάβασμα, νομίζω έχω καταλήξει σε 2 μηχανές.

1. marax v2. Η απορία μου είναι αν στο brew mode λειτουργεί σαν μια απλή μηχανή με μόνο boiler. Επίσης οι 3 διακόπτες για τη θερμοκρασία που έχει, είναι στην ουσία pid, ή κάτι σαν pid; και πόσο θα σταθερή είναι αν θέλω πχ να φτιάξω 2-3 εσπρεσσάκια στη σειρά; τη συγκεκριμένη τη βρίσκω σε Γερμανικό site, που έχει αναφερθεί από άλλα παιδιά εδώ μέσα, γύρω στα 1000€.
2. unica pid. Αξίζει κανείς να δώσει 1.200€, που την έχει ο αντιπρόσωπος, για μια μηχανή 10 ετών; έχω δει ότι είναι πολύ σταθερή σε θερμοκρασία, ισχύει; επίσης αξίζουν τα 200€ παραπάνω που έχει από την marax;

Η ιδανική πιστεύω θα ήταν η ecm classika pid, αλλά βγαίνει πολύ εκτός budget (1000€).

Έχετε κάποια άλλη πρόταση;


Ευχαριστώ,
Άγγελος.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Μετά τη pl41tem pid, τι;;

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Απρ 15, 2024 1:48 pm

Θα πω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας στη MaraX v2, γιατί είναι steam first μηχανή, κάτι που δεν σε ενδιαφέρει καν. Οι άλλες επιλογές που παραθέτεις είναι πολύ καλύτερες εννοείται. Επίσης θα κοίταζα και εγώ μόνο σε Ε61, αξίζει να κάνεις την αναβάθμιση.
Έχοντας χρησιμοποιήσει προσωπικά την ECM Classica PID, θα πω ότι φτιάχνει απίστευτα εξαιρετικά καφεδάκια, χωρίς πολύ προσπάθεια και κόπο.

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Μετά τη pl41tem pid, τι;;

Δημοσίευση από agpol07 » Τρί Απρ 16, 2024 7:01 pm

Σ'ευχαριστω για την απαντηση Θαναση.
Τελικα, μετα απο πολυ ψαξιμο και αναλυση, κατεληξα στην ECM.
Ειπα να κανω την υπερβαση, γιατι δεν ηθελα μετα να εχω δευτερες σκεψεις.
Τωρα για μενα εφτασα ταβανι.

Την πηρα απο barista.gr, αφου μου εκαναν και μια μικρη εκπτωση λογω του οτι ειχα παρει και την προηγουμενη μηχανη μου απο εκει.
Αναμονη για την παραλαβη τωρα.

Απάντηση