Rancilio καλαθάκια.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από boltsis » Παρ Ιαν 21, 2011 10:30 pm

Mιας και βλέπω ότι οι κάτοχοι της Rancilio Silvia αυξάνονται είπα να σας δείξω τα 2 έξτρα καλαθάκια της που πιστεύω τουλάχιστον το ένα απο αυτά (μεγάλο διπλό βαθύ 18-19gr) είναι απαραίτητο να το αποκτήσει κανείς.Λοιπόν έχουμε και λέμε
1.Καλαθάκι διπλό γνήσιο της Rancilio με κωδικό 40-100-102 που είναι στη συσκευασία της μηχανής και γεμίζει μέχρι 16+ gr max πιστευω.
2.Μεγάλο διπλό βαθύ της Rancilio με κωδικό 40100090 και μπορείτε να το βρείτε απο το γνωστό μαγαζί της TAF στη τιμή των 7.5 ευρώ http://www.cafetaf.gr/index.php?route=p ... uct_id=154 (δεν έχει φωτό αλλά κατα 99% αυτό είναι).Γεμίζει μέχρι 19gr και επίσης να αναφέρω πως εφαρμόζει και βγαίνει πιο εύκολα στο portafilter απο ότι το παραπάνω Νο 1 καλαθάκι.Είναι το καλαθάκι που πιστεύω πρέπει να προμηθευτεί ένας κάτοχος της Silvia για να μπορεί να κάνει εκχυλίσεις 18+gr.
3.Τριπλό καλαθάκι με κωδικό 40100096 που εφαρμόζει μόνο στο naked portafilter της Rancilio και νομίζω παίρνει μέχρι και 27gr.Δε μπορείτε να το βάλετε στο portafilter που έρχεται με τη συσκευασία!

Σας παραθέτω φωτό και τα τρία καλαθάκια μαζί απο το μικρότερο ως το μεγαλύτερο που μπορεί κανείς εύκολα να τα αναγνωρίσει απο τα μεγέθη του..
Φωτογραφία0220.jpg
Φωτογραφία0222.jpg
Και τα τρία στο πλάι τους γράφουν Rancilio και το σχετικό κωδικό τους.Η σίτα τους και στα τρία απο ότι βλέπω εγώ :geek: τουλάχιστον είναι ίδια.Σας παραθέτω συγκριτικές φωτό..
Εδώ τι καλαθάκι Νο 1 με το Νο 2
Φωτογραφία0225.jpg
Και εδώ το Νο 1 με το Νο 3 καλαθάκι
Φωτογραφία0227.jpg
Και εδώ όλη η μαγεία, το τριπλό καλαθάκι με το naked portafilter της Rancilio που αγόρασα απο http://www.espressocoffeeshop.com/store/product844.html
Φωτογραφία0214.jpg

Χρήστο και λοιποί αν έχετε να διορθώσετε κάτι για τη πληρότητα των gr για το κάθε καλαθάκι γιατί δεν ήμουνα σίγουρος η να προσθέσετε κάτι επιπλέον :roll:..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 22, 2011 9:07 am

Ευχαριστούμε Ηλία για την πολύ καλή πληροφόρηση. Άλλαξα στο πρωτότυπο κείμενο σου την χωρητικότητα του διπλού που έρχεται με την μηχανή σε 16+ g αντί του 17 g και αυτονόμησα την δημοσίευση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anepro

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από anepro » Σάβ Ιαν 22, 2011 9:39 am

Από που μπορούμε να προμηθευτούμε το τριπλό καλαθάκι;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 22, 2011 10:58 am

Το τριπλό χωράει μόνο στο naked, άρα κανόνισε να τα αγοράσεις μαζί όπως έκανε ο Ηλίας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anepro

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από anepro » Σάβ Ιαν 22, 2011 11:06 am

Αν είναι να πάρω τη μηχανή από http://www.espressocoffeeshop.it θα πάρω και naked portafilter από τον ίδιο. Έστειλα mail πάλι σήμερα για εκπτωτικό κουπόνι.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από boltsis » Σάβ Ιαν 22, 2011 12:08 pm

Παρακαλώ Χρήστο!Το τριπλό χωρίς naked portafilter είναι άχρηστο ουσιαστικά αλλά δε ξέρω αν ποτέ το χρησιμοποιήσω διότι πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 25gr!Και αν μπουκώσεις τη μηχανή?Πρέπει να ξαναδοκιμάσεις πάλι και πάνε 50gr!Eξάλλου δεν είναι μόνο αυτό, άντε κάποια στιγμή θα πετύχεις το κόψιμο κτλπ, αλλά η ψυχολογία ότι στα 250 gr θα πιείς 10 καφέδες ενώ στα 18gr+ που παίζουμε οι περισσότεροι θα πείς και 14 καφέδες αν είσαι προσεκτικός.Εννοείται ότι κάποια στιμγή θα το δοκιμάσω!!
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από dgn » Σάβ Ιαν 22, 2011 2:02 pm

Πολύ ωραίο και κατατοπιστικότατο post.
Μια ερώτηση από την πλευρά μου:
Στην photo φαίνεται ότι το 40-100-102 καλαθάκι είναι το μικρότερο (πρώτο κατά σειρά) και είναι και αυτό το οποίο έχει έρθει με τη Silvia μου. Αν θυμάμαι καλά πάνω από 16gr. δύσκολα παίρνει.
Μήπως το "μεγάλο" διπλό είναι τελικά αυτό με τον κωδικό 40100090 ?

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από dgn » Σάβ Ιαν 22, 2011 2:04 pm

Και κάτι ακόμη: στο 40-100-102 καλαθάκι μου δεν αναφέρεται πουθενά ότι είναι Rancilio.
Το γράφει σε κάποιον από εσάς?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιαν 22, 2011 3:25 pm

Είχε λάθος τους κωδικούς στο κείμενο ο Ηλίας. Το διόρθωσα τώρα. Το μανίσιο είναι το 40-100-102 και το δικό μου έχει μόνο τον αριθμό κτυπημένο πάνω του. Δεν έχει κτυπημένο πουθενά "Rancilio".
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Rancilio καλαθάκια.

Δημοσίευση από boltsis » Σάβ Ιαν 22, 2011 4:35 pm

Nαι είχα κάνει λάθος τους αριθμούς, συνέβη λόγω κούρασης και έλλειψη φωτός :geek: .Επειδή λέιπω σε ταξίδι όταν θα γυρίσω τη Δευτέρα θα κοιτάξω για τυχόν λάθη.Νομίζω αν δε κάνω λάθος και τα τρία καλαθάκια γράφουν Rancilo στο πλάι τους..
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

Απάντηση