ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Τρί Ιαν 30, 2024 9:31 pm

Καλησπέρα παιδιά ! Έχοντας περάσει διάφορα στάδια(gaggia, lelit ακόμα και delonghi magnifica - μακριά), το τελευταίο διάστημα μένω στη Βουλγαρία όπου παίζει φρέντο σε κάμποσα μαγαζάκια ευτυχώς, αλλά επειδή είμαι πρεζάκι με φρεντάρα νομίζω ήρθε η ώρα να φτιάσω εξοπλισμό :) Btw πίνω σχεδόν αποκλειστικά freddo cappuccino χειμώνα καλοκαίρι :a013:

Σκέφτομαι να ανέβω επίπεδο αυτή τη φορά (όλοι το έχετε κάνει, μη με κοιτάτε έτσι :D ) Στην αρχή σκεφτόμουνα να πάω σε Bezzera bz10 + niche zero αλλά το ότι δεν υπάρχουν στη χώρα με αγχώνει. Δεν ξέρω τι παίζει με vat + τελωνεία(ειδικά με UK από όπου είναι ο niche zero) και το φοβάμαι να παραγγείλω απέξω, οπότε κοιτάω τι παίζει εγχώρια, στα μαγαζιά εδώ πέρα, που είναι άμεση η αγορά και εύκολη.

Γενικά παίζουν κάμποσες lelit (στην ελλάδα έχω την PL41EM που την είχα πάρει 310 ευρώ και σήμερα κάνει 470 - τρελό). Σκεφτόμουνα όμως να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό και σίγουρα ανώτερο σε κλαση.

Κοιτούσα τον συνδυασμό ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto που είναι βασικά in stock εδώ πέρα κοντά μου και μπορώ να τα πάρω και άμεσα. Και είπα να πάρω κάποιες γνώμες από άτομα που γνωρίζουν τη μηχανή και τον κόφτη. Είναι καλές επιλογές για καλό αποτέλεσμα ? Η μηχανή είναι γύρω στα 1400 ευρώ εδώ και ο κόφτης 350.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες παιδιά ! Ευχαριστώ πολύ !

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Ιαν 31, 2024 12:12 pm

η ecm ειναι εγγυηση. μονου boiler ομως. αν εχεις σκοπο να κανεις και κανα αφρογαλο παρε την bz10 από εδώ https://www.elektros.it/gr/en/coffee_ma ... -bz10.html το μαγαζί είναι εγγύηση. τέλος ο μύλος που αναφέρεις είναι μεχ. με bezzera bz10 και niche παντως θα εισαι για πολλα χρονια ευτυχισμενος.

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Τετ Ιαν 31, 2024 6:54 pm

Ναι το έχω δει το elektros, φαντάζομαι από ιταλία δεν θα έχω θέμα με τελωνεία και ιστορίες. Την γλυκοκοιτάζω την bezzera διαβάζω ότι είναι μηχανάρα. Βασικά αφρόγαλα δεν κάνω ζεστό, μόνο κρύο σε μίξερ γιατί πίνω σχεδόν πάντα φρέντο καπουτσίνο, οπότε λογικά δεν θα είναι θέμα.

Ναι τον μύλο μάλλον δεν θα τον πάρω αυτόν. Διάβαζα ότι το finer grind του είναι κοντά σε turkish, οπότε μακρυά. Θέλω πολύ τον niche αλλά είναι από αγγλία ρε γαμώτο και δεν ξέρω αν αξίζει, μου φαίνεται θα χρυσοπληρώσω τo τελωνείο. Αλλά την bezzera την γουστάρω πολύ.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Ιαν 31, 2024 9:11 pm

Δεν υπάρχει τελωνείο απ' το elektros. Πάρε αφοβα. Εγω θα πήγαινα σε bezzera. Στα συν πάντα φρέσκο νερό κατά την εκχύλιση και όχι νερό απ' το boiler. Τώρα για μύλο δες και στις αγγελίες

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Πέμ Φεβ 01, 2024 2:11 am

Α ωραία τότε ναι και εγώ bezzera θα προτιμούσα τότε σίγουρα, μάλλον θα την παραγγείλω γιατί είναι μηχανάρα. Για μύλο ακόμα δεν ξέρω το ψάχνω. Θα γούσταρα τρελά niche zero, αλλά το βλέπω χλωμό θα το χρυσοπληρώσω μου φαίνεται.

Θα πρότεινες κάποιον από elektros ? Άμα είναι να παραγγείλω από εκεί αξίζει να πάρω και το μύλο πιστεύω. Βλέπω αναφέρεται αρκετά ο silenzio και ο mignon στο forum ?

https://www.elektros.it/gr/en/coffee_gr ... black.html
https://www.elektros.it/gr/en/coffee_gr ... ianco.html

Και ο atom 65 συζητιέται αρκετά αλλά βλέπω δεν έχουν διαθεσιμότητα γενικά οι μύλοι στο elektros, πακέτο.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Φεβ 01, 2024 8:29 am

φιλε μου ο μονος που έχω να προτείνω από εκεί είναι ο eureka atom 75 που είναι τρομερός μύλος(εχει βλεπω και εναν μαυρο καλη τιμη), αλλά μάλλον ξεφεύγει απ το budget σου. βέβαια δεν είναι single dose μύλος αν αυτο σε ενδιαφερει. μπορεις να παρεις και αυτον που αναφερεις απο εκει, δεν ειναι οτι δε θα σου δωσει αποτελεσμα, αλλα φοβαμαι οτι μετα απο λιγο καιρο θα ψαχνεις για αναβαθμιση.

επισης στειλε και ενα μail για το πακετο που σε ενδιαφερει και ζητα εκπτωση, σιγουρα θα σου κανουν καποια

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Πέμ Φεβ 01, 2024 5:00 pm

Ναι βασικά μιλούσα με το μαγαζί που παίρνω καφέ εδώ δίπλα και κάνει καφεδάρες και έχουν την ECM classica έτοιμη και μάλιστα θα έχω και έκπτωση μου είπαν και αρχίζω και το σκέφτομαι σοβαρά. Ξέρω ότι είναι μηχανάρα αλλά θα κοιτάξω και μερικά βιντεάκια online να δω λεπτομέρειες. Δύσκολη επιλογή αλλά αναρωτιέμαι αν έχει τόσο μεγάλη διαφορά η bezzera από την ecm που αξίζει να την παραγγείλω από ιταλία.

Τον atom δεν τον έχουν δυστυχώς. Έχουν Malhkonig που είναι αρρώστια αλλά εκεί ξεφεύγει πολύ το πράγμα. Ο μύλος είναι θέμα γιατί δεν βλέπω ετοιμοπαράδοτους γενικά τριγύρω :|

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Φεβ 01, 2024 6:42 pm

Άλλη κατηγορία η bz10 και άλλη η κλασικα. Ζυγίζεις κι αποφασίζεις

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Πέμ Φεβ 01, 2024 7:16 pm

Αλήθεια ? Είχα την εντύπωση ότι είναι παρόμοιες σε ποιότητα :O Σε διάφορες συζητήσεις μάλιστα διαβάζω ότι η ECM είναι καλύτερη ποιοτικά (εξαρτήματα κτλ) και ότι έχει καλύτερο thermal stability.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Φεβ 01, 2024 9:25 pm

Για τη ποιότητα είναι πολύ κοντά. Για θερμοκρασιακή σταθερότητα δεν ισχύει. Κορυφαίες μάρκες και οι 2.

Απάντηση