ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Πέμ Φεβ 01, 2024 9:33 pm

Με φόβισες λίγο με το ότι είναι διαφορετική κατηγορία να πω την αλήθεια :c034: Το είπες περισσότερο αναφορικά με τον τρόπο που θερμαίνονται (heat exchanger vs single boiler) ?

Άμα είναι να επιλέξω την ECM Classica και είναι συγκριτικά χειρότερη με την bz10 τότε θα πάω στη bezzera, αλλά δεν έχουν σοβαρές διαφορές ποιοτικά μου είναι ευκολότερη η αγορά της ECM για να πω την αλήθεια. Το ότι καθυστερεί στο αφρόγαλο η classica δεν με νοιάζει καθόλου βασικά καθώς πίνω αποκλειστικά freddo :a013:

Τώρα για μύλο σίγουρα δεν πάω στον mignon perfetto, δεν με ψήνει, υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Ακόμα το ψάχνω πάντως γιατί είναι πολύ σημαντικό κομμάτι επίσης.

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Πέμ Φεβ 01, 2024 11:11 pm

Κοιτώντας στο elektro.it και ψάχνοντας λίγο σχετικά βλέπω ότι ο Eureka Mignon Specialita είναι πολύ καλός. Νομίζω γενικά θα προτιμούσα niche zero γιατί τα κωνικά μαχαίρια μάλλον μου ταιριάζουν (μ'αρέσουν η οξύτητα στον καφέ) αλλά το τελωνείο είναι μεγάλο θέμα και μάλλον λέω να πάω στον specialita. Επίσης βρίσκω τον mazzer super jolly εδώ σε μαγαζιά περίπου 750 ευρώ που νομίζω είναι επίσης καλή περίπτωση.

Ίσως θα ήταν καλύτερα να τον προτιμήσω φαντάζομαι. Είναι κρίμα να έχω ECM ή Bezzera και μέτριο grinder :/

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Φεβ 02, 2024 7:47 am

αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά για super jolly που βρίσκεις στις αγγελίες με 150Ε δώστα στο atom 75 που σου είπα να πιάσουν τόπο τουλάχιστον

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Παρ Φεβ 02, 2024 10:14 am

Όχι εντάξει δεν νομίζω να πάω εκεί για τώρα, ίσως για δεύτερο grinder αργότερα να πάρω τον atom. Νομίζω ότι καταλήγω στον specialita. Από όσα διάβασα και είδα είναι πολύ καλός και τον βρίσκω κοντά στα 400 ευρώ.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Φεβ 02, 2024 10:27 am

hthought έγραψε:
Πέμ Φεβ 01, 2024 11:11 pm
Κοιτώντας στο elektro.it και ψάχνοντας λίγο σχετικά βλέπω ότι ο Eureka Mignon Specialita είναι πολύ καλός. Νομίζω γενικά θα προτιμούσα niche zero γιατί τα κωνικά μαχαίρια μάλλον μου ταιριάζουν (μ'αρέσουν η οξύτητα στον καφέ) αλλά το τελωνείο είναι μεγάλο θέμα και μάλλον λέω να πάω στον specialita. Επίσης βρίσκω τον mazzer super jolly εδώ σε μαγαζιά περίπου 750 ευρώ που νομίζω είναι επίσης καλή περίπτωση.

Ίσως θα ήταν καλύτερα να τον προτιμήσω φαντάζομαι. Είναι κρίμα να έχω ECM ή Bezzera και μέτριο grinder :/
Πάντως 750 θα σου πάει και ο Niche Zero μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο, μη σου πω και λίγο λιγότερο ίσως. Αν βρίσκεσαι δηλαδή σε αυτά τα χρήματα, να τον υπολογίζεις και αυτόν.

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Παρ Φεβ 02, 2024 10:52 am

thanasis00 έγραψε:
Παρ Φεβ 02, 2024 10:27 am
hthought έγραψε:
Πέμ Φεβ 01, 2024 11:11 pm
Κοιτώντας στο elektro.it και ψάχνοντας λίγο σχετικά βλέπω ότι ο Eureka Mignon Specialita είναι πολύ καλός. Νομίζω γενικά θα προτιμούσα niche zero γιατί τα κωνικά μαχαίρια μάλλον μου ταιριάζουν (μ'αρέσουν η οξύτητα στον καφέ) αλλά το τελωνείο είναι μεγάλο θέμα και μάλλον λέω να πάω στον specialita. Επίσης βρίσκω τον mazzer super jolly εδώ σε μαγαζιά περίπου 750 ευρώ που νομίζω είναι επίσης καλή περίπτωση.

Ίσως θα ήταν καλύτερα να τον προτιμήσω φαντάζομαι. Είναι κρίμα να έχω ECM ή Bezzera και μέτριο grinder :/
Πάντως 750 θα σου πάει και ο Niche Zero μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο, μη σου πω και λίγο λιγότερο ίσως. Αν βρίσκεσαι δηλαδή σε αυτά τα χρήματα, να τον υπολογίζεις και αυτόν.
Ρε συ έχω ακούσει πολλά για αγορές από UK και το φοβάμαι. Ένας φίλος μου παρήγγειλε πρόσφατα από εκεί ένα μικροitem και δεν του ήρθε ποτέ. Προφανώς μπορεί να ήταν και ατυχία αλλά δεν θέλω να μπλέξω σε τέτοια τώρα για τόσο ακριβό αντικείμενο. Επίσης, για 750 δεν ξέρω αν αξίζει κιόλας. Αρκετά τα χρήματα και νομίζω σε αυτό το επίπεδο υπάρχουν πολλές δυνατές επιλογές. Ίσως το σκεφτώ για αργότερα κάποια στιγμή αλλά ο specialita νομίζω θα είναι πολύ τίμιος, βλέπω πάρα πολύ καλά σχόλια τριγύρω. Υποπτεύομαι ότι ο niche θα έιναι πολύ καλός βέβαια αλλά νομίζω και με τον specialita θα πάρω δυνατό αποτέλεσμα. Αλλά όπως είπε ο φίλος παραπάνω, o Perfetto που σκεφτόμουνα στην αρχή μάλλον είναι ο χειρότερος του eureka lineup λόγω του multipurposing, δεν είναι ο καλύτερος για εσπρέσσο.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Φεβ 02, 2024 12:13 pm

hthought έγραψε:
Παρ Φεβ 02, 2024 10:52 am
thanasis00 έγραψε:
Παρ Φεβ 02, 2024 10:27 am
hthought έγραψε:
Πέμ Φεβ 01, 2024 11:11 pm
Κοιτώντας στο elektro.it και ψάχνοντας λίγο σχετικά βλέπω ότι ο Eureka Mignon Specialita είναι πολύ καλός. Νομίζω γενικά θα προτιμούσα niche zero γιατί τα κωνικά μαχαίρια μάλλον μου ταιριάζουν (μ'αρέσουν η οξύτητα στον καφέ) αλλά το τελωνείο είναι μεγάλο θέμα και μάλλον λέω να πάω στον specialita. Επίσης βρίσκω τον mazzer super jolly εδώ σε μαγαζιά περίπου 750 ευρώ που νομίζω είναι επίσης καλή περίπτωση.

Ίσως θα ήταν καλύτερα να τον προτιμήσω φαντάζομαι. Είναι κρίμα να έχω ECM ή Bezzera και μέτριο grinder :/
Πάντως 750 θα σου πάει και ο Niche Zero μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο, μη σου πω και λίγο λιγότερο ίσως. Αν βρίσκεσαι δηλαδή σε αυτά τα χρήματα, να τον υπολογίζεις και αυτόν.
Ρε συ έχω ακούσει πολλά για αγορές από UK και το φοβάμαι. Ένας φίλος μου παρήγγειλε πρόσφατα από εκεί ένα μικροitem και δεν του ήρθε ποτέ. Προφανώς μπορεί να ήταν και ατυχία αλλά δεν θέλω να μπλέξω σε τέτοια τώρα για τόσο ακριβό αντικείμενο. Επίσης, για 750 δεν ξέρω αν αξίζει κιόλας. Αρκετά τα χρήματα και νομίζω σε αυτό το επίπεδο υπάρχουν πολλές δυνατές επιλογές. Ίσως το σκεφτώ για αργότερα κάποια στιγμή αλλά ο specialita νομίζω θα είναι πολύ τίμιος, βλέπω πάρα πολύ καλά σχόλια τριγύρω. Υποπτεύομαι ότι ο niche θα έιναι πολύ καλός βέβαια αλλά νομίζω και με τον specialita θα πάρω δυνατό αποτέλεσμα. Αλλά όπως είπε ο φίλος παραπάνω, o Perfetto που σκεφτόμουνα στην αρχή μάλλον είναι ο χειρότερος του eureka lineup λόγω του multipurposing, δεν είναι ο καλύτερος για εσπρέσσο.
Ο Niche Zero στέλνεται με DPD, που έχει και παρουσία στην Ελλάδα, οπότε είναι αδύνατον να χαθεί το αντικείμενο. Επίσης συμφωνώ ότι υπάρχουν κι άλλες επιλογές σε αυτά τα χρήματα, οπότε είναι πραγματικά personal preference τι θα επιλέξεις. Σημειώνω ότι πέρασαν από τα χέρια μου και Mazzer Super Jolly και Specialita πριν τον Niche, και η διαφορά του Niche είναι μεγάλη, φαίνεται ότι και εμένα τα κωνικά μαχαίρια μου βγάζουν πιο γευστικά καφεδάκια, είτε specialty είτε blends.
Πιθανόν να μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο Niche εδώ, κυκλοφορούν κάποιοι σε αγγελίες, και σε χαμηλότερη τιμή αλλά και χωρίς μεταφορικά/τελωνεία. Στη τιμή που παίζει μεταχειρισμένος νομίζω είναι ανώτερος από τους καινούριους σε αυτά τα χρήματα.

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Παρ Φεβ 02, 2024 3:30 pm

Δεν μένω ελλάδα δυστυχώς :( Αλλά αυτό με τα κωνικά μαχαίρια μπορεί να παίζει και για μένα γιατί μ'αρέσει η οξύτητα. Πως σου είχε φανεί ο specialita ?

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Φεβ 02, 2024 3:49 pm

hthought έγραψε:
Παρ Φεβ 02, 2024 3:30 pm
Δεν μένω ελλάδα δυστυχώς :( Αλλά αυτό με τα κωνικά μαχαίρια μπορεί να παίζει και για μένα γιατί μ'αρέσει η οξύτητα. Πως σου είχε φανεί ο specialita ?
Επειδή τον έχει φίλος και πίνω καμιά φορά και εκεί καφεδάκια, είναι ικανοποιητικός θα έλεγα, και μπορεί και διαχειρίζεται καλά και τους specialty. Δεν έχω δοκιμάσει ακριβώς τις ίδιες ποικιλίες τελευταία για να θυμηθώ διαφορές, αλλά γενικά είναι και αυτός από τους πιο αξιόλογους grinders.

hthought
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 1:02 am
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: ECM Classica PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41EM
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: ECM Classica PID + Eureka Mignon Perfetto - Καλή επιλογή ?

Δημοσίευση από hthought » Παρ Φεβ 02, 2024 4:08 pm

Διαβάζω πολύ καλά σχόλια γενικά και μάλλον θα τον αγοράσω σήμερα. Στα λεφτά αυτά φαίνεται πολύ τίμια επιλογή. Και μάλλον θα πάω σε ECM classica επειδή είναι δίπλα μου το μαγαζί και το έχει και σε καλή τιμή. Νομίζω θα βγάλω δυνατό εσπρεσσάκι με τον συνδυασμό. Ελπίζω τουλάχιστον. Η ECM πάντως είναι μηχανάρα.

Απάντηση