Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nikp81

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Ιαν 20, 2011 1:58 pm

Kate10 έγραψε:Φίλε μου σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλλω κάποιον. Το "ηλίθιο" πάει στην δική μου περίπτωση (ουσιαστικά για μένα το λέω!), που επειδή θέλω να πείνω έναν σωστό καφέ (που είναι καθαρά μία απόλαυση και τίποτα άλλο) θα πρέπει να χαλάσω τόσα χρήματα. Όπως ανέφερα παραπάνω το κατανοώ όλο αυτό με τον μύλο και το αντιλαμβανομαι.
Και πάλι συγγνώμη αν σε πρόσβαλλα, δεν το ήθελα. Απλά δεν το εξέφρασα σωστά.:e014:

Δεν φαντάζομαι πράγματα, ούτε θέλω να πιστεύω κάτι.Γι' αυτό ρωτάω εσάς αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν να αγοράσω π.χ. την Tassimo. Το ερώτημα μου είναι πως με λίγα χρήματα και όχι με 500 ευρώ μπορεί κανείς να πείνει ένα αξιόλογο καφέ.

Μου αναφέρεις τη Gaggia (γύρω στα 200). εχεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο να μου προτείνεις γιατί βλέπω πολλά στο σκρουτζ. Αυτήν αν την συνδυάζαμε με τους απλούς μύλους που προανέφερα θα κάναμε δουλειά?

Gaggia Baby ...Φυσικα και θα κανεις δουλεια με εναν απλο μυλο ...δεν ειναι αναγκη να δωσεις καμια περιουσια...Σου ειπα παρε μια μηχανη αξιολογη και χωρις μυλο στην αρχη , και παρε φρεσκοψημενο και φρεσκοκομμενο καφε απο Taf αν εισαι αθηνα και ειμαι σιγουρος οτι θα μας ευχαριστεις με το καφεδακι που θα πινεις ...
Οπως προειπες , ο καφες ειναι απολαυση , και οι απολαυσεις σε αυτη τη ζωη πληρωνονται (αναλογα βεβαια με το τι διαθετει ο καθενας ) :a013:
Φιλικα Νικος!!

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από Kate10 » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:07 pm

Παιδιά δεν ήθελα να σας προσβάλλω. Μην το παίρνετε έτσι. Για μένα μιλάω που θέλω να πίνω ή άτιμη ενα σωστό καφέ την ημέρα και για αυτόν θα πρέπει να ξοδέψω τόσα λεφτά ενώ υπάρχουν ένα κάρο άλλες πιο σοβαρές ανάγκες!!!

Αν είχα την δυνατότητα, εννοείται θα έσκαγα τόσα για να πίνω έναν ποιοτικό εσπρέσσο μιας και μου αρέσει το άρωμα και η γεύση του τρελά! Οπότε την ίδια τρέλα μοιραζόμαστε όλοι εδώ μέσα! Δεν σας θεωρώ ηλίθιους αλλά τυχερούς που απολαμβάνετε τόσο καλό καφέ!

Στο θέμα μας τώρα, όπως είπε και ο nikp81 είναι προτιμότερο να πάρεις κάτι καλύτερο και να σου κρατήσει, παρά κάτι που αργότερα να το κλαίς γιατί πολύ απλά συνειδητοποιείς ότι ήταν κακή αγορά και ξανααγοράζεις κάτι άλλο, οπότε τα έξοδα είναι περισσότερα.

1) Οι μύλοι αυτοί οι μικροί θα βοηθήσουν?
2) Οι αυτοματοποιημένες μηχανές με κάψουλες με προβληματίζουν γιατί δεν μπορείς να βάλεις κάποιον άλλον καφέ πέρα από τα είδη που υπάρχουν στις κάψουλες αυτές. Οπότε δεν θα ήθελα να καταφύγω σε κάτι τέτοιο. Άρα τις αποκλείουμε!
Σε ημιαυτόματες ποια προτείνετε (π.χ.Gaggia klp)?

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από Kate10 » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:09 pm

@Νίκος
Πέρα από την Gaggia Baby ποιες άλλες έχουν παρόμοιες δυνατότητες και ποιότητα καφέ?
Ρωτάω σε περίπτωση που δεν θα βρω διαθέσιμη. Ναι, Αθήνα είμαι και μακάρι να κάνουμε καλή αγορά και να πίνω κι εγώ το ωραίο espressaki μου στην υγειά σας!

anepro

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:16 pm

Kate (κατερίνα;), χωρίς παρεξήγηση για πολλές από τις παραπάνω απορίες υπάρχουν εκτεταμένες συζητήσεις στο forum. Χρόνο για ψάξιμο και διάβασμα χρειάζεσαι.

nikp81

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:24 pm

Λοιπον ακου λιγο τι αγορασα εγω , ποσο και τις εντυπωσεις μου :
1)Morris A1608 , 140 ευρω , Μηχανη με presurized pf που δεν αξιζει τα λεφτα της - ο Καφες που εβγαζε ηταν χαλια εως μετριος...
2)Φτηνη μηχανη Delongi , 50 ευρω , Μηχανη με presurized pf , Περιπου ιδιο καφε με την Μορρις αλλα τουλαχιστον δεν εδωσα 140 ευρω , Καφες μετριοτατος!!
3)Delonghi Nespresso , 69 ευρω(κανονικη τιμη 99 ευρω) , Μηχανη με καψουλες Nespresso , ο καφες νεροζουμι σκετο , δεν περιμενα να ειναι τοσο χαλια...
4)Gaggia Baby Dose , 250 ευρω απο ΜΜ (η καλυτερη τιμη που βρηκα ακομα και απο νετ) , Μηχανη που παιρνει φρεσκο καφε και pods , Η μονη αξιολογη αγορα που εκανα (και ευχαριστω τα παιδια εδω κ εγω για τις συμβουλες τους) και πινω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξιολογο καφε...
Επισης με πολυ διαβασμα εδω θα σου λυθουν πολλες αποριες...Δες λιγο το θεμα "Διαφορες Gaggia"..
Για μενα κοιτα στα ΜΜ για Baby Dose στα 250 ...

Βγαλε μονη σου συμπερασματα :oneup: :a013:

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από Alex_Under » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:27 pm

Το Lidl κατα καιρούς βγάζει εσπρεσσιέρες... Περιμένεις και όποτε βγάλει, παίρνεις μία με 40-50€.
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

anepro

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από anepro » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:31 pm

barr έγραψε:Η καλύτερη λύση για τις ανάγκες σου πιστεύω ότι είναι μια μηχανή τύπου nespresso.
Πάρε την φτηνότερη, όλες το ίδιο είναι. :oneup: Αν θές και καπουτσίνο πάρε και ένα aeroccino ή κτύπα ζεστό γάλα με το μιξεράκι του φραπέ.
Όταν και αν ποτέ ξεπεράσεις τις ανάγκες αυτές, βλέπεις και πάλι για ημιαυτόματες μηχανές.
+1 :oneup:

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από Kate10 » Πέμ Ιαν 20, 2011 2:41 pm

@Νικος
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. θα κοιτάξω τα άρθρα για τις Gaggia και θα αποφασίσω. :oneup:

Dimitris_P

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Ιαν 20, 2011 3:13 pm

Κατερίνα,

κατ'αρχάς χαλάρωσε λίγο και πάρε βαθιές ανάσεις γιατί έχεις μπερδευτεί με τόσα που έχεις ακούσει. :cfstd:
κι εγώ έτσι ήμουν αρχικά, άλλαξα κανά 2-3 μηχανές και μύλους μέχρι να κατασταλλάξω :)

αν θες να επενδύσεις μία και καλή τότε υπάρχουν δύο λύσεις. καλός μύλος και ικανή μηχανή. για τους μύλους έχουμε ένα σωρό τοπικά που μπορείς να διαβάζεις με τις ώρες (και με τις μέρες ίσως). θα σε βοηθήσω όμως λιγάκι λέγοντάς σου ότι πολύ καλοί value for money μύλοι είναι ο Anfim Best στα 285€ και ο Ascaso i-2 που είναι σε έκπτωση αυτές τις μέρες στα 139€, αν έχουν μείνει κομμάτια.

τώρα από μηχανή να κοιτάξεις κάποια που είναι με μπόιλερ και όχι pressurized σύστημα, δηλαδή να έχεις εσύ τον έλεγχο του αποτελέσματος.

αν δε θες να πάρεις καινούρια, είναι πολύ καλή η Gaggia Baby και την προσφέρει ο Βαγγέλης στις αγγελίες σε άριστη τιμή.
viewtopic.php?f=17&t=766

οπότε μύλος + καφετιέρα + tamper και είσαι έτοιμη :b050:

translator

Re: Αγορά Μηχανής Εσπρεσσο/Καπουτσίνο

Δημοσίευση από translator » Πέμ Ιαν 20, 2011 3:33 pm

Λοιπόν,

Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογή που μπορείς να κάνεις με σημερινά δεδομένα (αύριο δεν ξέρεις τι προσφορά μπορεί να βγει) και παραμένοντας στο budget που έθεσες, είναι αυτή που προτείνει κι ο Δημήτρης από πάνω, δηλαδή η μηχανή που πουλάει ο Βαγγέλης ο καφετζής:
viewtopic.php?f=17&t=766

Με φρεσκομμένο και σε μικρή ποσότητα καφέ από καφεκοπτείο, θα τη βγάλεις μια χαρά μέχρι να ξαναμαζέψεις κάποια στιγμή για μύλο ;)

Απάντηση