Αγορά μύλου Eureka

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Αγορά μύλου Eureka

Δημοσίευση από crs13 » Παρ Σεπ 01, 2023 2:29 pm

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να προχωρήσω σε αλλαγή του Mazzer SJ (λόγω θορύβου και ανανέωσης) με έναν από τους παρακάτω μύλους:
1. Eureka Mignon Specialita
2. Eureka Mignon Zero

Τείνω στον Specialita, με σκοπό να βάζω π.χ. 200γρ. μέσα στο δοχείο, να χρονομετρήσω τα γραμμάρια που θέλω ανά δόση, έτσι ώστε να απλοποιήσω την καθημερινή παρασκευή του καφέ μου.
Η ερώτηση μου είναι η εξής, η κατακράτηση που έχει ο Specialita σε σχέσημε τον zero είναι τέτοια ώστε να μου δώσει ένα πραγματικά χειρότερο αποτέλεσμα στον καφέ μου.

Η μηχανή μου είναι η Lelit Anna και ο καφές που παρασκευάζω είναι freddo espresso συνήθως χρησιμοποιώντας commercial καφέδες (π.χ. jacobs, hausbrandt)

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Αγορά μύλου Eureka

Δημοσίευση από Spira » Παρ Σεπ 01, 2023 11:43 pm

Ο ίδιος μύλος (ίδια μαχαίρια) είναι με πολύ μικρές διαφορές. Ο μόνος λόγος για να προτιμήσεις τον zero είναι γιατί νομίζω συνήθως είναι φτηνοτερος.(δεν έχει timer και οθόνη ο zero) Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα και τον turbo που έχει 65mm μαχαίρια.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αγορά μύλου Eureka

Δημοσίευση από crs13 » Σάβ Σεπ 02, 2023 10:32 am

Spira έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 11:43 pm
Ο ίδιος μύλος (ίδια μαχαίρια) είναι με πολύ μικρές διαφορές. Ο μόνος λόγος για να προτιμήσεις τον zero είναι γιατί νομίζω συνήθως είναι φτηνοτερος.(δεν έχει timer και οθόνη ο zero) Αν σε παίρνει οικονομικά κοίτα και τον turbo που έχει 65mm μαχαίρια.
Αναφορικά με την κατακράτηση του specialita σε σχέση με το Zero;
Ποια είναι η άποψη σου, μπορεί να έχει μεγάλη επίπτωση στον freddo;

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Αγορά μύλου Eureka

Δημοσίευση από Spira » Σάβ Σεπ 02, 2023 5:17 pm

Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει διαφορά στην κατακράτηση. Ο συγκεκριμένος μύλος είναι κυρίως για άλεση με γεμάτο hopper. Απλά ο zero έχει την φυσούνα που την πατάς που μπορείς να την αγοράσεις και αργότερα αν το αποφασίσεις.

Άβαταρ μέλους
crs13
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2016 6:00 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit Anna PL41TEM
Μύλος:: Mazzer supper jolly
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Αγορά μύλου Eureka

Δημοσίευση από crs13 » Σάβ Σεπ 02, 2023 5:40 pm

Spira έγραψε:
Σάβ Σεπ 02, 2023 5:17 pm
Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει διαφορά στην κατακράτηση. Ο συγκεκριμένος μύλος είναι κυρίως για άλεση με γεμάτο hopper. Απλά ο zero έχει την φυσούνα που την πατάς που μπορείς να την αγοράσεις και αργότερα αν το αποφασίσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ!

Απάντηση