Αγορά Μηχανής...

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
livaspy

Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από livaspy » Πέμ Ιαν 13, 2011 12:16 am

Καλησπέρα, μετά από αρκετές ημέρες διάβασμα είπα να ζητήσω την βοήθεια σας, λοιπόν έχω μια nespresso d100 και μετά από 2 χρόνια χωρίς να είμαι εντυπωσιάσμενος από τα αποτελέσματα της αποφάσισα ότι πρέπει να στραφώ σε κάτι άλλο.Το πρόβλημα μου δημιουργήθηκε όταν πηγαίνοντας για την δουλεία μου σταμάτησα(σταματάω συχνά) σε μια καφετέρια για να πάρω cappuccino όπου και ξετρελάθηκα...Έτσι από περιέργεια ο τύπος έχει μια μηχανή Faema τεράστια και χρησιμοποιεί καφέ dimello, τι πρέπει να αγοράσω(δεν έχω χρήματα να πάρω την ίδια μηχανή) ώστε να πλησιάζω τον καφέ που μου έχει κάνει κλίκ(cappuccino-fun) χωρίς να κάνω μια ώρα και με σχετική ευκολία...????
Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 13, 2011 12:52 am

Όπως θα είδες δεν υπήρχε μόνο η Faema αλλά και κάποιος ακριβός μύλος αλλά και η δεξιότητα του barista. Οπότε σε αυτό που ρωτάς η απάντηση είναι απλή.
Δεν υπάρχει τίποτα. Διαλέγεις ποιότητα ή ευκολία.

ΥΓ Επίσης ένα από τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να αναφέρονται, όταν γίνονται τέτοιες ερωτήσεις, είναι το συνολικό ποσό της δαπάνης που κάποιος προτίθεται να δαπανήσει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

livaspy

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από livaspy » Πέμ Ιαν 13, 2011 1:44 am

...Αύριο θα κοιτάξω ή θα ρωτήσω και για τον μύλο...
...Ποιότητα ή ευκολία??? κάτι ενδιάμεσο υπάρχει...???
...Χρήματα κοντά στα 500€...
...Κάτι θα υπάρχει, δεν μπορεί να πληρώνω 2,90€ και να πρέπει να πηγαίνω μόνο εκεί...!!!!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 13, 2011 1:57 am

Για το ενδιάμεσο που λες, ακούγονται πολύ καλά λόγια για τον illy με το σύστημα iperespresso.
viewtopic.php?f=5&t=67&p=9551#p9459
viewtopic.php?f=5&t=682#p6410
Κόστος καψούλας γύρω στα 0.58 ευρώ.
Και έχεις και την δυνατότητα για cappuccino με τον κλασικό τρόπο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

livaspy

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από livaspy » Πέμ Ιαν 13, 2011 2:25 am

...Καλησπέρα, δεν θέλω κάψουλες...Θέλω να βρίσκω καφέ πιο ευκολά...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 13, 2011 2:34 am

Οπότε όλα καταλήγουν στο κλασικό μύλος - ημιαυτόματη μηχανή. Οπότε δες παρακάτω.
viewtopic.php?f=2&t=703#p6919
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

livaspy

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από livaspy » Πέμ Ιαν 13, 2011 3:50 pm

...Η απορία που μου γεννήθηκε είναι γιατί gaggia...??? Που απ΄ότι έχω διαβάσει συχνά-πυκνά βγάζουν ζημιές...Γιατί όχι saeco, delonghi, krups, κ.α...???
Ευχαριστώ...

woodsman43

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από woodsman43 » Πέμ Ιαν 13, 2011 4:12 pm

livaspy έγραψε:...Η απορία που μου γεννήθηκε είναι γιατί gaggia...??? Που απ΄ότι έχω διαβάσει συχνά-πυκνά βγάζουν ζημιές...Γιατί όχι saeco, delonghi, krups, κ.α...???
Ευχαριστώ...
Μαλλον κατι λαθος καταλαβες φιλε μου για τις gaggia και τις συχνες ζημιες που λες.Αλλα κι αν ηταν ετσι και βγηκαν καποιες ζημιες σε μεμονομενες περιπτωσεις αυτες επισκευαστηκαν γιατι υπηρχε η δυνατοτητα για κατι τετοιο λογω υπαρξης αντιπροσωπειας και ανταλλακτικων σε πολυ λογικες τιμες ενω βλαβη σε καποια απο αυτες που αναφερεις σημαινει πως πρεπει να εχεις μεγαλο καδο σκουπιδιων για να τις χωρεσει μεσα. :lol:

nikp81

Re: Αγορά Μηχανής...

Δημοσίευση από nikp81 » Πέμ Ιαν 13, 2011 9:49 pm

Γιατι η Gaggia ειναι εξιδικευμενη στις μηχανες espresso και γνωριζει καλα αυτο που κανει...Eγψ παντως που ειχα μια Μορρις δεν ειχαν ιδεα απο μηχανες espresso...
H Γνωμη μου ειναι οτι οσο προσεξεις την μηχανη θα σε προσεξει..γιατι στο 80% των ζημειων γινονται απο κακη χρηση ...
Φιλικα Νικος!

Απάντηση