Συμβουλή για accessories

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Δευ Δεκ 12, 2022 1:03 pm

Γεια σας παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω την Lelit Elizabeth αλλά με την προϋπόθεση να κάνω όσο δυνατόν πιο αυτοματοποιημένες τις διαδικασίες παρασκευής. Γι’αυτο το λόγο θα τη συνοδεύσω με μύλο Eureka Mignon specialita και τώρα έρχεται η σειρα του ταμπερ. Στην αρχη αποφάσισα να πάρω μια αυτόματη μηχανή tamping αλλά ψάχνοντας είδα ότι υπάρχουν πολλά δυναμομετρικα και leveling tampers που διευκολυνουν πολύ τη διαδικασία. Είδα για το the force καλά λόγια αλλά δεν μπορώ να το βρω Ελλάδα. Γενικά ο σκοπός μου είναι να έχω έναν καλό εξοπλισμό με τον οποίο θα χρησιμοποιώ συγκεκριμένα beans και συγκεκριμένες ρυθμίσεις χωρίς πολλες αλλαγές, πίνοντας καλά ροφήματα αλλά χωρίς πολλη σκέψη όπως ζύγισμα κλπ. Δε με ενδιαφέρει το χομπι. Σκεφτείτε το σαν μια οικιακή μηχανή που θα χρησιμοποιώ για τη διευκόλυνση μου και όχι για να περνάω την ώρα μου.
Επίσης σας παρακαλω προτείνετε μου κι ένα portafilter γι’αυτη τη μηχανή.
Οποίος μπορεί να μου προσφέρει τη βοήθεια του καλοδεχούμενη και ευχαριστώ παρά πολύ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από Spira » Δευ Δεκ 12, 2022 2:09 pm

Δεν νομίζω ότι βαδίζεις στο σωστό μονοπάτι με αυτό τον εξοπλισμό. Δεν ξέρω τι προηγούμενη εμπειρεία έχεις αλλά αναγκαστικά θα χρειαστείς και ζυγαριά το πιθανότερο. Σε αντίθεση περίπτωση θα δυσκολευτείς αρκετά να έχεις καλά και σταθερά αποτελέσματα. Το δυναμομετρικό tamper δεν το θεωρώ τόσο απαραίτητο πάντως, αλλά η ζυγαριά είναι πιο σημαντική. Είναι σαν να λες θέλω να μάθω ποδήλατο χωρίς να θέλω να ανέβω πάνω...
Το portafilter γιατί το χρειάζεσαι?

Για τον μύλο, υπάρχει η λύση της Mignon Libra που έχει ενσωματωμένη ζυγαριά πάνω αλλά αν είσαι με ένα καφέ μόνο μάλλον δεν θα σου είναι τόσο χρήσιμη. Ο Specialita εχει το dose counter που με βάση χρόνο σου βγάζει θεωρητικά ίδια ποσότητα (άλλα και πάλι χρείαζεσαι ζυγαριά για να ξέρεις τι παίρνεις)
Θα σου πρότεινα πάντως να πας σε καλύτερο σε λίγο καλύτερο μύλο όπως τον mignon turbo η xl η και ακριβότερο/με μεγαλύτερ μαχαίρια ώστε να έχεις καλύτερη άλεση και με αυτό τον τρόπο να αποφύγεις τεχνικές wdt κτλ...

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Δευ Δεκ 12, 2022 3:16 pm

Σ’ευχαριστω για τον χρόνο σου,
είμαι διατεθειμένη να δώσω κατι παραπάνω σε μύλο αν αυτό βοηθάει στην αυτοματοποίηση της διαδικασίας. Απ’οτι είδα ο mignon turbo έχει ίδιες διαστάσεις με τον specialita όποτε θα προτίμησω αυτόν λόγω έλλειψης χώρου. Όσον αφορά τη ζυγαριά και το συνεχές ζύγισμα όπως ειπα δε θέλω να το κάνω χομπι. Θέλω να κάνω τις αρχικές ρυθμίσεις (χρησιμοποιώντας ζυγαριά κλπ στην αρχή) κι έπειτα να γίνεται αυτόματα η διαδικασία. Όπως το παράδειγμα που έδωσες με το ποδήλατο. Όταν είναι να μάθεις ανεβαίνεις ,μαθαίνεις πετάλι ,πως χρησιμοποιείς φρένα κλπ αλλά στη συνέχεια γίνονται όλα μηχανικά. Αυτό είναι που αναζητώ. Δεν έχω διάθεση και χρόνο να ψάχνομαι με χαρμάνια κλπ. Θέλω απλά να φτιάχνω ένα decent καπουτσίνο / φρεντο στο σπιτι μου. Για Portafilter ρώτησα γιατί είδα ότι οι περισσότεροι πιάνουν κατι καλύτερο από αυτό που έρχεται με τη μηχανή.

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από kostas83 » Δευ Δεκ 12, 2022 3:19 pm

Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις τον sette 270wi, είναι ότι πιο ευχρηστο υπάρχει σε μύλο κατα την προσωπική μου άποψη και θα έχεις και την υποστήριξη του barista.gr για ότι πάθει.

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τρί Δεκ 13, 2022 8:48 am

Spira έγραψε:
Δευ Δεκ 12, 2022 2:09 pm
Δεν νομίζω ότι βαδίζεις στο σωστό μονοπάτι με αυτό τον εξοπλισμό. Δεν ξέρω τι προηγούμενη εμπειρεία έχεις αλλά αναγκαστικά θα χρειαστείς και ζυγαριά το πιθανότερο. Σε αντίθεση περίπτωση θα δυσκολευτείς αρκετά να έχεις καλά και σταθερά αποτελέσματα. Το δυναμομετρικό tamper δεν το θεωρώ τόσο απαραίτητο πάντως, αλλά η ζυγαριά είναι πιο σημαντική. Είναι σαν να λες θέλω να μάθω ποδήλατο χωρίς να θέλω να ανέβω πάνω...
Το portafilter γιατί το χρειάζεσαι?

Για τον μύλο, υπάρχει η λύση της Mignon Libra που έχει ενσωματωμένη ζυγαριά πάνω αλλά αν είσαι με ένα καφέ μόνο μάλλον δεν θα σου είναι τόσο χρήσιμη. Ο Specialita εχει το dose counter που με βάση χρόνο σου βγάζει θεωρητικά ίδια ποσότητα (άλλα και πάλι χρείαζεσαι ζυγαριά για να ξέρεις τι παίρνεις)
Θα σου πρότεινα πάντως να πας σε καλύτερο σε λίγο καλύτερο μύλο όπως τον mignon turbo η xl η και ακριβότερο/με μεγαλύτερ μαχαίρια ώστε να έχεις καλύτερη άλεση και με αυτό τον τρόπο να αποφύγεις τεχνικές wdt κτλ...
Τη mignon libra που μπορώ να τη βρω; Κυρίως στην ελληνική αγορά. Δε τη βρηκα

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τρί Δεκ 13, 2022 8:53 am

kostas83 έγραψε:
Δευ Δεκ 12, 2022 3:19 pm
Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις τον sette 270wi, είναι ότι πιο ευχρηστο υπάρχει σε μύλο κατα την προσωπική μου άποψη και θα έχεις και την υποστήριξη του barista.gr για ότι πάθει.
Σ’ευχαριστω για την πρόταση. Είναι λίγο μεγάλος ο συγκεκριμένος μυλος απ’οτι είδα. Διάβασα και αρκετά αρνητικά γι αυτόν. Ανάμεσα σε αυτόν και τον Mignon libra θα προτιμούσα τον δεύτερον λόγω μεγέθους αλλά λίγο που έψαξα δεν τον βρηκα. Είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ των δυο;

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από Spira » Τρί Δεκ 13, 2022 9:21 am

magkar έγραψε:
Τρί Δεκ 13, 2022 8:48 am
Τη mignon libra που μπορώ να τη βρω; Κυρίως στην ελληνική αγορά. Δε τη βρηκα
Είναι αρκετά καινούργιο μοντέλο, δεν νομίζω να καταφέρεις να τον βρεις ακόμα Ελλάδα
Ισως μπορείς να απευθυνθείς εδώ:
https://www.solino.gr/el/shop/eureka-mi ... att-black/

Να δεις αν έχει σκοπό να το φέρει το μαγαζί...

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τρί Δεκ 13, 2022 8:34 pm

Spira έγραψε:
Τρί Δεκ 13, 2022 9:21 am
magkar έγραψε:
Τρί Δεκ 13, 2022 8:48 am
Τη mignon libra που μπορώ να τη βρω; Κυρίως στην ελληνική αγορά. Δε τη βρηκα
Είναι αρκετά καινούργιο μοντέλο, δεν νομίζω να καταφέρεις να τον βρεις ακόμα Ελλάδα
Ισως μπορείς να απευθυνθείς εδώ:
https://www.solino.gr/el/shop/eureka-mi ... att-black/

Να δεις αν έχει σκοπό να το φέρει το μαγαζί...
Ευχαριστώ θα ρωτήσω αν και θέλω να κάνω την αγορά μέχρι τελος του έτους λόγω φορολογίας. Σε αυτήν την περίπτωση πως να κινηθώ; Τι να πάρω; Και όσον αφορά το ταμπερ ποιο θα μου προτείνατε; Αναφέρομαι σε δυναμομετρικο και ταυτόχρονα leveling

F117
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από F117 » Τρί Δεκ 13, 2022 10:36 pm

Μια παρατήρηση και από μένα...
Για να κρατήσεις σταθερό αποτέλεσμα πρέπει να έχει σταθερές και τις μεταβλητές σου.....

Χαρμάνι....γραμμάρια.... χρόνο.... θερμοκρασία...τρόπος πατήματος κ.α.
Αλήθεια μέχρι πόσα χρήματα σκέφτεσαι να διαθέσεις?

Άμα θες πάρε τον μύλο που λένε τα παιδιά....πάρε ένα ποτηράκι που να έχει ml γραμμένα....δοσομετρικο....
Πάρε ταμπερ δυναμομετρικο... Normcore ...

Από εδώ η εξωτερικό θα πάρεις?

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τετ Δεκ 14, 2022 12:06 am

F117 έγραψε:
Τρί Δεκ 13, 2022 10:36 pm
Μια παρατήρηση και από μένα...
Για να κρατήσεις σταθερό αποτέλεσμα πρέπει να έχει σταθερές και τις μεταβλητές σου.....

Χαρμάνι....γραμμάρια.... χρόνο.... θερμοκρασία...τρόπος πατήματος κ.α.
Αλήθεια μέχρι πόσα χρήματα σκέφτεσαι να διαθέσεις?

Άμα θες πάρε τον μύλο που λένε τα παιδιά....πάρε ένα ποτηράκι που να έχει ml γραμμένα....δοσομετρικο....
Πάρε ταμπερ δυναμομετρικο... Normcore ...

Από εδώ η εξωτερικό θα πάρεις?
Ευχαριστώ! Μύλο και μηχανή θέλω από Ελλάδα . Τα υπόλοιπα ας είναι και Ευρώπη. Άρα σκοπός είναι οπωσ Ειπ και στο αρχικό μου ποστ όλος μου ο εξοπλισμός να είναι αυτοματοποιημένος. Ώστε να έχω σταθερές μεταβλητές. Όποτε ειμαι διατεθειμένη να δώσω μέχρι και 2000€ για τον λόγο αυτό

Απάντηση