Συμβουλή για accessories

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από thlap » Τετ Δεκ 14, 2022 12:23 am

Την περίπτωση υπεραυτοματης μηχανης την έχεις σκεφτεί; Τα κάνει όλα μόνη της έχει συνέπεια πολλές κόβουν τον καφέ. Νομίζω καλύπτει όλες τις ανάγκες σας

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τετ Δεκ 14, 2022 12:50 am

thlap έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 12:23 am
Την περίπτωση υπεραυτοματης μηχανης την έχεις σκεφτεί; Τα κάνει όλα μόνη της έχει συνέπεια πολλές κόβουν τον καφέ. Νομίζω καλύπτει όλες τις ανάγκες σας
Ευχαριστώ, την είχα σκεφτει γι’αυτο και πέρσι τέτοιο καιρό αγόρασα μια και μάλιστα διέθεσα 750€ γι’αυτην. Δυστυχώς δεν καλύψε τις αναγκες μας. Ο καφές είναι κατι καλύτερο από νεσπρεσσο. Δεν μας ικανοποίησε σε βαθμό να σταματήσουμε να παίρνουμε απ’εξω επουδενί

F117
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από F117 » Τετ Δεκ 14, 2022 9:30 am

Από ότι είδα δεν είσαι καινούργια στο άθλημα.
Απλά πρέπει να διαλέξεις... άμα θες όπως λες αυτοματοποιημένα πράγματα... γιατί δεν πας σε μια υπεραυτόματη? υγ. ποιά είχες πάρει με 750 ευρώ?
Τι καφέ πίνεις αυτόν τον καιρό? ποιους κόκκους δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις? Speciality 10 ευρώ+ τα 250γρ?
Δώσε μας ένα παράδειγμα.

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τετ Δεκ 14, 2022 10:17 am

F117 έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 9:30 am
Από ότι είδα δεν είσαι καινούργια στο άθλημα.
Απλά πρέπει να διαλέξεις... άμα θες όπως λες αυτοματοποιημένα πράγματα... γιατί δεν πας σε μια υπεραυτόματη? υγ. ποιά είχες πάρει με 750 ευρώ?
Τι καφέ πίνεις αυτόν τον καιρό? ποιους κόκκους δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις? Speciality 10 ευρώ+ τα 250γρ?
Δώσε μας ένα παράδειγμα.
Ναι σωστά δεν είμαι καινούργια. Όπως είπα και στο παραπάνω μήνυμα τώρα υπέρ αυτόματη έχω. Ειχα παρει την gaggia cordona barista plus. Οι κόκκοι που έχω είναι από Hausbrandt academia αλλά αυτό που βγαίνει από τη μηχανή δεν το καταλαβαίνω. Speciality δε χρησιμοποιώ σε αυτή τη μηχανή όχι. Κι γενικά σκοπός μου είναι να βρω ενα κόκκο που θα ικανοποιεί και τον άντρα μου και να πίνουμε αυτό. Γι αυτό και πιστεύω ότι μπορώ να αυτοματοποίησω την Elizabeth ,που είδα ότι είναι η καλύτερη επικογη στα χρήματα που διαθέτω .

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Δεκ 14, 2022 3:26 pm

νομίζω οτι η Lelit Elizabeth v3 (προσοχή στην έκδοση να ειναι η v3) ειναι η πιο vfm μηχανη που υπάρχει. Επί της ουσίας είναι μια μικρή double boiler μηχανη που μέσα απο πειραματισμό σε ότι αφορα το pre infusion και με το διπλό pid. Γνώμη μου είναι τοι η επιλογή που έχεις κάνει είναι η καλύτερη δυνατή. Αν διαλέξεις και 2,3 καφέδες και στανταροποιήσεις την διαδικασία θα έχεις απίστευτο αποτέλεσμα. Προχώρα άφοβα, η Lelit ειναι μια απίστευτη μηχανή και θα την κατα ευχαριστηθείς.

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τετ Δεκ 14, 2022 3:57 pm

dasimo έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 3:26 pm
νομίζω οτι η Lelit Elizabeth v3 (προσοχή στην έκδοση να ειναι η v3) ειναι η πιο vfm μηχανη που υπάρχει. Επί της ουσίας είναι μια μικρή double boiler μηχανη που μέσα απο πειραματισμό σε ότι αφορα το pre infusion και με το διπλό pid. Γνώμη μου είναι τοι η επιλογή που έχεις κάνει είναι η καλύτερη δυνατή. Αν διαλέξεις και 2,3 καφέδες και στανταροποιήσεις την διαδικασία θα έχεις απίστευτο αποτέλεσμα. Προχώρα άφοβα, η Lelit ειναι μια απίστευτη μηχανή και θα την κατα ευχαριστηθείς.
Σ’ευχαριστω για τον χρόνο σου. Με τη lelit έχω κατασταλάξει. Με τον μυλο όμως όχι.. εκεί που έλεγα για eureka mignon specialita καταλαβα ότι τελικά δεν είναι καλή επιλογή για εμένα. Που δε θέλω να ασχοληθώ πολύ εννοώ. Όποτε οι επιλογές μου είναι δυο όπως μου πρότεινε κ ένα μέλος παραπάνω. Ο mignon libra και ο sette 270wi τον οποίο θέλω να αποφύγω λόγω έλλειψης χώρου

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Δεκ 14, 2022 4:07 pm

όποιον μύλο και να πάρεις θα πρέπει να κάνεις τροποποιήσεις όταν αλλάζεις καφέ και όσο αυτός θα παλιώνει. Για τον specialita απλά θα πρέπει να βρεις τον χρόνο που κάνει για να σου βγάλει περίπου τα γραμμάρια που θες. Με τον Libra θα είναι πιο εύκολο αλλά θα κοστίσει κάτι παραπάνω. Αν θες μπορείς να πάρεις κάποιον single dose (e.g. DF64) που θα είναι πολύ καλύτερος και bean cellars να φτιάχνεις δόσεις με μια ζυγαριά και πάλι να κάνεις γρήγορα την δουλειά σου αλλά μια στο τόσο θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο να τα γεμίζεις

εγώ στον Sette δεν θα πήγαινα

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από dasimo » Τετ Δεκ 14, 2022 4:45 pm

ο Sette έχει κωνικά μαχαίρια.......σκέψου το καλά πρίν τον αγοράσεις. Νομίζω οτι ο Libra είναι πολύ καλύτερη επιλογή υπο την έννοια οτι ειναι ενας specialita με ζυγαριά, η ακόμη καλύτερα όπως λέει και ο φίλος παραπάνω ο df64 η και ο niche zero αν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα να έχεις μονοδοσικό μύλο , δηλαδή να αλλάζεις καφέδες συνέχεια.

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τετ Δεκ 14, 2022 6:28 pm

slaughter έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 4:07 pm
όποιον μύλο και να πάρεις θα πρέπει να κάνεις τροποποιήσεις όταν αλλάζεις καφέ και όσο αυτός θα παλιώνει. Για τον specialita απλά θα πρέπει να βρεις τον χρόνο που κάνει για να σου βγάλει περίπου τα γραμμάρια που θες. Με τον Libra θα είναι πιο εύκολο αλλά θα κοστίσει κάτι παραπάνω. Αν θες μπορείς να πάρεις κάποιον single dose (e.g. DF64) που θα είναι πολύ καλύτερος και bean cellars να φτιάχνεις δόσεις με μια ζυγαριά και πάλι να κάνεις γρήγορα την δουλειά σου αλλά μια στο τόσο θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο να τα γεμίζεις

εγώ στον Sette δεν θα πήγαινα
Σ’ευχαριστω κ σενα slaughter για τη βοήθεια. Η όλη φιλοσοφία μας θα είναι να βρούμε 1 το πολύ δυο χαρμάνια και να μείνουμε σε αυτά. Τώρα η τροποποίηση που επιβάλει η παλαιότητα του καφέ δεν ξέρω αν θα μας απασχολήσει τόσο. Εννοώ αν θα είναι τόσο αισθητή διαφορά στη γεύση. Αν δεν είναι (ο σύζυγος πίνει μόνο φρεντο αντε και κάνα αμερικανο κι εγώ είμαι του καπουτσίνο για χειμώνα ) δε θα μπω στη διαδικασία να κάνω τροποποιήσεις. Όποτε ούτε ο μόνοδοσιακος μύλος με ενδιαφέρει. Γενικά θέλω όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις γιατί διαφορετικά θα δώσουμε λεφτα και θα καταλήξουμε να μας πιανει χώρο. Όποτε εσυ προτείνεις την libra .Αν ωστόσο δεν καταφέρω να τη βρω θεωρεις η specialita θα μας δυσκολέψει στο να βρούμε το σωστό χρόνο άλεσης;

magkar
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 5:49 pm

Re: Συμβουλή για accessories

Δημοσίευση από magkar » Τετ Δεκ 14, 2022 6:32 pm

dasimo έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 4:45 pm
ο Sette έχει κωνικά μαχαίρια.......σκέψου το καλά πρίν τον αγοράσεις. Νομίζω οτι ο Libra είναι πολύ καλύτερη επιλογή υπο την έννοια οτι ειναι ενας specialita με ζυγαριά, η ακόμη καλύτερα όπως λέει και ο φίλος παραπάνω ο df64 η και ο niche zero αν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα να έχεις μονοδοσικό μύλο , δηλαδή να αλλάζεις καφέδες συνέχεια.
Όχι καθόλου δε μ ενδιαφέρει να αλλάζω καφέδες. 1,2 το πολύ. Να μάθουμε να τα κάνουμε μηχανικά και τελος! Και οι δυο θελουμε ευκολία και αυτοματισμο. Ελπίζω να καταφέρω να βρω τον libra πριν το τέλος του έτους. Διαφορετικά θα κινηθώ προς specialita :/

Απάντηση