Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Παρ Νοέμ 25, 2022 6:48 pm

Χιλιοειπωμένο θέμα εδώ και σε ξένα sites αλλά γιατί κάπου οι εκδόσεις των μοντέλων άλλαξαν, ίσως κάποια από αυτά που διαβάζω να μην ισχύουν πια, συγχωρέστε με αλλά θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση.

Ένα βήμα πριν την αναβάθμιση λοιπόν συνοψίζω τα σιν και τα πλιν όπως τα σκέφτομαι εγώ


ΣΙΝ

-58αρι πορταφιλτερ
-Ελαφρώς πιο όμορφη … υποκειμενικό βέβαια
-Πιο ψηλή ώστε να χωράει κούπα κ ζυγαριά για απευθείας εκχύλιση
-Timer. που οκ σιγά το πράγμα θα μου πείτε αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ευκολία
-Ένδειξη για το νερο στην οθόνη.(νομίζω). Με τον τρόπο που έχω τώρα την Anna κοντα στον τοίχο αριστερά δεν έχω εικόνα του νερού στο δοχείο… καθε 2-3 καφέδες ανοίγω καπάκι κ τσεκάρω βάρος για να μην ξεμεινω
-Και αν έχω καταλάβει καλά αυτόματο backflush

ΜΕΙΟΝ

-Πολλά λεφτά για lelit. Αρχίζεις και πλησιάζεις άλλες επιλογές
-προβληματικό pid από όσο διαβάζω . Δεν δείχνει λέει την πραγματική θερμοκρασία. Ισχύει ακόμα αυτό ρε παιδιά ? Είναι δυνατόν ?

Κατά τα αλλά για κάνα τετράμηνο το χρόνο πίνω καπουτσίνο και έχω διαβάσει σε καμία εκατοσταρια ποστ ότι πρέπει να πάω σε HX μηχανές ιδανικά. Από την άλλη συγχωρέστε με αλλά παιδιά με την pl41 κάνω αφρόγαλο σούπερ γιαυτο και δεν ψάχνομαι για κάτι καλύτερο σε αυτό το θέμα. Και κάτι που δεν έχει υποθει εδώ σχετικά αλλά με κάθε επιφύλαξη δίκης μου κουλαμάρας θα το θέσω… εγώ μια φορά προσπάθησα να φτιάξω αφρόγαλο με HX μηχανη και έγινα χαλια. Αλλά και γενικά στα μαγαζια που έχουν HX μηχανές δεν έχω δει κανέναν να φτιάχνει καφε στο μικρό mottaki που έχω εγώ και δεν πετάω σταγόνα . Είναι τόσο δυνατές που δεν ξέρω αν είναι εφικτό . Φτιάχνουν σε πολύ μεγαλύτερα

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Δημοσίευση από Spira » Παρ Νοέμ 25, 2022 9:31 pm

Η ένδειξη με την θερμοκρασία πλέον υπάρχει στα νεώτερα μοντέλα με το καινούργιο pid.
Ένδειξη νερού δεν υπάρχει, αλλά όταν κοντεύει να τελειώσει σου βγάζει μύνημα και σταματάει να ζεσταίνει - λειτουργεί.
Ο timer είναι μεγάλη ευκολία να ξέρεις. Ιδιαίτερα αν δοκιμάζεις διαφορετικούς καφέδες.

Ξέχασες να αναφέρεις το pre-infusion, δυστυχώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω αν βοηθάει σε κάτι.

Επίσης το νερό γεμίζει λίγο δύσκολα (θέλω να φτιάξω ένα 3d χωνί κάποια στιγμή γιατί πρέπει να βγάζεις όλο το δοχείο.

Επίσης το μεταλλικό tray δονείται έντονα κατά την εκχύλιση, ιδιαίτερα με γυάλινα ποτήρια, αλλά υπάρχει εύκολη λύση σε αυτό το πρόβλημα.

Διαφορά δεν νομίζω ότι θα δεις στο φλυτζάνι οπότε συνολικά δεν ξέρω αν αξίζει.

Τώρα οι hx έχουν τα συν και πλην αλλά δεν ξέρω να σου παραπάνω, λογικά θα ήθελε και χρόνο να μάθεις την μηχανή που χρησιμοποίησες.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Σάβ Νοέμ 26, 2022 1:34 am

Όποτε να υποθέσω ότι περνώντας την καινουρια ειναο αυτονόητο ότι θα δείχνει σωστά τις θερμοκρασίες

για το γέμισα κατά την ταπεινή μου γνώμη πολύς ντόρος γίνεται χωρίς λόγω .. έχοντας την pl41 και ένα χωνάκι ούτε καν το σκέφτομαι σαν μείον . Δλδ τι να ρίχνω μια φορά την εβδομάδα το νερό κατευθείαν σε μια μεγαλύτερη τρύπα, τι στο χωνί σιγά τη διαφορά

Όσο για το preinfusion να είναι ειλικρινείς ούτε εχω καταλάβει τι είναι. Αυτό που εχω καταλάβει είναι πάντως πως σχεδόν κανεις δεν το χρησιμοποιεί . Λολ

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Δημοσίευση από laonikos78 » Σάβ Νοέμ 26, 2022 5:32 am

Preinfusion είναι όταν κάνουμε σε χαμηλά bar διαβροχη στο 'κεκάκι' πριν την εκχύλιση με αποτέλεσμα να μην έχουμε channeling, καλύτερη εκχύλιση και διαλυτά στερεά στο φλυτζσνι μας.
Τώρα αν αυτό έχει νόημα;
Αν το έχεις χόμπι όπως τον έχουμε τον καφέ τότε είναι καλό για παιχνίδι από τεχνικής πλευράς.
Αν έχει καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα;
Δεν ξέρω αλλά γελάω από μέσα μου..
Τεχνικές για Preinfusion θα βρεις να κάνεις και χωρίς μηχανές e61.
Ότι θέλει το πόπολο να δει..το βλέπει..έτσι είναι το χόμπι και η αγάπη μας γι'αυτο!!!
..Για πάντα και μια μέρα.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Δημοσίευση από NiPi » Σάβ Νοέμ 26, 2022 12:01 pm

Η άποψη μου είναι ότι αυτά που αναφέρεις δε συνιστούν πραγματικη αναβάθμιση και η χρηματική διαφορά είναι μεγάλη για αυτά που θα πάρεις επιπλέον. Συνήθως μιλάμε για αναβάθμιση όταν η μηχανή προσφέρει καλύτερο φλυτζάνι ή/και μεγαλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα και επαναληψιμότητα ή/και κάνει την καθημερινή μας ρουτίνα σημαντικά ευκολότερη. Με την αλλαγή από τη μία μηχανή στην άλλη, δε θα επιτύχεις ούτε το 1 ούτε το 2 ούτε, νομίζω, και το 3 - η μόνη αλλαγή που έχει κάποιο νόημα είναι το 58mm portafilter. Σε αυτά τα χρήματα θα κοιτούσα κάτι άλλο.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Σάβ Νοέμ 26, 2022 1:32 pm

NiPi έγραψε:
Σάβ Νοέμ 26, 2022 12:01 pm
Η άποψη μου είναι ότι αυτά που αναφέρεις δε συνιστούν πραγματικη αναβάθμιση και η χρηματική διαφορά είναι μεγάλη για αυτά που θα πάρεις επιπλέον. Συνήθως μιλάμε για αναβάθμιση όταν η μηχανή προσφέρει καλύτερο φλυτζάνι ή/και μεγαλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα και επαναληψιμότητα ή/και κάνει την καθημερινή μας ρουτίνα σημαντικά ευκολότερη. Με την αλλαγή από τη μία μηχανή στην άλλη, δε θα επιτύχεις ούτε το 1 ούτε το 2 ούτε, νομίζω, και το 3 - η μόνη αλλαγή που έχει κάποιο νόημα είναι το 58mm portafilter. Σε αυτά τα χρήματα θα κοιτούσα κάτι άλλο.
είμαι κάπου στη μέση προσπαθώ να αποφασίσω.

η τιμή αφενός ήταν εκπτωτική όποτε οκ κάπου μετριάζει η διαφορά

κατα τα αλλά ψάχνομαι για ακριβότερες επιλογές και δεν μου κάνει τίποτα. οι Ε61 είναι πολύ μεγάλες και αισθητικα δεν μας κάνουν

τώρα για το 58 πορταφιλτερ άλλη ιστορία για συζήτηση... προσωπική εμπειρία δεν έχω, δεν είχα ποτε. αλλά πλέον βρίσκεις όλα τα αξεσουάρ και για 57 όποτε γιατί είναι τελικά αναβάθμιση?

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: Από lelit Pl41TEM σε PL91T

Δημοσίευση από efib » Σάβ Νοέμ 26, 2022 2:17 pm

Είναι, ας πούμε, πλεονέκτημα λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας. Στην πράξη δεν θα δεις κάτι. Είχα βρει ένα άρθρο που εξηγούσε τις διαφορές, κάνε μια αναζήτηση και θα το βρεις και εσύ.

Απάντηση