Gaggia Classic vs Gaggia Brerra (ή Anima)

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
gpapag
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2012 5:31 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i-mini i2

Gaggia Classic vs Gaggia Brerra (ή Anima)

Δημοσίευση από gpapag » Κυρ Νοέμ 13, 2022 7:35 pm

Καλησπέρα, έχω στην κατοχή μου μία Gaggia Classic και ένα μύλο Ascaso mini. Μετά από αρκετά χρόνια χρήσης και μιας και οι προτεραιότητες έχουν αλλάξει και ο ελεύθερος χρόνος έχει μειωθεί σημαντικά, έκανα μία σκέψη να πάω σε μία πιο αυτόματη μηχανή.

Έχει κάποιο μέλος άποψη για το αν το αποτέλεσμα από μία αυτόματη μηχανή έχει σημαντική διαφορά από αυτό που μπορώ να παράξω με το υπάρχον set-up ως μέσος χρήστης, που θέλει να πίνει έναν καλό καφέ?

Γενικά, μετράω ποσότητες και χρόνους, αλλά δεν μπαίνω σε μεγάλο βάθος και δεν έχω κάνει επεμβάσεις στη μηχανή (θερμοκρασία και πίεση). Κυρίως χρησιμοποιώ μονοποικιλιακούς καφέδες, χαμηλής οξύτητας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic vs Gaggia Brerra (ή Anima)

Δημοσίευση από madnifestah » Τρί Νοέμ 15, 2022 12:01 pm

η αυτόματη θα σου γλιτώσει ίσως και λιγότερο απο 2 λεπτά την ημέρα και 10 λεπτά τον μήνα.
το υπάρχον set up σου είναι καλό, τόσο ώστε να δείς διαφορά δίνοντας 2-3 φορές τα λευτά που κάνει η Brerra.
γνωμη μου, να αναβαθμίσεις την υπάρχουσα..
η classic για να δώσει τα μέγιστα θέλει pid. και ρυθμισμα στα 9 bar, ίσως και ποιο κάτω (εγω παίζω στα 8 τώρα) για πολλους λόγους.
ims σίτα, και καλάθια μετά...

παραθέτω τα live απο ventingbar που έφτιαξαν την δική μου πριν 2 χρόνια ( την έστειλα απο Σέρρες στην Αθήνα ναι )
https://www.youtube.com/watch?v=w_-wUHeC-Ic
https://www.youtube.com/watch?v=7UXsArYsnz4

και ένα δικό μου μετά απο λίγες μέρες
https://www.youtube.com/watch?v=tqJxEqWg2uE

gpapag
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2012 5:31 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i-mini i2

Re: Gaggia Classic vs Gaggia Brerra (ή Anima)

Δημοσίευση από gpapag » Τετ Νοέμ 16, 2022 12:43 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι η αλήθεια είναι πως κάποτε ψαχνόμουνα. Έχω βαλει timer στον μύλο και είχα αγοράσει για την μηχανή αλλά δεν το έβαλα ποτέ. Ήθελα να βάλω και το μανόμετρο. Για το PID δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα.

Δύο είναι τα πράγματα που με έβαλαν σε σκέψεις. Η διαδικασία και η ακαταστασία του πάγκου, αλλά και το γεγονός πως αποφάσισα να ανοίξω το boiler να δω τι γίνεται μέσα και η εικονα που αντίκρισα ήταν αποκαρδιωτική... Παρότι έχω φίλτρο από την 1η μέρα και κάνω και αφαλατώσεις, ειχε φοβερή διάβρωση και προβληματιστικα για το αν πρέπει να πάω σε ανοξείδωτο. Επίσης είχε/έχει οσμή. Έχω παραγγείλει καινούργιο οπότε αυτό θα αποκατασταθεί.

Βλέπω ότι οι αυτόματες έχουν αρκετές ρυθμίσεις (σε κοψιμο - ποσοτητα - θερμοκρασία) και προσπαθώ να κρίνω εάν μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρέπες αποτέλεσμα ή όχι...

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Classic vs Gaggia Brerra (ή Anima)

Δημοσίευση από madnifestah » Πέμ Νοέμ 17, 2022 12:15 pm

το φίλτρο μόνο αν είναι αντιστροφής όσμωσης θα κάνει δουλειά για τα άλατα.
προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο εμφιαλομένο στη μηχανη,και συγγεκριμένα νερό Κωστηλάτα και Σαμαρίνα η αν δεν βρώ αυτά βάζω θεώνη που και αυτό είναι αρκετά απαλό στα 109mg (τα δύο πρώτα είναι στα 90-95mg)

για την ακαταστασία υπάρχουν λύσεις όπως το να αλέθεις σε ενα 58mm dosing cup (έχει στο aliexpress με ~7ευρώ) και να το τουμπαρεις στο portafilter.

Η διαδικασία πλέον γίνεται μηχανικά και σε 2 λεπτά έχω κάνει την εκχύλιση,έχω καθαρίσει πάγκο και έχω κάνει και 2 Backflush με νεράκι να καθαρίσει και η μηχανή. μου αρέσει όμως.. γιατί είπαμε, πρώτα είναι χόμπι και μετά ανάγκη..

αν δεν μπορείς η δεν θές να αφιερώνεις 5 λεπτά για τον καφέ σου (δεκτά και τα δύο) τότε ναι στην αυτόματη, εξάλου οι φθηνές μηχανές σαν την classic θέλουν δουλειά για να βγάλουν καλό φλιτζάνι (καλό wtd, κατανομή κλπ)
η brerra βλέπω πως είναι καλό vfm. δές και της delonghi ecam, που έχουν λίγες παραπάνω ρυθμίσεις στον μύλο..
πχ. https://www.skroutz.gr/s/31633005/Delon ... escription

Απάντηση