Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Κυρ Νοέμ 13, 2022 4:55 pm

Αγαπητοί συμφορουμήτες καλησπέρα. Αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ όλους για την υπέροχη δουλειά και την απλόχερη γνώση που μοιράζεστε με όλους εμάς.
Στο ψητό τώρα:

Ενδιαφέρομαι για αγορά υπεραυτόματης μηχανής έχοντας πλήρη επίγνωση των χρημάτων που θα πετάξω. Προφανώς ο λόγος είναι αφενώς η γυναίκα, η οποία δε πρόκειται να συμφωνήσει να μπει σπίτι μηχανή που δε θα την εξυπηρετεί και αφετέρου αφού η αγορά δυο μηχανών ταυτόχρονα δε παίζει (παντόφλα γαρ) είπα να πάρω μια μηχανή που τουλάχιστον μ’ ένα καλό χαρμάνι θα πίνεται με ίδια ή και λιγότερα καντήλια από αυτά που ρίχνω όταν αναγκάζομαι να πιω καφέ από τις περισσότερες γνωστές αλυσίδες μέχρι να καταφέρω να πάρω και τη lelit που τόσο πολύ θέλω…

Στο δια ταύτα (και επειδή δεν έχω βρει κάποιο σχετικό νήμα) είμαι μεταξύ της Delonghi start, της jura e4 piano και (με υπέρβαση) της jura e6 piano σε τιμές 375€, 699€ ,749€ αντίστοιχα

https://www.delonghi.com/el-gr/αυτόματη ... M220.31.SB

https://www.solino.gr/el/shop/jura-e4-piano-black/

https://www.solino.gr/el/shop/jura-e6-piano-black/

Επειδή λοιπόν οι τιμές τουλάχιστον μεταξύ delonghi και jura είναι χαοτικές και όσο ψάξιμο κι αν έχω κάνει δεν έχω βρει ουσιαστικές διαφορές (όλες είναι pressurized, όλες έχουν μέτριο έως κακό μύλο, όλες είναι με thermoblock κτλ κτλ θα ήθελα τη βοήθεια σας στη σύγκριση τους έχοντας ως γνώμονα πως πίνουμε μόνο espresso και Freddo espresso. Και οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

Α) ποια θεωρείτε καλύτερη και γιατί;
Β) ποια είναι πιο vfm και γιατί
Γ) ποια θα αγοράζατε εσείς (αν είχατε ένα πιστόλι στο κεφάλι) και γιατί;

ΥΓ. Παρακαλώ θερμά μη μου θυμίσετε πως σε αυτό το μπάτζετ μπορώ να πάρω το δίπτυχο. Μόνο που έγραψα τα χρήματα που κοστίζουν οι παρασκευαστές ροφημάτων τύπου espresso με πιάνει εγκεφαλικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
sv4mzu
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2022 10:35 am
Όνομα: Στεφανος
Μηχανή:: Ascaso UNO PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby D 2006
Μύλος:: EUREKA Specialita
2ος Μύλος:: ASCASO i-2D
Οι καφέδες μου:: TAF

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από sv4mzu » Κυρ Νοέμ 13, 2022 8:29 pm

Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε μια απο τις παρακατω :

https://www.baristatools.gr/el/-espress ... resso.html

https://www.baristatools.gr/el/-espress ... resso.html

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Κυρ Νοέμ 13, 2022 8:41 pm

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντησης σου.
Η πρώτη επιλογή ανεβαίνει πολύ σε μπάτζετ. Με τέτοια τιμή προτιμάω (που λέει ο λόγος) να πάω σε μηχανή μύλο και ας κάνω για μια ζωή τον Μπουφετζή της γυναίκας.
Επιπλέον για τις gagia και ειδικά τις αυτόματες δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα τα τελευταία χρόνια τόσο για τη ποιότητα όσο και για το σέρβις.

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από efib » Κυρ Νοέμ 13, 2022 10:03 pm

Γιατί δεν κοιτάς μια μηχανή με κάψουλες (iperespresso, lavazza, Nespresso) για την σύζυγό και να πάρεις για εσένα ένα κανονικό σετ; Εχω πιει από Nespresso, από μια αυτόματη Philips της αδερφής μου, και από την lelit και πραγματικά είναι απίστευτη η διαφορά..

Άλλο ρώτησες αλλά είπα να σου πω μια εναλλακτική μήπως σε βολεύει.

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Κυρ Νοέμ 13, 2022 10:34 pm

Έχεις κι εσύ τα δίκια σου αλλά αφενός ιδεολογικά δε θέλω κάψουλες και αφετέρου έχω επιλέξει να πάρω αυτόματη για να γλιτώνω και χρόνο το πρωί πριν τη δουλειά και μόλις πάρω και το δίπτυχο εφόσον πειστεί και η γυναίκα να μπορώ να πουλήσω την αυτόματη σε μια καλή τιμή ώστε να μείνουμε με το σετ. Επιπλέον αξίζει να σημειώσω πως έχω πρόσβαση σε πολύ καλές τιμές σε διαφορά πολύ καλά χαρμάνια οπότε είναι και αυτός ένας καλός λόγος να μη πάω σε κάψουλα. Ελπίζω να σε κάλυψα

athkatla
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 1:28 pm
Μηχανή:: Lelit Grace
2η Μηχανή:: Dedica Pump
Μύλος:: Mignon Zero
2ος Μύλος:: Graef 802
Οι καφέδες μου:: Espresso, freddo, marocchino, bombon

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από athkatla » Δευ Νοέμ 14, 2022 8:41 am

Πάρε τη lelit που θέλεις τώρα και έναν οικονομικο μυλο.
Λίγο μεγαλύτερος χρόνος προθέρμανσης χρειάζεται περίπου 10 λεπτά και να είσαι από πάνω κατά τη διάρκεια της εκχύλισης.
Εγω στη γυναικα μου της αλέθω καφε για μια εβδομάδα και τον βαζω σε δοχείο με εξαγωγή αερα για να διατηρείται και να γλυτώνει το καθημερινο αλεσμα.

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Δευ Νοέμ 14, 2022 9:08 am

Καλή εβδομάδα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι προφανώς μονάχα η άλεση και γι’αυτόν ακριβώς το λόγο έχω καταλήξει σε αυτόματη. Οπότε θα παρακαλούσα να μείνουμε on topic και να μη παίζουμε με τον πόνο μου :a016:

Άβαταρ μέλους
sv4mzu
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2022 10:35 am
Όνομα: Στεφανος
Μηχανή:: Ascaso UNO PID
2η Μηχανή:: Gaggia Baby D 2006
Μύλος:: EUREKA Specialita
2ος Μύλος:: ASCASO i-2D
Οι καφέδες μου:: TAF

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από sv4mzu » Δευ Νοέμ 14, 2022 9:09 am

Coffeeholic έγραψε:
Κυρ Νοέμ 13, 2022 8:41 pm
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντησης σου.
Η πρώτη επιλογή ανεβαίνει πολύ σε μπάτζετ. Με τέτοια τιμή προτιμάω (που λέει ο λόγος) να πάω σε μηχανή μύλο και ας κάνω για μια ζωή τον Μπουφετζή της γυναίκας.
Επιπλέον για τις gagia και ειδικά τις αυτόματες δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα τα τελευταία χρόνια τόσο για τη ποιότητα όσο και για το σέρβις.
Ο λογος που σου προτεινα αυτες ειναι γιατι πλησιαζουν λιγο στην λειτουργικοτητα ενος σετ (pre infusion etc.)
Δεν εχω εμπειρια απο σερβις, αλλα εμπιστευομαι την εταιρεια γιατι εχει μεγαλη ιστορια στον καφε και ασχολειτε μονο με αυτον.

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Δευ Νοέμ 14, 2022 9:19 am

Η αλήθεια είναι πως βρίσκω πολύ λογική την απάντησή σου, ωστόσο έχοντας ξεψαχνίσει το φόρουμ έχω καταλήξει πιθανόν και λανθασμένα πως η gaggia σταμάτησε να συνάδει με την ποιότητα στις μηχανές καφέ μετά τη baby. Αν τώρα οι αγαπημένοι συμφορουμήτες βρίσκουν λάθος την άποψή μου θα ακούσω με χαρά τις απόψεις τους

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Νοέμ 14, 2022 10:21 am

Καλημέρα.
Θα σε ενδιέφερε μια τέτοια λύση? Sage The Barista Express Impress
Σίγουρα έχει περισσότερα βήματα απο την υπεραυτόματη αλλά σου δίνει περισσότερες επιλογές και σίγουρα καλύτερο καφέ χωρίς να πρέπει να κάνεις ιδιαίτερη διεργασία. Υπάρχει και η Oracle ακόμα πιο απλή αλλα κρίμα τα λεφτά.

Εγώ πριν 12 χρόνια είχα πάρει την πρώτη μου υπεραυτόματη (krups) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος τότε. Μόλις χάλασε και πήρα την Barista Express κατάλαβα τι βλακείες έπινα. Τώρα έκανα μετάβαση σε ακόμα πιο σοβαρή μηχανή-μύλο και καταλαβαίνεις πάλι είναι η μέρα με την νύχτα.

Για υπεραύτοματες έχω ακούσει τα καλύτερα για τις Jura

Απάντηση