Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Δευ Νοέμ 14, 2022 10:50 am

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά συμβαίνει το εξής. Το θέμα μου δεν είναι ο χώρος αλλά η παρασκευή και γι’ αυτό θέλω να πάω σε υπεραυτόματη. Αν ήταν να πάω σε μύλο μηχανή 2 σε 1 θα πήγαινα κατευθείαν σε lelit- eureka και θα είμασταν όλοι χαρούμενοι (πλην της αρχηγού).
Οπότε τη δεδομένη στιγμή δεν συζητάμε για εναλλακτικές πλην αυτόματης όσο κι αν πονάει.
Άρα παρακαλώ θερμά αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις μου ας το κάνει.
Το ότι θα πετάξω λεφτά είναι γεγονός αλλά τουλάχιστον βοηθήστε με να τα πετάξω με στυλ :b050:

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Νοέμ 14, 2022 11:14 am

Για αυτό σου έγραψα την impress που δεν είναι κλασσική μηχανή-μύλος καθώς αλέθει και πατάει τον καφέ στο portafilter και απλά το ξεκουμπώνεις απο την μια μεριά, το κουμπώνεις στην άλλη και πατάς το κουμπί (η Oracle είναι ακόμα πιο αυτόματη αλλά ξεφεύγει σε λεφτά). Απλά με αυτή την λύση μετά την παρασκευή θα πρέπει να πετάξεις και να καθαρίσεις εσύ το portafilter. Σίγουρα είναι λιγότερο βολική απο το One click coffee αλλά πίστεψε με το αποτέλεσμα θα είναι 10 φορές καλύτερο.

Τώρα σε αυτό που ρωτάς δεν ξέρω κανέναν που να τις έχει ούτε έχω δοκιμάσει. Λένε οτι οι Jura είναι πολύ καλύτερες και πιστεύω οτι θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα απο την DeLong :a013:

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Δευ Νοέμ 14, 2022 12:00 pm

Απόλυτα κατανοητό αυτό που λες απλώς για να υπάρχει πιθανότητα κάποια στιγμή να χτυπήσω το δίπτυχο θα πρέπει αυτή που θα πάρω τώρα να είναι πλήρως αυτόματη ώστε οι διάφορες να είναι ξεκάθαρες από το δίπτυχο, διαφορετικά άντε εξήγησε εσύ τι διαφορές έχουν μεταξύ τους :a080:
Σχετικά με τις jura λοιπόν είναι κυρίως η απορία μου και κατά πόσο η διαφορά στα λεφτά φαίνεται στο φλιτζάνι σε σχέση με τις delonghi

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Νοέμ 14, 2022 12:09 pm

Για να απαντηθεί το ερώτημα 'διαφορά χρήματα - φλυτζάνι' πρέπει κάποιος να έχει κάνει χρήση και των δύο μηχανών πράγμα ενδεχομένως σπάνιο.
Δεν είναι όμως όλα ποιότητα στο φλιτζάνι, είναι και ποιότητα κατασκευής και όνομα.
Στην περίπτωση αυτή και μη έχοντας γνώση αλλά από το ελάχιστο διάβασμα που έκανα θα συμφωνήσω με τον Χρήστο (Slaughter) για τις Jura.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Νοέμ 14, 2022 12:11 pm

Σε καταλαβαίνω.. εγώ για να πείσω την γυναίκα μου εκτός απο τα επιστημονικά της είπα οτι δεν θα πρέπει να μου πάρει δώρο γιορτής-γενεθλίων-χριστουγέννων για 2 χρόνια και οτι θα της φτιάχνω εγώ καφέ κάθε μέρα (πράγμα που δεν με πειράζει γιατί καλύτερα που δεν πιάνει την μηχανή μου χαχα).. σκέψου το :waf:

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Δευ Νοέμ 14, 2022 2:01 pm

Για να απαντήσω και στους δύο θα αναφέρω πως προφανώς οι jura για να είναι πιο ακριβή θα προσφέρει κάτι παραπάνω ( ίσως ποιότητα κατασκευής κτλ) οπότε ήθελα λίγο πιο συγκεκριμένα πράγματα σε περίπτωση που κάποιος γνώριζε. Βεβαίως για τις συγκεκριμένες υπάρχει και η safe επιλογή του solino.gr (αντιπρόσωπος) που υποθέτω πως αν πάω στο κατάστημά του ένα καφεδάκι και μια λεπτομερή παρουσίαση θα μου τα κάνει. Οπότε εκεί μπαίνει η delonghi για την οποία δεν έχω επίσης ιδέα καθώς δεν έχω πιει γενικά καφέ από αυτόματη.
Τώρα αναφορικά με τη γυναίκα δε θέλω να μπω σε περαιτέρω διαδικασίες γιατί δε καταλαβαίνει από επιστημονικές εξηγήσεις και λοιπές χαλιφιές και γι αυτό πήρα και αυτή την απόφαση μέχρι να ευνοήσει το περιβάλλον για το δίπτυχο.

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Coffeeholic » Τρί Νοέμ 29, 2022 3:50 pm

up!

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Δεκ 03, 2022 5:07 am

Εχουν περάσει απο τα χέρια μου 2 τετεοιες μηχανές την προηγούμενη δεκαετία. Για εμενα ειναι λεφτα σε πηγάδι.......Πρωτον ο καφές δεν εχει καμία σχέση , τουλάχιστον οπως τις φτιάχνανε τοτε. Ο καφές είναι πάντα νερουλός, άγευστος και χωρίς clarity. Κατα συνέπεια αν στα σχέδια σου ειναι να πίνεις ακριβούς και καλούς καφέδες ξέχασε το. Μετα είναι η καθαριότητα, οι μηχανές αυτές έχουν ενα πλαστικό σύστημα tampering και γενικότερα brewing που είναι πάντα βρώμικο και γενικά μετα απο καιρό πλεόν αρχίζει και πέφτει η απόδοση τους πολύ. Εμενα η πρώτη πήγε δώρο και η δευτερη κατέληξε πραγματικά στην ανακύκλωση.
Για εμενα η λύση σου ειναι να πάρεις μια απο τις καλύτερες και οικονομικότερες heat exchange μηχανές και αυτή ειναι η Nuova Simoneli Oscar II και επειδή δεν θα σου περισέψουν χρήματα για μύλο να παρεις και εναν Graef η τον οικονομικότερο Mignon manuale (που εγω τον έχω) και να κάνεις ενα σετ που θα το απολάυσεις την επόμενη 20ετία και θα χρειαστείς μόνο μια αναβάθμιση σε μύλο.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Δεκ 03, 2022 11:06 am

+1000 :a013:

Brouno
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2020 4:55 pm

Re: Συμβουλές αγοράς και σύγκριση

Δημοσίευση από Brouno » Δευ Ιαν 02, 2023 11:04 pm

Coffeeholic έγραψε:
Κυρ Νοέμ 13, 2022 4:55 pm
Αγαπητοί συμφορουμήτες καλησπέρα. Αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ όλους για την υπέροχη δουλειά και την απλόχερη γνώση που μοιράζεστε με όλους εμάς.
Στο ψητό τώρα:

Ενδιαφέρομαι για αγορά υπεραυτόματης μηχανής έχοντας πλήρη επίγνωση των χρημάτων που θα πετάξω. Προφανώς ο λόγος είναι αφενώς η γυναίκα, η οποία δε πρόκειται να συμφωνήσει να μπει σπίτι μηχανή που δε θα την εξυπηρετεί και αφετέρου αφού η αγορά δυο μηχανών ταυτόχρονα δε παίζει (παντόφλα γαρ) είπα να πάρω μια μηχανή που τουλάχιστον μ’ ένα καλό χαρμάνι θα πίνεται με ίδια ή και λιγότερα καντήλια από αυτά που ρίχνω όταν αναγκάζομαι να πιω καφέ από τις περισσότερες γνωστές αλυσίδες μέχρι να καταφέρω να πάρω και τη lelit που τόσο πολύ θέλω…
Φίλε και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω, αν βγάλεις καμιά άκρη πες και σε εμάς.

Υ.γ Φοβερή πρόταση η oscar II αλλά η τιμή ξεφεύγει 1000+

Απάντηση