Υπεραυτόματες VS ημιαυτόματες με μύλο.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Υπεραυτόματες VS ημιαυτόματες με μύλο.

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιαν 27, 2011 10:31 am

Christos έγραψε:Μακάρι να είχα προσωπική άποψη για την syncrony αλλά δυστυχώς δεν έχω.
Μπορώ να σου κάνω όμως μια "τζογαδόρικη" πρόταση. Πάρε μια Gaggia Baby από τα MediaMarkt εάν υπάρχει σε τιμή κάτω από 200 ευρώ. Μετά θα κάνεις τον κόπο να δεις πόσο βγαίνουν τα ταχυδρομικά για τον παρακάτω χειροκίνητο μύλο. Τον Hario Skerton.
http://www.esw.nl/shop/index.asp?sgroup=49&product=633
Αγόρασε τον άμα έρχονται όλα μαζί κάτω από 60 ευρώ. Εάν δεν είναι κατάλληλος για espresso (θέλω καιρό τώρα να τον κάνω review) και αποδειχθεί μάπα δεσμεύομαι να στον αγοράσω εγώ ώστε να μην χάσεις εσύ χρήματα. Φυσικά, το τονίζω πάλι, η όλη αγορά να μην βγεί παραπάνω από 60 ευρώ όλα μαζί.
Το μόνο ρίσκο που εσύ αναλαμβάνεις είναι ότι θα πίνεις μέτριο προς χάλια καφέ με την Baby μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά για κανονικό καλό μύλο. :lol:
Φίλε Γιάννη επειδή δεν είδα καμία ανταπόκριση από μέρους σου, η παραπάνω πρόταση μου για κάλυψη της αγοράς του μύλου ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Την αποσύρω. Φυσικά πάντα μπορείς να έχεις τον παραπάνω μύλο σαν μία πρόταση αγοράς φυσικά όμως με δική σου ευθύνη πλέον. Συγγνώμη εάν ίσως σε έφερα σε δύσκολη θέση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Γιάννης
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Ιαν 26, 2011 1:36 pm
Μηχανή:: Ascaso Dream
Μύλος:: OE Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Ascaso i-2
Τοποθεσία: London

Re: Υπεραυτόματες VS ημιαυτόματες με μύλο.

Δημοσίευση από Γιάννης » Πέμ Ιαν 27, 2011 3:40 pm

Χρήστο δεν αγνόησα τον προσφορά σου απλά δεν πρόλαβα να ψάξω εκταμένα για το μύλο και τα μεταφορικά λόγω διαβάσματος... :cfstd: Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση
Μόλις αγοράσω την μηχανή θα βολευτώ λίγο με έτοιμο καφέ και μετά θα αρχίσω το ψάξιμο για μύλο (έχοντας υπόψιν και τον hario skerton) Παρεπιμτόντως σήμερα πήρα τηλέφωνο στα Media Markt στο Μαρούσι και μου είπαν οτι τελείωσαν οι gaggia baby black και ότι θα φέρουν άλλες απο εβδομάδα ...ελπίζω να μην ξεπεράσει η τιμή της τα 200 ευρώ :worthy:

Απάντηση