Espresso Accessories

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Spira » Δευ Ιουν 20, 2022 10:57 pm

Θα πάρω της lelit για να είμαι σίγουρος. Ούτως η άλλως η διαφορά στην τιμή που το βρίσκω είναι μικρή σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Ιουν 21, 2022 9:07 am

Spira έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 3:53 pm
Το tamper της lelit που είναι 58.55 έχει διαφορά στο μέγεθος σε σχέση με τα 58αρια?
Για χρήση σε μηχανή lelit ποιο είναι το πιο ιδανικό?
Καλημερα! Λοιπον εγω χρησιμοποιησα χθες για πρωτη φορα το The Force Tamper (58,5mm) ηταν τελειο! κανενα ιχνος καφε στα τοιχωματα, οποτε θεωρω οτι με 58,5 εισαι σουπερ!

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Ιουν 21, 2022 9:12 am

nikstgr έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 12:56 pm
Την άτιμη τη ζυγαριά πανάκριβη είναι. Είναι καλή όμως. Να πάρεις μια καλή, γιατί άλλη εκχύλιση θα έχεις με 18.4 γραμμάρια και άλλη με 17.9 πχ

Για tamper εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις leveled το οποίο έχει ένα πλαίσιο περιμετρικά ώστε να ακουμπάει στο portafilter όταν το πιέζεις και να κάθεται ακριβώς παράλληλα.. εγώ που δεν έχω τέτοιο, νομίζω μετά από 5 μήνες που ασχολούμαι ακόμα δεν έχω καταφέρει να πατάω συστηματικά ευθεία, το οποίο σημαίνει ότι γίνεται σίγουρα κακή εκχύλιση.
Για distributor δε νομίζω ότι χρειάζεται, προσωπικά από όταν έφτιαξα wdt δεν το χρησιμοποιώ πλέον.
Τελικα πηρα το The Force Tamper. Για ζυγαρια γλυκοκοιταζω τη Felicita. Γενικα τα παρελκομενα μου κοστισαν ο κουκος αηδωνι. Προσπαθω να δω τι δεν χρειαζομαι ακομα και μαλλον κατεληξα στο να μην αγορασω ακομα naked pf και καθαριστικα. Λεω να τα αγορασω ολα τον επομενο μηνα. Πιστευω backflushing με νερο θα ειναι αρκετο για αρχη καθως τη μηχανη δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Spira » Τρί Ιουν 21, 2022 10:10 am

Giorgos_Sp έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 9:12 am
nikstgr έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 12:56 pm
Την άτιμη τη ζυγαριά πανάκριβη είναι. Είναι καλή όμως. Να πάρεις μια καλή, γιατί άλλη εκχύλιση θα έχεις με 18.4 γραμμάρια και άλλη με 17.9 πχ

Για tamper εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις leveled το οποίο έχει ένα πλαίσιο περιμετρικά ώστε να ακουμπάει στο portafilter όταν το πιέζεις και να κάθεται ακριβώς παράλληλα.. εγώ που δεν έχω τέτοιο, νομίζω μετά από 5 μήνες που ασχολούμαι ακόμα δεν έχω καταφέρει να πατάω συστηματικά ευθεία, το οποίο σημαίνει ότι γίνεται σίγουρα κακή εκχύλιση.
Για distributor δε νομίζω ότι χρειάζεται, προσωπικά από όταν έφτιαξα wdt δεν το χρησιμοποιώ πλέον.
Τελικα πηρα το The Force Tamper. Για ζυγαρια γλυκοκοιταζω τη Felicita. Γενικα τα παρελκομενα μου κοστισαν ο κουκος αηδωνι. Προσπαθω να δω τι δεν χρειαζομαι ακομα και μαλλον κατεληξα στο να μην αγορασω ακομα naked pf και καθαριστικα. Λεω να τα αγορασω ολα τον επομενο μηνα. Πιστευω backflushing με νερο θα ειναι αρκετο για αρχη καθως τη μηχανη δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα.
Είδα την ζυγαριά για την δεν την είχα ξανακούσει και ψάχνω και εγώ μία, μετά είδα την τιμή της :priest:
Νομίζω τόσο ακριβά αξεσούαρ είναι υπερβολή, ειδικά αν δεν έχεις κάτι πολύ ακριβό σε υπόλοιπο εξοπλισμό...
Ίσως για έναν αρχάριο στην αρχή να βοηθάνε.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Ιουν 21, 2022 2:01 pm

Η Felicita είναι copycat της acaia lunar σε πολύ καλύτερη τιμή. Εγώ επέλεξα να τιμήσω την original και δεν το έχω μετανιώσει. Δεν ξέρω πόσο πήρε το force tamper αλλά κάτι τιμές που είδα online είναι φεύγα για πατητήρι και δεν θα δεις διαφορά με ένα απλό μετά απο κάποιο καιρό που θα του έχεις πάρει τον αέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Ιουν 21, 2022 2:10 pm

slaughter έγραψε:
Τρί Ιουν 21, 2022 2:01 pm
Η Felicita είναι copycat της acaia lunar σε πολύ καλύτερη τιμή. Εγώ επέλεξα να τιμήσω την original και δεν το έχω μετανιώσει. Δεν ξέρω πόσο πήρε το force tamper αλλά κάτι τιμές που είδα online είναι φεύγα για πατητήρι και δεν θα δεις διαφορά με ένα απλό μετά απο κάποιο καιρό που θα του έχεις πάρει τον αέρα.
Το ξερω ηταν λιγο τσιμπημενο βεβαια το πηρα κυριως λογω της συζυγου. Ημουν αναμεσα σε Bravo και Force Tamper και απλα επελεξα το δευτερο γιατι το θεωρω πιο foolproof για να βγαζει πιο σταθερα αποτελεσματα.

Επειδη ειμαι σε σκεψεις για τη ζυγαρια , εισαι ευχαριστημενος με την Acaia? ξερω οτι ειναι πιστη αντιγραφη η Felicita και απλα σκεφτομουν τα λεφτα που κοστιζει για ζυγαρια. σαν Modes μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα και γενικα η κατασκευη μου φανηκε κομπλε , οπως επισης και οτι χωραει το pf πανω.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Ιουν 21, 2022 2:30 pm

Στην αρχή μου φάνηκε εξωφρενικό ποσό για ζυγαριά και έτσι αγόρασα μια Timemore Black Mirror από Aliexpress (γιατί δεν την έβρισκα Ευρώπη και σε καλά λεφτά – βέβαια με το τελωνείο και 2 μήνες αναμονή (καραντίνες) δεν μου βγήκε και τόσο φθηνή κάπου 75 ευρώ). Σαν ζυγαριά ήταν ωραία αλλά μεγάλη για drip tray και γενικά δεν με βόλεψε. Σαν προγράμματα κλπ πολύ basic αλλά οκ για ένα βασικό ζύγισμα κομπλέ

Η Acaia είναι η μέρα με την νύχτα. Πολύ ωραία κατασκευή, σούπερ μπαταρία (την φόρτισα μετά από 5 μήνες), πολύ καλή απόκριση και πολλά προγράμματα. Αν η μηχανή σου έχει timer καταλήγεις να χρησιμοποιείς μόνο το ζύγισμα αλλά και πάλι πολλές φορές το autotimer είναι πολύ χρήσιμο. Τώρα τα apps της είναι αδιάφορά έκτος από το generic Smart Espresso Profiler που είναι καλό.

Σίγουρα και με μια απλή ζυγαριά κάνεις την δουλειά σου αλλά εγώ ήθελα να πάω στο Buy once cry once και είχα και την οικονομική άνεση χεχε

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από laonikos78 » Τρί Ιουν 21, 2022 2:59 pm

Ρίξε μια ματιά και εδώ για ζυγαριά δεν χάνεις κάτι!
viewtopic.php?t=7945
..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Ιουν 21, 2022 3:06 pm

Η Acaia εχεις τα ιδια προγραμματα με την Felicita ? δεν το εχω ψαξει παρα πολυ . αλλα βοηθαει πολυ το timer που εχει και το ζυγισμα. το θελω για τις εκχυλισεις. απλα σε οσα βιντεακια εχω δει το timer ξεκιναει με το που πεφτει η πρωτη σταγονα μεσα στη κουπα και απλα δεν ξερω αν μετραμε σε 1:2 αναλογια (τα 30 sec δηλαδη πχ) απ τη στιγμη που πεφτει η πρωτη σταγονα ή γενικα απ την στιγμη που παταμε το κουμπι για να ξεκινησει η εκχυλιση.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Ιουν 21, 2022 3:43 pm

ναι έχει τα ίδια προγράμματα. Να φανταστείς έστελναν και το manual της lunar ίδιο αντί για δικό τους χαχα
μπορεί να ξεκινήσει το timer και μόλις βάλεις την κούπα πάνω και κάνει tare το λέει auto tare auto start
πολλά βίντεο για την Arc δεν θα βρεις. με την παλιά Lunar είναι ολόιδιες αλλά η καινούργια έχει διαφορές

Απάντηση