Espresso Accessories

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιουν 08, 2022 9:42 am

Καλημερα σας! Αγορασα την πρωτη μου μηχανη espresso και ηθελα λιγο τη βοηθεια σας οσον αφορα τα παρελκομενα που θα χρειαστω. Εχει ενα tamper lelit πλαστικο 58,55mm(?? δεν θυμαμαι ακριβως τα mm) και 2 basket. Ιδανικα θα ηθελα να πειραματιστω με τις εκχυλισεις και να ασχοληθω αρκετα μετα με αυτο το κομματι, καθως εκει ειναι ολο το ζουμι. Οποτε για να το πετυχω αυτο και να βοηθηθω στο κομματι channeling τι αξεσουαρ θα χρειαστω και αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια.?

Αν εχω καταλαβει καλα θα χρειαστω wdt, tamper , distributor, puck screen (??) , ζυγαρια (θα χρειαστω?? απο μύλο εχω τον Niche Zero). Αν ειναι οτιδηποτε αλλο παρακαλω θα ημουν ευγνωμων.

Γενικα στο κομματι tamper ειδα οτι παιζουν πολλων ειδων απο δυναμομετρικό μεχρι απλα , ποιο θα ηταν το ιδανικο για εναν αρχαριο και να μου μεινει και μετα ?

Και ηθελα και τη γνωμη σας αν αξιζουν τα λεφτα τους το OCD Distributor + PUSH tamper. Ειναι οκ για εναν αρχαριο? ή να παω σε ενα δυναμομετρικο ετσι ωστε να βγαζω σωστες εκχυλισεις πιο συστηματικα??

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις , δεν εχω ασχοληθει επαγγελματικα και θα ηθελα πολυ να ασχοληθω ως home barista.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Ιουν 08, 2022 12:17 pm

Τα μέταλλα που πατούν και στρίβουν δεν είναι τίποτα άλλο από μέταλλα, γνώμη μου και μόνο μη χαλάς τα χρήματα σου σε φίρμες και διαφημιστικά προϊόντα που αυξάνουν το κόστος.

Αγόρασε όσο φθηνά και λογικά.

Πχ προσωπικά έχω δυναμομετρικο ταμπερ που με βολεύει.
Το πήρα 23€ όταν ένα άλλο μουράτο κάνει 65€.

Από εκεί και πέρα εσύ ξέρεις την τσέπη σου και τις πλασματικές και μη ανάγκες σου.

Ζυγαριά αν χρειαστεί πάρε μια που να χωράει όλο το portafilter επάνω.
Η ζυγαριά που χρησιμοποιώ είναι αυτή:
viewtopic.php?f=2&t=7945
..Για πάντα και μια μέρα.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από nikstgr » Τετ Ιουν 08, 2022 12:56 pm

Την άτιμη τη ζυγαριά πανάκριβη είναι. Είναι καλή όμως. Να πάρεις μια καλή, γιατί άλλη εκχύλιση θα έχεις με 18.4 γραμμάρια και άλλη με 17.9 πχ

Για tamper εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις leveled το οποίο έχει ένα πλαίσιο περιμετρικά ώστε να ακουμπάει στο portafilter όταν το πιέζεις και να κάθεται ακριβώς παράλληλα.. εγώ που δεν έχω τέτοιο, νομίζω μετά από 5 μήνες που ασχολούμαι ακόμα δεν έχω καταφέρει να πατάω συστηματικά ευθεία, το οποίο σημαίνει ότι γίνεται σίγουρα κακή εκχύλιση.
Για distributor δε νομίζω ότι χρειάζεται, προσωπικά από όταν έφτιαξα wdt δεν το χρησιμοποιώ πλέον.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιουν 08, 2022 1:19 pm

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! και εγω κοιταω τα πιο budget. οσο για το tamper ειτε δυναμομετρικο ειτε leveled να κοιταξω για 58 ή 58,5mm πχ ? εχετε να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενα ?

για τη ζυγαρια ειμαι αναμεσα σε αυτη και την felicita στην οποια χωραει πανω το pf.

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από nik___ » Τετ Ιουν 08, 2022 2:43 pm

nikstgr έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 12:56 pm
Την άτιμη τη ζυγαριά πανάκριβη είναι. Είναι καλή όμως. Να πάρεις μια καλή, γιατί άλλη εκχύλιση θα έχεις με 18.4 γραμμάρια και άλλη με 17.9 πχ

Για tamper εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις leveled το οποίο έχει ένα πλαίσιο περιμετρικά ώστε να ακουμπάει στο portafilter όταν το πιέζεις και να κάθεται ακριβώς παράλληλα.. εγώ που δεν έχω τέτοιο, νομίζω μετά από 5 μήνες που ασχολούμαι ακόμα δεν έχω καταφέρει να πατάω συστηματικά ευθεία, το οποίο σημαίνει ότι γίνεται σίγουρα κακή εκχύλιση.
Για distributor δε νομίζω ότι χρειάζεται, προσωπικά από όταν έφτιαξα wdt δεν το χρησιμοποιώ πλέον.
Το κλειδί για να πετύχεις leveled πάτημα είναι να έχεις τοποθετήσει σωστά το σώμα σου πριν το πάτημα. Δες π.χ. το παρακάτω video που εξηγεί τη σωστή στάση που πρέπει να πάρει κανείς:
https://youtu.be/RQHY41_WjHI

Αν η στάση είναι σωστή, και να θες δεν βγαίνει στραβό πάτημα :-)
Θέλει λίγο εξάσκηση, αλλά δεν είναι δύσκολο.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιουν 08, 2022 3:35 pm

nik___ έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 2:43 pm
nikstgr έγραψε:
Τετ Ιουν 08, 2022 12:56 pm
Την άτιμη τη ζυγαριά πανάκριβη είναι. Είναι καλή όμως. Να πάρεις μια καλή, γιατί άλλη εκχύλιση θα έχεις με 18.4 γραμμάρια και άλλη με 17.9 πχ

Για tamper εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις leveled το οποίο έχει ένα πλαίσιο περιμετρικά ώστε να ακουμπάει στο portafilter όταν το πιέζεις και να κάθεται ακριβώς παράλληλα.. εγώ που δεν έχω τέτοιο, νομίζω μετά από 5 μήνες που ασχολούμαι ακόμα δεν έχω καταφέρει να πατάω συστηματικά ευθεία, το οποίο σημαίνει ότι γίνεται σίγουρα κακή εκχύλιση.
Για distributor δε νομίζω ότι χρειάζεται, προσωπικά από όταν έφτιαξα wdt δεν το χρησιμοποιώ πλέον.
Το κλειδί για να πετύχεις leveled πάτημα είναι να έχεις τοποθετήσει σωστά το σώμα σου πριν το πάτημα. Δες π.χ. το παρακάτω video που εξηγεί τη σωστή στάση που πρέπει να πάρει κανείς:
https://youtu.be/RQHY41_WjHI

Αν η στάση είναι σωστή, και να θες δεν βγαίνει στραβό πάτημα :-)
Θέλει λίγο εξάσκηση, αλλά δεν είναι δύσκολο.
Άρα δηλαδη θελουμε WDT , και καλη σταση σωματος για το tamping. το distribution είναι σημαντικό ? ή αρκει ενα καλο wdt και tamping.

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Μάνος » Πέμ Ιουν 09, 2022 7:09 pm

Προσωπικά βρίσκω το distributor περιττό αν έχεις κάνει WDT. Έχω δοκιμάσει από περιέργεια να κάνω μόνο WDT και μετά WTD + distributor (το είχα αγοράσει πριν μάθω για το WDT) και δεν κατάλαβα καμία διαφορά στην γεύση.

Με το WDT επηρεάζεις όλο τον καφέ που υπάρχει στο καλαθάκι, ενώ με το distributor μόνο μέχρι το βάθος που το έχεις ρυθμίσει να φτάνει.

Επίσης σε ένα βίντεο του Lance Hendrick πριν κάμποσο καιρό, θυμάμαι που έδειξε σε αργή κίνηση πώς ξεκινά να τρέχει ο εσπρέσσο μετά απο WDT + distributor με naked portafilter και για κλάσματα του δευτερολέπτου, εμφανίζονται οι πρώτες σταγόνες στο σχήμα του distributor. Που σημάινει ότι πριν το πάτημα με το tamper, είχε ήδη πατηθεί λίγο ο καφές με το distributor, κάτι το οποίο δεν ακύρωσε το πάτημα με το tamper μετά.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε κάποιος να καταλάβει την διαφορά βέβαια στην γεύση, αλλά είναι άλλος ένας λόγος να μην δώσεις άδικα χρήματα εκεί.

Το distributor θεωρώ αξίζει μόνο σε μαγαζί, που θέλεις γρήγορη και εύκολη κατανομή πριν το πάτημα.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Spira » Δευ Ιουν 20, 2022 3:53 pm

Το tamper της lelit που είναι 58.55 έχει διαφορά στο μέγεθος σε σχέση με τα 58αρια?
Για χρήση σε μηχανή lelit ποιο είναι το πιο ιδανικό?

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Ιουν 20, 2022 4:00 pm

το μέγεθος της Lelit είναι το καλύτερο για μένα γιατί δεν αφήνει καφέ στα τοιχώματα

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Espresso Accessories

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Δευ Ιουν 20, 2022 7:42 pm

Εχω 58,4 και στα τοιχωματα με το μαμα καλαθακι της λελιτ αφηνει καποια καταλοιπα,πραγμα που νομιζω με ενα vst θα διορθωθει,νομιζω ομως το καταλληλότερο μεγεθος για ολα τα καλαθακια ειναι το 58,5 αποκει κ περα κινδυνευεις να σου κολαει προς τα επανω το ταμπερ στα τοιχωματα και να μην πηγαίνει οσο κατω χρειαζεται τουλαχιστον σε μαμα καλαθακι.
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Απάντηση