Dolce Gusto η Nespresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
JohnFX
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2022 10:33 am

Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από JohnFX » Τετ Ιουν 01, 2022 10:40 am

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα στην επιλογή καφετιέρας με καψουλες, στην αρχή είχα αποφασίσει Nespresso

όσο το έψαχνα τόσο δεν την έβρισκα τόσο οικονομική σε θέμα καψουλες
οι περισσότερες που κυκλοφορούν είναι 10 δηλαδή 5 freddo

από την άλλη η dolce προσφέρει καψουλες 16 που ειν νομίζω διπλές δόσεις, και γενικά είναι πιο οικονομικές
επίσης έχω ακούσει πολλά για ανταπτορα ώστε να χρησιμοποιείς nespresso καψουλες στην dolce

έχει κάποιος εμπειρία και από τις δύο να μου πει γενικά σε οικονομία και απόδοση;
ευχαριστώ

Alexnik
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 11:38 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit PLUST PID
2η Μηχανή:: Vergnano TRE
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i-2 mini

Re: Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από Alexnik » Δευ Ιουν 13, 2022 10:26 pm

Εαν θέλεις να πίνει αποκλειστικά καφέ τύπου εσπρέσο, τότε να κινηθείς προς τη nespresso. Αν θέλεις να πίνεις και αλλά ροφήματα, πχ σοκολάτες η καπουτσίνο, η κάποια αλλά που έχει με καραμέλα κλπ κλπ τότε καλύτερα σε dolce gusto. Από άποψη τιμής, σε γνήσιες κάψουλες, της νεσπρεσο είναι ένα κλικ πιο ακριβες. Υπάρχουν βέβαια και πιο φτηνές επιλογές από άλλες εταιρίες που είναι συμβατές.

thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: Dolce Gusto η Nespresso

Δημοσίευση από thodoris5321 » Τετ Ιουν 15, 2022 12:17 am

Και οι δύο ανήκουν στη nestle πάντως, αλλά έχουν διαφορετική προώθηση.Αν θες κάτι φθηνό σε βάθος χρόνου πήγαινε σε lavazza blue όπως μου είχε προτείνει εμένα ένα μέλος πριν την αγορά μου, οι οποίοι έχουν και ωραία γεύση. Εάν θες ποικιλία να διαλέγεις διαφορετικές κάψουλες όπου πηγαίνεις πάρε nespresso. Για τις Dolce Gusto δεν έχω γνώμη, ίσως είναι πιο προσιτές ως προς την ευκολία στη χρήση στις μηχανές τους για τον μέσο καταναλωτή.

Απάντηση