Συμβουλες για αναβαθμιση

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από Nikos21 » Σάβ Μάιος 21, 2022 10:16 pm

Να ρωτήσω αν επιτρέπεται σε τι τιμή της είχες πάρει κι αν ήταν περίοδος Black Friday ή εκπτώσεων γενικότερα;

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από nik___ » Τρί Μάιος 24, 2022 7:15 pm

Θεωρώ και εγώ ότι όλες οι μηχανές που αναφέρεις είναι end-game (δεν νομίζω να υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να παει κανείς σε κάτι παραπάνω για home χρήση). Προσωπικά θα επέλεγα να υπάρχει σίγουρα και η δυνατότητα του flow control.

Επιπλέον, πέρα από το μύλο (που ήδη αναφέρθηκε), είναι πολύ σημαντικό οι μηχανές αυτές να συνδυαστούν και με τα ανάλογης ποιότητας precision baskets (π.χ. VST). Διαφορετικά είναι σαν να έχεις Ferrari και να της φοράς λάστιχα από Fiat ;)

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από After » Τρί Μάιος 24, 2022 9:01 pm

nik___ έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 7:15 pm
Θεωρώ και εγώ ότι όλες οι μηχανές που αναφέρεις είναι end-game (δεν νομίζω να υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να παει κανείς σε κάτι παραπάνω για home χρήση). Προσωπικά θα επέλεγα να υπάρχει σίγουρα και η δυνατότητα του flow control.

Επιπλέον, πέρα από το μύλο (που ήδη αναφέρθηκε), είναι πολύ σημαντικό οι μηχανές αυτές να συνδυαστούν και με τα ανάλογης ποιότητας precision baskets (π.χ. VST). Διαφορετικά είναι σαν να έχεις Ferrari και να της φοράς λάστιχα από Fiat ;)

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το ότι θεωρείται κανόνας πως με τα vst θα έχεις καλύτερο καφέ

Προσωπικά τους καλύτερους καφέδες τους έχω πιει α μηχανή(αρες) που είχαν εργοστασιακά φτηνά καλαθάκια, και το ίδιο ισχύει και για τον εξοπλισμό μου
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από nik___ » Τρί Μάιος 24, 2022 10:16 pm

Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λες (μπορεί όντως να τύχει κάποια stock baskets να είναι καλής ποιότητας).

Η προσωπική μου εμπειρία βέβαια είναι εντελώς διαφορετική, αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά.

Αυτό που ωστόσο θεωρώ πως λέει κάτι είναι το γεγονός ότι τύποι σαν τον Hoffman (οι οποίοι έχουν δοκιμάσει στη ζωή τους άπειρες μηχανές) συνιστούν ανεπιφύλακτα precision baskets: https://www.facebook.com/watch/?v=955482468407683

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από After » Τρί Μάιος 24, 2022 10:38 pm

nik___ έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 10:16 pm
Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λες (μπορεί όντως να τύχει κάποια stock baskets να είναι καλής ποιότητας).

Η προσωπική μου εμπειρία βέβαια είναι εντελώς διαφορετική, αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά.

Αυτό που ωστόσο θεωρώ πως λέει κάτι είναι το γεγονός ότι τύποι σαν τον Hoffman (οι οποίοι έχουν δοκιμάσει στη ζωή τους άπειρες μηχανές) συνιστούν ανεπιφύλακτα precision baskets: https://www.facebook.com/watch/?v=955482468407683
Ο Hofmann προτείνει vst για να έχεις επαναληψιμότητα σε μηχανές πχ με 3 γκρουπ

Τα vst και τα κάθε καλαθάκια με πολλές τρύπες, υπερεκχυλιζουν, και αυτό δεν το θέλουμε πάντα, μπορεί να δουλέψει, μπορεί και να τα κάνει χειρότερα
Τα ίδια ισχύουν και για το αγιοποιημενο preinfussion
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από Nikos21 » Τρί Μάιος 24, 2022 11:07 pm

Για να μην ξεφεύγουμε πολύ απ το θέμα αν επιτρέπεται , αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι μια πχ Lelit Bianca σου δίνει τη δυνατότητα να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα του καφέ σαν να τον αγοράζεις απ έξω ή μια La Marzocco Linea mini που είναι end game machine αξίζει τα έξτρα λεφτά

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από nik___ » Τετ Μάιος 25, 2022 2:55 pm

After έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 10:38 pm
Ο Hofmann προτείνει vst για να έχεις επαναληψιμότητα σε μηχανές πχ με 3 γκρουπ

Τα vst και τα κάθε καλαθάκια με πολλές τρύπες, υπερεκχυλιζουν, και αυτό δεν το θέλουμε πάντα, μπορεί να δουλέψει, μπορεί και να τα κάνει χειρότερα
Τα ίδια ισχύουν και για το αγιοποιημενο preinfussion
Κατά τη γνώμη μου στη πλειονότητα των περιπτώσεων η δυσκολία του καλού espresso έγκειται στο πως θα αποφύγει κανείς την υποεκχύλιση και όχι την υπερεκχύλιση (η τελευταία θεωρώ ότι είναι πολύ πιο εύκολο να αντιμετωπιστεί).

Ακόμη και για dark roasts (φαντάζομαι σε αυτή τη περίπτωση αναφέρεσαι) μπορείς να ελέγξεις την υπερεκχύλιση παίζοντας με πολλές άλλες παραμέτρους (brew ratio, dose, grind, …) και όχι βασιζόμενος κυρίως στο non-precision basket, το οποίο έχει πιθανότατα κακή κατασκευή/ανομοιόμορφα μεγέθη τρυπών κτλ. (φυσικά αν δεν έχει τέτοια ελλατώματα τότε ΟΚ).

Π.χ. συχνά αυτή η ανομοιομορφία έχει ως συνέπεια άλλο μέρος του καφέ να βγαίνει overextracted και άλλο underextracted. Τελικό αποτέλεσμα: ο καφές να βγάζει πικρίλα ενώ στην ουσία είναι underextracted!

ΥΓ. Sorry για το επιπλέον off-topic post

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από After » Τετ Μάιος 25, 2022 3:38 pm

nik___ έγραψε:
Τετ Μάιος 25, 2022 2:55 pm
After έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 10:38 pm
Ο Hofmann προτείνει vst για να έχεις επαναληψιμότητα σε μηχανές πχ με 3 γκρουπ

Τα vst και τα κάθε καλαθάκια με πολλές τρύπες, υπερεκχυλιζουν, και αυτό δεν το θέλουμε πάντα, μπορεί να δουλέψει, μπορεί και να τα κάνει χειρότερα
Τα ίδια ισχύουν και για το αγιοποιημενο preinfussion
Κατά τη γνώμη μου στη πλειονότητα των περιπτώσεων η δυσκολία του καλού espresso έγκειται στο πως θα αποφύγει κανείς την υποεκχύλιση και όχι την υπερεκχύλιση (η τελευταία θεωρώ ότι είναι πολύ πιο εύκολο να αντιμετωπιστεί).

Ακόμη και για dark roasts (φαντάζομαι σε αυτή τη περίπτωση αναφέρεσαι) μπορείς να ελέγξεις την υπερεκχύλιση παίζοντας με πολλές άλλες παραμέτρους (brew ratio, dose, grind, …) και όχι βασιζόμενος κυρίως στο non-precision basket, το οποίο έχει πιθανότατα κακή κατασκευή/ανομοιόμορφα μεγέθη τρυπών κτλ. (φυσικά αν δεν έχει τέτοια ελλατώματα τότε ΟΚ).

Π.χ. συχνά αυτή η ανομοιομορφία έχει ως συνέπεια άλλο μέρος του καφέ να βγαίνει overextracted και άλλο underextracted. Τελικό αποτέλεσμα: ο καφές να βγάζει πικρίλα ενώ στην ουσία είναι underextracted!

ΥΓ. Sorry για το επιπλέον off-topic post
Όντως δεν είναι μέρος να το αναλύσουμε, αλλά ούτε αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κακή εκχύλιση, άλλωστε έχουν γίνει και πειράματα με δύο διαφορετικές αλεσεις στο ίδιο καλαθάκι, και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενδιαφέρον

Πιστεύω πως είναι υπερεκτιμημένα αυτά τα καλαθάκια, οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν προβλήματα παρά καλύτερο φλιτζάνι
Το μόνο θετικό, αν μπορούμε να το πούμε θετικό και αν έχει όντως εφαρμογή, είναι πως έχουν μεγαλύτερο εύρος αποτελεσμάτων, δηλαδή για να γίνω πιο κατανοητός:
Μια εκχυλιση 28" και μια με 33", θα έχουν μεγαλύτερες διαφορές από ότι οι αντίστοιχες με ένα συμβατικό καλαθάκι
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

nik___
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 1:40 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: Atom 75
2ος Μύλος:: Kinu m47 phoenix

Re: Συμβουλες για αναβαθμιση

Δημοσίευση από nik___ » Τετ Μάιος 25, 2022 8:28 pm

Nikos21 έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 11:07 pm
Για να μην ξεφεύγουμε πολύ απ το θέμα αν επιτρέπεται , αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι μια πχ Lelit Bianca σου δίνει τη δυνατότητα να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα του καφέ σαν να τον αγοράζεις απ έξω ή μια La Marzocco Linea mini που είναι end game machine αξίζει τα έξτρα λεφτά
Από τις παραπάνω μηχανές μόνο τη Bianca έχω χρησιμοποιήσει, αλλά όπως προανέφερα τις θεωρώ όλες endgame (με βάση τα specs πάντα).

Σχετικά με τη Bianca συγκεκριμένα αυτό που μπορώ να καταθέσω ως προσωπική εμπειρία (και μόνο) είναι ότι τους καφέδες που αγόραζα παλιότερα από καλές καφετέριες απ’έξω, πλέον τους απολαμβάνω στο σπίτι ακριβώς τους ίδιους ή και καλλίτερους.

Για να φτάσω βέβαια σε αυτό το σημείο χρειάστηκαν να γίνουν αρκετά πράγματα καθώς και αρκετός πειραματισμός: να μάθω να χρησιμοποιώ σωστά το flow control, αναβάθμιση σε VST καλαθάκι, ρύθμιση pump pressure στα 9bar (από τα 11bar που ήταν η εργοστασιακή ρύθμιση) κτλ. κτλ. Διαφορετικά ο καφές ναι μεν ήταν αξιοπρεπής αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ήταν ισάξιος με ένα πολύ καλό καφέ απ’έξω.

Disclaimer: Τα όσα αναφέρω είναι καθαρά η προσωπική μου εμπειρία και τίποτα παραπάνω. Δεν μπορώ σε καμμία περίπτωση να εγγυηθώ ότι θα ισχύουν έστω και κατ΄ ελάχιστο στη περίπτωση που κάποιος άλλος επιλέξει να αγοράσει τη Bianca. Το λέω γιατί το ποσό αγοράς δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο (κάθε άλλο μάλιστα) και επιπλέον σε όλα τα παραπάνω υπεισέρχεται προφανώς και το υποκειμενικό στοιχείο.

Απάντηση