Αναβάθμιση Μηχανής Εσπρέσο Μέχρι 1200€

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση Μηχανής Εσπρέσο Μέχρι 1200€

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Μάιος 10, 2022 7:46 pm

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το πιο industrial look νομίζω η Lelit Elizabeth και η Sylvia Pro δεν ειναι μακριά απο αυτα που ζητάς. Ειδικά η Elizabeth σου δίνει 3 bar pre infusion steam, που το λές και ενδιαφέρον hack. Επιπρόσθετα έρχεται ΠΛΗΡΩΣ εξοπλισμένη , οπότε αφαιρείς tamper και αλλα στοιχεία που κακα τα ψέμματα κοστίζουν. Επίσης να πώ εδώ οτι με λίγο practice μπορούμε και εμείς μέσω του pressure gauge και cooling showers να ρυθμίσουμε θερμοκρασία για light roasts οπως και επίσης με επιλογή ψηλού η κοντού basket να ρυθμίζουμε και pre infusion......οκ όχι όπως το κάνουν οι single η db μηχανές με pid αλλα σίγουρα αρκούντως αποτελεσματικά.

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: Αναβάθμιση Μηχανής Εσπρέσο Μέχρι 1200€

Δημοσίευση από konnosl » Τετ Μάιος 11, 2022 7:17 am

dasimo έγραψε:
Τρί Μάιος 10, 2022 7:46 pm
Αν δεν έχεις πρόβλημα με το πιο industrial look νομίζω η Lelit Elizabeth και η Sylvia Pro δεν ειναι μακριά απο αυτα που ζητάς. Ειδικά η Elizabeth σου δίνει 3 bar pre infusion steam, που το λές και ενδιαφέρον hack. Επιπρόσθετα έρχεται ΠΛΗΡΩΣ εξοπλισμένη , οπότε αφαιρείς tamper και αλλα στοιχεία που κακα τα ψέμματα κοστίζουν. Επίσης να πώ εδώ οτι με λίγο practice μπορούμε και εμείς μέσω του pressure gauge και cooling showers να ρυθμίσουμε θερμοκρασία για light roasts οπως και επίσης με επιλογή ψηλού η κοντού basket να ρυθμίζουμε και pre infusion......οκ όχι όπως το κάνουν οι single η db μηχανές με pid αλλα σίγουρα αρκούντως αποτελεσματικά.
Η αλήθεια είναι ότι δε θα ήθελα να πάω σε hx και να τα κάνω όλα στο περίπου. Προτιμώ ένα pid για θερμοκρασία και ίσως ένα flow control μελλοντικά για τα pre infusion. Επισης δε θέλω να αλλάξω τα 58ρια καλαθάκια που έχω και tamper κλπ κλπ.

Έπεσε πρόταση και για την ecm puristica επίσης που είναι καθαρά για espresso. Δεν έχει steamer αλλά έχει το e61 το grouphead το οποίο αν και θερμοκρασιακά πολύ σταθερό, κάνει 1 ώρα για να ζεσταθεί. Σκέφτομαι ήδη ένα προγραμματιστή που θα ανοίγει μια ώρα πριν ξυπνήσω ας πούμε.

Απάντηση