Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Δευ Αύγ 29, 2022 6:47 pm

gaig έγραψε:
Δευ Αύγ 29, 2022 4:25 pm
καταρχας εχετε να προτεινετε καμια ζυγαρια ακριβειας της προκοπης? εχω μια με ακριβεια γραμμαριου, αλλα τη βλεπω να αλλαζει μετρησεις ευκολα.

κατα τ'αλλα, εχω καφε arabica απο καρπο, αγορασμενος πριν 4 μερες, ληξη 12/11
16γρ κοκκους, τα πατησα με δυναμομετρικο πατητηρι (δε νομιζω να μου στραβωσε οπως το ειδα απο ολες τις πλευρες)
εκχυλιση 20" (απο την ωρα που ξεκινησε η ροη γιατι τα πρωτα 8" δεν υπαηρχε ροη με preinfusion enabled) και βγηκαν 53γρ καφε
Αρα τον επομενο θα πρεπει να του κανω αρκετα πιο ψιλο κοψιμο
Σωστά, αν κόψεις πιο ψιλά θα φτάσεις κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Μην φτιάχνεις έναν καφέ που δεν σου κάνει και σταματάς, κόψε πιο ψιλά κ κάνε τον επόμενο να βρεις την ρύθμιση που πρέπει και να ξεμπερδεύεις.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Δευ Αύγ 29, 2022 6:55 pm

laonikos78 έγραψε:
Δευ Αύγ 29, 2022 5:54 pm
Ο καφές είναι μάλλον μπαγιατικος.
Και ακόμα δεν ξέρουμε τι ψήσιμο έχει.
Τα γραμμάρια που βάζεις είναι λίγα και εκεί είναι ο λόγος που τραβάει η σίτα το κεκάκι.

Μην υποτιμάς τον εξοπλισμό σου.

Πάρε φρέσκο καφέ.
Όχι νερό από την βρύση με χλώριο.
Βάλε 18gr η 19gr η 20gr στο portafilter και πάρε την διπλάσια ποσότητα στο φλυτζάνι σου και ΟΧΙ από 16gr να βγάζεις 50+ από 18gr καφέ βγάζουμε 36gr.
(Αυτά τα κάνουν στις καφετέριες για να κοροϊδεύουν τους πελάτες με την ποσότητα).
Αν τώρα σου αρέσουν οι μπαγιατίλες να βγάζεις καφέ περίπου στα 25" υποχρεωτικά.
Αν πάρεις φρέσκο καφέ ο χρόνος είναι 'υποκειμενικός'
Η εκχύλιση μετράει από την ώρα που πατήσεις το κουμπί.
Όλα αυτά είναι να 'χαμε να λέγαμε. Για την ώρα το παιδί παλεύει με τις ρυθμίσεις του μύλου και ούτε το νερό, ούτε ο καφές θα κάνουν ουσιαστική διαφορά. Μια χαρά καφές είναι του κάρπο αν είναι λίγων ημερών.
Η ασταθής ζυγαριά που δεν έχει υποδιαίρεση σε δέκατα του γραμμαρίου είναι πρόβλημα γιατί μπορεί να βάζει την μία φορά 15.5 και την άλλη 16.5 κ να νομίζει ότι βάζει το ίδιο.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Αύγ 29, 2022 6:56 pm

viewtopic.php?t=7945
Αυτή είναι η ζυγαριά που έχω πάρει.
Μπαίνει το portafilter ολόκληρο επάνω, με το που βάλεις το φλυτζάνι επάνω αυτόματα βγάζει αποβαρο και ξεκινάει την χρονομέτρηση, ζυγίζει απο 0,01 και τέλος φορτίζει με usb και από τότε που την αγόρασα δεν έχω φορτίσει ξανά.

Κατά τα άλλα κάνε έρευνα αγοράς!

Αν τώρα με 16gr in και out 53gr ψάχνει ρύθμιση του μύλου και με καφέ που θα λήξει 12/11 δεν υπάρχει πρόβλημα πάω πάσο.
Ας κρατήσει τα 16 να βγαλει 32 και να αλλαξρι μάλλον καφέ με σωστή ρύθμιση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος laonikos78 την Δευ Αύγ 29, 2022 7:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
..Για πάντα και μια μέρα.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Δευ Αύγ 29, 2022 7:09 pm

ενταξει, καλα μου λεει. Οτι μπορω να κανω standardize ευκολα, ας το κανω απο τωρα να το αφαιρω απο την εξισωση!

Προς το παρον νομιζω πως αν στρωσω ολα αυτα, θα χανω σιγουρα στο θεμα ζυγαριας (για να καταλαβω τι γινεται, οχι για να βγαλω σωστο καφε) γιατι μπορει να ειναι ολες οι μετρησεις οτι να ναι, και οι ψημενοι κοκκοι, αλλα και το τελικο προιον!

Οποτε αλλαζω αυτα και παιρνω και ζυγαρια!

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Δευ Αύγ 29, 2022 7:21 pm

laonikos78 έγραψε:
Δευ Αύγ 29, 2022 6:56 pm
viewtopic.php?t=7945
Αυτή είναι η ζυγαριά που έχω πάρει.
Μπαίνει το portafilter ολόκληρο επάνω, με το που βάλεις το φλυτζάνι επάνω αυτόματα βγάζει αποβαρο και ξεκινάει την χρονομέτρηση, ζυγίζει απο 0,01 και τέλος φορτίζει με usb και από τότε που την αγόρασα δεν έχω φορτίσει ξανά.

Κατά τα άλλα κάνε έρευνα αγοράς!

Αν τώρα με 16gr in και out 53gr ψάχνει ρύθμιση του μύλου και με καφέ που θα λήξει 12/11 δεν υπάρχει πρόβλημα πάω πάσο.
Το κάρπο αν θυμάμαι καλά δίνει ημερομηνία λήξης 3 μήνες από ημερομηνία αγοράς αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος. Δεν είναι κάνας τρομερός καφές αλλά δεν είναι και καφές από σούπερ μάρκετ (με τον οποίο μια χαρά μπορείς να κάνεις 16γρ μέσα 32γρ έξω, σωστά;). Το παλικάρι μαθαίνει ακόμα και το πρόβλημα είναι ότι κόβει χοντρά, βάζει λάθος ποσότητα καφέ στο πορταφιλτερ και έχει ζυγαριά κουζίνας, όχι καφέ.
Η δικιά σου κορυφαία, εγώ έχω αυτήν: https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B ... UTF8&psc=1 (δεν είναι πια διαθέσιμη, πάντως έκανε κάτω από 20 ευρώ).

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Πέμ Σεπ 08, 2022 6:42 pm

Καλησπερα στην παρεα! Ενα μικρο update

Πηρα ζυγαρια αυτη εδω https://trofodosies.gr/shop/%ce%b5%ce%b ... %81%ce%bf/ που φαινοταν καλη και τη γυρισα οπως ειναι, μετρα ακριβως το ιδιο με την ψηφιακη ζυγαρια κουζινας που εχω αρα πιστοποιησα οτι μετρα καλα.

Το εχω φτασει με 19γρ κοκκους να βγαζω 40 καφε σε περιπου 37" απο τη στιγμη που παταω το κουμπι (preinfusion included). Ο καφες παραμενει καρπο αραμπικα, νερο ριχνω θεωνη που ειδα οτι προτεινεται, δεν εχω βαλει το εξτρα φιλτρο ειναι στο σακουλακι του, το γκρουπ το εχω απολυτα στεγνο και το κουμπωνω λιγο στη θεση του να ειναι ζεστο, παταω με δυναμομετρικο και στο ματι μου φαινεται συμμετρικο και απο τις 4 πλευρες, αφηνω να πεσει λιγο καυτο νερο απο τη σιτα πριν κουμπωσω το γκρουπ, εκχυλιση στους 92 βαθμους και δεν ξερω αν ξεχασα κατι αλλο.

Η κρεμα φοβερη (τουλαχιστον στο δικο μου ματι), αλλα βρε παιδια τι πικριλα ειναι αυτη, ευχομαι να μη σας τυχει ποτε! Με διαφορα το πιο πικρο εσπρεσακι που εχω πιει ποτε

Αρα παμε για αλλαγη καφε να υποθεσω?

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Σεπ 08, 2022 7:10 pm

κοψε πιο χοντρα, μαξ 25 δευτερα, αν αρχιζει να ξανθένει σταματας τοτε
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Πέμ Σεπ 08, 2022 7:30 pm

dkstopo έγραψε:
Πέμ Σεπ 08, 2022 7:10 pm
κοψε πιο χοντρα, μαξ 25 δευτερα, αν αρχιζει να ξανθένει σταματας τοτε
οκ αρα να στοχευσω τα 35-40γρ να τα βγαλει σε 25"

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Παρ Σεπ 09, 2022 9:59 am

καλημερα! εβγαλα 38γρ σε 25"
βελτιωθηκε η γευση, αλλα παραμενει μια πικριλα πιο εντονη απο οτι πινω εξω συνηθως.
Να παω για αλλαγη καφε? Εχετε κανεναν να προτεινετε ή να παω σε καφεκοπτειο και απλα να παρω φρεσκομαγειρεμενο?

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Σεπ 13, 2022 1:28 pm

Καλησπερα!
Βρεθηκα μπροστα σε ενα λουμιδης και ειπα ας δοκιμασω τον καφε τους. Για αυτα που πινω (διπλο εσπρεσσο σκετο, φρεντο εσπρεσσο σκετο) προτειναν το gold.
Καταστροφη, ολα ρυθμιση απο την αρχη. Εχω ηδη μετανιωσει για τον ενσωματωμενο μυλο, οχι επειδη ειναι ενσωματωμενος, αλλα επειδη δεν εχει νουμερα! Μα καλα, ποιος μηχανικος σκεφτηκα να μη βαλει νουμερα οπως στους υπολοιπους μυλους? Καθε αλλαγη ειναι μια τυχαια στροφη που ψυχανεμιζομαι.

Ο καφες στα ιδια γραμμαρια (20γρ) εχει πολυ μικροτερο ογκο ( ο καρπο εβγαινε απο τον μυλο πολυ πιο αφρατος). Εφτασα 38γρ στα 25" (incl pre-infusion), αλλα σε αποτελεσματα λιγο πολυ η ιδια πικριλα

Εχετε να προτεινετε καποιον αλλον καφε?

Απάντηση