Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από Spira » Τετ Σεπ 14, 2022 10:08 am

δεν εχω δουλέψει κάποια μηχανή με ενσωματωμένο μύλο. Αλλά στον μύλο μου(Eureka Mignon) τα νούμερα δεν παίζουν ιδαίτερο ρόλο με το σκεπτικό ότι για κάθε καφέ δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη ρύθμιση και επιπλέον η ροδέλα είναι 0-5 και έχει πολλές στροφές. Οπότε το κόψιμο το βρίσκεις με την εμπειρία (πχ ένας συγκερκιμένος θέλει πιο λεπτά από κάποιον άλλον). Τα νούμερα με βοηθάνε μόνο για να καταλάβω πόσο "πέφτω η ανεβαίνω" στο κόψιμο και τίποτα παραπάνω.

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Πέμ Σεπ 15, 2022 6:12 pm

gaig έγραψε:
Τρί Σεπ 13, 2022 1:28 pm
Καλησπερα!
Βρεθηκα μπροστα σε ενα λουμιδης και ειπα ας δοκιμασω τον καφε τους. Για αυτα που πινω (διπλο εσπρεσσο σκετο, φρεντο εσπρεσσο σκετο) προτειναν το gold.
Καταστροφη, ολα ρυθμιση απο την αρχη. Εχω ηδη μετανιωσει για τον ενσωματωμενο μυλο, οχι επειδη ειναι ενσωματωμενος, αλλα επειδη δεν εχει νουμερα! Μα καλα, ποιος μηχανικος σκεφτηκα να μη βαλει νουμερα οπως στους υπολοιπους μυλους? Καθε αλλαγη ειναι μια τυχαια στροφη που ψυχανεμιζομαι.

Ο καφες στα ιδια γραμμαρια (20γρ) εχει πολυ μικροτερο ογκο ( ο καρπο εβγαινε απο τον μυλο πολυ πιο αφρατος). Εφτασα 38γρ στα 25" (incl pre-infusion), αλλα σε αποτελεσματα λιγο πολυ η ιδια πικριλα

Εχετε να προτεινετε καποιον αλλον καφε?
Μια καλή επιλογή αν μένεις Αθήνα είναι ο light blue από Taf (έρχεται και με wolt αν είσαι Αθήνα) ή πχ το daily round blend από round cup. Γενικά, στα πρώτα σου βήματα βρίσκω τα blend ευκολότερα για να πάρεις καλό αποτέλεσμα. Υπολόγισε περίπου 25 δευτερόλεπτα από όταν πέσει η πρώτη σταγόνα στην κούπα. Τα 20 γραμμάρια στο διπλό καλαθάκι είναι πολλά νομίζω. Συμφωνώ ότι ο μύλος της Kate είναι σπαστικός όταν ο καφές θέλει δραματική αλλαγή στην άλεση (πχ σε πολύ ψιλό κόψιμο ενώ πριν έκοβες μέτρια). Αν θες να σε βοηθήσω με συμβουλές μιας κ έχω την ίδια μηχανή, στείλε μου πριν απελπιστείς :)

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τετ Σεπ 28, 2022 2:13 pm

Ευχαιρστω για τις συμβουλες και τη διαθεση, θα δοκιμασω και τους καφεδες απο Ταφ να δω πως θα μου κατσουν.
Διαπιστωσα οτι το να παρω απλα 200γρ απο τον καθενα για να δοκιμασω που μου ειχαν πει, δε φτανουν με τπτ. Πρεπει να δωσω πολλες παραπανω προσπαθειες σε εναν καφε για να δω αν μου αρεσει εν τελει.
Εσυ σε τι θερμοκρασια κανεις την εκχυλιση τον Ταφ? Υποθετω εχεις παντα το pre-infusion on

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Πέμ Σεπ 29, 2022 12:18 pm

Εγώ στον light blue εχω ρυθμίσει στους 95 με pre-infusion on (5 sec). Στο διπλό καλαθάκι αυτή τη στιγμή κόβω 16.5 γρ και παίρνω 30-35γρ στο ποτήρι σε 31-33" συνολικά (μαζί με pre-infusion, δηλαδή αρχίζει να στάζει κάπου στα 7-8". Τώρα περί ορέξεως... Δεν παίρνω ΤΟ τέλειο αποτέλεσμα αλλά είναι καλό και ακόμα καλύτερο για φρέντο.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από Spira » Πέμ Σεπ 29, 2022 12:47 pm

Εγώ έχω δοκιμάσει από Taf τους Pianeta Blue, Fazenda Daterra Sweet Blue - Brazil, Mococa - Brazil και το Competition Espresso Blend.
Είχα δοκιμάσει και στην έκθεση και τον Rosebud Espresso Blend.

Συνήθως ακολουθώ πάνω κάτω την συσταγή που προτείνει στην σελίδα.
Θερμοκρασία επιλέγω πλέον 101(μιας και υπαρχει μαι απόκλιση 8-10 από την πραγματική) και μέχρι στιγμής παίζω με το pre-infusion-off για να μην μπερδεύομαι με τους χρόνους.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Σάβ Οκτ 01, 2022 11:25 am

Ηρθαν οι καφεδες, ξεκινουν τα δοκιμαστικα!

Spira έγραψε:
Πέμ Σεπ 29, 2022 12:47 pm
(μιας και υπαρχει μαι απόκλιση 8-10 από την πραγματική)
Δενε χει ακριβεια το PID??? Μεχρι στιγμης ειχα την ιδεα οτι το προτερημα αυτων των λιγων μηχανων ειναι η διατηρηση σταθερης θερμοκρασιας με αυτονοητο οτι κρατουν σταθερα τη σωστη

F117
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από F117 » Σάβ Οκτ 01, 2022 11:52 am

gaig έγραψε:
Σάβ Οκτ 01, 2022 11:25 am
Ηρθαν οι καφεδες, ξεκινουν τα δοκιμαστικα!

Spira έγραψε:
Πέμ Σεπ 29, 2022 12:47 pm
(μιας και υπαρχει μαι απόκλιση 8-10 από την πραγματική)
Δενε χει ακριβεια το PID??? Μεχρι στιγμης ειχα την ιδεα οτι το προτερημα αυτων των λιγων μηχανων ειναι η διατηρηση σταθερης θερμοκρασιας με αυτονοητο οτι κρατουν σταθερα τη σωστη
Σταθερά το κρατάει ο pid και έχει και ακρίβεια...αλλά εκεί που είναι το αισθητήριο της θερμοκρασίας.
Απλά έχεις άλλη θερμοκρασία μέσα στο boiler και πιο χαμηλή βγαίνει στην ντουζιέρα....υπάρχουν απώλειες και γι'αυτό θα δεις ότι υπάρχουν και μονωμένα boiler και heat exchanger κτλπ

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Σάβ Οκτ 01, 2022 12:25 pm

Φτουυυ Εγω νομιζα οτι πηρα καλη καφετιερα. Αρα οπως ειπαν και παραπανω να βαζω θερμοκρασια 8-10 πανω απο εκει που θελω?

F117
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από F117 » Σάβ Οκτ 01, 2022 1:38 pm

Ρίξε μια ματιά εδώ

https://youtu.be/avQxv5zUCdg

Υγ. Γμω τις καφετέριες πήρες :coffee:

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Δευ Οκτ 03, 2022 3:12 pm

F117 έγραψε:
Σάβ Οκτ 01, 2022 1:38 pm
Ρίξε μια ματιά εδώ

https://youtu.be/avQxv5zUCdg

Υγ. Γμω τις καφετέριες πήρες :coffee:
αααα μαλιστα, τωρα βαλαμε και το τεχνικο μενου στο παιχνιδι.. :priest:
εκανα τις ρυθμισεις, την εβαλα να δειχνει και πραγματικη θερμοκρασια. Αρα η θερμοκρασια τωρα ποια να ειναι... Γιατι οι προλαλησαντες υποθετω οτι δεν εχουν κανει την ιδια ρυθμιση και αναφερονται στη θερμοκρασια που ρυθμιζουν τη μηχανη. Αρα υπολογιζω το 8-10 βαθμους offset..? Ή μηπως εχουν κανει ολοι αυτες τις αλλαγες?

Το πακετο βεβαια παραμενει ο μη βαθμονομημενος μυλος.. που ενιοτε δεν παιρνει και τη ρυθμιση :waf:

Απάντηση