Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Απρ 12, 2022 3:59 pm

Καλησπερα στην παρεα και χαιρομαι που σας βρηκα!!
Η αληθεια ειναι οτι η αναγκη με οδηγησε εδω :a013: ψαχνοντας για πληροφοριες για μηχανες ενσωματωμενο μυλο.
Προφανως και θελω να ειναι κατι καλο, θα κανει 30 καφεδες την εβδομαδα και θελω καλο αποτελεσμα!
Χωρος στην κουζινα πολυ περιορισμενος λογω διαρρυθμισης και θα προτιμουσα ενσωματωμενο μυλο. Ειδα οτι ο lelit 82 τυγχανει ευρειας αποδοχης και ειμαι οκ με το κοστος. Βλεπω και κατι sage, αλλα δεν ξερω, εχουν ουσιαστικη διαφορα ή οτι και να παρω απο αυτην την κατηγορια θα βγαλει ποιοτικο αποτελεσμα εφοσον ασχοληθω να μαθω τη μηχανη και να πειραματιστω? Υπαρχει καποια μηχανη να προτιμησω? Σε κοστος θα μπορουσα να ανεβω και πιο ψηλα.

Σας ευχαριστω και καλως ηρθα :cfstd:

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Απρ 12, 2022 4:07 pm

Καλησπέρα και καλωσήρθες. Και εγώ έτσι ξεκίνησα με την Sage Barista Express, all in one λύση. Στην αρχή με βόλεψε και άρχισα να μαθαίνω αλλά τελικά διαπίστωσα οτι η ενσωματομένος μύλος δεν ήταν κ ότι καλύτερο. Αν σου χαλάσει είτε ο μύλος είτε η μηχανή θα πρέπει να τα αντικαταστήσεις και τα 2. Τελικά αγόρασα ξεχωριστό μύλο και είχα καλύτερα αποτελέσματα αλλά ο χώρος δεν μειώθηκε μιας και ο παλιός δεν μπορούσε να πάει πουθενά :a013:

Η πρόταση μου είναι να πας σε ξεχωριστά. Υπάρχουν compact λύσεις. Έτσι όταν δεις οτι είτε η μηχανή είτε ο μύλος θέλει "αναβάθμιση" δεν θα πρέπει να αγοράσεις και τα 2.

Πες μας τι πίνεις, πόσα στην σειρά, budget κλπ για να μπορέσουμε να σου κάνουμε προτάσει :cfstd:

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Απρ 12, 2022 4:26 pm

Σε ευχαριστω για την απαντηση!
θα φτιαχνει ανετα 3-4 freddo espresso σκετα τη μερα, το βραδυ χειμωνα ισως κανενα καπουτσινο σκετο ντεκαφ για χαλαρωμα.. Και εχω βαρεθει να ψαχνω ολα τα καφε σε αποσταση 2-3χλμ για εναν καλο καφε και οταν βρισκω αυτο που θελω, που και που να μου στελνουν και λιγο "χωμα"

Καπου διαβαζα οτι ο μυλος της lelit 82 ειναι επαγγελματικων προδιαγραφων (χωρις να γνωριζω τι σημαινει αυτο), δεν ισχυει?

Επισης, σε τι υπολειπεται ο μυλος της Sage Barista Express σε σχεση με αυτον που αγορασες?

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Απρ 12, 2022 4:39 pm

Για τους καφέδες που θες να φτιάχνεις μια Single Boiler μηχανή θα είναι μια χαρά.

Η Lelit Kate (ΑΚΑ Lelit Kate PL82T) είναι μια καλή λύση για All In One με κόστος κάπου κοντά στα 1000 Ευρώ. Μπορείς να πάρεις και την Lelit PL91T Victoria (δλδ την Kate χωρίς μύλο) στα 885 ή και την PL41 PLUST PID στα 664 και ξεχωριστό μύλο. Η αλήθεια είναι οτι για τα 150 διαφορά της Kate k Victoria ο ενσωματομένος μύλος είναι μια χαρά και δύσκολα θα βρεις κατί καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Τώρα αν θες να πας παραπάνω υπάρχουν πολλές επιλογές π.χ. ECM Classika PID

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Απρ 12, 2022 4:59 pm

Για τη χρηματικη διαφορα σωστα.. και προγραμματιζοντας να τη φερω απο ταξιδι στη γερμανια, στο αμαζον εχει 800 ευρω (η κειτ)

Μια ερωτηση για να μπω λιγο στο κλιμα, σε τι υπολειπεται ο μυλος της Sage Barista Express σε σχεση με αυτον που αγορασες?

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Απρ 12, 2022 5:05 pm

Ο μύλος της Sage είναι με κωνικά μαχαίρια και με στανταρ επιλογές μεγέθους κοψίματος. Αν η ιδανική ρύθμιση είναι μεταξύ π.χ. 2 και 3 δεν μπορείς να το επιλέξεις. Ο Eurika είναι με flat μαχαίρια και micro adjustment που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά και πολύ καλύτερο κόψιμο απο τον Sage. Για αρχή και ειδικά για Fredo δεν πιστεύω οτι θα έχεις θέμα με τον ενσωματομένο της Kate

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Απρ 12, 2022 5:32 pm

στα γρηγορα που κοιταξα μηχανη με ενσωματωμενο flat-burr grinder, δε βρηκα καποια
αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο, θα μπορουσα λοιπον σε πανω κατω ιδιο κοστος με την κειτ να παρω την 41tempid και την 72, σωστα? Αλλα ειναι λενε θεμα που εχει 57αρι portafiller

edit, βλεπω οτι μονο η pl62X τα συνδυαζει ολα, σωστα?
βεβαια παει ψηλα

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τρί Απρ 12, 2022 11:19 pm

Λάθος, η pl62T έχει έλεγχο θερμοκρασίας νερού απ ότι βλέπω. Αυτή θα προτείνατε? Αν και ανεβαίνει αρκετά

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τετ Απρ 13, 2022 8:33 pm

Μειναμε στη μεση.. :a013:

κοιταζοντας τη λυση ξεχωριστης καφετιερας και μυλου, με δεδομενο οτι μπανιζω τις lelit, στην καφετιερα κοιταζω κατι αναμεσα σε pl92T ή pl62T και μυλο τον pl72 που ειναι με φλατ μαχαιρια. Σωστα?

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από slaughter » Πέμ Απρ 14, 2022 10:34 am

καλημέρα. Η Elizabeth (pl92T) είναι dual boiler που είναι overikill για αυτό που θες δεν αξίζει να δώσεις τόσα για fredo espresso. H pl72 είναι παλιό μοντέλο και πάλι δεν αξίζει να πας σε heat exchanger λύση.

Θα σου πρότεινα τις
Lelit PL91T Victoria
PL41 PLUST PID

Ο μύλος που λες είναι μια χαρά και με μεγάλα μαχαίρια.
εγώ έχω τον Eureka Mignon Specialita και είμαι ευχαριστημένος. Μικρός σε μέγεθος, σχετικά αθόρυβος και με καλή τιμή. Μπορείς να πας κ σε πιο απλά μοντέλα Mignon με καλά απότελέσματα (px Classico, Silenzio)

Απάντηση