Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τετ Δεκ 14, 2022 5:38 pm

evoman έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 4:52 pm
Αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να αλλάζει η ρύθμιση ενώ δουλεύει με καφέ. Εγώ αυτό το βρίσκω ταλαιπωρία με τον συγκεκριμένο μύλο, εκτός κ αν πρόκειται για πολύ μικρό adjustment. Πολύ συχνά (ειδικά όταν θέλω αλλαγές της τάξης των 10 δευτερολέπτων στην εκχύλιση) αλλάζω όταν είναι εντελώς άδειος από κόκκους και εκτός λειτουργίας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
Και εγω αυτο εχω καταλαβει, οτι πρεπει να αλλαζει ενω δουλευει και με καφε μεσα. Αλλα δεν την παιρνει παντα

Καλα, οτι ειναι ταλαιπωρια δεν το συζηταμε, απορια εχω ακομη ΠΟΙΟΣ μηχανικος σκεφτηκε να μη βαλει μια καποια βαθμονομηση, καποια νουμερα, κατι :a038:

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Τετ Δεκ 14, 2022 6:15 pm

gaig έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 5:38 pm
evoman έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 4:52 pm
Αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να αλλάζει η ρύθμιση ενώ δουλεύει με καφέ. Εγώ αυτό το βρίσκω ταλαιπωρία με τον συγκεκριμένο μύλο, εκτός κ αν πρόκειται για πολύ μικρό adjustment. Πολύ συχνά (ειδικά όταν θέλω αλλαγές της τάξης των 10 δευτερολέπτων στην εκχύλιση) αλλάζω όταν είναι εντελώς άδειος από κόκκους και εκτός λειτουργίας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
Και εγω αυτο εχω καταλαβει, οτι πρεπει να αλλαζει ενω δουλευει και με καφε μεσα. Αλλα δεν την παιρνει παντα

Καλα, οτι ειναι ταλαιπωρια δεν το συζηταμε, απορια εχω ακομη ΠΟΙΟΣ μηχανικος σκεφτηκε να μη βαλει μια καποια βαθμονομηση, καποια νουμερα, κατι :a038:
Πραγματικά είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα αυτού του κατά τ'άλλα εκπληκτικού μηχανήματος.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Δεκ 15, 2022 8:16 am

Οι ποιο πολύ ενσωματωμένοι μύλοι είναι με ατέρμονα και δεν μπορεί να εφαρμοστεί κάποια ένδειξη.

Tzortzis1986
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2020 10:01 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από Tzortzis1986 » Τρί Οκτ 24, 2023 9:07 pm

gaig έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 5:38 pm
evoman έγραψε:
Τετ Δεκ 14, 2022 4:52 pm
Αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να αλλάζει η ρύθμιση ενώ δουλεύει με καφέ. Εγώ αυτό το βρίσκω ταλαιπωρία με τον συγκεκριμένο μύλο, εκτός κ αν πρόκειται για πολύ μικρό adjustment. Πολύ συχνά (ειδικά όταν θέλω αλλαγές της τάξης των 10 δευτερολέπτων στην εκχύλιση) αλλάζω όταν είναι εντελώς άδειος από κόκκους και εκτός λειτουργίας και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
Και εγω αυτο εχω καταλαβει, οτι πρεπει να αλλαζει ενω δουλευει και με καφε μεσα. Αλλα δεν την παιρνει παντα

Καλα, οτι ειναι ταλαιπωρια δεν το συζηταμε, απορια εχω ακομη ΠΟΙΟΣ μηχανικος σκεφτηκε να μη βαλει μια καποια βαθμονομηση, καποια νουμερα, κατι :a038:

Φιλε gaig, μου εχεις στειλει προσωπικο μυνημα για ενα μυλο που δινω lelit fred αλλα δεν μπορω να σου στειλω μυνημα προσωπικο, στειλε μου στο κινητο αν σε ενδιαφερει ακομα. Ναι τον δινω και ξεχωριστα.

Απάντηση