Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Πέμ Απρ 14, 2022 5:53 pm

αααα πολυ ωραιες επιλογες, victoria και william! και σε πλατος βγαινει το ιδιο με την καιτουλα που κοιτουσα αρχικα οποτε λυνεται και το εργονομικο!
σας ευχαριστω, θα ενημερωσω οταν γινουν και οι αγορες!

evoman
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:50 pm
Όνομα: Άρης
Μηχανή:: VBM Domobar Super HX
2η Μηχανή:: Lelit Kate PL82T

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από evoman » Τετ Απρ 27, 2022 6:47 pm

Από την άλλη η Kate είναι ίδια με την Victoria και γλιτώνεις τα λεφτά του μύλου (βέβαια νομίζω ότι ο William είναι καλύτερος από τον ενσωματωμένο της Kate). Έχω την Kate σχεδόν 2 χρόνια και την βρίσκω εκπληκτική για τα λεφτά της.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Τετ Μάιος 11, 2022 8:56 am

evoman έγραψε:
Τετ Απρ 27, 2022 6:47 pm
Από την άλλη η Kate είναι ίδια με την Victoria και γλιτώνεις τα λεφτά του μύλου (βέβαια νομίζω ότι ο William είναι καλύτερος από τον ενσωματωμένο της Kate). Έχω την Kate σχεδόν 2 χρόνια και την βρίσκω εκπληκτική για τα λεφτά της.
καλημερα και ευχαριστω για την προταση
και εγω ετσι το ειχα σκεφτει αρχικα και τα παιδια με παροτρυναν να παω σε μυλο με επιπεδα μαχαιρια που δεν εχει η κεητ. Αν και υποθετω οτι και εσυ θα πινεις πολυ καλο καφε!

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Δευ Αύγ 01, 2022 3:23 pm

ΚΑλησπερα στην παρεα!
τελικα καταφερα την καιτουλα... της ειπα να ερθει σπιτι για dvd και επιασε. Της τα εβγαλα ολα με ευκολια. Μου ειπε οτι δεν το εχει ξανακανει..
Το θεμα ειναι τί κανω εγω? Θελει καποια βασικα βηματα την πρωτη φορα στην αρχη ή κατευθειαν ξεκινω το παιχνιδι?
Συνημμένα
lelit kate.jpeg

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Αύγ 01, 2022 3:57 pm

Καλορίζικη να είναι και να φτιάξεις παντα καλά καφεδάκια!! :a048:
..Για πάντα και μια μέρα.

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Δευ Αύγ 01, 2022 7:07 pm

Σε ευχαριστω! Πρεπει να κανω κατι το ιδιαιτερο πριν την πρωτη χρηση? Πχ να αφησω να τρεξουν νερα για να φυγουν τπτ υπολειμματα μεσα ή να γινει καποια απολυμανση ή κατι αντιστοιχο στον μυλο? Ή ξεκινω με τη μιας τις δοκιμες?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Αύγ 01, 2022 7:27 pm

..Για πάντα και μια μέρα.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Αύγ 02, 2022 8:39 am

Καλοροζίκη και καλά καφεδάκια!!!

gaig
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 3:50 pm

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από gaig » Παρ Αύγ 26, 2022 12:54 pm

evoman έγραψε:
Τετ Απρ 27, 2022 6:47 pm
Από την άλλη η Kate είναι ίδια με την Victoria και γλιτώνεις τα λεφτά του μύλου (βέβαια νομίζω ότι ο William είναι καλύτερος από τον ενσωματωμένο της Kate). Έχω την Kate σχεδόν 2 χρόνια και την βρίσκω εκπληκτική για τα λεφτά της.
μπορεις λιγο να μου πεις τι ρυθμισεις εχεις εσυ γιατι χθες εκανα 10+ καφεδακια και ειμαι πολυ μακρια απο το να το βρω.

Ο μυλος λενε πως πρεπει να αλλαζει η ρυθμιση του ενω δουλευει, αρα αλλαζω το κοψιμο και το βλεπω στον επομενο καφε.. καληνυχτα
Επισης, πριν το διαβασω αυτο, δοκιμασα να δω λιγο ποσες στροφες ευρος εχει και μου φανηκε οτι εχει παρα πολλες, οποτε δεν εχω ιδεα τι κοψιμο κανει τωρα. Το καταφερνω περιπου στο 1ml/sec με infusion κλειστο, αλλα δε μου αρεσει ο καφες
Περα απο αυτο, ποσα δευτερολεπτα το βαζεις να κοβει καφε για τη μονη και διπλη δοση? Infusion χρησιμοποιεις? Θερμοκρασια εκχυλισης? Ποσα δευτερολεπτα για ποσα ml?
εχω χασει τη μπαλα :OOPS:
Σε καφε πινω εσπρεσακι μονο και διπλο και φρεντο εσπρεσο σκετο, βραδυ καπουτσινο ντεκαφ

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μηχανη με ενσωματωμενο μυλο... Ποια?

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Αύγ 26, 2022 2:21 pm

Για να μην τρελαθείς μπορείς να προμετράς τους κόκκους (π.χ. 17γρ) και να βάλεις μόνο αυτούς στον μύλο για να μην σπαταλάς καφέ να αλλάζεις όσο δουλεύει.. με άδειο μύλο κάνεις ότι αλλαγές θες.

Μετά θερμοκρασία ξεκίνα με 92-93 και βλέπεις.. γενικά αν έχει ζεσταθεί καλά μόνο σε πολύ light roasts θα χρειαστείς παραπάνω για να βγάλεις πιο ιδιαίτερες γεύσεις.

Τέλος θα πρέπει να παίξεις λίγο με την συνταγή σου π.χ. 1:2 που είναι κλασσική βάζω 17γρ και βγάζω 34γρ καφέ σε 25-30 δευτερόλεπτα (για μένα ο χρόνος δεν είναι το παν αλλά αν πχ γίνει το extraction σε 15 εε θέλει πιο λεπτό αν γίνει σε 55 θέλει πιο χοντρό). όταν λοιπόν βρεις την ρύθμισή σου μετά θα είσαι λίγο πάνω-λίγο κάτω ή αν δεν θες να αλλάζεις τον μύλο δοκιμάζεις λίγο το ratio αντί για 1:2 να πας 1:3 να δεις τι σου κάθεται καλύτερα.

Το βασικό είναι να κάνεις μόνο 1 αλλαγή κάθε φορά και τα υπόλοιπα να είναι σταθερά .. αν δεν χάνεις την μπάλα

Απάντηση