Γνώμες αναβάθμισης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από geotzo » Πέμ Ιαν 13, 2022 8:45 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,
κάτοχος Gaggia Classic εδώ και χρόνια, είμαι σε φάση αναβάθμισης και κάνω συνεχώς μπρος-πίσω. Κάνω κυρίως ένα έως δύο καπουτσίνο την ημέρα και κάποιες φορές εσπρέσο, ενώ τα Σαβ/κα αυτά είναι επί δύο. Είμαι επίσης σε αναμονή για έναν Eureka Mignon Specialità. Φλερτάρω τελευταία μεταξύ Oscar II (με το pro pack) και Lelit Mara x. Η Oscar δεν με συγκινεί εμφανισιακά, ενώ στην Mara με προβληματίζει το Ε61  και η συντήρηση του. Θα με ενδιέφερε να ακούσω γνώμες/προτάσεις. Ευχαριστώ θερμά,
Γιώργος

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από spyros12 » Πέμ Ιαν 13, 2022 9:36 pm

Καλησπερα, εγω με την Oscar2 ειμαι πολυ ευχαριστημενος,πρωτη μου μηχανη βεβαια, δ το εχω μετανιωσει.σαφως εχθρος του καλου το καλυτερο κ παει λεγοντας...και με τις δυο η δουλεια σου θα γινει εξαιρετικα το μονο σιγουρο....θεωρω την lelit πιο ομορφη και με περισσότερα "οργανα-καλουδια"...ακομα κ το pid ειναι ενα συν ...εστω κ αν δ ειναι αναγκαιο σε ΗΧ..
αντιστοιχα μπορεις να τα βαλεις κ στην οσκαρ αν επιθυμεις βεβαια...
απλα επειδη το ποσο π δθαθετεις ειναι αρκετα ικανοποιητικο ..δες κ silvia pro με λιγα παραπανω...

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από geotzo » Παρ Ιαν 14, 2022 9:21 am

Ναι είναι και η Silvia Pro μια επιλογή, αν και δεν μου αρέσει σχεδιαστικά. Επίσης ψάχνοντας σε διάφορα μαγαζιά, βλέπω και την musica. Η τελευταία κυκλοφορεί με μικρή διαφορά, μαζί με το profesional pack https://www.coffeeitalia.co.uk/nuova-si ... -pack.html, αν και νόμιζα ότι η musica είχε και στην κανονική έκδοση ops και sirai. Στην δε νέα mood, δεν με ενθουσιάζει ο ατμός που είναι με κουμπί.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από spyros12 » Παρ Ιαν 14, 2022 9:57 pm

Ορισμενοι αναφερουν οτι η musica ειναι μια οσκαρ με αλλο κουστουμι....για μενα το μεγαλυτερο συν ειναι το"βρυσακι"...κ μετα το μπαρομετρο-sirai...αυτο ειναι προσωπικη αποψη....απλα αν εχεις αποφασισει να δωσεις 1200συν, οσο ανεβαινει το ποσο εχεις κ περισσοτερες επιλογες..δες το με την ησυχια σου...οποια επιλογη κ να κανεις ακομα κ την Όσκαρ 2 καφεδαρα θα πιεις....

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από geotzo » Σάβ Ιαν 15, 2022 6:02 pm

Ναι το κοιτάζω χωρίς να βιάζομαι. Επίσης μου αρέσει καλύτερα η ιδέα του διακόπτη εκχύλισης από τα lever σαν της Mara. Βλέπω ότι το cup10 έχει σε πολύ καλή τιμή την Musica https://cup10.gr/index.php?route=produc ... duct_id=67 (αν ισχύει), καθώς και το https://homebarista.be/shop/products/nu ... t-pro-pack

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από geotzo » Σάβ Ιαν 15, 2022 6:18 pm

Θα ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, εάν η musica έχει ρυθμιζόμενη opv και τι διαφορά έχει το pro pack από την απλή έκδοσή της.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από spyros12 » Σάβ Ιαν 15, 2022 6:54 pm

και οι δυο τιμες εξαιρετικες....με τα συν κ τα πλην τους αντιστοιχα οταν προκειται για αγορα απο εσωτερικο η εξωτερικο .
Κ εμενα απο cup10 ειναι αγορασμενη(την πηρα μεταχειρισμενη).παρε ενα τηλ ειναι εξυπηρετικος ο κ.μιχαλης αν θελεις να τον ρωτησεις κατι για την musica..

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από geotzo » Σάβ Ιαν 15, 2022 9:12 pm

spyros12 έγραψε:
Σάβ Ιαν 15, 2022 6:54 pm
και οι δυο τιμες εξαιρετικες....με τα συν κ τα πλην τους αντιστοιχα οταν προκειται για αγορα απο εσωτερικο η εξωτερικο .
Κ εμενα απο cup10 ειναι αγορασμενη(την πηρα μεταχειρισμενη).παρε ενα τηλ ειναι εξυπηρετικος ο κ.μιχαλης αν θελεις να τον ρωτησεις κατι για την musica..
Καλή ιδέα, ευχαριστώ

geotzo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2020 9:57 am
Μηχανή:: Lelit Mara X ver2
Μύλος:: Mignon Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από geotzo » Παρ Ιαν 21, 2022 4:18 pm

Update, σε επικοινωνία με το Cup10, ενημερώθηκα ότι δεν ισχύει πλέον η τιμή που αναγράφεται στο site και θα υπάρξει νέα τον Φλεβάρη... Κατά τ' άλλα ακόμα μελετώ την αναβάθμιση.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γνώμες αναβάθμισης

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Ιαν 29, 2022 11:24 am

Υπάρχει κάτι με εμφάνιση ανώτερη και απο την Lelit και δύναμη, θερμικη σταθερότητα, ελεγχο (opv) ανώτερη απο την Osca. Επίσης ειναι κατα την γνωμη μου πιο ευκολο σε συντήρηση απο το Ε61 και πιο genious καθώς σε 12 λεπτά πίνεις καφε... Ειναι η Bezzera BZ-10 που συνδυάζει τα πάντα και ηλεκτρικά θερμαινόμενο group 8 κιλών, συντήρηση, καθαριότητα με 3 βίδες αλεν και αξιοπιστία (απο προσωπική εμπειρία) απίστευτη και όνομα βαρυ σαν την ιστορία του espresso......Μεινέκτημα η τιμή...δεν παίζει πουθενα πλέον κατω απο 1150 ευρώ. Νιωθω τυχερός που πήρα αυτη τη μηχανή το 2020 με μύλο παραδομένη σπίτι στα 1100 ευρω. Για εμενα πλέον δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Καθόλου τυχαία μια απο τις πιο καλοπουλημένες μηχανές στον κόσμο και απολύτως πρώτη στη Γερμανία. Κερασάκι (προσωπική άποψη) το 100% χάλκινο boiler το οποίο αντικειμενικά είναι το πιο ακριβό σε δεκαπλάσιο κόστος απο οποιοδήποτε stainless steel....και μάλιστα σε κάνει να απορείς πως γίνεται να ζυγίζει 22 κιλά ενώ είναι χάλκινη ενω οι ατσάλινες είναι στο ίδιο βάρος....

Update διόρθωση. Η γνώμη μου είναι biased γιατί έχω την μηχανή επομένως μην στηριχθείς πολύ σε αυτή, νομίζω και οι δύο μηχανες που ψάχνεις ειναι καταπληκτικές και από οτι έχω ακούσει η Oscar ειναι η απολύως ισχυρότερη σε θέμα ατμού. Τωρα σε τεστ της Bezzera που μπορώ να παραθέσω οι χρόνοι froathing ειναι οι απολύτως πιο γρηγοροι σε σχεση εμ την ELBA και την rocket appartamento . Μην πάρεις την musika.....ειναι μια oscar σε αλλη εμφάνιση προς Θεού......
Με την Bezzera φτιαχνω περίπου 10 καφέδες την ημέρα με τους 8 να είναι καπουτσίνο , οπότε στον εναμιση χρόνο έχω περίπου.......4000 απροβλημάτιστους καφέδες....μιας και μίλησα για αξιοπιστία.
Μου λείπει ενα pid αλλα σε heat exchange δεν παίζει ούτως η αλλως και ειμαι κάθετα αρνητικός σε μηχανες heat exchange με pid της θεωρώ marketing gimmick. Αν θέλεις τεχνολογικές μηχανές (απο εμφάνιση) με απίστευτη παραμετροποίηση βάλε στην εξίσωση την sylvia pro και την Lelit Elizabeth v3( προσοχή να είναι η v3) που θα σου δώσουν ΟΤΙ μπορείς να ζητήσεις στο μέλλον. Απο εκει και πέρα θα με προβλημάτζε πολύ μια dual boiler σε επίπεδο καθαρισμού αλάτων και προθέρμανσης, ιδιαίτερα αν σκοπεύεις να ανοίγεις πρωι , μεσημέρι απόγευμα και ισως βράδυ όπως κάνω εγω (κατα μέσο όρο 20 λεπτά την φορά προθέρμανση απο τα 12 είναι σχεδόν έτοιμη)

Απάντηση