Rancilio Silvia vs Everything Else

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από thanasis00 » Σάβ Φεβ 05, 2022 8:08 pm

isnogood έγραψε:
Σάβ Φεβ 05, 2022 6:33 pm
Καλησπέρα σε όλους, μια απ τα ίδια κι εγώ. Gaggia baby 15 χρόνια και είπα να αλλάξω χωρίς να δώσω πολλά. Επιλογή μεταξύ lelit pl41 plust pid και Rancilio Silvia E V6 Black. H lelit εχει 665€ από barista και αν και άσχημη πήγαινα προς τα 'κει. Διάβασε τα notes εδώ :
https://www.totalespresso.com/products/ ... r-with-pid . Με προβλημάτισε η επισήμανση για βαρέα μέταλλα στο μπόιλερ. (0.2% περιεκτικότητα σε μόλυβδο).
Η Sylvia έχει πάλι στο barista 730€ αλλά την βρήκα εδώ
https://www.italiankitchenaids.com/coff ... ck.edition
με Shipping insurance και μεταφορικά 620€. (Αν έχετε γνώση του site και γενικά αν πρέπει να προσέξω κάτι θα εκτιμούσα πολύ κάθε πληροφορία). Τώρα σαν άποψη μετά από πολύ διάβασμα η Sylvia (αν εξαιρέσω το pid) είναι με διαφορά καλύτερη ποιοτικά. Με τιμή 620€ έχω καταλήξει εκεί.
Υ.Γ. Θα μιλήσω και με barista μήπως κάνουν κάποια καλύτερη τιμή να την πάρω από αυτούς. Η διαφορά σε καθαρή τιμή είναι μεγάλη(25% ή 145€)
θα αφήσω εδώ αυτό το reddit link που κάτοχος της rancilio silvia αναφέρει το ίδιο πράγμα για heavy metals: https://www.reddit.com/r/Coffee/comment ... ed_should/

Το λέω για να δεις ότι λογικά όλες οι μηχανές έχουν κάποιο ελάχιστο ποσοστό από heavy metals, πιθανόν για πολλούς λόγους, αυτό βέβαια δε τις κάνει λιγότερο ασφαλείς για χρήση. Οπότε μη βάζεις αυτό το "πρόβλημα" σαν φράγμα για την επιλογή σου.

Στα δια ταύτα, και οι 2 μηχανές είναι τρομερά αξιόλογες, θα πρότεινα να πάρεις από δω όποια πάρεις για την αμεσότητα στην εγγύηση, αλλά αν θεωρείς ότι η χρηματική διαφορά αξίζει απ' έξω, go for it.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Φεβ 06, 2022 12:11 pm

thanasis00 έγραψε:
Σάβ Φεβ 05, 2022 8:08 pm

θα αφήσω εδώ αυτό το reddit link που κάτοχος της rancilio silvia αναφέρει το ίδιο πράγμα για heavy metals: https://www.reddit.com/r/Coffee/comment ... ed_should/

Το λέω για να δεις ότι λογικά όλες οι μηχανές έχουν κάποιο ελάχιστο ποσοστό από heavy metals, πιθανόν για πολλούς λόγους, αυτό βέβαια δε τις κάνει λιγότερο ασφαλείς για χρήση. Οπότε μη βάζεις αυτό το "πρόβλημα" σαν φράγμα για την επιλογή σου.

Στα δια ταύτα, και οι 2 μηχανές είναι τρομερά αξιόλογες, θα πρότεινα να πάρεις από δω όποια πάρεις για την αμεσότητα στην εγγύηση, αλλά αν θεωρείς ότι η χρηματική διαφορά αξίζει απ' έξω, go for it.
Καλημέρα .
Έχω την Silvia v6 και στο βιβλίο που τη συνοδεύει ανάφερει αναλυτικά όλες τις πιστοποιήσεις κι ότι χρησιμοποιεί αποκλειστικά lead free brass .
Μάλιστα αναφέρει ένα προς ένα τα υλικά από τα οποία φτιάχτηκε η μηχανή μέχρι και τα πλαστικά μέρη .
Το post στο reddit είναι πολλών ετών.

isnogood
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 27, 2019 2:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Ecm Classika pid 500
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Casadio Instantaneo
2ος Μύλος:: ascaso i-steel
Οι καφέδες μου:: Taf, taresso, nomad, red

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από isnogood » Κυρ Φεβ 06, 2022 8:59 pm

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Θανάση πιστεύεις πως αξίζει να πληρώσω τόση διαφορά στην τιμή για μια συσκευή που θεωρητικά είναι κορυφή αξιοπιστίας; Θοδωρή το pid το έβαλες εσύ ή έχεις την dual boiler?

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Φεβ 06, 2022 9:40 pm

isnogood έγραψε:
Κυρ Φεβ 06, 2022 8:59 pm
Θοδωρή το pid το έβαλες εσύ ή έχεις την dual boiler?
To pid το έβαλα μόνος μου,της Auber.
Έχω τη single boiler,αλλά σκέφτομαι σοβαρά στο προσεχές μέλλον για αναβάθμιση στην silvia pro.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Φεβ 06, 2022 9:45 pm

Πέρα από το design το pid είναι πλέον απαραίτητο αν την ψάχνεις με διαφορετικούς καφέδες.
Αν χρησιμοποιείς δύο τρεις commercial ok αλλά αν ψάχνεις μονοποικιλιακούς ο νεροχύτης θα φάει κιλά ολόκληρα χωρίς pid.

isnogood
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 27, 2019 2:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Ecm Classika pid 500
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Casadio Instantaneo
2ος Μύλος:: ascaso i-steel
Οι καφέδες μου:: Taf, taresso, nomad, red

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από isnogood » Κυρ Φεβ 06, 2022 10:22 pm

Γιώργο η γνώμη σου για αγορά Ελλάδα ή Ιταλία λόγω τιμής για τη Sylvia ή να πάω κατευθείαν στη Lelit λόγω pid;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Φεβ 06, 2022 10:45 pm

Δυστυχώς η Sylvia ατύχησε πολλαπλός στη Ελλάδα .
Οι περισσότερες που υπάρχουν εδώ έχουν έρθει απέξω γιατί είχε τεράστια διαφορά τιμής με ευθύνη του αντιπροσώπου εδώ.
Έχει συζητηθεί και από τον Χρήστο τότε που ήταν κάτοχος της Sylvia ότι καλύτερα να την φέρεις απέξω που τότε την έβρισκες 400+ παρά από εδώ στα 800.
Το ίδιο γινόταν και στα ανταλλακτικά αναγκαστικά τα έφερνες απέξω συν το μπέρδεμα ότι είχε αλλάξει τρεις φορές το boiler της.
Σε τιμή και σε surrort η Lelit δεν είχε ποτέ αυτά τα προβλήματα συν ότι η μεταπώληση της είναι σαφώς ευκολότερη.

isnogood
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 27, 2019 2:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Ecm Classika pid 500
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Casadio Instantaneo
2ος Μύλος:: ascaso i-steel
Οι καφέδες μου:: Taf, taresso, nomad, red

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από isnogood » Κυρ Φεβ 06, 2022 11:26 pm

Έτσι όπως τα λες πάω για Lelit. Ευχαριστώ πολύ.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από ellenikus » Κυρ Φεβ 06, 2022 11:52 pm

Η Lelit Plus PID PL41 υπερτερει στο οτι ειναι ολη ινοξ αν και η σιλβια τελευταιο μοντελλο ειναι και αυτη οποτε λογικα δεν εχει θεματα σκουριας.Επισης η λελιτ εχει οπη για να βλεπεις σταθμη δεξαμενης νερου και πολυ καλυτερο drip tray με μεγαλυτερη χωρητικοτητα και πλαστικο ωστε να μην γδερνει το μεταλλο χωρις ωστοσο να φαινεται απεξω.Γενικως οσο καιρο την εχω δεν της εχω βρει ενα ουσιαστικο μειονεκτημα σε αντιθεση με την classic και την VICTORIA που ειχα πριν.

Ισως μελλοντικα θα μπορουσαν να αντικαταστησουν τον λεβητα απο μπρουτζο με εναν απο ατσαλι και να βαλουν ενα μανομετρο απο το εργοστασιο οπως εχουν κανει στην LA PAVONI CASABAR PID η οποια κατασκευαζεται επισης απο την Lelit
https://www.lapavoni.com/en/product/casabar-pid-csrpid/

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από dasimo » Παρ Φεβ 18, 2022 9:40 am

Καλημέρα και απο εμένα, εγω πιστευω οτι όλες οι single boiler της κατηγορίας είναι καταπληκτικές και σιγουρα δεν θα χάσεις ουτε απο την Sylvia ουτε απο την Lelit. Having said that ομως , θεωρω οτι και οι δυο είναι στο πάνω segment τιμης της κατηγορίας για πολύ οριακά οφέλη. Με αλα λόγια αν πηγαινα για single boiler η επιλογή μου θα ήταν η καινούργια gaggia pro, η ακόμη καλύτερα , θα περίμενα να μαζέψω 200 ευρω ακόμη και θα έπαιρνα την Nuova Simoneli Oscar II χωρίς το pro pack ως μια future proof heat exchange μηχανη που με 80 ευρω στο μέλλον θα αναβαθμιζα σε pro με opv, pressurstat. Θεωρω οτι ακόμη και αν δεν πίνεις καπουτσίνο, το thermal stability μιας heat exchange μηχανής είναι κλάσσεις ανώτερο απο μια single boiler ακόμη και με PID. Η διαφορά στην τιμή απο την Sylvia είναι πολύ μικρή για μια συνολικά πολύ ανώτερη κατασκευη.
Στην Ελλάδα την βίσκεις την Sylvia στα 700+ ευρω , την Gaggia κατω απο 400 (οριακά) και την Oscar ii απο Βελγιο στα 649 ευρω με δωρεάν παράδοση (https://homebarista.be/en/category/koff ... eLowToHigh). Επίσης να πώ οτι η lELIT στο εξωτερικό ξεκινάει οριακά πάνω απο 400 ευρω , αλλα δεν θα ηταν η επιλογή μου για single boiler γιατι έχει μικρότερο απο 58mm portafilter και οτιδήποτε αγόραζες θα ήταν για πέταμα σε περίπτωση αναβάθμισης. Ασε δε που σε συγκριτικό τεστ που είδα πρόσφατα στο youtube δεν έχει διαφορές (μην σου πώ οτι την βγάζει και χειρότερη) απο την Gaggia. Αντίθετα αν έψαχνα PID η Lelit απο το καταστημα που σου παραθέτω οριακα άνω των 500 ευρώ δείχνει μονόδρομος και εξαιρετική επιλογή (σε βαθμό που κάνει την Bezzera Unica και περισσότερο την sungle boiler ECΜ να δείχνουν υπερβολικά ακριβές αν αδιαφορείς για την ρετρο εμφάνιση)

Απάντηση