Rancilio Silvia vs Everything Else

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από konnosl » Πέμ Ιαν 13, 2022 3:18 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι υπερήφανος κάτοχος μιας Gaggia Baby Twin και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα που παίρνω στα φλιτζάνια μου.

Κάτι όμως μέσα μου με ωθεί στο να "αναβαθμίσω" σε rancilio Sylvia. Τη θεωρώ κόσμημα εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να μάθω από όλους εσάς γιατί κάποιος να μην αγοράσει αυτή τη μηχανή. Γνωρίζω ότι οι lelit είναι πιο vfm και έχουν περισσότερα πράγματα αλλά πραγματικά τις θεωρώ άσχημες.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από After » Πέμ Ιαν 13, 2022 3:49 pm

Έχω θα μιλήσω για την rancilio Epoca που παρότι HX με 4 λίτρα μποιλερ, έχουν ακριβώς το ίδιο γκρουπ

Την έχω πολλά χρόνια και μηχανικά δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα, είναι κατασκευασμένες να αντέχουν

Δες πχ η la marzocco linea mini που παρόλο δεν έχει τίποτα από τις μηχανές νέας γενιάς, κοστίζει όμως 4500 ευρώ για κάποιο λόγο
Δεν συμφωνώ με την τιμή αυτή, αλλά η φιλοσοφία είναι κατασκευασμένη σαν τανκ
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Ιαν 13, 2022 4:01 pm

Προσωπικά, εμφανισιακά η silvia δε διαφέρει και πολύ από τις Lelit, σε αντίθεση με τη Nuova Simonelli Oscar που μου φαίνεται πολύ πιο όμορφη και από τις άλλες 2 μάρκες.
Αλλά όπως και να χει, νομίζω ότι πχ με τη Lelit PL41 PLUST PID με τη προσθήκη μανόμετρου από barista, έχεις και pid και μανόμετρο, με μια στοκ μηχανή πρακτικά που δε τα έχεις με τη silvia, με περίπου τα ίδια χρήματα, και θα πρέπει να επέμβεις στη silvia για να βάλεις και τα 2. Τώρα άποψη για το αν η silvia κάνει καλύτερα καφεδάκια από τη PLUST PID, θα σε γελάσω, δεν την έχω χρησιμοποιήσει τη silvia. Αλλά για τη Lelit σίγουρα μπορώ να πω ότι κάνει πολύ καλά καφεδάκια, μόλις τη μάθεις και ρυθμίσεις και το μύλο σου σωστά.
Τώρα βέβαια και η silvia και η Lelit (μιλάμε για τα χρήματα της silvia, οπότε κοιτάμε τη PL41 PLUST PID), έχουν 1 boiler οπότε θα είναι λίγο downgrade για σένα (αφού διαβάζω πως η baby twin έχει και monoblock για ατμό), αλλά γενικά γούστα είναι αυτά. Πάντως, αν φτιάχνεις αρκετά συχνά αφρόγαλο, θα είναι λίγο πιο κουραστικό με το 1 boiler. Εν τέλει, ίσως προχωρήσω σε αναβάθμιση σε μηχανή με διπλό boiler ή HX σε 1-2 χρόνια, ή και νωρίτερα αν κουραστώ με το μονό boiler (πχ Lelit MaraX).
Τέλος, θα προσθέσω ότι βρίσκω άκρως απολαυστικά τα switches των lelit μηχανών, νιώθεις ότι πραγματικά ενεργοποιείς μια λειτουργία!

Αυτά νομίζω πάνω κάτω, δηλαδή εγώ προτίμησα Lelit καθώς για περίπου τα ίδια χρήματα παίρνω πιο βολικά features.

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από konnosl » Πέμ Ιαν 13, 2022 4:10 pm

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση,

Η αλήθεια είναι ότι σπάνια κάνω καπουτσίνο οπότε στην ουσία το ένα ξεχωριστό boiler είναι ανενεργό. Θα χρειαστεί να κάνω ίσως και 2 καπουτσίνο το χρόνο max οπότε δε με απασχολεί ιδιαίτερα το διπλό boiler.

Όσων αφορά το pid σκοπεύω να το προσθέσω στη Sylvia καθώς είναι ένα αρκετά χρήσιμο feature.

Θεωρώ πολύ ποιοτική τη rancilio σε κατασκευή γενικότερα και σε αντοχή στο χρόνο. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος. Κάπου είδα στο forum για κάποια προβλήματα με σκουριά σε κάποια σημεία.

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από peter » Πέμ Ιαν 13, 2022 5:47 pm

Έχω τη silvia από το 2015. Δεν έχει πάθει τπτ πραγματικά. Ούτε σκουριά. Αν την προσέχεις κ την σκουπίζεις μετά από κάθε χρήση, δεν θα έχεις θέμα. Επειδή έχει μικρό δοχείο αποστράγγισης αν το αφήνεις να υπερχειλίζει και να λιμνάζουν τα νερά, λογικό είναι να έχεις σκουριά. Αν το αδειάζεις κ σκουπίζεις με ένα πανακι ότι έχει πέσει, δεν έχεις θέμα.
Επίσης δεν έχω pid. Στην αρχή μέχρι να την μάθω δεν είχα καλά αποτελέσματα. Τώρα πια δεν το έχω ανάγκη. 30' προθέρμανση, νερό ξανά μέχρι να ξανααναψει το λαμπάκι, μόλις σβήσει 30" αναμονή, ενα flash και έτοιμη για brew.

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από konnosl » Πέμ Ιαν 13, 2022 7:40 pm

Παστρικό καθάρισμα έτσι και αλλιώς σε όλες τις μηχανές και στο μύλο δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.

Τι δυσκολίες αντιμετώπισες στην αρχή; Επίσης τι διαφορές έχουν τα διαφορά vers της μηχανής που βλέπω;

Πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο;

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από peter » Πέμ Ιαν 13, 2022 9:00 pm

konnosl έγραψε:
Πέμ Ιαν 13, 2022 7:40 pm
Παστρικό καθάρισμα έτσι και αλλιώς σε όλες τις μηχανές και στο μύλο δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.

Τι δυσκολίες αντιμετώπισες στην αρχή; Επίσης τι διαφορές έχουν τα διαφορά vers της μηχανής που βλέπω;

Πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο;
Δεν μπορούσα να πετύχω σωστή θερμοκρασία με αποτέλεσμα είτε να έχω πιο πικρό είτε πιο όξινο καφέ. Με υπομονή και αρκετά βίντεο όμως το θέμα λύθηκε. Η μηχανή έχει θερμοστάτη που μόλις πιάσει τους 96οC κλείνει. Η θερμοκρασία όμως εντός του μπόιλερ συνεχίζει να ανεβαίνει από την στιγμή που κλείνει ο θερμοστάτης και στα 30" φθάνει στην μέγιστη θερμοκρασία (106οC) πριν αρχίσει να πέφτει. Σε εκείνο το σημείο κάνεις ένα flash 3" και ξεκινάς brew. Αυτό κάνω και πλέον έχω σταθερό αποτέλεσμα πάντα. Προσωπικά δεν έχω αισθανθεί ότι χρειάζομαι pid πλέον.
Σε ότι αφορά τις εκδόσεις το έχω χάσει πλέον οπότε δεν μπορώ να σου πω τι παίζει.
Η μεγάλη αλλαγή που είχε η V3 από τη V4 που πήρα τότε, είναι ότι η V3 είχε ενσωματωμένη την αντίσταση στο μπόιλερ οπότε αν καίγονται η αντίσταση, έπρεπε να πετάξεις κ το μπόιλερ. Στην V4 το έκαναν αποσπώμενο, μειώνοντας έτσι το κόστος του ανταλλακτικού σε περίπτωση που σου καιγόνται η αντίσταση, καθώς δε χρειαζόταν να αλλάξεις κ το μπόιλερ.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Ιαν 14, 2022 12:46 am

Δεν είχα ποτέ Silvia, και σίγουρα πρόκειται για μια μηχανή με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά από αυτά που διαβάζω και καταλαβαίνω, ούτα καλύτερο καφέ θα πιεις σε σχέση με τη Gaggia ούτε η ζωή σου θα γίνει ευκολότερη, οπότε προσωπικά δε θα μιλούσα για αναβάθμιση. Το αν σου αρέσει πολύ εμφανισιακά, είναι μάλλον άλλο θέμα και εκεί δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.

konnosl
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 8:54 pm
Όνομα: Konstantinos
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Samba, Taf, RollerRoasters

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από konnosl » Παρ Ιαν 14, 2022 11:56 am

NiPi έγραψε:
Παρ Ιαν 14, 2022 12:46 am
Δεν είχα ποτέ Silvia, και σίγουρα πρόκειται για μια μηχανή με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά από αυτά που διαβάζω και καταλαβαίνω, ούτα καλύτερο καφέ θα πιεις σε σχέση με τη Gaggia ούτε η ζωή σου θα γίνει ευκολότερη, οπότε προσωπικά δε θα μιλούσα για αναβάθμιση. Το αν σου αρέσει πολύ εμφανισιακά, είναι μάλλον άλλο θέμα και εκεί δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.
Έχεις δίκιο γι’αυτό και έβαλα το αναβάθμιση σε "". Ας το πούμε μια ανανέωση μιας και τη gaggia την έχω 8 χρόνια περίπου.
Απλά ψάχνω μειονεκτήματα και πέραν του pid που μπορείς να το προσθέσεις έξτρα, δε βρίσκω κάτι.

isnogood
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 27, 2019 2:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Ecm Classika pid 500
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Casadio Instantaneo
2ος Μύλος:: ascaso i-steel
Οι καφέδες μου:: Taf, taresso, nomad, red

Re: Rancilio Silvia vs Everything Else

Δημοσίευση από isnogood » Σάβ Φεβ 05, 2022 6:33 pm

Καλησπέρα σε όλους, μια απ τα ίδια κι εγώ. Gaggia baby 15 χρόνια και είπα να αλλάξω χωρίς να δώσω πολλά. Επιλογή μεταξύ lelit pl41 plust pid και Rancilio Silvia E V6 Black. H lelit εχει 665€ από barista και αν και άσχημη πήγαινα προς τα 'κει. Διάβασε τα notes εδώ :
https://www.totalespresso.com/products/ ... r-with-pid . Με προβλημάτισε η επισήμανση για βαρέα μέταλλα στο μπόιλερ. (0.2% περιεκτικότητα σε μόλυβδο).
Η Sylvia έχει πάλι στο barista 730€ αλλά την βρήκα εδώ
https://www.italiankitchenaids.com/coff ... ck.edition
με Shipping insurance και μεταφορικά 620€. (Αν έχετε γνώση του site και γενικά αν πρέπει να προσέξω κάτι θα εκτιμούσα πολύ κάθε πληροφορία). Τώρα σαν άποψη μετά από πολύ διάβασμα η Sylvia (αν εξαιρέσω το pid) είναι με διαφορά καλύτερη ποιοτικά. Με τιμή 620€ έχω καταλήξει εκεί.
Υ.Γ. Θα μιλήσω και με barista μήπως κάνουν κάποια καλύτερη τιμή να την πάρω από αυτούς. Η διαφορά σε καθαρή τιμή είναι μεγάλη(25% ή 145€)

Απάντηση