Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Ιαν 11, 2022 10:29 am

Αν το μικρό κόστος δεν είναι απαιτούμενο, ίσως και μια υπεραυτόματη εσπρεσιέρα να άξιζε για το γραφείο. Καταλαβαίνω την ευκολία του να πατάς ένα κουμπί και να χεις καφέ, σίγουρα, αλλά καλό είναι να δεις και την γεύση, πέρα από την ευκολία.
Στην εταιρεία που δουλεύω εγώ, έχουμε απ' όλα, και υπεραυτόματη, και nespresso, και χειροκίνητη. Τη nespresso τη χρησιμοποιούν λίγοι, πιο πολλοί πάνε στην υπεραυτόματη, και εγώ παίζω με τη χειροκίνητη συνήθως. Δυστυχώς δε ξέρω πολλά από τις υπεραυτόματες μηχανές για να προτείνω, ίσως κάποιος άλλος να έχει κάποια πρόταση.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από slaughter » Τρί Ιαν 11, 2022 10:35 am

Tsita78 έγραψε:
Δευ Ιαν 10, 2022 7:16 pm
Παιδια συμφωνω μαζι σας αλλα δεν μπορω να βαλω τους υπολοιπους στην διαδικασια να φτιαχνουν τον καφε οπως εγω θελω να φτιαχνω (οταν τα καταφερω με μια καλυτερη μηχανη).για την δουλεια ειναι μονοδρομος μηχανη με καψουλες απλα επειδη κ εκει δεν εχω εμπειρια (μεχρι τωρα αγοραζουμε καφε απεξω)δεν ξερω σε τι να κΑτευθυνθω ως ευκολη λυση μεν αλλα ικανοποιητικη δε.
Γενικά αν ο καφές που αγοράζετε απο έξω είναι σχετικά καλός τότε η κάψουλα θα σου φανεί άχυρο για αυτό σου λέω οτι για να κόψεις τον απο έξω θα πρέπει ο μέσα να είναι γευστικός. Αλλιώς απλά θα την έχετε για όταν βαριέσται να παραγγείλετε ή για ανάγκη. Και εγώ είχα μια Saeco/Spidem υπεραυτόματη στο γραφείο μου (bean to cup). όταν άρχισα να πίνω ωραία καφεδάκια σπίτι και απέξω κατέληξα να την έχω για διακόσμηση μέχρι που τελικά πήρε πόδι. Τώρα φτιάχνω καφέ απο το σπίτι :a013:

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Τρί Ιαν 11, 2022 8:58 pm

Ενταξει παιδια νομιζω οτι θα γραφτω στον δρομο του τσαγιου γιατι με αυτα που βλεπω δεν με βλεπω να αγοραζω γρηγορα μηχανη!😂😂 Να πω οτι καηκα λιγο;; Ψεματα θα πω ειναι μεγαλο το καψιμο!αυτο που βλεπω ειναι οτι τελικα ισχυει ο μονοδρομος αναμεσα σε ενα καλο εσπρεσσο κ μια μηχανη.κ αντε να ηταν μονο η μηχανη παει κ ερχεται.εχει κ ολοκληρη προικα που πρεπει να αγορασεις!τεσπα αυριο κατα τυχη θα βρεθω σε πολη που εχει μαγαζι νεσπρεσσο κ θα παω να δοκιμασω κανα καφε να δω κ απο κοντα τις δικες μου απαιτησεις μεχρι στιγμης κ βλεπουμε!

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Ιαν 11, 2022 9:04 pm

Εύκολη απάντηση........τίποτε από τις δυο....φυλάς αλλά 200 ευρώ και παίρνεις την εισαγωγική nuova simonelli Oscar 2 , μετα κάνεις αναβαθμιση στο pro kit με 50 ευρω με opv και έχεις μηχανή να δωσεις κι στα παιδιά σου που ειναι Heat Exchange και πρωταθλήτρια ατμού (ακομη και αν δεν κανεις καπουτσίνο είναι πλεονέκτημα για το thermal Stability).

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από peter » Τρί Ιαν 11, 2022 9:20 pm

Tsita78 έγραψε:
Τρί Ιαν 11, 2022 8:58 pm
Ενταξει παιδια νομιζω οτι θα γραφτω στον δρομο του τσαγιου γιατι με αυτα που βλεπω δεν με βλεπω να αγοραζω γρηγορα μηχανη!😂😂 Να πω οτι καηκα λιγο;; Ψεματα θα πω ειναι μεγαλο το καψιμο!αυτο που βλεπω ειναι οτι τελικα ισχυει ο μονοδρομος αναμεσα σε ενα καλο εσπρεσσο κ μια μηχανη.κ αντε να ηταν μονο η μηχανη παει κ ερχεται.εχει κ ολοκληρη προικα που πρεπει να αγορασεις!τεσπα αυριο κατα τυχη θα βρεθω σε πολη που εχει μαγαζι νεσπρεσσο κ θα παω να δοκιμασω κανα καφε να δω κ απο κοντα τις δικες μου απαιτησεις μεχρι στιγμης κ βλεπουμε!
Σου έχω νέα!!! Δεν μπορείς να δοκιμάσεις πια στις boutique nespresso. Μέτρο λόγω covid! :a016:

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Τρί Ιαν 11, 2022 11:38 pm

Πωωω γιατι ρε μου το χαλασες το ονειρο;;😂😂😂 κ που θα καταληξω εγω τωρα;;πφφφ δεν με βλεπω καλα φτου να παρει!πανω που το ειχα παρει αποφαση γμτ!😂😂 ουτε στη ζουλα κανενα;;😂

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Kate10 » Τετ Ιαν 12, 2022 8:16 pm

Tsita78 έγραψε:
Παρ Ιαν 07, 2022 2:35 pm
Μια που μπηκα σε αυτη την διαδικασια να μαθω λιγο περισσοτερα για την παρασκευη εσπρεσσο κ μετα απο συζητησεις εδω κατεληξα με το μπατζετ που διαθετω σε αυτα τα δυο μοντελα.Θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο τους εμπειρους 😊
Καλησπέρα. Σήμερα είδα στις αγγελίες του forum να πωλείται μία μεταχειρισμένη lelit pl41em στα 300 κι ένας μύλος lelit νομίζω στα 100. Δεν είναι κακό ξεκίνημα. Ναι, δεν έχεις Pid αλλά κι άλλοι μια χαρά καφεδάκια φτιάχνουν με αυτή την μηχανή και μύλο. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου το budget σου ήταν όσο μία Lelit pl41em, δηλαδή γύρω στα 450 ευρώ? Σωστά?

300 + 100 = 400. Μένει κι ένα 50άρι για tamper, ζυγαριά και τίποτα καθαριστικά. Έτοιμος! χαχα! :a013:

Πέρα από την πλάκα δες τις αγγελίες αυτές. Μην με παραξηγήσετε, δεν τους γνωρίζω αυτούς που τις έχουν ανεβάσει, απλά εγώ αν ξεκίναγα τώρα και δεν είχα ούτε μύλο ούτε μηχανή θα τις κοίταγα σίγουρα αυτές τις αγγελίες. Στο μιλητό ίσως πετύχεις καλύτερη τιμή. Για δες τις.

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Kate10 » Τετ Ιαν 12, 2022 8:19 pm

Tsita78 έγραψε:
Τρί Ιαν 11, 2022 11:38 pm
Πωωω γιατι ρε μου το χαλασες το ονειρο;;😂😂😂 κ που θα καταληξω εγω τωρα;;πφφφ δεν με βλεπω καλα φτου να παρει!πανω που το ειχα παρει αποφαση γμτ!😂😂 ουτε στη ζουλα κανενα;;😂
Αν είσαι Αττική, πέρνα μία μέρα από τη δουλειά μου να σε κεράσω Nespressaki από καινούρια Nespresso Inissia. :D

panos2611
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 28, 2019 10:35 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από panos2611 » Τετ Ιαν 12, 2022 11:38 pm

Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις με Nespresso. Για κάποιον που δεν έχει τρελές απαιτήσεις στον καφέ και θέλει να γλιτώσει χρόνο στην παρασκευή του είναι μια λύση, έως ότου επιδιώξει το βήμα παραπάνω. Σίγουρα αν δοκιμάσεις καλά χαρμάνια από lelit, θα το σκεφτείς αλλιώς. Για γρήγορες λύσεις καφέ πρώτα κάψουλα, μετά υπεραυτόματη και τέλος λύση κανονικής μηχανής και μύλου. Σε υπεραυτόματη των 700€, έχω δοκιμάσει καφέ Κολομβίας και ήταν ένα ευχάριστο καφεδάκι, σε καμία περίπτωση χάλια καφές, αλλά μόλις τον φτιάχνω στην lelit pl41tempd (μύλος Eureka crono), θεωρώ ότι αυτό το σετ έπρεπε να κάνει τουλάχιστον τα διπλά χρήματα από το εξαιρετικό αποτέλεσμα που θα γευτώ στο τέλος.

Οπότε για εμένα πρώτα σκέψου πόσο χρόνο θες να αφιερώσεις για τον καφέ σου, μετέπειτα το οικονομικό, και τέλος το αποτέλεσμα που επιδιώκεις.Δυστυχώς όλα με θετικό πρόσημο, δεν μπορείς να τα χεις.

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Kate10 » Πέμ Ιαν 13, 2022 1:21 am

@Tsita78
Άσχετο αλλά καφέ από μπρίκι τύπου bialetti έχει δοκιμάσει? Σαν αυτό: Bialetti Brikka 0007314 Μπρίκι Espresso. Κάνει πολύ πιο νόστιμο καφε από καψουλομηχανή και είναι και πιο οικονομικό να το αποκτήσεις ώστε να φτιάχνεις το καθημερινό σου καφεδάκι. Το συγκεκριμένο κάνει και λίγο "καιμάκι". Αγοράζεις κι έναν μικρό μύλο αν θες και παίρνεις φρέσκους καφέδες και είσαι άρχοντας. Θέλει πιο χοντρό κόψιμο από εσπρέσσο συνεπώς ένας οικονομικός μύλος θα σε καλύψει. Εγώ με το bialetti μου έφτιαχνα καφεδάρες. Δεν έχει το σώμα του εσπρέσσο αλλά δεν είναι νερουλός όσο π.χ. ο καψουλοκαφές ή του φίλτρου. Είναι ωραιότατος. Κι ένα link για σωστή χρήση:


Απάντηση