Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από S.F. » Κυρ Ιαν 09, 2022 12:34 am

δεν συζηταμε για καν πλεον για μηχανη χωρις Pid, εκτος αν καποιος θελει να πειραματιστει οποτε μπορει να παρει μια μηχανη του κατοσταρικου να κανει τα πρωτα του βηματα

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Κυρ Ιαν 09, 2022 4:06 pm

S.F. έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 12:34 am
δεν συζηταμε για καν πλεον για μηχανη χωρις Pid, εκτος αν καποιος θελει να πειραματιστει οποτε μπορει να παρει μια μηχανη του κατοσταρικου να κανει τα πρωτα του βηματα
Γιατι το λες αυτο;λιγο να με βοηθησεις στην επεξηγηση;😊

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Ιαν 09, 2022 5:42 pm

Tsita78 έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 4:06 pm
S.F. έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 12:34 am
δεν συζηταμε για καν πλεον για μηχανη χωρις Pid, εκτος αν καποιος θελει να πειραματιστει οποτε μπορει να παρει μια μηχανη του κατοσταρικου να κανει τα πρωτα του βηματα
Γιατι το λες αυτο;λιγο να με βοηθησεις στην επεξηγηση;😊
Φίλε μην αγχώνεσαι. Η αλήθεια είναι ότι το PID είναι μια ευκολία που βοηθάει. Από εκεί και πέρα, εφόσον το budget σου δε φτάνει, ξεκίνα με τη lelit ρυθμισμένη στα 9bar και θα είσαι μια χαρά.
Όταν αποκτήσεις παραπάνω γνώσεις και εμπειρία και αρχίσεις μόνο σου να θες το κάτι παραπάνω, τότε ενδεχομένως να την πουλήσεις και να πας για αναβάθμιση. Αυτό ίσως να μη γίνει και ποτέ βέβαια γιατί μπορεί να σε ικανοποιήσει απόλυτα και να μη θες να ψαχτείς άλλο. Γενικά, εδώ μέσα, θα ακούσεις και κάποιες ακραίες απόψες τύπου "αν δε δώσεις 1000 ευρώ εσπρέσσο δεν θα πιείς" και τέτοια οπότε μην ιδρώνει το αυτί σου. Δεν αναφέρομαι στην άποψη του S.F. που δεν έχει άδικο σε αυτό που λέει.

Μια μεταχειρισμένη gaggia των 150-200 ευρώ ίσως είναι καλύτερη για αρχή από μια lelit anna καινούρια. Εγώ στη θέση σου θα ξεκίναγα κάπως έτσι. Μια μεταχειρισμένη gaggia (ή κάτι ανάλογο στα 150-200), έναν μεταχειρισμένο μύλο (πχ έναν graef με κάνα 60-70 ευρώ) και έχεις ένα πακετάκι >300ευρώ έτσι ώστε να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι και να βλέπεις αν σου αρέσει ο κόσμος του εσπρέσσο.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Κυρ Ιαν 09, 2022 5:51 pm

Πραγματικά ενας αρχαριος εδω μεσα μπορει να απογοητευτει με τις απαντησεις κ να μη μπει στην διαδικασια να το ψαξει παραπανω!διαβαζω εδω κ κανενα δεκαημερο κ λιγο πολυ ολοι σε κατευθυνουν σε αγορες πολυ μεγΑλυτερες απο το μπατζετ που λεει ο καθενας!οκ κΑταλαβαινω οτι προσπαθουν να σε βοηθησουν για να μη κλαις τα λεφτα σου αργοτερα αλλα Απο καπου πρεπει να ξεκινησει κ ενας αρχαριος για να αποκτησει γνωσεις κ επισης κ την διαθεση να ασχοληθει παραπανω.απελπιστηκα με ολα αυτα τοσο που αρχισα να διαβαζω για μηχανες με ese pods γιατι λεω αν ειναι για να μαθω να πινω ενα ρημαδοκαφε να πρεπει να δωσω 1000€ με ολα τα παρελκομενα ε δεν το κανω!νομιζω πολλοι καινουριοι θα συμφωνησουν μαζι μου γιατι ολοι θελουμε βα πιουμε καλυτερο καφε απο αυτο που πινουμε τωρα αλλα δεν μπορουμε να δωσουμε κ τα ιδια χρηματα!Παντως αν εχει κανεις ιδεα κ για ese pods θα ηθελα κ εκει μια βοηθεια γιατι χρειαζομαι κ δευτερη μηχανη για την δουλεια.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από DgSensei » Κυρ Ιαν 09, 2022 6:42 pm

Tsita78 έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 5:51 pm
Πραγματικά ενας αρχαριος εδω μεσα μπορει να απογοητευτει με τις απαντησεις κ να μη μπει στην διαδικασια να το ψαξει παραπανω!διαβαζω εδω κ κανενα δεκαημερο κ λιγο πολυ ολοι σε κατευθυνουν σε αγορες πολυ μεγΑλυτερες απο το μπατζετ που λεει ο καθενας!οκ κΑταλαβαινω οτι προσπαθουν να σε βοηθησουν για να μη κλαις τα λεφτα σου αργοτερα αλλα Απο καπου πρεπει να ξεκινησει κ ενας αρχαριος για να αποκτησει γνωσεις κ επισης κ την διαθεση να ασχοληθει παραπανω.απελπιστηκα με ολα αυτα τοσο που αρχισα να διαβαζω για μηχανες με ese pods γιατι λεω αν ειναι για να μαθω να πινω ενα ρημαδοκαφε να πρεπει να δωσω 1000€ με ολα τα παρελκομενα ε δεν το κανω!νομιζω πολλοι καινουριοι θα συμφωνησουν μαζι μου γιατι ολοι θελουμε βα πιουμε καλυτερο καφε απο αυτο που πινουμε τωρα αλλα δεν μπορουμε να δωσουμε κ τα ιδια χρηματα!Παντως αν εχει κανεις ιδεα κ για ese pods θα ηθελα κ εκει μια βοηθεια γιατι χρειαζομαι κ δευτερη μηχανη για την δουλεια.
Δίκιο έχεις. Κι εγώ όταν ξεκίνησα μια παρόμοια απογοήτευση ένιωθα. Για αυτό σου λέω. Κοίτα σε μεταχειρισμένα να μείνεις κάτω από 300. Όταν μετά από 2-3-4 χρόνια δεις ότι όντως σου αρέσει και θες να το εξελίξεις τότε θα δεις τι θα κάνεις.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Κυρ Ιαν 09, 2022 7:38 pm

Βασικα θα ψαξω μια μηχανη για ευκολια για την δουλεια μου που ειναι πιο αμεση αναγκη κ θα το ψαξω για την του σπιτιου.σε ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Ιαν 09, 2022 8:42 pm

Tsita78 έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 7:38 pm
Βασικα θα ψαξω μια μηχανη για ευκολια για την δουλεια μου που ειναι πιο αμεση αναγκη κ θα το ψαξω για την του σπιτιου.σε ευχαριστω!
Συμφωνώ, στη δουλειά θες ευκολία. Ειδικά αν μπαίνουν και πολλά χεράκια στη μέση η κάψουλα είναι η καλύτερη λύση.

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από peter » Κυρ Ιαν 09, 2022 11:04 pm

Tsita78 έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 7:38 pm
Βασικα θα ψαξω μια μηχανη για ευκολια για την δουλεια μου που ειναι πιο αμεση αναγκη κ θα το ψαξω για την του σπιτιου.σε ευχαριστω!
Ίσως σε ενδιαφέρει. Είναι τίμια για τα λεφτά της αν δε θες να ξοδέψεις πολλά. Είναι καινούργια όχι μεταχειρισμένη. Απλώς παλαιό μοντέλο. (Τυχαία είδα την αγγελία, δε έχω σχέση).
https://www.facebook.com/marketplace/it ... tory_share
Είναι μια καλή αρχή. Αν δεις ότι σε ενδιαφέρει το άθλημα αναβαθμιζεις αργότερα.

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Kate10 » Δευ Ιαν 10, 2022 12:19 am

Tsita78 έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 5:51 pm
Πραγματικά ενας αρχαριος εδω μεσα μπορει να απογοητευτει με τις απαντησεις κ να μη μπει στην διαδικασια να το ψαξει παραπανω!διαβαζω εδω κ κανενα δεκαημερο κ λιγο πολυ ολοι σε κατευθυνουν σε αγορες πολυ μεγΑλυτερες απο το μπατζετ που λεει ο καθενας!οκ κΑταλαβαινω οτι προσπαθουν να σε βοηθησουν για να μη κλαις τα λεφτα σου αργοτερα αλλα Απο καπου πρεπει να ξεκινησει κ ενας αρχαριος για να αποκτησει γνωσεις κ επισης κ την διαθεση να ασχοληθει παραπανω.απελπιστηκα με ολα αυτα τοσο που αρχισα να διαβαζω για μηχανες με ese pods γιατι λεω αν ειναι για να μαθω να πινω ενα ρημαδοκαφε να πρεπει να δωσω 1000€ με ολα τα παρελκομενα ε δεν το κανω!νομιζω πολλοι καινουριοι θα συμφωνησουν μαζι μου γιατι ολοι θελουμε βα πιουμε καλυτερο καφε απο αυτο που πινουμε τωρα αλλα δεν μπορουμε να δωσουμε κ τα ιδια χρηματα!Παντως αν εχει κανεις ιδεα κ για ese pods θα ηθελα κ εκει μια βοηθεια γιατι χρειαζομαι κ δευτερη μηχανη για την δουλεια.
Φίλε μου έτσι είναι τα πράγματα.
Κι εγώ πριν 10 περίπου χρόνια άρχισα να ασχολούμαι με εσπρέσσο και να διαβάζω το forum. Όταν ρώτησα τι χρειάζεται για καλό εσπρέσσο στο σπίτι τότε μου έγραφαν τα ίδια, δηλαδή καλό μύλο, καλή μηχανή, φρέσκο καφέ, ένα κάρο παρελκόμενα, μεράκι από την πλευρά μου όπως και διάβασμα και μία μικρή περιουσία.

Δεν ήθελα να χαλάσω πολλά λεφτά, οπότε ξεκίνησα με bialetti brikka (25 ευρώ) κι έναν μύλο χειροκίνητο (20 ευρώ). Ε... δεν έπινα φυσικά εσπρέσσο αλλά έναν πολύ γευστικό καφέ, πολύ καλύτερο από στιγμιαίο ή φίλτρου.

Μετά έπεσε στα χέρια μου ένα μύλος Ascaso I-2 και λέω ε τώρα πρέπει να πάρω μηχανή εσπρέσσο. Πήρα μία Saeco Poemia, έκανα κάτι τροποποιήσεις στη μηχανή ώστε να είμαι όσο γίνεται πιο κοντά στην παρασκευή εσπρέσσο κι έβγαλα κάποια χρόνια (κόστος κανά 100άρι με tamper). Φθηνή μηχανή με την οποία έκανα τη δουλειά μου κάποια χρόνια. Αλλά αυτό το τέλειο εσπρεσσάκι που έψαχνα δεν το είχα.

Φέτος μετά από μία επίσκεψη σε ένα μαγαζί που έτυχε να πιω ένα φανταστικό εσπρεσσάκι σκέφτηκα να κάνω την μεγάλη αναβάθμιση. Αγόρασα τη Lelit PL41TEM συν όλα τα παρελκόμενα (tamper, διανεμητή, αφρογαλιέρα, dosing cup, καθαριστικά, φίλτρα, ζυγαριά, μέχρι και νέα φλιτζάνια :lol: ) με συνολικό κόστος περίπου 650 ευρώ. Ε λοιπόν, συνδυάστηκε υπέροχα με τον μύλο και είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ!!! :clap:

Κάθε μέρα περιμένω τη στιγμή που θα φτιάξω το περιποιημένο εσπρεσσάκι μου ή θα το προσφέρω σε κάποιον. Πραγματικός εσπρέσσο, με το καϊμάκι του, το κρεμώδες σώμα και τα ωραία αρώματα. Δεν μετανιώνω με τίποτα. Αν δεις τα post μου πριν χρόνια θεωρούσα "χαζό" το να χαλάσει κανείς τόσα λεφτά για έναν καφέ. Τώρα είμαι η χαζή κι απολαμβάνω το καφεδάκι μου. Αν είσαι λάτρης του καλού εσπρέσσο θα βρεις τρόπο να πάρεις ό,τι χρειάζεται για να τον παρασκευάσεις. Εγώ ήμουν και είμαι και τα κατάφερα. Είς υγείαν! :coffee:

Κατά καιρούς ανεβαίνουν αγγελίες με μεταχειρισμένες μηχανές και μύλους σε εξαίρετη κατάσταση και πολύ καλές τιμές εδώ στο greekespresso. Έχε το νου σου και μπορεί άμεσα να φτιαχτείς!!!

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 am

Kate10 έγραψε:
Δευ Ιαν 10, 2022 12:19 am
Tsita78 έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 5:51 pm
Πραγματικά ενας αρχαριος εδω μεσα μπορει να απογοητευτει με τις απαντησεις κ να μη μπει στην διαδικασια να το ψαξει παραπανω!διαβαζω εδω κ κανενα δεκαημερο κ λιγο πολυ ολοι σε κατευθυνουν σε αγορες πολυ μεγΑλυτερες απο το μπατζετ που λεει ο καθενας!οκ κΑταλαβαινω οτι προσπαθουν να σε βοηθησουν για να μη κλαις τα λεφτα σου αργοτερα αλλα Απο καπου πρεπει να ξεκινησει κ ενας αρχαριος για να αποκτησει γνωσεις κ επισης κ την διαθεση να ασχοληθει παραπανω.απελπιστηκα με ολα αυτα τοσο που αρχισα να διαβαζω για μηχανες με ese pods γιατι λεω αν ειναι για να μαθω να πινω ενα ρημαδοκαφε να πρεπει να δωσω 1000€ με ολα τα παρελκομενα ε δεν το κανω!νομιζω πολλοι καινουριοι θα συμφωνησουν μαζι μου γιατι ολοι θελουμε βα πιουμε καλυτερο καφε απο αυτο που πινουμε τωρα αλλα δεν μπορουμε να δωσουμε κ τα ιδια χρηματα!Παντως αν εχει κανεις ιδεα κ για ese pods θα ηθελα κ εκει μια βοηθεια γιατι χρειαζομαι κ δευτερη μηχανη για την δουλεια.
Φίλε μου έτσι είναι τα πράγματα.
Κι εγώ πριν 10 περίπου χρόνια άρχισα να ασχολούμαι με εσπρέσσο και να διαβάζω το forum. Όταν ρώτησα τι χρειάζεται για καλό εσπρέσσο στο σπίτι τότε μου έγραφαν τα ίδια, δηλαδή καλό μύλο, καλή μηχανή, φρέσκο καφέ, ένα κάρο παρελκόμενα, μεράκι από την πλευρά μου όπως και διάβασμα και μία μικρή περιουσία.

Δεν ήθελα να χαλάσω πολλά λεφτά, οπότε ξεκίνησα με bialetti brikka (25 ευρώ) κι έναν μύλο χειροκίνητο (20 ευρώ). Ε... δεν έπινα φυσικά εσπρέσσο αλλά έναν πολύ γευστικό καφέ, πολύ καλύτερο από στιγμιαίο ή φίλτρου.

Μετά έπεσε στα χέρια μου ένα μύλος Ascaso I-2 και λέω ε τώρα πρέπει να πάρω μηχανή εσπρέσσο. Πήρα μία Saeco Poemia, έκανα κάτι τροποποιήσεις στη μηχανή ώστε να είμαι όσο γίνεται πιο κοντά στην παρασκευή εσπρέσσο κι έβγαλα κάποια χρόνια (κόστος κανά 100άρι με tamper). Φθηνή μηχανή με την οποία έκανα τη δουλειά μου κάποια χρόνια. Αλλά αυτό το τέλειο εσπρεσσάκι που έψαχνα δεν το είχα.

Φέτος μετά από μία επίσκεψη σε ένα μαγαζί που έτυχε να πιω ένα φανταστικό εσπρεσσάκι σκέφτηκα να κάνω την μεγάλη αναβάθμιση. Αγόρασα τη Lelit PL41TEM συν όλα τα παρελκόμενα (tamper, διανεμητή, αφρογαλιέρα, dosing cup, καθαριστικά, φίλτρα, ζυγαριά, μέχρι και νέα φλιτζάνια :lol: ) με συνολικό κόστος περίπου 650 ευρώ. Ε λοιπόν, συνδυάστηκε υπέροχα με τον μύλο και είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ!!! :clap:

Κάθε μέρα περιμένω τη στιγμή που θα φτιάξω το περιποιημένο εσπρεσσάκι μου ή θα το προσφέρω σε κάποιον. Πραγματικός εσπρέσσο, με το καϊμάκι του, το κρεμώδες σώμα και τα ωραία αρώματα. Δεν μετανιώνω με τίποτα. Αν δεις τα post μου πριν χρόνια θεωρούσα "χαζό" το να χαλάσει κανείς τόσα λεφτά για έναν καφέ. Τώρα είμαι η χαζή κι απολαμβάνω το καφεδάκι μου. Αν είσαι λάτρης του καλού εσπρέσσο θα βρεις τρόπο να πάρεις ό,τι χρειάζεται για να τον παρασκευάσεις. Εγώ ήμουν και είμαι και τα κατάφερα. Είς υγείαν! :coffee:

Κατά καιρούς ανεβαίνουν αγγελίες με μεταχειρισμένες μηχανές και μύλους σε εξαίρετη κατάσταση και πολύ καλές τιμές εδώ στο greekespresso. Έχε το νου σου και μπορεί άμεσα να φτιαχτείς!!!
Σκέφτηκες με σωστή σειρά και συνέπεια με αποτέλεσμα θαυμάσιο για το παρόν και το μέλλον με αργή αλλά σταθερή απόσβεση χρημάτων και ποιότητα στον ουρανό!
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση