Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Δευ Ιαν 10, 2022 3:58 pm

Παιδια δεν ξερω αν παιζει ρολο(που σιγουρα θα παιζει) αλλα πινω λουγκο.σκετο εσπρεσσο μεχρι στιγμης δεν πινω!επισης πινω ενα καφε την ημερα οποτε κ αυτο απο μονο του δεν με βαζει στην ιδια κατηγορια με ατομα που πινουν 3,4 καφεδες καθε μερα(λογω εξοδων εννοω).Επειδη εκει που καταληγω ειναι να καθυστερησω λιγο την αγορα μιας καλης μηχανης μεχρι να μαθω κ αλλα κ να πειραματιστω με καφεδες για να δω προς τα που κλινω περισσοτερο θα ηθελα την βοηθεια σας για την πιο αμεση αγορα(της δουλειας).μιλαμε για 3 ατομα στο συνολο κ 3 καφεδες ημερησιως.Να παω σε μια κλασσικου τυπου νεσπρεσσο η να ψαξω για ese pods?υπαρχει διαφορα σε τετοια κλιμακα μηχανων;

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Ιαν 10, 2022 4:21 pm

Η Δικιά μου πρώτη σοβαρή μηχανή (μετά την υπεραυτόματη krups που κράτησα 9 χρόνια) ήταν η Sage Barista Express που είναι μια καλή all in one λύση για κάποιον που θέλει να μπει στο παιχνίδι και να πειραματιστεί. έχει κάπου στα 550 Ευρώ και τα έχει όλα μέσα (μύλος, tamper, καλαθάκια). Αν το διαιρέσεις στα 3 είναι 183 Ευρώ το άτομο. Τώρα αν το κόστος του κάθε καφέ που θα φτιάχνετε απο αυτήν είναι π.χ. 1 ευρώ και η αγορά του καφέ απο εξω είναι 2 ευρώ τότε για κάθε καφέ σας θα κάνετε απόσβεση 1 ευρώ απο την αξία της μηχανής. Έτσι σε 200 μέρες θα την έχετε "ξεχρεώσει" και θα έχετε μόνο κέρδος και μια αξιόλογη μηχανή. Άυτό που θέλω να πω είναι οτι μπορεί το αρχικό ποσό να φαίνεται μεγάλο αλλά σε σχετικά μικρό βάθος χρόνου μπορείς να το αποσβέσεις.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από beto » Δευ Ιαν 10, 2022 4:57 pm

Εγώ πάντως με την lelit pl41em, σαν αρχάριος είχα πιεί καφεδαρες σ αυτό το ταξίδι του καφέ.. μέσα από τις δυσκολίες και τις αναζητήσεις θα καταλάβεις αν θες να πας παραπάνω μετά.
Μην ξεχνάμε ότι για έναν αρχάριο είναι και άλλες οι απαιτήσεις μέχρι να εξοικειωθεί 100% και να αναζητήσει νέους ορίζοντες.
Σίγουρα αν μπορείς να πας κατευθείαν με pid είναι καλύτερο αλλά όχι ότι δεν θα ευχαριστηθεις την Άννα!

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Δευ Ιαν 10, 2022 7:16 pm

Παιδια συμφωνω μαζι σας αλλα δεν μπορω να βαλω τους υπολοιπους στην διαδικασια να φτιαχνουν τον καφε οπως εγω θελω να φτιαχνω (οταν τα καταφερω με μια καλυτερη μηχανη).για την δουλεια ειναι μονοδρομος μηχανη με καψουλες απλα επειδη κ εκει δεν εχω εμπειρια (μεχρι τωρα αγοραζουμε καφε απεξω)δεν ξερω σε τι να κΑτευθυνθω ως ευκολη λυση μεν αλλα ικανοποιητικη δε.

Άβαταρ μέλους
Kate10
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 12:22 am
Όνομα: Κατερίνα
Μηχανή:: Lelit Anna PID
Μύλος:: Ascaso I-2
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Kate10 » Δευ Ιαν 10, 2022 7:27 pm

Tsita78 έγραψε:
Δευ Ιαν 10, 2022 3:58 pm
Παιδια δεν ξερω αν παιζει ρολο(που σιγουρα θα παιζει) αλλα πινω λουγκο.σκετο εσπρεσσο μεχρι στιγμης δεν πινω!επισης πινω ενα καφε την ημερα οποτε κ αυτο απο μονο του δεν με βαζει στην ιδια κατηγορια με ατομα που πινουν 3,4 καφεδες καθε μερα(λογω εξοδων εννοω).Επειδη εκει που καταληγω ειναι να καθυστερησω λιγο την αγορα μιας καλης μηχανης μεχρι να μαθω κ αλλα κ να πειραματιστω με καφεδες για να δω προς τα που κλινω περισσοτερο θα ηθελα την βοηθεια σας για την πιο αμεση αγορα(της δουλειας).μιλαμε για 3 ατομα στο συνολο κ 3 καφεδες ημερησιως.Να παω σε μια κλασσικου τυπου νεσπρεσσο η να ψαξω για ese pods?υπαρχει διαφορα σε τετοια κλιμακα μηχανων;
Καλησπέρα και πάλι. Όλοι ένα με δύο καφέδες την ημέρα πίνουμε, δεν κάνουμε τρελή κατανάλωση. Το θέμα είναι ΤΙ πίνουμε! Κι εγώ τον πρωινό μου καφέ τον κάνω ελαφρώς τύπου americano, δηλαδή φτιάχνω διπλό εσπρεσσάκι και προσθέτω ένα-δυο δάχτυλα ζεστό νερό για να μου κρατήσει περισσότερο όσο δουλεύω.

Στην ερώτησή σου τώρα, πρόσφατα πήραμε στη δουλειά στο γραφείο μου μία Nespresso Inissia. Οι απόψεις μεταξύ της ομάδας μου (4 άτομα) είναι διαφορετικές και έχουν σχέση με το τι έχει συνηθίσει κανείς να πίνει.

Εγώ κι ο ένας συνάδελφος που έχουμε συνηθίσει να πίνουμε ικανοποιητικά εσπρεσσάκια και κανονικά lungo θεωρούμε ψιλοαπαράδεκτη τη μηχανή και τους καφέδες και οι περισσότεροι (της Nespresso) δεν πίνονται κυρίως στο διπλό που έχει (και καλά το χαρακτηρίζει ως lungo αλλά δεν είναι lungo απλά κρατά την εκχύλιση παραπάνω και bγαίνει ένα "νερόπλυμα"). Στο μονό που έχει που βγάζει λιγότερη ποσότητα νερού κάπως πίνονται οι πιο δυνατοί Ispirazione Napoli, Ispirazione Palermo Kazaar. Οπότε συνήθως προτιμούμε αυτούς τους δύο σε μονή ποσότητα νερού και απλά φτιάχνουμε δύο. Δεν έχουμε δοκιμάσει βέβαια και πάρα πολλές γεύσεις ή άλλες μάρκες.

Οι άλλοι δύο συνάδελφοι που πέρα από στιγμιαίο και κάψουλα δεν πίνουν τίποτε άλλο, ικανοποιούνται με τους καφέδες της nespresso και αυτή την μηχανή.
Επίσης η μηχανή έχω την εντύπωση ότι βγάζει υπερβολικά ζεστό νερό. Σκέψου επίσης ότι δεν γίνεται σε τέτοια μηχανή να έχεις ποιότητα και σώμα εσπρέσσο καθώς η κακομοίρα η καψουλίτσα χωράει μόλις 5,5 γραμμάρια καφέ. Αν ρίξεις και 80ml νερό (το lungo), ε φαντάσου τι καφέ θα πάρεις.

ESE pods δεν έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη. Καλό είναι να πάτε να δοκιμάσετε κανά δυο καφέδες από Nespresso μηχανή ή κάποια με ESE pods και αν σας ικανοποιούν γευστικά αποφασίζετε.

Πάντως αυτές οι μηχανές δεν φτιάχνουν εσπρέσσο, φτιάχνουν κάτι άλλο, ας το πούμε nespresso ή καψουλοκαφέ! Ο εσπρέσσο είναι μέθοδος παρασκευής καφέ κι έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και συνθήκες που η μηχανές με κάψουλες δεν προσφέρουν.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Δευ Ιαν 10, 2022 10:09 pm

Καταλαβαινω κ δυστυχως η συγκριση δεν υπαρχει!καλα λεμε για νεροπλυμα 😂 !το θεμα ειναι οτι δεν μου ειναι ευκολο να βρω εδω μηχανη με pods για να δοκιμασω ..για αυτο ρωταω οσους εχουν εμπειρια για να με κατευθυνουν σε μια μηχανη που στο τσακιρ κεφι θα βγαζει καφε που θα θυμιζει εσπρεσσο 😂

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από NiPi » Δευ Ιαν 10, 2022 11:20 pm

Οι περισσότερες "εμπορικές" ημιαυτόματες μηχνές εσπρέσσο μπορούν να δεχθούν ESE pods. Όσες φορές τα δοκίμασα (είτε με μια Krups πολύ παλιά είτε με την Gaggia Baby αργότερα) δεν έμεινα ικανοποιημένος. Βασικό τους πρόβλημα είναι η μικρή ποσότητα καφέ που περιέχουν (όπως άλλωστε και οι κάψουλες), ώστε για όσους έχουμε μάθει να πίνουμε διπλούς εσπρέσσο το format είναι απαγορευτικό, εκτός και αν κάνεις καφέ δύο φορές. Αλλά και η ποιότητα, η πυκνότητα και το άρωμα του παραγόμενου καφέ ήταν πάντα φανερά υποδεέστερα από αυτά ενός φλυτζανιού καφέ που τον είχες φτιάξει με "μπαγιάτικο" σωστά αλεσμένο καφέ, που όμως τον είχες πατήσει μόνος σου. Η δική μου εμπειρία λέει να μην τα δοκιμάσεις καν.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από Tsita78 » Τρί Ιαν 11, 2022 1:17 am

NiPi έγραψε:
Δευ Ιαν 10, 2022 11:20 pm
Οι περισσότερες "εμπορικές" ημιαυτόματες μηχνές εσπρέσσο μπορούν να δεχθούν ESE pods. Όσες φορές τα δοκίμασα (είτε με μια Krups πολύ παλιά είτε με την Gaggia Baby αργότερα) δεν έμεινα ικανοποιημένος. Βασικό τους πρόβλημα είναι η μικρή ποσότητα καφέ που περιέχουν (όπως άλλωστε και οι κάψουλες), ώστε για όσους έχουμε μάθει να πίνουμε διπλούς εσπρέσσο το format είναι απαγορευτικό, εκτός και αν κάνεις καφέ δύο φορές. Αλλά και η ποιότητα, η πυκνότητα και το άρωμα του παραγόμενου καφέ ήταν πάντα φανερά υποδεέστερα από αυτά ενός φλυτζανιού καφέ που τον είχες φτιάξει με "μπαγιάτικο" σωστά αλεσμένο καφέ, που όμως τον είχες πατήσει μόνος σου. Η δική μου εμπειρία λέει να μην τα δοκιμάσεις καν.
Οταν ομως λογω ελλειψης χρονου κ χωρου ειναι μονοδρομος η επιλογη τετοιου καφε τι κανεις;

peter
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:33 pm
Όνομα: Peter
Μηχανή:: Rancilio Silvia V4
2η Μηχανή:: Krups Pixie
Μύλος:: Rancilio Rocky

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από peter » Τρί Ιαν 11, 2022 1:49 am

Tsita78 έγραψε:
Τρί Ιαν 11, 2022 1:17 am
NiPi έγραψε:
Δευ Ιαν 10, 2022 11:20 pm
Οι περισσότερες "εμπορικές" ημιαυτόματες μηχνές εσπρέσσο μπορούν να δεχθούν ESE pods. Όσες φορές τα δοκίμασα (είτε με μια Krups πολύ παλιά είτε με την Gaggia Baby αργότερα) δεν έμεινα ικανοποιημένος. Βασικό τους πρόβλημα είναι η μικρή ποσότητα καφέ που περιέχουν (όπως άλλωστε και οι κάψουλες), ώστε για όσους έχουμε μάθει να πίνουμε διπλούς εσπρέσσο το format είναι απαγορευτικό, εκτός και αν κάνεις καφέ δύο φορές. Αλλά και η ποιότητα, η πυκνότητα και το άρωμα του παραγόμενου καφέ ήταν πάντα φανερά υποδεέστερα από αυτά ενός φλυτζανιού καφέ που τον είχες φτιάξει με "μπαγιάτικο" σωστά αλεσμένο καφέ, που όμως τον είχες πατήσει μόνος σου. Η δική μου εμπειρία λέει να μην τα δοκιμάσεις καν.
Οταν ομως λογω ελλειψης χρονου κ χωρου ειναι μονοδρομος η επιλογη τετοιου καφε τι κανεις;
Παίρνεις κάτι που καλύπτει τις δικές σου ανάγκες. Γενικά θα σου έλεγα αυτό να σκεφτείς. Τι είναι καλύτερο για σένα. Καλά στα λένε τα παιδιά αλλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες, την ίδια τσέπη και την ίδια τρέλα.
Π.χ προσωπικά έχω ένα πακετακι rancilio silvia & rancilio rocky μύλο. Δεν είναι το καλύτερο, δεν είναι το χειρότερο. Παρ όλα αυτά δεν έχω πιει πουθενά καλύτερο καφέ έξω από αυτόν που φτιάχνω εγώ. Θα μπορούσα να έχω ακόμα καλύτερο αποτελεσμα; Φυσικά. Αλλά δεν με ενδιαφέρει. Με καλύπτει το αποτέλεσμα του καφέ που έχω αυτή τη στιγμή. Δεν έχω την τρέλα να ψαχτω παραπάνω.
Επίσης στο σπίτι υπάρχει και μια nespresso η οποία αποκτήθηκε μάλιστα πολύ πρόσφατα. Μα γιατί θα μου πεις αφού δεν συγκρίνεται ο καφές με τον καφέ που σου δίνει η silvia; Γιατί το πρωι στις 7, θέλω ένα εσπρεσακι μέσα σε 30" να το χτυπήσω και να φύγω για τη δουλειά. Έχω βρει 2-3 ποικιλίες που μου αρέσουν και μια χαρά με καλύπτει και αυτό σα λύση.
Σκέψου τι πραγματικά χρειάζεσαι εσύ γιατί στα χόμπι δεν υπάρχει ταβάνι ούτε στην τρέλα, ούτε στα χρήματα. Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Gaggia classic η LELIT PL41EM/Anna

Δημοσίευση από NiPi » Τρί Ιαν 11, 2022 7:12 am

Tsita78 έγραψε:
Τρί Ιαν 11, 2022 1:17 am
Οταν ομως λογω ελλειψης χρονου κ χωρου ειναι μονοδρομος η επιλογη τετοιου καφε τι κανεις;
Δεν ξέρω, προσωπικά πάντως, καφέ από pods σε μόνιμη βάση δε νομίζω ότι θα έπινα.

Απάντηση