Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από e_pico » Τετ Ιαν 05, 2022 3:20 pm

Την καλημέρα/ καλησπέρα μου σε όποιον διαβάζει αυτό το ποστ-σεντόνι.
Διαβάζω εδώ και μερικές εβδομάδες το forum και ως νέος στον κόσμο του εσπρέσο είπα να κάνω μια εγγραφή και να αφήσω μια περιγραφή της τωρινής μου κατάστασης μήπως βρεθεί κάποιος με περισσότερες γνώσεις να μου δώσει τα φώτα του.
Μου αρέσει γενικότερα να ακούω τις γνώμες των άλλων οπότε μη φοβηθείτε να γράψετε το οτιδήποτε σχετικό, άλλωστε τις γνώσεις μου για τον καφέ τις έχω πάρει κατά κύριο λόγο από το ίντερνετ.

Too Long; Didn’t Read:
(1) Θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν κάποιος/α μου έδινε κάποιες έξτρα πηγές με τις οποίες θα μπορούσα να ψαχτώ.
(2) Θεωρείτε σωστή αυτή τη νοοτροπία;
(3) αν έχει κάποιος/α εμπειρία με κάποια eureka μπορεί να μου γράψει ελεύθερα
(4) Τέλος του κειμένου.

Πάμε λοιπόν στο ψητό.

Ας ξεκινήσω με μια μικρή περιγραφή της σημερινής μου κατάστασης. Είμαι ένας προσωρινά όχι οικονομικά ανεξάρτητος άνθρωπος που έχει μια κάποια τρέλα με τον καφέ. Τον καφέ γενικότερα, μου αρέσει εξίσου ο καφές φίλτρου και ο εσπρέσο. Έχω αυτή τη στιγμή ως daily driver ας πούμε ένα V60 και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Ο μύλος που χρησιμοποιώ είναι ο rhinowares, που είναι πιστεύω ένας λίγο διαφορετικός porlex for reference. Χρησιμοποιώ επίσης ένα ιταλικό μπρίκι/ moka pot για να φτιάχνω αυτό το κάτι σαν εσπρέσο, και πιστεύω πως είναι υπεραρκετό για το 80% όσων αγοράζουν οικονομική μηχανή εσπρέσο, σίγουρα κάτω των 100 ευρώ.

Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα; Τελευταία κοιτάω πολύ έντονα να μπω στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι, τόσο από πλευρά γνώσεων, όσο και στο πρακτικό κομμάτι (αποταμίευση και διάβασμα δηλαδή). (1) Θα ήμουν πολύ ευγνώμων αν κάποιος/α μου έδινε κάποιες έξτρα πηγές με τις οποίες θα μπορούσα να ψαχτώ. Θα μπορούσε να είναι κάποιο thread σε αυτό ή σε άλλο φορουμ ας πούμε.

Τι σκέφτομαι; Με γνώμονα την άποψη πως ένας καλός μύλος είναι αν όχι περισσότερο το ίδιο σημαντικός με μια μηχανή εσπρέσο, έχω σκοπό να δώσω μεγάλο κομμάτι του budget σε ένα καλό μύλο που θα με βγάλει ασπροπρόσωπο για χρόνια. (2) Θεωρείτε σωστή αυτή τη νοοτροπία; Αυτό σημαίνει ότι πέρα προφανώς από τη δική μου προσοχή και φροντίδα θα πρέπει να υπάρχει και εύκολα διαθέσιμο service. Στο κομμάτι της μηχανής δέχομαι να κάνω περικοπές στην ποιότητα για να μείνω εντός budget.

Για να μιλάω όμως με νούμερα και προϊόντα:

->Σε ένα budget των 500 ευρώ(τιμές skroutz πάντα), όχι και λίγα χρήματα για τις συνθήκες που είπα νωρίτερα.

Κοιτάζω τον μύλο της lelit (pl043mmi και όχι pl044mmi) στα 220 ευρώ
τον μύλο της sage, τον dose control στην ίδια τιμή περίπου (από ότι ξέρω αυτοί οι δύο μύλοι βρίσκονται στις μηχανές lelit anita και sage barista express αντίστοιχα, γι αυτό τους επέλεξα)
τον Eureka Mignon SIlenzio που βρίσκεται στα 310 και είναι μια κατηγορία πάνω, αν και δεν ξέρω αν θα καταλάβω προσωπικά τη διαφορά με τους άλλους δύο, (3) αν έχει κάποιος εμπειρία με κάποια eureka μπορεί να μου γράψει ελεύθερα.

Η μόνη σχετικά αξιόλογη μηχανή που ταιριάζει λοιπόν στο budget μου είναι η αγαπητή/μισητή delonghi dedica ec685 w/ bottomless portafilter, αν όχι από την αρχή στους πρώτους μήνες επειγόντως. Δε θα έλεγα όχι σε μια flair, όμως δεν βρίσκω, εγώ τουλάχιστον, κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα που να τις έχει. Υπάρχουν δύο έξτρα παράγοντες που διαλέγω αυτή τη μηχανή πέρα από την τιμή της στα 150 ευρώ. Πρώτον είναι ημιαυτόματη, που θα βολέψει πάρα πολύ τον πατέρα μου που επίσης θα τη χρησιμοποιεί αφού τη σετάρω και δεύτερον είναι πολύ μικρή και χωράει μαζί με τον μύλο στην κουζίνα.

(4) Η ώρα της κρίσης λοιπόν. Αξίζει καθόλου αυτή η μηχανή, ακόμα και για ανθρώπους που προέρχονται από το μπρίκι και δεν έχουν τρελές απαιτήσεις από τον καφέ τους; Θεωρείτε overkill ένα πολύ καλό μύλο για αυτή τη μηχανή, με την προοπτική αναβάθμισης στο μέλλον σε κάποια gaggia classic ας πούμε; Όσον αφορά το μύλο, σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάρω κάποιο χειροκίνητο σε αυτή την τιμή, τον j max της 1zpresso ας πούμε, δε με πειράζει να αλέθω για ένα λεπτό, το κάνω ήδη για 5 :). Η σκέψη μου είναι πως στην ίδια τιμή χωρίς μοτέρ θα παίρνω πιο καλά burrs που εν τέλει αυτό έχει σημασία. Στέκει καθόλου αυτή η σκέψη; Το ενδεχόμενο να πάρω τον μύλο πρώτα και να τον χρησιμοποιήσω για το V60, όσο μαζεύω χρήματα για καλύτερη μηχανή βγάζει καθόλου νόημα; Και τέλος, ποιές μηχανές θα προτείνατε για αναβάθμιση; Κοιτάζω την lelit pl41em, την sage bambino plus και φυσικά τη gaggia classic.

Αν φτάσατε ως εδώ ευχαριστώ για το χρόνο σας. Θα ήθελα να γίνει κουβέντα στα σχόλια με ανθρώπους που γνωρίζουν. Ελπίζω να μη φαίνεται λες και σας ζητάω να μου λύσετε όλα μου τα προβλήματα, κουβέντα θέλω να γίνει και μόνο. Αυτά. Καλή σας μέρα!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Ιαν 05, 2022 5:51 pm

Στη αρχή κατάλαβα ότι έχεις μελετήσει σοβαρά όλα τα παλιά νήματα εδώ και έχεις μια σωστή άποψη.
Μετά με τις επιλογές που προβάλλεις όλο αυτό κατέρρευσε.
Τέσπα με λίγα λόγια όταν έχουμε απαιτήσεις από τον εσπρέσσο δεν λέμε τόσα διαθέτω τώρα γιατί στο τέλος είναι money for nothing.
Kανουμε οικονομία μέχρι να πάρουμε αυτό που αξίζει και θα φέρει το σωστό αποτέλεσμα με dedica και sage το μόνο αποτέλεσμα θα είναι νεύρα.
Αν δεν έχεις το ποσό για μια Lelit pid 58 portafilter δεν παίρνεις Gaggia ούτε Sage απλά πετάς τα λεφτά σου.
Τώρα για μύλο η βασική επιλογή μέχρι 300 είναι ένας μεταχειρισμένος Mazzer.
Ναι οκ κάποιοι δεν θέλουν μεταχειρισμένο κλπ ΟΚ μένεις με χειροκίνητο τότε μέχρι να πάρεις κάποιο καινούριο από 500αρικο και πάνω όλους τους άλλους παρακάτω ο SJ τους έχει για πρωινό.
Δεν έχω χώρο θα πει ο άλλος η δεν μου αρέσει που είναι χοντρός ο Μazzer ok no prob μαζεύεις το 800αρι για Niche Zero.
Όποιος έχει απαιτήσεις sky's the limit και δεν το φτάνεις ούτε με Gaggia ούτε με κινεζοSage.
Όποιος δεν έχει απαιτήσεις και Nescafé καλός είναι.

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από e_pico » Τετ Ιαν 05, 2022 6:53 pm

Λοιπόν, την καλησπέρα μου πρώτα απ’ όλα. Όχι προφανώς δεν έχω διαβάσει τα παλιά νήματα, μόνο κάποιες αναζητήσεις έχω κάνει στο searchbar.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο ήρεμα μπορώ, αυτό με το νες με ενόχλησε παραπάνω από ότι θα έπρεπε :).
Ας ξεκινήσουμε με το εξής: έχεις δίκιο, είναι λεφτά για πέταμα οι φτηνές μηχανές σε σχέση με την pl41 Plust, δεν πρέπει όμως από κάπου να ξεκινήσω; Εκτός αν πιστεύεις πως μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά και να ξεχωρίσω γευστικά αυτή τη στιγμή μια sage/gaggia/pl41em με αυτή που προτείνεις. Τόσο παιχνίδια είναι πια; Παντού διαβάζω για το πόσο αντέχουν στο χρόνο, ειδικά για τη gaggia. Θύμα παραπληροφόρισης λοιπόν;
Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σημαίνει ότι είμαι ικανοποιημένος από ένα σκεύος των 10 ευρώ και ένα μύλο των 50 ευρώ, μια ζυγαριά των 5 ευρώ, χωρίς φυσικά pouring kettle. Δεν έχω πολλά χρήματα να διαθέσω και έλεγα να κάνω μια επένδυση για το μέλλον αν θες σε ένα καλό μύλο. Από αυτά που μου λες δεν υπάρχει καλός μύλος σε αυτή την τιμή και πρέπει να ανέβω στους επαγγελματικούς της mazzer(οι μεταχειρισμένοι δε με πολυψήνουν), στον niche ή και γω δεν ξέρω. Λίγο υπερβολικό μου φαίνεται.
Αυτά, ελπίζω να μη φάνηκα πολύ επιθετικός, πραγματικά με ενδιαφέρει το αντικείμενο και θα ήθελα να μάθω περισσότερα.

Άβαταρ μέλους
StevePS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2020 12:51 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Nespresso στο χωριό
Μύλος:: Eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: Conte (Βόλος), Single Origin
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από StevePS » Τετ Ιαν 05, 2022 8:13 pm

Artisti έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 5:51 pm
Στη αρχή κατάλαβα ότι έχεις μελετήσει σοβαρά όλα τα παλιά νήματα εδώ και έχεις μια σωστή άποψη.
Μετά με τις επιλογές που προβάλλεις όλο αυτό κατέρρευσε.
Τέσπα με λίγα λόγια όταν έχουμε απαιτήσεις από τον εσπρέσσο δεν λέμε τόσα διαθέτω τώρα γιατί στο τέλος είναι money for nothing.
Kανουμε οικονομία μέχρι να πάρουμε αυτό που αξίζει και θα φέρει το σωστό αποτέλεσμα με dedica και sage το μόνο αποτέλεσμα θα είναι νεύρα.
Αν δεν έχεις το ποσό για μια Lelit pid 58 portafilter δεν παίρνεις Gaggia ούτε Sage απλά πετάς τα λεφτά σου.
Τώρα για μύλο η βασική επιλογή μέχρι 300 είναι ένας μεταχειρισμένος Mazzer.
Ναι οκ κάποιοι δεν θέλουν μεταχειρισμένο κλπ ΟΚ μένεις με χειροκίνητο τότε μέχρι να πάρεις κάποιο καινούριο από 500αρικο και πάνω όλους τους άλλους παρακάτω ο SJ τους έχει για πρωινό.
Δεν έχω χώρο θα πει ο άλλος η δεν μου αρέσει που είναι χοντρός ο Μazzer ok no prob μαζεύεις το 800αρι για Niche Zero.
Όποιος έχει απαιτήσεις sky's the limit και δεν το φτάνεις ούτε με Gaggia ούτε με κινεζοSage.
Όποιος δεν έχει απαιτήσεις και Nescafé καλός είναι.
Διαφωνώ ευγενικά. Κάλλιστα έρχεσαι σε μία τέλεια πρώτη επαφή με ωραίο εσπρέσο στο σπίτι με μία DEDICA (naked Portafilter, unpressurized) για όσα χρόνια χρειαστείς για να πας σε καλύτερες και πιο ακριβές καταστάσεις. Το Δεκέμβριο του 2020 αυτή η μηχανή με ένα μύλο GRAEF 702 και ένα ντόπιο καφεκοπτείο του Βόλου με φρεσκοψημένους καφέδες από Αφρική και Λατινική Αμερική μου κράτησαν συντροφιά με καφέδες γευστικότατους.
Θα έχεις συνέπεια; Όχι 100%, αλλά όχι και τεράστιες αποκλίσεις
Θα πίνεις ωραίο καφέ; Ναι, αλλά 2-3 φορές το μήνα θα πετάξεις και κανένα στο νεροχύτη
Θα γίνει το στεπ για να σε κρατήσει σε αυτό το μαγικό χώρο όσων αγαπάνε την εξερεύνηση των γεύσεων του καφέ; Σίγουρα
Μπορώ να συνεχίσω αλλά πιστευω έπιασες το νόημα.

Αν είσαι όμως δυνατός οικονομικά και αγαπάς τον καφέ ψάξου για πιο ακριβές και καλύτερες σίγουρα λύσεις, αν όχι ενα starter setup όπως το παραπάνω σε βάζει στο παιχνίδι μας. Και αν μπεις, αργά ή γρήγορα θα έρθει και το καλύτερο setup. Αν δεν μπεις ποτέ και καείς στο ψάξιμο ίσως και να μην γνωρίσεις ποτέ τι πάει να πει πραγματικά καφες.

Σταματάω πήρα φόρα, θα γίνω γραφικός, αν δεν έχω ήδη γίνει.....

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από e_pico » Τετ Ιαν 05, 2022 8:29 pm

StevePS έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 8:13 pm
Αν είσαι όμως δυνατός οικονομικά και αγαπάς τον καφέ ψάξου για πιο ακριβές και καλύτερες σίγουρα λύσεις, αν όχι ενα starter setup όπως το παραπάνω σε βάζει στο παιχνίδι μας. Και αν μπεις, αργά ή γρήγορα θα έρθει και το καλύτερο setup. Αν δεν μπεις ποτέ και καείς στο ψάξιμο ίσως και να μην γνωρίσεις ποτέ τι πάει να πει πραγματικά καφες.
Και εγώ αυτής της λογικής είμαι. Δε θέλω να καώ στο ψάξιμο, προτιμώ να έχω ένα setup να παίζω, εντός ή εκτός εισαγωγικών. Ιδανικά και αν τα χρήματα δεν ήταν το πρόβλημα θα έπαιρνα τη lelit(pl41em, μου έχει κολλήσει), όμως άνεργος φοιτητής βλέπεις...

Ευχαριστώ και τους δύο που μπήκατε στο thread!

Άβαταρ μέλους
StevePS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2020 12:51 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Nespresso στο χωριό
Μύλος:: Eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: Conte (Βόλος), Single Origin
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από StevePS » Τετ Ιαν 05, 2022 8:40 pm

e_pico έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 8:29 pm
StevePS έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 8:13 pm
Αν είσαι όμως δυνατός οικονομικά και αγαπάς τον καφέ ψάξου για πιο ακριβές και καλύτερες σίγουρα λύσεις, αν όχι ενα starter setup όπως το παραπάνω σε βάζει στο παιχνίδι μας. Και αν μπεις, αργά ή γρήγορα θα έρθει και το καλύτερο setup. Αν δεν μπεις ποτέ και καείς στο ψάξιμο ίσως και να μην γνωρίσεις ποτέ τι πάει να πει πραγματικά καφες.
Και εγώ αυτής της λογικής είμαι. Δε θέλω να καώ στο ψάξιμο, προτιμώ να έχω ένα setup να παίζω, εντός ή εκτός εισαγωγικών. Ιδανικά και αν τα χρήματα δεν ήταν το πρόβλημα θα έπαιρνα τη lelit(pl41em, μου έχει κολλήσει), όμως άνεργος φοιτητής βλέπεις...

Ευχαριστώ και τους δύο που μπήκατε στο thread!
Καλή αρχή! :coffee:

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από thanasis00 » Τετ Ιαν 05, 2022 8:50 pm

Εγώ προσωπικά είμαι πιο κοντά στη γνώμη του χρήστη Artisti στο συγκεκριμένο θέμα. Επειδή είχα πριν μια Delonghi EC155 και πήγα σε Lelit PLUST PID, ε δεν έπινα καλό καφέ πριν. Και το έμαθα μόνος μου, με τη χρήση των 2 μηχανών. Και το αναφέρω αυτό γιατί ο κόσμος του καφέ, ενώ έχει πολλές απόψεις, κάποιες φορές κολλάμε λίγο και θέλουμε μόνο εσπρέσσο. Δυστυχώς εσπρέσσο δε πίνεις με μηχανή τύπου Dedica. Πίνεις καφέ ναι, αλλά πίνεις μέτριο καφέ, όπως θα έπινες και με μια πιο απλή Arielli μηχανή. Αν μπορείς να ρυθμίσεις τη Dedica στα 9bar και με unpressurized portafilter, και να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία στους 93-95 βαθμούς κατά την εκχύλιση, το συζητάμε πάλι.

Οπότε επαναλαμβάνω όπως αναφέρθηκε, καλύτερα μάζεψε λεφτά λίγο καιρό ακόμα να πας σε έναν μεταχειρισμένο Mazzer και αν βρεις μεταχειρισμένη Gaggia Classic ή κάποια Lelit. Και μέχρι τότε, μπορείς να ανακαλύψεις τους καφέδες που φτιάχνει μια aeropress ή ένα V60. Γιατί με αυτές τις συσκευές θα μπορείς πολύ πιο οικονομικά να πάρεις τα αρώματα του καφέ που θα τρίβεις εκείνη την ώρα.

Πάντως να ξέρεις, δε το λέω αυτό για να σε αποτρέψω από τον εσπρέσσο, αλλά επειδή πέρασα από παρόμοια φάση με πολύ βασική εσπρεσσιερα, δυστυχώς δε σώζεται εύκολα η γεύση. Θα παίρνεις πολύ ανομοιογενή καφεδάκια, και θα σιχτιριαζεις αν πας να κόψεις λίγο πιο ψιλά για να κάνεις δοκιμές.

Αυτή είναι η γνώμη μου από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Akala
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 11:56 am
Μηχανή:: flair classic
Μύλος:: eureka mignon filtro

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από Akala » Τετ Ιαν 05, 2022 9:02 pm

Καλησπέρα σου πριν περίπου ένα χρόνο ήμουν στην θέση σου.
Σαν γενική απάντηση θα σου έλεγα ξεκίνα με αυτά που αντέχεις να πάρεις κοιτώντας όμως και γενικά τι άλλο υπάρχει ώστε να ξέρεις που βρίσκεσαι και τι ακούγεται για την εκάστοτε αγορά σου.
Πολλοί παράγοντες μπαίνουν και πρέπει να μπαίνουν στην κάθε αγορά(τιμή,ποιότητα,διάρκεια ζωή,χρηστικότητα...)ειδικά αν δεν σου περισσεύουν 2-3κ. για τον καφέ.
Σε κάθε επιλογή,ειδικά σε αυτά τα χρήματα,υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω αλλά νομίζω πως μπορείς να βρεις το ικανοποιητικά καλό για εσένα.
Με λίγα λόγια ξεκίνα από κάπου και προσπάθησε αυτό το "κάπου" να μην το κλαις γιατί είναι δεδομένο ότι αν σου αρέσει το άθλημα κάποια στιγμή θα κάνεις αλλαγές και αναβαθμίσεις στον εξοπλισμό σου οπότε έχε το και αυτό στο νου σου.

Akala
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2021 11:56 am
Μηχανή:: flair classic
Μύλος:: eureka mignon filtro

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από Akala » Τετ Ιαν 05, 2022 9:14 pm

Για ειδικότερη απάντηση όπως τα περιγράφεις νομίζω το πρώτο βήμα σου είναι ένας μύλος οπότε και τίποτα άλλο να μην αλλάξεις βελτιώνεις την όλη σου εμπειρία καφέ με το καλημέρα.
Τώρα ποιός είναι αυτός ο μύλος είναι ενα μεγάλο ερώτημα το οποίο θα πρέπει εσύ να απαντήσεις και προσπάθησε να βάλεις κάτω τις δικές σου προτεραιότητες πρώτα απ'όλα.
Πάντως κατά την γνώμη μου μια flair(με τα αρνητικά της και τις δυσκολίες της) δεν είναι κακή επιλογή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akala την Τετ Ιαν 05, 2022 9:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
StevePS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2020 12:51 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Nespresso στο χωριό
Μύλος:: Eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: Conte (Βόλος), Single Origin
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από StevePS » Τετ Ιαν 05, 2022 9:14 pm

thanasis00 έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 8:50 pm
Εγώ προσωπικά είμαι πιο κοντά στη γνώμη του χρήστη Artisti στο συγκεκριμένο θέμα. Επειδή είχα πριν μια Delonghi EC155 και πήγα σε Lelit PLUST PID, ε δεν έπινα καλό καφέ πριν. Και το έμαθα μόνος μου, με τη χρήση των 2 μηχανών. Και το αναφέρω αυτό γιατί ο κόσμος του καφέ, ενώ έχει πολλές απόψεις, κάποιες φορές κολλάμε λίγο και θέλουμε μόνο εσπρέσσο. Δυστυχώς εσπρέσσο δε πίνεις με μηχανή τύπου Dedica. Πίνεις καφέ ναι, αλλά πίνεις μέτριο καφέ, όπως θα έπινες και με μια πιο απλή Arielli μηχανή. Αν μπορείς να ρυθμίσεις τη Dedica στα 9bar και με unpressurized portafilter, και να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία στους 93-95 βαθμούς κατά την εκχύλιση, το συζητάμε πάλι.

Οπότε επαναλαμβάνω όπως αναφέρθηκε, καλύτερα μάζεψε λεφτά λίγο καιρό ακόμα να πας σε έναν μεταχειρισμένο Mazzer και αν βρεις μεταχειρισμένη Gaggia Classic ή κάποια Lelit. Και μέχρι τότε, μπορείς να ανακαλύψεις τους καφέδες που φτιάχνει μια aeropress ή ένα V60. Γιατί με αυτές τις συσκευές θα μπορείς πολύ πιο οικονομικά να πάρεις τα αρώματα του καφέ που θα τρίβεις εκείνη την ώρα.

Πάντως να ξέρεις, δε το λέω αυτό για να σε αποτρέψω από τον εσπρέσσο, αλλά επειδή πέρασα από παρόμοια φάση με πολύ βασική εσπρεσσιερα, δυστυχώς δε σώζεται εύκολα η γεύση. Θα παίρνεις πολύ ανομοιογενή καφεδάκια, και θα σιχτιριαζεις αν πας να κόψεις λίγο πιο ψιλά για να κάνεις δοκιμές.

Αυτή είναι η γνώμη μου από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου.
:respekt:

Δεν θα πω ότι η Dedica είναι LELIT, σε καμία περίπτωση. Αλλά από τις απλές οικιακές (φτηνές;) μηχανές είναι ότι καλύτερο αν ψαχτείς και την φέρεις εκεί που είπες. PID και θερμοκρασιακή σταθερότητα δεν μπορείς να έχεις αλλά έχει επιλογές στη θερμοκρασία. Unpressurized από την μάνα της δεν είναι αλλά γίνεται εύκολα και φτηνά.

Επειδή στο χώρο του καφέ φίλτρου δεν ήμουν ποτέ δεν ξέρω τι αρώματα και γεύσεις παίρνεις και αν αξίζει να μείνεις εκεί αντί να δωσεις 250Ε περίπου για DEDICA+GRAEF 702. Εμένα, προσωπική εμπειρία, μου έκανε. Τώρα πια κάτοχος μιας LELIT MaraX κοιτάω πίσω χωρίς να έχω μετανιώσει για το προηγούμενο βήμα-σκαλί μου. Μόνο πήρα, δεν έχασα.

Ειδικά τωρα για την περίπτωση του φίλου e_pico νομίζω ότι είναι tamam ένα τέτοιο setup!

Απάντηση