Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από e_pico » Τετ Ιαν 05, 2022 9:53 pm

Αφού διάβασα λοιπόν αυτές τις απαντήσεις-προτάσεις (και ευχαριστώ πολύ) σκέφτομαι τα εξής:
Τα χρήματα που μαζεύω τωρα πάνε για μύλο, ακόμα και stepless με το μυαλό στον εσπρέσο αργότερα (και ο Fred και ο Silenzio είναι εκτός και αν τους θεωρείτε για πέταμα οπότε πάω σε μεταχειρισμένο mazzer που λέτε) και τον χρησιμοποιώ για pourover και συνεχίζω να μαζεύω χρήματα για τη lelit ή όποια άλλη σε αυτή την τιμή προκύψει. Μπορεί να πάρω και τη dedica και να την αφήσω στον πατέρα μου στο μέλλον που θα αναπτυχθούν οι γεύσεις και τα “θέλω” μου.
Ερώτηση: για τους χειροκίνητους δεν ξέρουμε τίποτα; Στέκει καθόλου η σκέψη που έκανα στο αρχικό ποστ για το μοτέρ;

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Ιαν 06, 2022 1:35 am

Ξαναδιάβασα το αρχικό ποστ αλλά έχασα το σημείο για τον χειροκίνητο μύλο, είναι και βράδυ, συγχώρεσε με :)
Προσωπικά, έχοντας και έναν Hario χειροκίνητο μύλο, μετά τον ηλεκτρικό δε ξαναγύρισα πίσω. Είχα φτιάξει μια ρουτίνα κάποια στιγμή που έτριβαν καφέ με τον Hario και έφτιαχνα καφέ στην aeropress, αλλά μόλις πήρα τον Mazzer Super Jolly, έκοβαν μόνο εκεί πλέον. Είναι πολύ καλός μύλος, ειδικά για τα λεφτά που κυκλοφορεί.
Πάντως στα 500 ευρώ budget που λες, βρίσκεις χαλαρά και gaggia classic και Mazzer μύλο. Το Facebook marketplace είναι γεμάτο Mazzer μύλους, βρες έναν πωλητή που να χει αλλάξει έστω μαχαίρια, και τσίμπα τον.
Ρίξε πάντως και εδώ μια αγγελία μήπως εμφανιστεί κάποια gaggia classic ή καμιά lelit 57/58mm, ίσως ακόμα και κάποιος Mazzer μύλος. Και δώσε λίγο καιρό πριν πας για αγορά καινούριων.

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από e_pico » Πέμ Ιαν 06, 2022 8:15 am

thanasis00 έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 1:35 am
Ξαναδιάβασα το αρχικό ποστ αλλά έχασα το σημείο για τον χειροκίνητο μύλο, είναι και βράδυ, συγχώρεσε με :)
Προσωπικά, έχοντας και έναν Hario χειροκίνητο μύλο, μετά τον ηλεκτρικό δε ξαναγύρισα πίσω. Είχα φτιάξει μια ρουτίνα κάποια στιγμή που έτριβαν καφέ με τον Hario και έφτιαχνα καφέ στην aeropress, αλλά μόλις πήρα τον Mazzer Super Jolly, έκοβαν μόνο εκεί πλέον. Είναι πολύ καλός μύλος, ειδικά για τα λεφτά που κυκλοφορεί.
Πάντως στα 500 ευρώ budget που λες, βρίσκεις χαλαρά και gaggia classic και Mazzer μύλο. Το Facebook marketplace είναι γεμάτο Mazzer μύλους, βρες έναν πωλητή που να χει αλλάξει έστω μαχαίρια, και τσίμπα τον.
Ρίξε πάντως και εδώ μια αγγελία μήπως εμφανιστεί κάποια gaggia classic ή καμιά lelit 57/58mm, ίσως ακόμα και κάποιος Mazzer μύλος. Και δώσε λίγο καιρό πριν πας για αγορά καινούριων.
Το θέμα είναι πως δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τη second hand αγορά. Ισως θα έπρεπε να το τολμήσω αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην ποιότητα. Τώρα εγώ έχω ένα χειροκίνητο (τον rhino που τεχνικά μιλώντας είναι ένας λίγο καλύτερος hario), όμως και εκεί υπάρχουν διαβαθμίσεις, και σε σχετικά λογικές τιμές βρίσκεις κάποιον kinu / comandante / 1zpresso και πάει λέγοντας. Για αυτούς μίλαγα, που σύμφωνα με αυτά που ακούγονται αλέθουν για εσπρέσο σε ένα λεπτό το οποίο δε το θεωρώ τόσο πολύ χρόνο αν η ποιότητα των burrs είναι ισάξια κάποιου mazzer ας πούμε. Γι αυτό και μπήκα στον κόπο να ρωτήσω αν κάποιος χρησιμοποιεί εξάλλου. Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου!

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Ιαν 06, 2022 10:31 am

Σίγουρα αρκετός κόσμος χρησιμοποιεί χειροκίνητος μύλους, και είναι εννοείται ισάξιοι πολλών ηλεκτρικών μύλων. Αλλά γενικά η ρουτίνα κάθε μέρα ίσως κουράζει λίγο να πρέπει να τρίβεις με το χέρι, αλλά όσο δεν έχεις ηλεκτρικό μύλο δε το καταλαβαίνεις πόση ευκολία είναι ο ηλεκτρικός!
Πάντως αν βρεις από εδώ μεταχειρισμένες συσκευές, σίγουρα θα είναι σε καλύτερη κατάσταση από κάποιο τυχαίο άτομο στο marketplace. Αλλά, ειδικά για μύλο, δεν έχεις να φοβηθείς πολύ τον μεταχειρισμένο. Αν το μοτέρ του είναι λειτουργικό, δε θα χεις θέμα, μαχαίρια αλλάζεις και εσύ αν χρειαστεί. Απλά στα 250-300 ευρώ που κυκλοφορεί ο Mazzer, νομίζω δε βρίσκεις καινούριο καλύτερο από αυτόν. Οπότε είναι κρίμα να δώσεις λεφτά για κάτι πιο μέτριο.
Για τη καφετιέρα, οι gaggia classic εμφανίζονται κάτω από 300 ευρώ εδώ, και οι lelit 58m παίζουν και αυτές κάτω από 500, οι 57mm και κάτω από 300, οπότε είναι αρκετά προσιτές.
Κατανοώ την ανάγκη για καινούριες αγορές, αλλά όταν δε διαθέτουμε το ανάλογο κεφάλαιο για τις σωστές αγορές, πρακτικά σπαταλάμε το budget σε πιο μέτριες αγορές, οπότε απομακρύνεται ακόμα περισσότερο η σωστή αγορά. Οπότε αν δε θες να πας για μεταχειρισμένα γενικά, καλύτερα μάζεψε λεφτά και πήγαινε για αγορά όταν έχεις ένα καλό ποσό για έστω μύλο eureka mignon Specialita και για lelit PLUST PID. Να θυμάσαι ότι παίζουν και προσφορές κατά καιρούς, πχ ο Specialita black Friday είχε 340 ευρώ από 420 που είναι συνήθως, οπότε ίσως μέχρι το επόμενο black Friday ή τις επόμενες εκπτώσεις να βρεθεί η χρυσή τομή κόστους και διαθέσιμου budget!

Until then, αν θες να παίξεις με πιο φθηνές εσπρεσσιερρες, τσεκαρε και το βίντεο του Hoffman που δοκιμάζει διάφορες: https://youtu.be/avM-XsaTBIc
Το στέλνω επίτηδες, γιατί συγκρίνει μηχανές κάτω των 100 ευρώ, για να δεις ότι η Dedica ίσως και να μη χρειάζεται, δεδομένου ότι μηχανές μέχρι 100 ευρώ μπορούν να βγάλουν οκ espresso.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Ιαν 06, 2022 12:14 pm

Ο Γιώργος σου εδωσε μασημένη τροφή, SJ για μυλο. Μετά από χρόνια θα ψάξεις για αντικαταστάτη
Για μηχανη αν βρεις καμία silvia μην την απορρίψεις και μην ψάξεις για pid. Όταν την μαθεις θα κανεις καταπληκτικούς καφέδες.
Αυτά περί χειροκίνητων είναι για να περνάμε την ώρα μας.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από giorgoscha » Πέμ Ιαν 06, 2022 1:15 pm

dkstopo έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 12:14 pm
Αυτά περί χειροκίνητων είναι για να περνάμε την ώρα μας.
Πολύ απόλυτο σε βρίσκω. Εφόσον έχεις βρεί το κόψιμο και δεν φτιάχνεις συνεχόμενους καφέδες, μια χαρά βολεύεσαι με χειροκίνητο. Αν, ωστόσο, παιδεύεσαι να βρεις το σωστό κόψιμο, στο τέλος εκνευρίζεσαι. Και προφανως το να αλεσεις καπάκι 3 δόσεις αντί μιας, κακοφαίνεται.
Ο kinu μου, πάντως, αλέθει για πλάκα σε σχέση με τον παλιό μου porlex και πολυ πιο αξιόπιστα απο τον graef μου. Την ευκολια του ηλεκτροκινητου δεν την εχει, την ποιότητα ομως, ναι.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Ιαν 06, 2022 1:35 pm

giorgoscha έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 1:15 pm
dkstopo έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 12:14 pm
Αυτά περί χειροκίνητων είναι για να περνάμε την ώρα μας.
Πολύ απόλυτο σε βρίσκω. Εφόσον έχεις βρεί το κόψιμο και δεν φτιάχνεις συνεχόμενους καφέδες, μια χαρά βολεύεσαι με χειροκίνητο. Αν, ωστόσο, παιδεύεσαι να βρεις το σωστό κόψιμο, στο τέλος εκνευρίζεσαι. Και προφανως το να αλεσεις καπάκι 3 δόσεις αντί μιας, κακοφαίνεται.
Ο kinu μου, πάντως, αλέθει για πλάκα σε σχέση με τον παλιό μου porlex και πολυ πιο αξιόπιστα απο τον graef μου. Την ευκολια του ηλεκτροκινητου δεν την εχει, την ποιότητα ομως, ναι.
δεν μίλησα για την ποιότητα, που δεν εχω καμια ιδεα, αλλα για το χρονο που χρειαζεται να τον ετοιμασεις. αυτο θελει χρόνο, ενω τα ηλεκτρικά τα ρυμθιζεις και σε 1 λεπτό να εχεις τον καφε στα χερια σου.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από giorgoscha » Πέμ Ιαν 06, 2022 1:50 pm

dkstopo έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 1:35 pm
δεν μίλησα για την ποιότητα, που δεν εχω καμια ιδεα, αλλα για το χρονο που χρειαζεται να τον ετοιμασεις. αυτο θελει χρόνο, ενω τα ηλεκτρικά τα ρυμθιζεις και σε 1 λεπτό να εχεις τον καφε στα χερια σου.
Για να ακριβολογούμε, ένας καλός χειροκίνητος αλέθει 15-20gr σε 30-60 sec, οπότε δεν είναι θέμα χρόνου, αλλά ξεκάθαρα ευκολίας ...και θερμίδων :).

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από e_pico » Παρ Ιαν 07, 2022 2:52 pm

Επανέρχομαι λοιπόν μετά από μια μέρα και ύστερα από πολύ διάβασμα.
Φαντάζομαι πως αυτό το thread το βλέπουν ή θα το δουν άνθρωποι που βρίσκονται σε παρόμοια θέση με εμένα, οπότε είπα να κάνω μια σούμα των κειμένων που ξεχώρισα, για να είναι λιγότερο χαοτική η διαδικασία της αναζήτησης για κάποιον άλλο.
Ξεκινάμε.
Μύλοι:
Kinu m47 phoenix: https://jamesperrycoffee.com/blog/kinu- ... mpressions
Mazzer Supper Jolly: https://majestycoffee.com/pages/mazzer- ... lly-review
Eureka Mignon Silenzio: https://majestycoffee.com/pages/eureka- ... zio-review
Eureka Mignon Specialita: https://www.espressooutlet.net/espresso ... th-review/
https://www.youtube.com/watch?v=8yjAMySNRCM
1zpresso lineup: https://www.youtube.com/watch?v=z4gs6IWdbUg

Μηχανές:
Lelit PL41 plusT PID: https://www.thisiscoffee.gr/2016/09/lel ... plust-pid/
Gaggia Classic Pro: https://www.youtube.com/watch?v=7HIGdYy5of4 (και άλλες)
https://coffeechronicler.com/gaggia-classic-pro-review/

Αυτά από μένα, θα επανέλθω στο thread όταν με το καλό καταλήξω σε μηχανή και μύλο, οι οποίοι μάλλον θα είναι πολύ διαφορετικοί από αυτούς που υπολόγιζα στην αρχή.
Εσείς μπορείτε να συνεχίσετε να προτείνετε λύσεις, το εκτιμώ πάρα πολύ.
Καλή σας μέρα!

ThanasisPap
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 21, 2021 3:26 pm

Re: Συζήτηση για εισαγωγή στον κόσμο του εσπρέσο στο σπίτι

Δημοσίευση από ThanasisPap » Κυρ Ιαν 09, 2022 3:09 pm

e_pico έγραψε:
Παρ Ιαν 07, 2022 2:52 pm
Επανέρχομαι λοιπόν μετά από μια μέρα και ύστερα από πολύ διάβασμα.
Φαντάζομαι πως αυτό το thread το βλέπουν ή θα το δουν άνθρωποι που βρίσκονται σε παρόμοια θέση με εμένα, οπότε είπα να κάνω μια σούμα των κειμένων που ξεχώρισα, για να είναι λιγότερο χαοτική η διαδικασία της αναζήτησης για κάποιον άλλο.

Αυτά από μένα, θα επανέλθω στο thread όταν με το καλό καταλήξω σε μηχανή και μύλο, οι οποίοι μάλλον θα είναι πολύ διαφορετικοί από αυτούς που υπολόγιζα στην αρχή.
Εσείς μπορείτε να συνεχίσετε να προτείνετε λύσεις, το εκτιμώ πάρα πολύ.
Καλή σας μέρα!
Όντως αυτό το thread το βλέπουν άνθρωποι που βρίσκονται σε παρόμοια θέση με εσένα και ευχαριστούμε τόσο εσένα, για το ψάξιμο και τους προβληματισμούς, όσο και τους υπόλοιπους φίλους για τη συνδρομή και τις απόψεις τους!

Απάντηση