Αγορά μύλου για single dose

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τρί Ιαν 04, 2022 10:13 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο μύλο, αποκλειστικά για εσπρέσσο και single dose! Προς το παρόν έχω έναν eureka mignon Specialita, τίμιος αλλά θεωρώ πως δεν κάνει για single dosing!
Θα ήθελα να διαθέσω έως 2.000€, τώρα αν βγαίνει κ λίγο παραπάνω δεν υπάρχει θέμα, μέχρι ενός σημείου όμως!! Τις τελευταίες ημέρες που το ψάχνω, σε φόρουμ, youtube και από όπου μπορω ν'αντλησω πληροφορίες, βλέπω ότι πολλοί προτείνουν μύλους όπως πχ ο lagom p64, ο monolith kafatek κτλ.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμοι, επίσης θα μπλέξω με τελωνεία κτλ. Για παράδειγμα ο lagom μαζί με τελωνείο και μεταφορικα θα στοιχίσει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 1800 usd + ότι πρέπει να περιμένω αρκετούς μήνες για να παραλάβω,! Θέμα βιασύνης βασικά δεν υπάρχει ( εντάξει να μην περιμένουμε ομως και κάνα 12μηνο), αξίζει όμως ο συγκεκριμένος αυτά τα λεφτά;
Πολλοί προτείνουν τον Mahlkönig ek43s , δεν είμαι σίγουρος εάν είναι ιδανικός για single dose και οικιακή χρήση!
Τα φώτα σας παιδιά, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από spyros12 » Τρί Ιαν 04, 2022 10:39 pm

Ζητας το πιο ευκολο πραγμα ..."εξωτικες" επιλογες ελαχιστες...αρθρα στο φορουμ ελαχιστα παρολαυτα αναλυτικοτατα...υπαρχει αναλυτικο review για τον ek στο φορουμ..

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Ιαν 05, 2022 12:53 am

spyros12 έγραψε:
Τρί Ιαν 04, 2022 10:39 pm
Ζητας το πιο ευκολο πραγμα ..."εξωτικες" επιλογες ελαχιστες...αρθρα στο φορουμ ελαχιστα παρολαυτα αναλυτικοτατα...υπαρχει αναλυτικο review για τον ek στο φορουμ..
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχε πάρει το μάτι μου το νήμα για τον Ek, το διάβασα όλο, κατατοπιστικοτατο :oneup:

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Batman » Τετ Ιαν 05, 2022 8:32 am

Υπαρχει και ο γνωστος Talωs, απο Ελλαδα...
100% single dosing, πραγματικο distribution, και πιο χαμηλα απο την τιμη που εχεις θεσει ως ταβανι..

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Ιαν 05, 2022 8:38 am

Giorgos87 έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 12:53 am
spyros12 έγραψε:
Τρί Ιαν 04, 2022 10:39 pm
Ζητας το πιο ευκολο πραγμα ..."εξωτικες" επιλογες ελαχιστες...αρθρα στο φορουμ ελαχιστα παρολαυτα αναλυτικοτατα...υπαρχει αναλυτικο review για τον ek στο φορουμ..
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχε πάρει το μάτι μου το νήμα για τον Ek, το διάβασα όλο, κατατοπιστικοτατο :oneup:
Ο Ek43 δεν κοστίζει μέχρι 2.000 - υπολόγισε 3.000 για να εισαι μεσα. Απλά ειναι άμεσα διαθέσιμος και παγκοσμίως αναγνωρισιμος με οτι αυτό σημαινει ως αξια και ευκολία μεταπώλησης.

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Ιαν 05, 2022 12:06 pm

Rallakias έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 8:38 am
Giorgos87 έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 12:53 am
spyros12 έγραψε:
Τρί Ιαν 04, 2022 10:39 pm
Ζητας το πιο ευκολο πραγμα ..."εξωτικες" επιλογες ελαχιστες...αρθρα στο φορουμ ελαχιστα παρολαυτα αναλυτικοτατα...υπαρχει αναλυτικο review για τον ek στο φορουμ..
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχε πάρει το μάτι μου το νήμα για τον Ek, το διάβασα όλο, κατατοπιστικοτατο :oneup:
Ο Ek43 δεν κοστίζει μέχρι 2.000 - υπολόγισε 3.000 για να εισαι μεσα. Απλά ειναι άμεσα διαθέσιμος και παγκοσμίως αναγνωρισιμος με οτι αυτό σημαινει ως αξια και ευκολία μεταπώλησης.
Εάν μιλάμε για τον Ek43 της Mahlkönig, στη Γερμανία οπου μένω παίζει συνήθως στα 2 με 2.2 χιλιάρικα, πριν λίγους μήνες είχε τύχει, κατά τον Οκτώβριο αν θυμάμαι καλά, να τον δω να πωλείται έως και 1800€ για περιορισμένο χρονικό διάστημα φυσικά! Εάν αναφέρεστε στον Ek43 του titus πραγματικά δεν έχω ιδέα, δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε μέχρι χθες που διάβασα το αντίστοιχο νήμα!
Να σας πω την αλήθεια, για τους λόγους που αναφέρετε τον είχα σαν πρώτη επιλογή, τον ek43s βασικά για να χωράει και στη κουζίνα μου, όμως διαβάζοντας το αντίστοιχο νήμα εδώ στο φόρουμ, εκτός και εάν δεν κατάλαβα κάτι καλά, σαν να απομακρύνθηκε λίγο από πρώτη επιλογή!
Αναφέρομαι στο θέμα της ευθυγράμμισης των μαχαιριών που διάβασα ώστε να μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος σε μεγαλύτερο ποσοστό τις δυνατότητες του μύλου!
Το να πληρώνεις 2+ χιλιάρικα για μύλο και στη συνέχεια να χρησιμοποιείς αλουμινόχαρτα, γυαλοχαρτα ή έξτρα κόστη σε Modders είναι λίγο εκνευριστικο, δεν ξέρω ...
Τον Talως που αναφέρει ο φίλος παραπάνω δεν τον έχω ακουστα, νομίζω η φθηνότερη λύση στο θέμα αγορά "εξωτικού" single dose μύλου είναι ο lagom p64 αλλά και αυτόν μόνο φθηνό δεν το λες, επισης δεν νομίζω να τον έχει κάποιος εδώ να μας πει εάν αξίζει την ταλαιπωρια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giorgos87 την Τετ Ιαν 05, 2022 12:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Ιαν 05, 2022 12:17 pm

Γιατί δεν κοιτάς και τον φθηνό G-IOTA/DF64 ? Μπορείς να τον βρεις πιο εύκολα και απο Ευρώπη για να μην μπλεκεις με τελωνία. Μια άλλη καλή λύση αλλά με αναμονή και τελωνία είναι η Nice Zero. Οι εξωτικοί single dose που αναφαίρεις είναι για Αμερικάνους όχι για την χώρα μας :a058:

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Ιαν 05, 2022 12:29 pm

slaughter έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 12:17 pm
Γιατί δεν κοιτάς και τον φθηνό G-IOTA/DF64 ? Μπορείς να τον βρεις πιο εύκολα και απο Ευρώπη για να μην μπλεκεις με τελωνία. Μια άλλη καλή λύση αλλά με αναμονή και τελωνία είναι η Nice Zero. Οι εξωτικοί single dose που αναφαίρεις είναι για Αμερικάνους όχι για την χώρα μας :a058:
Καλημέρα, δεν ξέρω εάν έχω λάθος σκεπτικό, θέλω να αγοράσω το καλύτερο δυνατό μύλο στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω! Ο niche δεν μπορεί να είναι τυχαίο ότι έγινε τόσο μεγάλο trend αλλά μ'ενδιαφερουν κυρίως τα επίπεδα μαχαίρια, για τον df64 διάβασα συν των αλλων ότι είναι "φτωχός" ως κατασκευή κάτι που δικαιολογείται εάν θέλουμε να είμαστε σωστοί από την χαμηλή του τιμη

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Ιαν 05, 2022 1:00 pm

Giorgos87 έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 12:06 pm
Rallakias έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 8:38 am
Giorgos87 έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 12:53 am
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχε πάρει το μάτι μου το νήμα για τον Ek, το διάβασα όλο, κατατοπιστικοτατο :oneup:
Ο Ek43 δεν κοστίζει μέχρι 2.000 - υπολόγισε 3.000 για να εισαι μεσα. Απλά ειναι άμεσα διαθέσιμος και παγκοσμίως αναγνωρισιμος με οτι αυτό σημαινει ως αξια και ευκολία μεταπώλησης.
Εάν μιλάμε για τον Ek43 της Mahlkönig, στη Γερμανία οπου μένω παίζει συνήθως στα 2 με 2.2 χιλιάρικα, πριν λίγους μήνες είχε τύχει, κατά τον Οκτώβριο αν θυμάμαι καλά, να τον δω να πωλείται έως και 1800€ για περιορισμένο χρονικό διάστημα φυσικά! Εάν αναφέρεστε στον Ek43 του titus πραγματικά δεν έχω ιδέα, δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε μέχρι χθες που διάβασα το αντίστοιχο νήμα!
Να σας πω την αλήθεια, για τους λόγους που αναφέρετε τον είχα σαν πρώτη επιλογή, τον ek43s βασικά για να χωράει και στη κουζίνα μου, όμως διαβάζοντας το αντίστοιχο νήμα εδώ στο φόρουμ, εκτός και εάν δεν κατάλαβα κάτι καλά, σαν να απομακρύνθηκε λίγο από πρώτη επιλογή!
Αναφέρομαι στο θέμα της ευθυγράμμισης των μαχαιριών που διάβασα ώστε να μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος σε μεγαλύτερο ποσοστό τις δυνατότητες του μύλου!
Το να πληρώνεις 2+ χιλιάρικα για μύλο και στη συνέχεια να χρησιμοποιείς αλουμινόχαρτα, γυαλοχαρτα ή έξτρα κόστη σε Modders είναι λίγο εκνευριστικο, δεν ξέρω ...
Τον Talως που αναφέρει ο φίλος παραπάνω δεν τον έχω ακουστα, νομίζω η φθηνότερη λύση στο θέμα αγορά "εξωτικού" single dose μύλου είναι ο lagom p64 αλλά και αυτόν μόνο φθηνό δεν το λες, επισης δεν νομίζω να τον έχει κάποιος εδώ να μας πει εάν αξίζει την ταλαιπωρια
+1000 κι από μένα για talΩs
https://youtu.be/pyjUQ1gbr4c

Giorgos87
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 10:44 am

Re: Αγορά μύλου για single dose

Δημοσίευση από Giorgos87 » Τετ Ιαν 05, 2022 2:30 pm

Που μπορώ να βρω πληροφορίες για τον talΩs και από πού μπορώ να τον αγοράσω ρε παιδιά;

Απάντηση