Αξίζει η αναβάθμιση;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Tanqy
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2019 2:58 pm
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI
Τοποθεσία: Αθηνα

Αξίζει η αναβάθμιση;

Δημοσίευση από Tanqy » Πέμ Δεκ 30, 2021 12:07 am

Καλησπέρα και χρονια πολλά σε όλους με υγεία.

Πριν δυόμιση χρόνια ξεκίνησα να διαβάζω το φόρουμ γιατί ήμουν άσχετος τελείως και ήθελα να πάρω μια μηχανή για να φτιάχνω καφέ και να μην πληρώνουμε δυο άτομα 5€ κάθε μέρα για καφέ απέξω. Εσείς με κάνατε να μην μπορώ να πιω καφέ απέξω από πουθενά :a080:
Οι συμβουλές για την αγορά της μηχανής και του μύλου(δεν ήξερα καν ότι έπρεπε να πάρω μύλο..), ήταν επι 3-4 του μπατζετ που είχα στο μυαλό μου αλλά βγήκατε πέρα για πέρα αληθινοί και όντως με γλιτώσατε από αρκετά χρήματα (δεν θυμάμαι ποιος το είχε γράψει σαν απάντηση σε κάποιο post στις συμβουλές αγοράς ότι δεν δίνεται συμβουλές λόγω κάποιας άποψης ή ψώνιου αλλά γιατί εσείς πληρώσατε χρήματα γιατί δεν ξέρατε τι να αγοράσετε).

Στο θέμα μας τώρα, μετά από δυο χρονια που νομιζω ότι μάλλον έχω κάνει απόσβεση της επένδυσης θέλω να ρωτήσω αν έχει νόημα να προβώ σε κάποια αναβάθμιση μύλου ή μηχανής.
Εδώ να πω ότι η μηχανή φτιάχνει 4 καφέδες φρεντο εσπρέσο την ημέρα ασταμάτητα, οι καφέδες που χρησιμοποιώ είναι blend από τα γνωστά cup10, taf, tigrato κτλ κτλ και πολύ σπάνια κάποιο speciality καθαρά και μόνο λόγω του κόστους των καφέδων,
Να προσθέσω επίσης ότι μετά τους 6 μήνες σταμάτησα να ζυγίζω, δεν έχω κομμένο πορταφιλτερ και γενικά δεν έχω αγορασει τίποτα άλλο εκτός από ένα tamper λόγω του ότι ούτε εγώ δεν πίστευα ότι θα φτιάχνω καλό καφέ και δεν θα κλαίω το αρχικό ποσό.
Κάποιοι θα έχετε βγάλει σπυράκια :lol: αλλά πραγματικά δεν ψάχνω τρομερές λεπτομέρειες στον καφέ απλά επειδή νομιζω ότι έχω συνηθίσει λίγο τις γεύσεις που παίρνω και θεωρώ ότι έχω κάνει ήδη απόσβεση γιαυτο τρώγομαι για την αλλαγή.

Ευχαριστώ για αυτό το θησαυροφυλάκιο πληροφοριών που μοιράζεστε και συγγνώμη αν κούρασα!

Εύχομαι καλή χρονια σε όλους

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αξίζει η αναβάθμιση;

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Δεκ 30, 2021 7:53 am

Εγώ πρέπει να σου είχα γράψει να μην πετάξεις τα λεφτά σου σε ψευτοκαφετιέρες.
Και ναι όλοι σχεδόν είμαστε ομοιοπαθείς σε αυτό:
". Εσείς με κάνατε να μην μπορώ να πιω καφέ απέξω από πουθενά "

Τώρα για την αναβάθμιση που λες θα σου έλεγα καταρχήν ότι δεν είναι καιρός για ηρωισμούς τώρα που οι γραμμές παραγωγής και μεταφοράς έχουν διαταραχθεί με τον covid με αποτέλεσμα προβλήματα στις διαθεσιμότητες και στις τιμές που θα θα επιδεινωθούν περισσότερο με το νέο χρόνο.
Ανοίγει πεδίο δόξης λαμπρό αν βρεθεί κάτι καλό σε μεταχειρισμένο ειδικά σε μύλο από εδώ και πέρα.

Απάντηση