Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Δεκ 27, 2021 5:17 pm

Μιας που κάηκε το φωτάκι από την ζυγαριά που έκανα χρήση ως τα σήμερα Joe Frex xwa είπα να πάω σε κάτι πιο δυνατό και ως σωστός καταναλωτής αγόρασα την ζυγαριά Brewista Smart Scale ll από εδώ:
https://mokka.coffee/p/brewista-smart-scale-ii/
Μάλλον η καλύτερη τιμή που πέτυχα.

Υπάρχουν πολλά βίντεο αναφοράς οπότε μια παρουσίαση θα ήταν περιττή πιστεύω αλλά αξίζει να σταθώ στη ρύθμιση 2 που έχει και βγάζει το απόβαρο αυτόματα, όπως και όταν σηκώσεις το ποτήρι σταματάει ο χρόνος αυτόματα και το ζύγισμα.
Σίγουρα είναι η ρύθμιση που θα χρησιμοποιήσω αύριο και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Προς ώρας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες και πως 'κάθετε' η ζυγαριά πάνω στη Lelit Anna pid.
Συνημμένα
20211227_165005.jpg
20211227_164909.jpg
20211227_164726.jpg
20211227_164623.jpg
20211227_164554.jpg
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Δεκ 27, 2021 6:06 pm

Γυαλίζει η μηχανή, γυαλίζει το portafilter, γυαλίζει τα φλιτζάνι, γυαλίζει και αστράφτει η ζυγαριά !!!!!!! Όλα στη πένα τα χεις ! Με γειά το εργαλείο φίλε. Είναι κάτι που με τρώει κι εμένα το τελευταίο εξάμηνο αλλά δε χαλάει η άτιμη η απλή που έχω . Τώρα θα έχεις ακριβέστερα ζυγισματα στις παρουσιάσεις σου !

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Δεκ 27, 2021 6:25 pm

Hatori έγραψε:
Δευ Δεκ 27, 2021 6:06 pm
Γυαλίζει η μηχανή, γυαλίζει το portafilter, γυαλίζει τα φλιτζάνι, γυαλίζει και αστράφτει η ζυγαριά !!!!!!! Όλα στη πένα τα χεις ! Με γειά το εργαλείο φίλε. Είναι κάτι που με τρώει κι εμένα το τελευταίο εξάμηνο αλλά δε χαλάει η άτιμη η απλή που έχω . Τώρα θα έχεις ακριβέστερα ζυγισματα στις παρουσιάσεις σου !
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τα καλά σου λόγια!

Όντως στην πένα η καθαριότητα είναι η σπεσιαλιτέ του καταστήματος (Ζήκος - ο μπακαλόγατος)

Τι απλή είναι η ζυγαριά σου και δεν χαλάει;
Εμένα χάλασε επειδή ήταν απλή. :D

Πάντως ήμουν μεταξύ αυτής μου της επιλογής και της Timemore Black Mirror.
Δεν επέλεξα την δεύτερη γιατί είναι ζυγαριά αφής και σε σχόλια χρηστών διάβασα πως φορές δεν 'πιάνει' με το πάτημα των δακτύλων με αποτέλεσμα να υπάρχουν απρόοπτα.
Τα απρόοπτα λοιπόν ήταν που ήθελα να αποφύγω και επέλεξα την πρώτη.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Δεκ 27, 2021 7:55 pm

Την timemore κι εγώ την έβλεπα αλλά η "ζυγαριά" έγερνε προς την brewista ! Ναι μια απλή έχω την είχα πάρει 10€ πριν πέντε χρόνια δεν παθαίνει τίποτα, σκύλος !

ntou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 9:54 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PL41PLUST
2η Μηχανή:: Eureka mignon spec.
Τοποθεσία: Άνδρος

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από ntou » Δευ Δεκ 27, 2021 8:29 pm

laonikos78 έγραψε:
Δευ Δεκ 27, 2021 6:25 pm
Πάντως ήμουν μεταξύ αυτής μου της επιλογής και της Timemore Black Mirror.
Δεν επέλεξα την δεύτερη γιατί είναι ζυγαριά αφής και σε σχόλια χρηστών διάβασα πως φορές δεν 'πιάνει' με το πάτημα των δακτύλων με αποτέλεσμα να υπάρχουν απρόοπτα.
Τα απρόοπτα λοιπόν ήταν που ήθελα να αποφύγω και επέλεξα την πρώτη.
Ωραίες φωτογραφίες , παρέλαβα σήμερα την timemore , με το που την έβγαλα απο το κουτί της την άνοιξα χωρίς να το καταλάβω επειδή την έπιασα απο την δεξιά γωνία .

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Δεκ 27, 2021 11:14 pm

ntou έγραψε:
Δευ Δεκ 27, 2021 8:29 pm
laonikos78 έγραψε:
Δευ Δεκ 27, 2021 6:25 pm
Πάντως ήμουν μεταξύ αυτής μου της επιλογής και της Timemore Black Mirror.
Δεν επέλεξα την δεύτερη γιατί είναι ζυγαριά αφής και σε σχόλια χρηστών διάβασα πως φορές δεν 'πιάνει' με το πάτημα των δακτύλων με αποτέλεσμα να υπάρχουν απρόοπτα.
Τα απρόοπτα λοιπόν ήταν που ήθελα να αποφύγω και επέλεξα την πρώτη.
Ωραίες φωτογραφίες , παρέλαβα σήμερα την timemore , με το που την έβγαλα απο το κουτί της την άνοιξα χωρίς να το καταλάβω επειδή την έπιασα απο την δεξιά γωνία .
Καλορίζικη και καλοδούλευτη να είναι και η δική σου ζυγαριά!
Όντως η ζυγαριά σου είναι τελείως μινιμαλιστική όπως την είδα, δεν ξέρεις από που να την πιάσεις. :lol:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από laonikos78 » Τρί Δεκ 28, 2021 8:26 am

Με την Joe Frex xwa (παλιά ζυγαριά) δεν είχα ενσωματωμένο χρονόμετρο οπότε χρόνο κρατούσα με το κινητό, επίσης δεν είχα την δυνατότητα να ζυγίσω το portafilter μαζί με το funnel λόγω μεγέθους, πράγματα λογικά όμως για την Joe.

Με την νέα ζυγαριά (Brewista) σε δύο πρώτες χρήσεις η λειτουργία έχει ως εξής:
# Στην 1η ρύθμιση manual ζυγίσω το portafilter μαζί με funnel (μεγάλη ευκολία αυτό) και παίρνω απόβαρο, εν συνεχεία ζυγίζω τα γραμμάρια του καφέ που θα χρησιμοποιήσω.
# Στη 2η ρύθμιση που αφορά την εκχύλιση, με την ζυγαριά κάτω από το group head τοποθετώ το φλυτζάνι και χωρίς καμία δική μου επέμβαση βγάζει το απόβαρο μόνη της και ταυτόχρονα ενεργοποιείται το χρονόμετρο, με το που πάρεις τα γραμμάρια του καφέ που επιθυμείς σηκώνεις το ποτήρι και αυτομάτως σταματά να λειτουργεί ο χρόνος και τα γραμμάρια.

Στα θετικά: το μικρό της μέγεθος, ο αυτοματισμός, η αισθητική, η ευδιάκριτη οθόνη, χωράει το portafilter, ακρίβεια χρόνου και παύσης και τέλος ότι είναι αδιάβροχη.

Στα αρνητικά: Τα κουμπιά λειτουργίας είναι μικρά και σε αντρικά δάκτυλα χρειάζεται χειρουργικής ακρίβειας πάτημα.
Συνημμένα
20211228_075048.jpg
..Για πάντα και μια μέρα.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Μάιος 27, 2022 1:39 am

Μπήκα και εγώ σήμερα στο κλαμπ της brewista, και μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα αρκετά στο ζύγισμα. Στη ρύθμιση 1 ενώ στην αρχή μετράει σωστά, προς το τέλος του ζυγίσματος των κόκκων, αργούσε να εμφανίσει την αλλαγή, και δυσκολευόμουν να υπολογίσω σωστά τα 18γρ που ήθελα. Μετά, στη Lelit PL41 PLUST PID, με το ποτηράκι που έχω, ενώ πριν με μια του 10ευρου χωρούσε άνετα, με αυτήν έχω ελάχιστο κενό, οπότε δε μπορώ να τη δουλέψω στη ρύθμιση 2. Ίσως ήρθε και η ώρα να πάρω άλλο ποτηράκι, πιο κοντό και πλατύ.
Αλλά γενικά στη ρύθμιση 1, και το χρονόμετρο και η ζύγιση κατά την εκχύλιση έπαιξαν τέλεια, οπότε βγήκαν αρκετά ωραία τα καφεδάκια. Θα της κάνω και αύριο δοκιμές, και αν δω οτι πάλι κάνει θεματάκια, θα δοκιμάσω το καλιμπράρισμα (πρέπει να βρω ένα βαρίδι 500γρ).
Θα συμφωνήσω για τα κουμπάκια ότι είναι αρκετά μικρά όντως για αντρικά δάχτυλα, αλλά πατιούνται εύκολα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale ll

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Μάιος 27, 2022 9:59 am

Πάντως ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα εκτός από καφεδάκια κάνω και ιδιοκατασκεύες αρωμάτων ηλεκτρονικού τσιγάρου και δεν με έχει προδώσει.
..Για πάντα και μια μέρα.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Ζυγαριά Brewista Smart Scale II

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Μάιος 27, 2022 2:18 pm

laonikos78 έγραψε:
Παρ Μάιος 27, 2022 9:59 am
Πάντως ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα εκτός από καφεδάκια κάνω και ιδιοκατασκεύες αρωμάτων ηλεκτρονικού τσιγάρου και δεν με έχει προδώσει.
Στο σημερινό ζύγισμα τα πήγε μια χαρά, όποτε δε ξέρω ίσως ήταν κάτι προσωρινό. Πάντως είναι σούπερ γενικά τα features της, όποτε με τη πάροδο των ημερών, θα βρω τα πατήματα μου.

Απάντηση