Αγορα μηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Πέμ Ιαν 06, 2022 10:11 pm

Ωραιο βιντεακι αν κ καποια ορολογια δεν την ξερω ακομα ,αλλα να ρωτησω κΑτι ρε παιδια;βαζετε ζυγαρια κατω απο το φλυτζανι για να μετρατε ποσα γρ βγαινει ο καφες κ στα ιδανικα γραμμαρια το βγαζετε;αυτο το σημειο λιγο δεν το εχω καταλαβει.δλδ οκ το ψιλοκομμενο το καταλαβα για την εκχυλιση αλλα τα γρ αν βγουνε παραπανω τι θα παιχτει;

ntou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 9:54 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PL41PLUST
2η Μηχανή:: Eureka mignon spec.
Τοποθεσία: Άνδρος

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από ntou » Πέμ Ιαν 06, 2022 10:30 pm

δες λανς και θα μάθεις πολλά https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 57HntBC7Ed

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Πέμ Ιαν 06, 2022 11:49 pm

Ευχαριστω!θα το τσεκαρω να αρχισω να μπαινω στο νοημα σιγα σιγα!ελπιζω να παρω φετος μηχανη 😂😂

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από e_pico » Παρ Ιαν 07, 2022 12:13 am

Tsita78 έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 10:11 pm
Ωραιο βιντεακι αν κ καποια ορολογια δεν την ξερω ακομα ,αλλα να ρωτησω κΑτι ρε παιδια;βαζετε ζυγαρια κατω απο το φλυτζανι για να μετρατε ποσα γρ βγαινει ο καφες κ στα ιδανικα γραμμαρια το βγαζετε;αυτο το σημειο λιγο δεν το εχω καταλαβει.δλδ οκ το ψιλοκομμενο το καταλαβα για την εκχυλιση αλλα τα γρ αν βγουνε παραπανω τι θα παιχτει;
Σύντομη απάντηση: όχι και πολλά. Αυτό που θα αλλάξει είναι η συνταγή για αρχή. Με τον ίδιο τρόπο που αν έβραζες μισό κιλό παρά 3 μακαρόνια δε θα είχε μεγάλη διαφορά από το να βράσεις μισό κιλό και 5 μακαρόνια. Απλά με τη ζυγαριά (εγώ τη χρησιμοποιώ ας πούμε πολύ στον καφέ φίλτρου) μπορείς και έχεις καλύτερο έλεγχο στις μεταβλητές σου. Έτσι μπορείς και επαναλαμβάνεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα και αποφεύγεις ένα κακό. Οι διαφορές στον εσπρέσο και στον καφέ γενικότερα έρχονται από πολύ μικρές αλλαγές, οπότε μια ζυγαριά (ακόμα και κουζίνας) βοηθάει πολύ εμάς και δευτερευόντως τον καφέ, αν θες. Η ταπεινή μου άποψη.
Αλλά εδώ αρχίζεις και μπαίνεις πιο βαθιά στον κόσμο που όλοι εδώ αγαπάμε, οπότε αν θες να συνεχίσεις και σε ενδιαφέρει, καλό διάβασμα :D
Η playlist που σου έστειλε ο ntou είναι πραγματικά εξαιρετική.
Θα αφήσω και δύο άρθρα και εγώ.
Ένα για τα γραμμάρια εξόδου: https://perfectdailygrind.com/2018/04/h ... -espresso/
Ένα για την εκχύλιση γενικότερα: https://www.baristahustle.com/blog/coff ... -taste-it/
Καλά να περνάς και να πίνεις καφεδάρες!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος e_pico την Παρ Ιαν 07, 2022 12:24 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Παρ Ιαν 07, 2022 12:20 am

Πωωω τωρα αρχιζω να καταλαβαινω την τρελα που εχετε εδω μεσα με τον καφε!ηδη ειδα το πρωτο βιντεο του τυπα κ παω για το δευτερο!😁 θα μελετησω κ αυτα που εστειλες για να βαλω σιγα σιγα σε ταξη τις πληροφοριες!ευχαριστω πολυ κ οτι αλλο πιστευεις οτι μπορει να με βοηθησει εδω ειμαι!😊

F117
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 1:11 am
Μηχανή:: Gaggia New Baby06
2η Μηχανή:: Caffe Verganano
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από F117 » Παρ Ιαν 07, 2022 8:16 pm

Μια De'longhi πάρε 22.110.... για αρχή μια χαρά μου φαίνεται εμένα ....
Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις παραπάνω οκ.....
Αλλά το πρωί άμα θες να ξυπνήσεις και να φτιάξεις έναν καφέ σε 2 λεπτά εκεί είσαι....άμα θες να πλένεις να πρεσαρεις να να να....αλλά με για πιο καλό αποτέλεσμα....μπες στον χώρο με τα παιδιά...με ξεχωριστούς μύλους καλούς κ τέτοια...

Η De'longhi έχεις 4 ρυθμίσεις θερμοκρασιας....13 ρυθμίσεις στον μύλο...να ρυθμίζεις το ποσό καφέ θα αλέσει (πόσο δυνατός θες να είναι ο καφές) και πόση ώρα θα περνάει το νερό μέσα....

Αν βρεις κάποιον και έχει μια τέτοια δοκίμασε έναν καφέ να δεις.
Δοκίμασε κ κάποια από αυτές που λένε τα παιδιά τις καλές για να δεις αν είσαι διατεθειμένος. Φρόντισε άμα συγκρίνεις να είναι καφέδες ίδιοι.... κόκκοι

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Παρ Ιαν 07, 2022 9:06 pm

Βλεποντας τοσα ποστ εχω προσανατολιστει προς gagglia classic κ ειδα κ μια LELIT PL41EM/Anna αλλα για την τελευταια δεν εχω δει απολυτως τπτ.ελπιζω να μου απαντησουν οι γνωστες την διαφορα αναμεσα σε αυτες τις δυο.θα τσεκαρω κ αυτη που λες!

Απάντηση