Αγορα μηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ntou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2021 9:54 am
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PL41PLUST
2η Μηχανή:: Eureka mignon spec.
Τοποθεσία: Άνδρος

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από ntou » Κυρ Δεκ 26, 2021 11:46 pm

Tsita78 έγραψε:
Κυρ Δεκ 26, 2021 12:11 pm
Καλησπερα κ χρονια πολλα!Ως παντελως ασχετη με μηχανες θα ηθελα να ρωτησω ποια μηχανη θα μπορουσα να παρω για να ξεκινησω την ενασχοληση μου με παραγωγη καφε.οι απαιτησεις μου δεν ειναι μεγαλες απλα εχω μπερδευτει με τοσα που εχω διαβασει κ δεν ξερω προς τα που να κινηθω.σε μηχανη με καψουλα η οχι;θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να μπορω να κανω εσπρεσσο κ καπουτσινο.ευχαριστω για τον χρονο σας!
Χρόνια πολλά .

Υπάρχουν μηχανές με κάψουλα , πλαστική ή χάρτινη (ESE) , είναι εύκολες στην χρήση , έχω μία dolce gusto , κάνει καφέ ; ναι , είναι καλός ; αυτό είναι σχετικό , για τα λεφτά της οκ , δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο , αυτές με την ESE κάψουλα είναι καλύτερες από την πλαστική κάψουλα σε γεύση.

Αν τώρα θες τα αρώματα του καφεκοπτείου που πηγαίναμε παλιά και μύριζε το σπίτι όλο στον πρώτο καφέ που έφτιαχνες τότε ίσως να σκεφτείς να πάς σε μηχανή καφέ και μύλο.

Μην βιαστείς , διάβασε αν θες το :
viewtopic.php?f=4&t=3064

Τώρα περιμένω την μηχανή μου και τον μύλο μου για να φτιάξω τον πρώτο μου καφέ.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Πέμ Ιαν 06, 2022 12:44 am

Καλησπερα κ καλη χρονια!ομολογω οτι το διαβασα το τοπικ κ χαθηκα!ειδικα με τα σχολια απο κατω σαβ να μιλανε μια αγνωστη γλωσσα! :D ακομα δεν εχω καταληξει η αληθεια ειναι!λογω του οτι προκειται κ για δωρο το χρηματικο μου ταβανι ειναι τα 300€ οποτε οι gaggia που προτεινεται εδω ειναι εκτος μπατζετ(χωρια του οτι φοβαμαι μηπως κ δεν τε καταφερω τελικα κ κατι πιο εξειδικευμενο καταληξει αχρηστο σε λαθος χερια) αλλα πετυχα αυτο το μοντελο της gaggia carezza deluxe.αμα εχετε καθολου ιδεα θα ηθελα τα φωτα σας!

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από e_pico » Πέμ Ιαν 06, 2022 8:42 am

Tsita78 έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 12:44 am
Καλησπερα κ καλη χρονια!ομολογω οτι το διαβασα το τοπικ κ χαθηκα!ειδικα με τα σχολια απο κατω σαβ να μιλανε μια αγνωστη γλωσσα! :D ακομα δεν εχω καταληξει η αληθεια ειναι!λογω του οτι προκειται κ για δωρο το χρηματικο μου ταβανι ειναι τα 300€ οποτε οι gaggia που προτεινεται εδω ειναι εκτος μπατζετ(χωρια του οτι φοβαμαι μηπως κ δεν τε καταφερω τελικα κ κατι πιο εξειδικευμενο καταληξει αχρηστο σε λαθος χερια) αλλα πετυχα αυτο το μοντελο της gaggia carezza deluxe.αμα εχετε καθολου ιδεα θα ηθελα τα φωτα σας!
Καλημέρα. Δυστυχώς ή ευτυχώς στην ίδια φάση με σένα είμαι αν και σε υψηλότερη τιμή(μπορείς να μπεις να διαβάσεις και το δικό μου thread αν σε ενδιαφέρει). Τα στοιχεία που κάνουν ένα καλό εσπρέσο είναι τα εξής: καλό νερό, καλός καφές, καλός μύλος άλεσης και τέλος καλή μηχανή. Με αυτή τη σειρά. Για να μάθεις να τα ξεχωρίζεις και εσύ. Η σωστή πίεση για εσπρέσο είναι τα 9 bar περίπου. Δυστυχώς όλες οι μηχανές κάτω από μια τιμή είναι στα 15 bar, κάποιες το διαφημίζουν κιόλας. Ο μόνος τρόπος να βρεις καλή μηχανή (μία lelit anna ή μια gaggia classic ας πούμε -- αν και κάποιοι διαφωνούν εδώ μέσα πως είναι καλές μηχανές τεσπα) είναι στη μεταχειρισμένη αγορά. Αν πάρεις μια τέτοια μηχανή πρέπει να την αξιοποιήσεις κίολας, που σημαίνει πρ'ωτον να κάτσεις να μάθεις τις τεχνικές ενός barista (μη σε τρομάζει υπάρχουν βίντεο στο youtube -- ψάξε clive coffee) και δεύτερον να αγοράζεις καλούς καφέδες από καφεκοπτεία σε κόκκο και να τους αλέθεις με ένα καλό μύλο στο σπίτι.
Αν δεν έχεις σκοπό να τα κάνεις όλα αυτά και θες να χρησιμοποιείς καφέ από το σουπερμάρκετ, τότε μία carezza ή μια dedica μπορεί να σου φανούν μια χαρά.
Εδώ έρχονται και οι μηχανές με κάψουλες που όμως κατά τη γνώμη μου (ιδιοκτήτης mini me εδώ και 5 χρόνια) κάνουν χειρότερο καφέ από τις μηχανές που προανέφερα. Αυτό όμως είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από εσένα και το πόσο δίνεις αξία στη βολή σου στη διαδικασία παρασκευής καφέ.
Τώρα προσωπική μου πρόταση για κάποιον που θέλει να πιει καλό καφέ on a budget είναι ή to V60 ή το aeropress. Δεν κάνεις εσπρέσο, κάνεις φίλτρου (γαλλικό ντε) όμως με μια επίσκεψη σε καφεκοπτείο και με ένα χειροκίνητο μύλο της προκοπής θα πίνεις καφεδάρες, με όλα τα αρώματα και τα σχετικά. Αυτά τα λίγα, ελπ'ιζω να σε βοήθησα.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Πέμ Ιαν 06, 2022 12:37 pm

Καλημερα!!απο τοτε που βρηκα αυτο το φορουμ αρχισα να διαβαζω πραγματα που για μενα ηταν αγνωστα μεχρι τωρα κ με τοσες πληροφοριες εχω χαθει για να το πω που κανει την επιλογη μηχανης ακομη πιο δυσκολη γιατι εχω να συγκρινω απο την μια την ευκολια(καψουλες) με το να πρεπει να κατσω να μαθω ολη αυτη την ορολογια κ να πειραματιστω σε πραγματα που δεν ξερω κατα ποσο το επιθυμω αυτη την στιγμη!βασικα διαβαζοντας ποστ κ βλεποντας οτι πρεπει να μετρας γρ να μετρας πιεσεις να αλλαξεις πραγματα στην μηχανη κτλ κτλ εκει λιγο αποθαρρυνθει για το ολο εγχειρημα κ λεω βρε δεν πας καλυτερα να παρεις μια μηχανη με καψουλες που θα μπεις σε τετοια φασαρια;ασε που διαβαζω απο τους αρχαριους οτι οι πρωτοι καφεδες τους ειναι χαλια!😂 Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει κ δεν το εχω βρει ακομα αλλα χρειαζετΑι βιντεΑκια για τους τελειως αρχαριους που να το παρουν το θεμα απο την αρχη!Οσο μιλαμε πιανω κ διαφορα αλλα στοιχεια κ το ψαχνω για να μαθαινω περισσοτερα με το σπορ οποτε μαλλον θα αργησω να καταληξω ..

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Ιαν 06, 2022 12:42 pm

Tsita78 έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 12:37 pm
Καλημερα!!απο τοτε που βρηκα αυτο το φορουμ αρχισα να διαβαζω πραγματα που για μενα ηταν αγνωστα μεχρι τωρα κ με τοσες πληροφοριες εχω χαθει για να το πω που κανει την επιλογη μηχανης ακομη πιο δυσκολη γιατι εχω να συγκρινω απο την μια την ευκολια(καψουλες) με το να πρεπει να κατσω να μαθω ολη αυτη την ορολογια κ να πειραματιστω σε πραγματα που δεν ξερω κατα ποσο το επιθυμω αυτη την στιγμη!βασικα διαβαζοντας ποστ κ βλεποντας οτι πρεπει να μετρας γρ να μετρας πιεσεις να αλλαξεις πραγματα στην μηχανη κτλ κτλ εκει λιγο αποθαρρυνθει για το ολο εγχειρημα κ λεω βρε δεν πας καλυτερα να παρεις μια μηχανη με καψουλες που θα μπεις σε τετοια φασαρια;ασε που διαβαζω απο τους αρχαριους οτι οι πρωτοι καφεδες τους ειναι χαλια!😂 Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει κ δεν το εχω βρει ακομα αλλα χρειαζετΑι βιντεΑκια για τους τελειως αρχαριους που να το παρουν το θεμα απο την αρχη!Οσο μιλαμε πιανω κ διαφορα αλλα στοιχεια κ το ψαχνω για να μαθαινω περισσοτερα με το σπορ οποτε μαλλον θα αργησω να καταληξω ..
Όπως τα γράφεις φαίνεται ότι μάλλον δε θες να ασχοληθείς πολύ με τη τέχνη του εσπρέσσο. Το λέω αυτό με τη λογική ότι βάζεις πιο ψηλά την ευκολία παρασκευής, από τη ποιότητα του τελικού καφέ. Οπότε για μένα αν κλείνεις προς την ευκολία, διάλεξε μια καφετιέρα με κάψουλα που να σου βγαίνει σε καλή τιμή ο καφές. Αλλιώς καλό διάβασμα, βιντεάκια κλπ για να μάθεις τη διαδικασία, να κατανοήσεις τις ρυθμίσεις και πολύ σύντομα θα απολαμβάνεις πολύ ωραία καφεδάκια, σε πολλές περιπτώσεις και ανώτερα από πολλά μαγαζιά εκεί έξω.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Πέμ Ιαν 06, 2022 12:54 pm

Να ασχοληθω οκ αλλα δεν θελω να γινω κ επαγγελματιας !αυτο με προβληματιζει κ ειμαι στην μεση!κατα ποσο θα μου φανει ευκολο για αρχαρια η θα τα βρω σκουρα κ θα εγκαταλειψω το σπορ εχοντας αγορασει μια μηχανη που θα μου κατσει σαν διακοσμητικη μετα στον παγκο της κουζινας..Για να μη σε ζαλιζω επειδη σαφως κ ξερεις παραπανω απο μενα εχεις να μου προτεινεις κανενα βιντεακι που το πιανει απο την αρχη για να δω πως λειτουργει λιγο το ολο θεμα;δλδ να εξηγει με καταννοητο τροπο ολα αυτα που διαβαζω σαν αρχαρια κ μου φαινεται αλλη γλωσσα;κατι ανεφερες για .. coffee που δεν το θυμαμαι αυτη την στιγμη.να ξεκινησω απο εκει;

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από NiPi » Πέμ Ιαν 06, 2022 1:09 pm

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά που πουλάνε specialty καφέδες (τουλάχιστον τους πιο γνωστούς roasters) και να δοκιμάζεις (μονοποικιλιακούς ως επί το πλείστον) καφέδες σε με δίαφορους τρόπους παρασκευής (espresso, capuccino, freddo espresso) ανάλογα και με τα γούστα σου. Αν αυτόπου θα δοκιμάσεις σου κάνει κάποια στιγμή click θα θέλεις από μόνος σου να προχωρήσεις πιο βαθιά. ΑΝ μετά και από αυτό οι κάψουλες σου φαίνονται εξίσου καλές/ανεκτέςμε παλιά, θα έλεγα να μην μπεις στον κόπο.

Tsita78
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2021 12:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Tsita78 » Πέμ Ιαν 06, 2022 1:13 pm

Μεχρι περισυ επινα καπουτσινο.φετος το γυρισα σε εσπρεσσο αλλα με μπρικι εσπρεσσο (τετοιο λεβελ ειμαι 😂) κ κυριως οταν παραγγελνω απεξω παιρνω λουγκο.τετοια μαγαζια εδω που ειμαι δεν παιζουν για δοκιμη οποτε αχαρτογραφητο τοπιο η ολη φαση για μενα!ειμαι κοπελα για το τυπικο της συζητησης!Να ρωτησω κατι;διαβαζω οτι αυτες οι μηχανες παιρνουν κ pod?τι σημαινει αυτο;

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Ιαν 06, 2022 3:55 pm

Tsita78 έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 1:13 pm
Μεχρι περισυ επινα καπουτσινο.φετος το γυρισα σε εσπρεσσο αλλα με μπρικι εσπρεσσο (τετοιο λεβελ ειμαι 😂) κ κυριως οταν παραγγελνω απεξω παιρνω λουγκο.τετοια μαγαζια εδω που ειμαι δεν παιζουν για δοκιμη οποτε αχαρτογραφητο τοπιο η ολη φαση για μενα!ειμαι κοπελα για το τυπικο της συζητησης!Να ρωτησω κατι;διαβαζω οτι αυτες οι μηχανες παιρνουν κ pod?τι σημαινει αυτο;
Χάρτινη ταμπλέτα σημαίνει
https://www.coffees.gr/ese-pods-faq/

e_pico
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2022 3:05 pm

Re: Αγορα μηχανης

Δημοσίευση από e_pico » Πέμ Ιαν 06, 2022 5:21 pm

Tsita78 έγραψε:
Πέμ Ιαν 06, 2022 12:37 pm
Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει κ δεν το εχω βρει ακομα αλλα χρειαζετΑι βιντεΑκια για τους τελειως αρχαριους που να το παρουν το θεμα απο την αρχη!Οσο μιλαμε πιανω κ διαφορα αλλα στοιχεια κ το ψαχνω για να μαθαινω περισσοτερα με το σπορ οποτε μαλλον θα αργησω να καταληξω ..
αυτό το βίντεο σκεφτόμουν,σε 6 λεπτά εξηγεί πολλά από τα βασικά του αθλήματος.
https://youtu.be/1HKrqlZmYwM

edit: typos

Απάντηση