Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Δεκ 16, 2021 2:03 pm

Αυτό που αναφέρεις είναι το γνωστό pid υπάρχει ένα βίντεο που είχα ανεβάσει παλιά εδώ με έναν που έβαλε pid σε Silvercrest Lidl καφετέρια και έχασε φυσικά την εγγύηση τρία χρόνια που είχε.
Αλλα τι είναι ο κάβουρας τί είναι το ζουμί του 50 ευρώ είχε τότε η silvercrest που είναι στο ίδιο επίπεδο με τις κινεζοκαφετιέρες που ξέρουμε απλά έκανε τα μισά λεφτά.
Με το μικρό boiler που έχουν αυτές μην περιμένεις πολλά από το pid έχει βελτίωση στο καφέ κυρίως και αν έχει γίνει μετατροπή στο καλαθάκι του καφέ σε ελεύθερο.
Σε ατμό μην περιμένεις πολλά πέρα από ένα καφέ καλύτερα να φτιάχνεις αφρόγαλο στη πρέσα του γαλλικού.

Α και για τις Sage ανάμεσα στα πολλά ονόματα με τα οποία κυκλοφορεί η κινεζούρα και ένα αραβοϊδές σε Τζεμιλέ !

https://gr-m.banggood.com/Wholesale-War ... rehouse=CZ

Είχε βγει και τραγούδι σχετικό !

https://youtu.be/TlvOMFsRP6k

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από vagyver » Πέμ Δεκ 16, 2021 2:35 pm

Γιεμελε! χεχε

Από εμφάνιση, φυσάει!
Από λειτουργία τι να λέει άραγε?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Δεκ 16, 2021 9:53 pm

Μεγιεμελέ είναι και στη πράξη η Τζεμιλέ
,Ειδικά με την πλακέτα που έχει μέσα πάνω από το γκρουπ μάλιστα.
Θα βρεις φωτογραφία της στο net

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από vagyver » Παρ Δεκ 17, 2021 1:37 pm

Τελικά καταλήξαμε σε δύο (δεδομένου του budget που διαθέτουμε).


Από delonghi στην
Delonghi Stilosa EC235
https://www.skroutz.gr/s/22696034/Delon ... 15bar.html

Στην κατηγορία τιμής, εκτός τις delonghi, βρήκαμε και αυτή εδώ, που είναι
Gaggia Grand Style.
https://www.skroutz.gr/s/8014962/Gaggia ... 15bar.html

Any idea μεταξύ τους?
Άραγε ποια από τις δύο να έχει μεγαλύτερο boiler?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 17, 2021 3:36 pm

Δεν έχει καμία σημασία όλες από το ίδιο εργοστάσιο στη Κίνα βγαίνουν.
Και αυτή να πάρεις το ίδιο καφέ θα πιείς.

https://youtu.be/Z7bGnGa9Qp8

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από vagyver » Τετ Δεκ 22, 2021 11:44 am

Για να φύγουμε από Κίνα και να πάμε Ευρώπη και συγκεκριμένα Πορτογαλία, βρήκα τις briel.

Έχει κανείς εμπειρια από αυτές?

nikos81
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 4:52 pm

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από nikos81 » Σάβ Ιαν 08, 2022 3:07 pm

Κανείς για Briel? Στο σκρουτζ για την B14S λένε όχι και πολύ καλά πράγματα πάντως

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από vagyver » Σάβ Ιαν 08, 2022 10:44 pm

Γεια σου Νίκο,
διαβάζω στο δίκτυο ότι έχουν (οι briel) αρκετά μεγάλου μεγέθους boiler.
Στα συν αυτό.
Όμως reviews δεν έχω βρει με τα νεώτερα μοντέλα

Cfb
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 11:22 pm

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από Cfb » Τετ Ιαν 19, 2022 11:00 pm

nikos81 έγραψε:
Σάβ Ιαν 08, 2022 3:07 pm
Κανείς για Briel? Στο σκρουτζ για την B14S λένε όχι και πολύ καλά πράγματα πάντως
Δεν ειμαι σίγουρος εάν σε πρόλαβα πριν την αγορά αλλά ακολουθεί σεντονι->

1)Ήμουν σε αντίστοιχη φάση τον Οκτώβριο και αγόρασα μια briel a1 στα115ευρω.
Δεν ξέρω εάν έτυχε αλλά η δική μου ήρθε ελλατωματικη, έβγαζε νερά από την βάση που κουμπώνει το πορταφιλτερ (δεν είχε στεγανοποίηση) οπότε την έστειλα πίσω στο κατάστημα.
Όμως μπορώ να σου πω 2-3 πραγματακια
Σαν design ήταν ομορφουτσικη, σαν ποιότητα ήταν basic το πορταφιλτερ της ήταν άθλιο κ ελαφρύ και δεν είχε "ελατήριο/έλασμα" να κρατάει το φίλτρο.Ειχε ένα tab που και καλά συγκρατούσε το φίλτρο αλλά όλο το σύστημα ήταν καλοσχεδιασμένο και πρακτικά δεν το κρατούσε.

Η φυσούνα του ατμού δεν είχε κίνηση με ball joint, οπότε γύριζε μόνο γύρω από τον άξονα του(το ίδιο και οι φτηνές gagia).
Το δοχείο του νερού δεν είχε βαλβίδες στο κάτω μέρος αλλά λάστιχα/σωλήνες που "ρουφουσανε" το νερό από πάνω.
Αυτό είναι μαλλιών θετικό γιατί δεν μπορούσε να υπάρξει διαρροή νερού από το δοχείο.
Τέλος θεωρώ απαράδεκτο που δεν υπάρχουν γενικά πληροφορίες/documentation στο site της briel
Τέλος είχε πολύ κοντό καλώδιο κ κουμπί on/off στο πίσω μέρος που δεν βολεύει.

Το boiler θαρρώ ήταν 110ml.

Με βάση τα παραπάνω δεν την ξαναπροτιμησα και έπειτα από ψαχτικη αγόρασα μια
delonghi ec 33.21 στα 125ευρω.


Έχει boiler 180ml (μαλλον το μεγαλύτερο που μπορείς να βρεις σε εσπρεσσιερα μέχρι τα 300ευρω)
Η ροή του ατμού είναι καλή και το ακροφύσιο του έχει κίνηση ball joint το οποίο βολεύει.Εαν ψάχνεις για αφρογαλο "παραδοσιακού" cappucinου είναι οκ (με φουσκαλιτες).Εάν θέλεις κάτι παραπάνω είτε βγάζεις το ασήμι κομμάτι, είτε βρίσκεις το ακροφύσιο της icons.
Το portafilter είναι 51mm μεταλλικό, φαίνετε να είναι ποιοτικο και συγκρατεί το καλαθάκι/φίλτρο με ελασμα.
Επιπλέον εάν θέλεις να πειραματιστεί με unpressurized καλαθάκι χωράει το κλασσικό διπλό μια χαρά.
Αν πάλι θέλεις να δοκιμάσεις τετραπλό(~24gr καφέ) απλά ξεδιδωνεις μια βίδα και βγάζεις ένα κομμάτι πλαστικό που έχει μέσα κ το χωράει κ αυτό χωρίς παραπάνω mods.

Σαν κατασκευή ούτε αυτή είναι κάτι τρομερό αλλά καλύτερη από την briel a1 και την gaggia Gran Style.
Ειχε κανονικού μήκους καλώδιο κ on/off διακόπτη στο πλάι.

Το κανονικο "ταψακι" αποστράγγισης βγαίνει και έτσι σου δίνει χώρο είτε να βάλεις πιο μεγάλη κούπα είτε να "δουλεψεις" την MOTA καλύτερα με τον ατμο.
(Εάν αγοράσετε καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο 200-250ml. το 350αρη που αγόρασα εγώ δεν βολεύει σε σχέση το ακροφύσιο που ήδη έχει)

Τέλος περιλαμβανει καλαθάκι για ese pods που αποθηκεύετε δίπλα στο δοχείο νερού.

3)Μετά την delonghi αποφάσισα να πάρω άλλη μια εσπρεσσιερα για το γραφείο,με γνώμονα τα ese pods και την ευκολία χρήσης.
Έτυχε και έβγαλε το e-shop σε crazy Sunday την Gaggia Gran Style στα 85ευρω και την πήρα.

Σαν κατασκευή είναι ένα κλικ χειρότερη από την ec33.21 έχει τον διακόπτη στο πίσω μέρος (δεν πολυβολευει)
Το portafilter της είναι 53αρη (είναι πλαστικό και έχει κάποιο μηχανισμό μέσα), γενικα θα έλεγα ότι είναι λιγότερο στιβαρό από της delonghi.
Έχει και αυτή εξτρα φίλτρο για ese pods που το χρησιμοποιείς σε συνδιασμό με μια πλαστική φλάντζα που μπαίνει από κάτω και μαλλον αυξάνει την πιεση(?).
Το boiler της είναι 110ml και το ακροφύσιο του ατμού δεν έχει ball joint (είναι όπως της briel)
Τέλος ο οφελιμος χώρος για ποτήρι/κούπα είναι αρκετά μικρότερος από της delonghi.

Εδώ να πω οτι η delonghi έχει φτιάξει ~350 καφέδες(οι περισσότεροι flat white/cappuccino) με τα φιλτρακια που έχω και αλεσμένο καφέ lavazza/dimmelo και λοιπούς s/m)+ 50 με ese pods.
Θεωρώ ότι ο καφές που βγάζει είναι αρκετά καλός, σαφέστατα καλύτερος από nesspreso (τουλάχιστον από τις ~10 ποικιλίες που έχω δοκιμάσει) , illy iperrespreso και κάτι arielli + silvercrest που έχω δοκιμάσει.

Η gaggia στο γραφειο έχει φτιάξει ~50 καφέδες αποκλειστικά με ese pods οπότε δεν μπορώ να πω πως τα πάει με αλεσμένο καφέ η εάν είναι καλή η δύναμη του ατμού.
Με τα ese pods τα πάει λίγο καλύτερα από την delonghi που έχει ταχύτερη ροή.

Όμως αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι εχει περισσότερη φασαρία να αλλάζεις το φίλτρο για το ese pods+την πλαστική φλάντζα σε φίλτρο για αλεσμένο καφε και vice versa από την delonghi.

vagyver
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 4:13 pm
Όνομα: Βσγγέλης
Μηχανή:: DYI Gaggia-Delonghi
2η Μηχανή:: Χ7.1
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Συμβουλή για αγοράς Delonghi βασικού μοντέλου

Δημοσίευση από vagyver » Παρ Ιαν 21, 2022 12:19 am

Σαφέστατος και αναλυτικότατος!!!
Τhank you!!
(οδηγός για αγορά)

Απάντηση