Χρειαζομαι την γνωμη σας για αναβαθμιση!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Giannakis833
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2021 11:53 am

Χρειαζομαι την γνωμη σας για αναβαθμιση!!

Δημοσίευση από Giannakis833 » Τρί Νοέμ 23, 2021 12:01 pm

Καλησπερα σε ολους σας!

Θα σας δωσω καποιες πληροφοριες για μενα. Πινω μονο εσπρεσο φρεντο, 2-3 την ημερα. Εχω εναν μυλο ascaso mini και μια καφετιερα delonghi απο εκεινες τις κλασσικες των 150 ευρω, στην οποια βεβαια εχω κανει και καποιες παραμετροποιησεις. Η αληθεια ειναι πως οταν αγορασα τον μυλο ειδα τεραστια διαφορα αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να βγαλω καλο μονοποικιλιακο καφε για να ειμαι ειλικρινης. Δεν ριμαι ο τυπος που θα πιασει εργαλεια ουτε εχω πολυ χρονο για την ασχολια του εσπρεσσο. Ομως θελω τη γευση μου, δεν τον πινω απλα για να ξυπνησω!! Οποτε...ψιλοψαχνω, ενοψη και black friday μηπως υπαρχει κατι καλο. Προσανατολιζομαι σε lelit pl81t η οποια μου φαινεται να εχει καλο value for money.. ισχυει; υπαρχει κατι αλλο στο οικονονικο της μεγεθος που να ειναι καλυτερο παντα βαδη των αναγκων μου;; την βρισκω στα 400 συν μεταφορικα απο εξω

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Χρειαζομαι την γνωμη σας για αναβαθμιση!!

Δημοσίευση από beto » Τρί Νοέμ 23, 2021 6:47 pm

Καλησπέρα. Στα 400€ σε καινούργια δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτήν που αναφέρεις.. Ακόμα και η πιο entry level pl41em πιο ακριβή βγαίνει..
Ίσως θα μπορούσες να πάρεις κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο σε αυτά τα χρήματα αλλά όταν και αν εμφανιστεί.
Σίγουρα μια single boiler με μεγαλύτερο boiler από 250ml και portafilter μεγαλύτερο των 57mm θα ήταν καλύτερη αλλά με αρκετά περισσότερα χρήματα και πιθανότατα χωρίς το preinfusion της grace.
Θεωρώ πολύ καλή τιμή τα 400€ για καινούργια lelit με pid, μανόμετρο και ηλεκτρονικό preinfusion..

Giannakis833
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2021 11:53 am

Re: Χρειαζομαι την γνωμη σας για αναβαθμιση!!

Δημοσίευση από Giannakis833 » Τρί Νοέμ 23, 2021 7:44 pm

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, με βοηθας πολυ. Ξανατσεκαρα και πηγε 537 απο 400..περιμενω το black friday μπας και χτυπησω τιποτα καλο..και τελικα παραπανω θα το πλξρωσω κιολας!

gespress
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 4:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Χρειαζομαι την γνωμη σας για αναβαθμιση!!

Δημοσίευση από gespress » Τρί Νοέμ 23, 2021 9:42 pm

Γιατί δεν κοιτάς και την Gaggia Classic αφου ψαχνεις για entry level; Υστερεί λιγο σε μεγεθος μποιλερ σε σχεση με τη λελιτ, αλλα εχει 58αρι portafilter και κανει 400.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Χρειαζομαι την γνωμη σας για αναβαθμιση!!

Δημοσίευση από beto » Τρί Νοέμ 23, 2021 11:16 pm

Λογικά μιλάς για την gaggia classic pro. Η διαφορά στο boiler δεν είναι αμελητέα.. η μεν έχει 100ml αλουμινένιο και η άλλη 250 ορειχάλκινο.. το μόνο πλεονέκτημα της gaggia έναντι της συγκεκριμένης lelit είναι το 58mm portafilter αλλά δεν συγκρίνεται με τα πλεονεκτήματα του εργοστασιακού pid, ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενου preinfusion και μεγέθους boiler..
Η διαφορά τους αποτυπώνεται και στις αρχικές τιμές που πωλούνται στην Ελλάδα. Η lelit κοστίζει περίπου 670€ και η gaggia λίγο κάτω από 400€.
Η gaggia μπορεί να συγκριθεί μόνο με την πιο εισαγωγική lelit pl41em που κινείται και στα ίδια χρήματα μαζί της και παρόμοια χαρακτηριστικά.
Κατά εμέ αν βρίσκεις την lelit grace 400€ παρτην χθες..

Απάντηση