Αγορά νέας μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ez90
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 1:56 pm

Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από ez90 » Κυρ Νοέμ 14, 2021 7:50 pm

Καλησπέρα. Για περίπου 1.5 χρόνο έχω μια delonghi ec685 μαζί με ένα μύλο lelit fred. Στην μηχανή έχω bottomless portafilter. Από τις δοκιμές μέχρι στιγμής έχω βγάλει και 'καλούς' καφέδες(δεδομένης της μηχανής) αλλά το πρόβλημα που έχω είναι η σταθερότητα ( ο καφές δεν βγαίνει ίδιος κάθε φορά).
Αποφάσισα λοιπόν να πάω σε μια καλύτερη μηχανή ελπίζοντας ότι θα έχω πιο σταθερά αποτελέσματα. Διαβάζοντας το forum είδα διάφορες μηχανές/επιλογές (single boiler, ΗΧ, double boiler) και έχω μπερδευτεί. Η χρήση της μηχανής είναι 1-2 espresso την ημέρα. cappuccino 1-2 φορές την εβδομάδα.
Από αυτές που είδα μου άρεσε η Lelit Bianca, Lelit Mara X και η Rocket cinquantotto. Σύμφωνα με τα παραπάνω πιθανώς δεν δικαιολογείται το double boiler αλλά θα ήθελα μια μηχανή που θα με καλύπτει και μελλοντικά.
Για τις παραπάνω μηχανές τι γνώμη έχετε; Προτείνετε κάτι άλλο; Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή!

(Ξέρω ότι ο μύλος που έχω δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Πιθανώς να αλλαχτεί μελλοντικά με κάτι καλύτερο).

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από slaughter » Δευ Νοέμ 15, 2021 3:32 pm

έχω την Bianca. Είναι εργαλείο με πάρα πολλά features και τσιμπημένη τιμή. Εγώ φτιάχνω 4 milk based drinks per day οπότε ήθελα σίγουρα να είναι dual boiler. Αν μπορείς να δικαιολογησεις το κόστος τότε πάρε μια dual και κλείνε το steam boiler και θα είσαι άρχοντας. Αν θες να μειώσεις το κόστος στην θέση σου θα πήγαινα σε Single boiler και όχι ΗΧ αν φτιάχνεις μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα cappuccino. Ο λόγος είναι το thermal stability που είναι λίγο ρίσκο με τις HX. Βέβαια για την Mara X λένε πολύ καλά λόγια στο κομμάτι των θερμοκρασιών σε σχέση με όλα τα συμβατικά HX. Πολύ καλή επιλογή για dual boiler είναι κ η Lelit Elizabeth

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από After » Δευ Νοέμ 15, 2021 4:34 pm

Δεν μας είπες τι καφέδες πίνεις
Εσπρέσσο, καπουτσίνο;

Για να σε προλάβω, αν δεν πίνεις καπουτσίνο μην πας σε dual boiler
Επίσης, οι HX δεν έχουν μόνο το θετικό του ατμού, έχουν και άλλα θετικά, όπως και αρνητικά

Το θέμα είναι τι σου αρέσει και εσένα να χρησιμοποιείς και πόσο σου αρέσει να ψάχνεσαι
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

ez90
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 1:56 pm

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από ez90 » Δευ Νοέμ 15, 2021 5:46 pm

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Συνήθως πίνω espresso. Αλλά μέσα στην εβδομάδα πίνω και 2-3 φορές cappuccino. Θα ήθελα δηλαδή η μηχανή να μπορεί να κάνει και έναν καλό cappuccino.
Ο λόγος που σκέφτομαι την Bianca είναι η δυνατότητα που δίνει πχ για flow control. Γενικά μου αρέσει να ψάχνομαι και να πειραματίζομαι οπότε θα με βόλευε κάτι σε πιο 'manual' από κάτι που είναι on/off.
Για τις HX από όσο διαβάζω το μειονέκτημα τους είναι η διατήρηση της θερμοκρασίας. Οπότε κοιτάω πιο πολύ σε Dual boiler ή single boiler.
Από Dual boiler έχω δει και διαβάσει reviews για Lelit Bianca, rocket cinquantotto και profitec pro 700 χωρίς να έχω καταλήξει κάπου.
Κατά την γνώμη σας σύμφωνα με τις απαιτήσεις μου έχει νόημα η dual boiler μηχανή;

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από After » Δευ Νοέμ 15, 2021 7:24 pm

Εγώ δεν μπορώ να μιλήσω για πεταμένα χρήματα και ενέργεια για να ζεσταθούν τα 2 μποιλερ, γιατί έχω HX με 4 λίτρα boiler, για αυτό σου λέω, δες εσένα τι θα σου άρεσε να χρησιμοποιείς, όλες αυτές που είπες ικανοτατες είναι

Υ.γ. Οι HX είναι ικανοτατες να προσφέρουν κάθε φορά την θερμοκρασία που θες, σωστή χρήση χρειάζονται και όρεξη να την μάθεις, και μην ξεχνάμε πως είναι οι μόνες μηχανές που προσφέρουν φρέσκο νερό κάθε φορά.
Φυσικά μπορεί να έχει κάποιος μια και να μην την μάθει ποτέ, όπως έχω δει και κάτοχο lelit bianca ο οποίος δεν έχει χρησιμοποιήσει το flow control ποτέ....
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από spyros12 » Δευ Νοέμ 15, 2021 8:37 pm

ez90 ...Οι ΗΧ αναφερεις οτι το μειονεκτημα τους ειναι η διατηρηση της θερμοκρασιας...
μαλλον θα εννοεις η "συγκεκριμενη " θερμοκρασια....

ενας φιλος παραπανω που σ εχει κανει κ σχολιο εχει ενα πολυ ωραιο "νημα" ....σε παρομοιο φορουμ...
ειναι αναλυτικοτατο...googlare σε παρακαλω...
Heat exchanger ο δασκαλος....νομιζω θα σε βοηθησει πολυ...

after... τα χαιρετισματα μου φιλαρακι...

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Νοέμ 15, 2021 8:53 pm

:respekt:
spyros12 έγραψε:
Δευ Νοέμ 15, 2021 8:37 pm
ez90 ...Οι ΗΧ αναφερεις οτι το μειονεκτημα τους ειναι η διατηρηση της θερμοκρασιας...
μαλλον θα εννοεις η "συγκεκριμενη " θερμοκρασια....

ενας φιλος παραπανω που σ εχει κανει κ σχολιο εχει ενα πολυ ωραιο "νημα" ....σε παρομοιο φορουμ...
ειναι αναλυτικοτατο...googlare σε παρακαλω...
Heat exchanger ο δασκαλος....νομιζω θα σε βοηθησει πολυ...

after... τα χαιρετισματα μου φιλαρακι...

ez90
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 1:56 pm

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από ez90 » Τρί Νοέμ 16, 2021 9:06 am

spyros12 έγραψε:
Δευ Νοέμ 15, 2021 8:37 pm
ez90 ...Οι ΗΧ αναφερεις οτι το μειονεκτημα τους ειναι η διατηρηση της θερμοκρασιας...
μαλλον θα εννοεις η "συγκεκριμενη " θερμοκρασια....

ενας φιλος παραπανω που σ εχει κανει κ σχολιο εχει ενα πολυ ωραιο "νημα" ....σε παρομοιο φορουμ...
ειναι αναλυτικοτατο...googlare σε παρακαλω...
Heat exchanger ο δασκαλος....νομιζω θα σε βοηθησει πολυ...

after... τα χαιρετισματα μου φιλαρακι...
Πολύ αναλυτικό και κατατοπιστικό ο άρθρο. Από HX τι προτείνετε; Σε single boiler αξίζει να πάω ή να περιορίσω τις επιλογές μου σε HX/dual boiler?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από After » Τρί Νοέμ 16, 2021 11:16 am

spyros12 έγραψε:
Δευ Νοέμ 15, 2021 8:37 pm


after... τα χαιρετισματα μου φιλαρακι...

🙋
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από After » Τρί Νοέμ 16, 2021 11:23 am

ez90 έγραψε:
Τρί Νοέμ 16, 2021 9:06 am


Πολύ αναλυτικό και κατατοπιστικό ο άρθρο. Από HX τι προτείνετε; Σε single boiler αξίζει να πάω ή να περιορίσω τις επιλογές μου σε HX/dual boiler?
Από HX εγώ προτείνω MaraX διότι έχει την λειτουργία brew priority που ουσιαστικά είναι σαν να χρησιμοποιείς μια dual boiler, δεν χρειάζεται cooling flush σε αυτή την λειτουργία

Αν δεν πίνεις καπουτσίνο ή γενικά πίνεις μια στο τόσο, μια single με pid ίσως σε καλύψει καλύτερα στο ότι θα έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια στην θερμοκρασία στους specialty καφέδες, αλλά και πάλι αυτό είναι σχετικό μιας και η θερμοκρασία είναι ένας παράγοντας από τους τόσους

Δες όλες αυτές τις μηχανές από κοντά διότι παίζει μεγάλο ρόλο το οπτικό
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση