Αγορά νέας μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
iznodur
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit Elizabeth v3
2η Μηχανή:: Rancilio Sylvia V6
Μύλος:: Eureka oro single
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Επικοινωνία:

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από iznodur » Τρί Νοέμ 16, 2021 10:04 pm

Πρόσφατα ήμουν στην θέση σου για αλλαγή μηχανής. Κατέληξα στην lelit Elizabeth με την οποία έχω πάθει πλάκα και ενώ πριν δεν έπινα παρα μόνο εσπρέσο, πλέον φτιάχνω σοκολάτες καπουτσίνο κλπ έχω μπει σε μια διαδικασία να μαθαίνω καινούργια πράγματα. Έτσι γνώμη μου αφού θα περάσεις το χιλιάρικο πήγαινε σε dual boiler και ίσως να μην αλλάξεις ξανά μηχανή. Τουλάχιστον το δικό μου σκεπτικό αυτό ήταν.

ez90
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 1:56 pm

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από ez90 » Πέμ Νοέμ 18, 2021 10:53 am

Σχετικά με τις dual boiler και επειδή βλέπω διαφορές στις τιμές, οι διαφορές τους ποιες είναι; πχ μεταξύ lelit elizabeth, lelit bianca, rocket cinquantotto κτλ πέρα από το e61 που έχουν οι τελευταίες; Αυτά που προσφέρουν παραπάνω (οι 2 τελευταίες) αξίζουν την χρηματική διαφορά;

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από slaughter » Πέμ Νοέμ 18, 2021 2:15 pm

ez90 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 18, 2021 10:53 am
Σχετικά με τις dual boiler και επειδή βλέπω διαφορές στις τιμές, οι διαφορές τους ποιες είναι; πχ μεταξύ lelit elizabeth, lelit bianca, rocket cinquantotto κτλ πέρα από το e61 που έχουν οι τελευταίες; Αυτά που προσφέρουν παραπάνω (οι 2 τελευταίες) αξίζουν την χρηματική διαφορά;
οι διαφορές είναι στο μέγεθος των boiler, E61 ή όχι, rotary or vibration pump. Ακόμα και η μάρκα κάνει την διαφορά στην τιμή.
Το ερώτημα είναι εσύ τι απαιτήσεις έχεις και πόσα λεφτά μπορείς/θες να δώσεις.
π.χ. εγώ ήθελα να μπορώ να την συνδέσω με παροχή νερού να μην γεμίζω συνέχεια το ρεζερβουαρ. Αυτό έβγαλε αμέσως απο την λίστα μου κάποια μοντέλα.
Γενικά την Bianca την θεωρώ value for money λύση για αυτά που σου προσφέρει out of the box.

ez90
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 1:56 pm

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από ez90 » Πέμ Νοέμ 18, 2021 3:04 pm

Το όριο στο budget είναι μέχρι τα λεφτά της Bianca (~2κ). Γι αυτό κοιτάω και προς αυτή την κατεύθυνση. Γενικά αυτό που ψάχνω είναι μια μηχανή την οποία να την έχω για χρόνια η οποία θα με καλύψει και στον τομέα των features τώρα και μελλοντικά αλλά και στο durability.
Γενικότερα για μια μηχανή σαν κι αυτή τι συντήρηση χρειάζεται; Απαιτείται κάποιο εξειδικευμένο service ή γίνεται από τον καθένα στο σπίτι;

Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από slaughter » Παρ Νοέμ 19, 2021 10:47 am

Γενικά οι Ε61 λόγο πολλών εξαρτημάτων στο group θέλουν περισσότερη συντήρηση σε σχέση με π.χ. την Elizabeth. όλα γίνονται στο σπίτι αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις τα εργαλεία, αλλά ναι αν πρέπει να την στείλεις για επισκευή ή συντήρηση είναι θέμα γιατί η bianca π.χ. είναι 27 κιλά
Επίσης θα πρέπει να προσέχεις το νερό που βάζεις γιατί για να κάνεις discale είναι μεγάλο θέμα και δύσκολο. Και εγώ την πήρα με το σκεπτικό να την έχω 20 χρόνια και οτι όλα μπορείς να τα αλλάξεις μιας και δεν έχει περίπλοκα ηλεκτρονικά που γενικά χαλάνε πιο εύκολα. Νομίζω είνια μια μηχανή που έχει όλα τα βασικά που μπορεί να θες για την παρασκευή του σημερινού espresso
  • Dual Biuler
  • pid
  • profiling
  • rotary pump
βέβαια πολλοί θα σου πουν οτι οι Ε61 είναι ξεπερασμένες και πιο καλό αποτέλεσμα θα έχεις με μια μηχανή με saturated grouphead

αρα ?? :a080:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Νοέμ 19, 2021 12:57 pm

Τα E61 group μέσα στην απλότητα της κατασκευής και της λειτουργίας τους πετυχαίνουν άψογα τον επιδιωκόμενο στόχο και αυτό τα κάνει διαχρονικά εργαλεία στον κόσμο του εσπρέσο. Δεν είναι τυχαίο ότι χρησιμοποιούνται ακόμα από μεγάλες εταιρείες, τόσο σε οικιακές μηχανές όσο και σε μηχανές εμπορικής χρήσης εδώ και πολλές δεκαετίες.

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου το λύνεις/δένεις σε μερικά λεπτά, ώστε να κάνεις τον απαραίτητο οπτικό έλεγχο, να το λιπάνεις ή να αντικαταστήσεις κάτι που έχει υποστεί φθορά. Ενδεικτικά ένα από τα αμέτρητα βιντεάκια εδώ.

Το ζήτημα της αφαλάτωσης του νερού είναι κάτι που πρέπει να προσέχουν όλοι οι κάτοχοι μηχανών είτε έχουν nespresso, είτε la marzocco και η πολυπλοκότητα της διαδικασίας έχει να κάνει με το πόσο εύκολο είναι (κατά περίπτωση) να αποστραγγιστεί το νερό από το boiler. Εφόσον η μηχανή διαθέτει έξοδο νερού,τα πράγματα είναι απλά, χρειάζεται μόνο μια μικρή εκπαίδευση και από εκεί και πέρα η όλη διαδικασία θα ανήκει στην περιοδική ρουτίνα καθαρισμού (πχ ανά 6μηνο).

Το ιδανικό βέβαια είναι να υπάρχει ένα καλό φίλτρο νερού γιατί πάντα η πρόληψη είναι προτιμότερη της θεραπείας.

Γενικά η συντήρηση μιας μηχανής περιλαμβάνει την τροφοδοσία σε νερό χωρίς πολλά άλατα, στην αφαλάτωση, στον έλεγχο για διαρροές και φθορές, στα backflush με νερό στο τέλος κάθε κύκλου και στον περιοδικό καθαρισμό με κάποιο καθαριστικό στιλ cafiza.

Απάντηση