Μηχανή espresso.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Παρ Δεκ 17, 2010 9:03 pm

Γεια χαρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος. Ξέρω ότι αυτό που θα ρωτήσω έχει συζητηθεί πολλές φορές. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μία μηχανή για το σπίτι. Σκεφτόμουνα την KRUPS XP 5240 , αλλά μετά απο αυτά που διάβασα εδώ αλλά και σε ξένα reviews είδα οτί τελικά βγάζει προβλήματα μετά απο καιρό (λίγο ή πολύ). Να ξεκαθαρίσω ότι ενδιαφέρομαι να πίνω ένα αξιοπρεπή καφέ χωρίς όμως να μπω (ακόμα τουλάχιστον) στην διαδικασία μύλου κλπ. Τι θα μου προτείνατε? Η gaggia pure αξίζει?Εχω διαβάσει και για αυτή διάφορα αρνητικά.Μήπως είναι καλύτερο να μαζέψω λίγα ακόμα χρήματα και να πάρω την GAGGIA BABBY BLACK? Πέρα από τον καλό καφέ να πάρω και κάτι που δεν θα θέλει αλλαγή σε κανα χρόνο.Τέλος και sorry αν γίνομαι κουραστικός. :OOPS: θέλει και η BABY το φίλτρο Perfect crema που θέλει απότι διαβάζω η pure ή δεν το χρειάζεται.

Ευχαριστώ!! :oneup:

woodsman43

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από woodsman43 » Παρ Δεκ 17, 2010 9:21 pm

Γεια χαρα και σε σενα.Το ευρος τιμης που παραθετεις ειναι μεγαλο και η φτηνοτερη απο την ακριβοτερη δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους.Σε ολες εκτος απο την krups θα παρεις καλυτερο αποτελεσμα μονο εαν εχεις ενα μυλο.Η krups θα σου δωσει ενα υποδυεστερο αλλα αξιοπρεπες αποτελεσμα και το εαν θα σου χαλασει ειναι και λιγο θεμα τυχης εκτος απο κακο χειρισμο.Εαν ζητας απλοτητα ευκολια και ταχυτητα παρε την krups για να μπεις προσωρινα στο παιχνιδι και βαλε πλωρη για καμια silvia και καλο μυλο(προτασεις υπαρχουν πολλες εδω μεσα)και θα εχεις μετα και στο προφιλ σου δευτερη μηχανη(krups) ετσι για να καμαρωνεις :D :oneup: Αυτη ηταν η δικη μου αποψη αλλα ας ακουστει και καμια αλλη γνωμη για να υπαρχει και ποικιλια ;) ΥΓ.Το φιλτρο μπαινει για να διευκολυνει τις εγκχυλισεις οταν δεν εχουμε μυλο και δεν ταιριαζει το αλεσμα που παιρνουμε απο διαφορα καφεκοπτεια η απο το σουπερ μαρκετ με την μηχανη μας.Το αποτελεσμα ομως με αυτο το φιλτρο ειναι παρομοιο με της krups οποτε :down:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος woodsman43 την Παρ Δεκ 17, 2010 9:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

efthymis

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από efthymis » Παρ Δεκ 17, 2010 9:23 pm

Φιλε καλωσηρθες!! :)

Η pure αξιζει, αλλα στην ιδια τιμη (180€) μπορεις να βρεις την evolution που απ'οτι εχω διαβασει εδω ειναι καλυτερη μηχανη.

Το perfect crema που λες ειναι standard σε αυτες τις μηχανες πλεον, αλλα ειναι επιλογη σου αν θα το χρησιμοποιησεις η οχι. Με αυτο το φιλτρακι θα πετυχεις ξεκουραστα ενα μετριο αποτελεσμα (σχεδον το ιδιο με ο,τι καφε κ να βαλεις) αλλα μεχρι εκει. Με το ελευθερο το αποτελεσμα εξαρταται πολυ περισσοτερο απο εσενα, μπορεις δηλαδη να πετυχεις πολυ καλη εκχυλιση (με το σωστο παχος αλεσης, ομοιομορφο πατημα του καφε κλπ) μπορει ομως να τον στειλεις κ κατ'ευθειαν στο νεροχυτη!! :lol: Σιγουρα θελει προσπαθεια αλλα μολις το μαθεις θα βγαζεις πολυ καλυτερο καφε απ'οτι με το απλο. Αν τωρα αξιζει να παιδευτεις εξαρταται απο την ορεξη που εχεις να ασχοληθεις και φυσικα απο τις απαιτησεις σου.

Οσοι εχουν μυλο λενε πως ειναι τεραστια η διαφορα στην ποιοτητα του καφε που θα βγαζεις σε σχεση με τον ετοιμο και δεν εχω λογο να τους αμφισβητησω :)
Αν ενδιαφερεσαι λοιπον κ για μυλο, μην εκταμιευσεις μεγαλο ποσο, αν για παραδειγμα σκεφτοσουν την baby και σου εβγαιναν "τσιμα τσιμα" κρατα τα 70€ στην ακρη, παρε τον evolution και μεζευε σιγα σιγα να παρεις κι ενα μυλο.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από After » Σάβ Δεκ 18, 2010 1:16 am

Kαλως ηλθες

Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο μερος(σιγουρα οχι) αλλα αμα θες μπορω να σου πουλησω(σχεδον χαρισω) την pure που εχω εγω παροπλισμενη μαζι με το φιλτρο perfect crema το οποιο χρησιμοποιησα 2-3 φορες

Σορρυ για το spam αλλα απο το να την εχω να καθεται στο ντουλαπι....
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 18, 2010 1:41 am

Να σε καλωσορίσω και εγώ με την σειρά μου στο forum φίλε mumra.
After έγραψε: Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο μερος(σιγουρα οχι) αλλα αμα θες μπορω να σου πουλησω(σχεδον χαρισω) την pure που εχω εγω παροπλισμενη μαζι με το φιλτρο perfect crema το οποιο χρησιμοποιησα 2-3 φορες

Σορρυ για το spam αλλα απο το να την εχω να καθεται στο ντουλαπι....
Γιώργο γιατί δεν την βάζεις στις αγγελίες;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Σάβ Δεκ 18, 2010 7:19 am

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά After. Έχει αλλάξει το πλαστικό βρυσάκι σε μεταλλικό? Δεν μπορώ να σου στείλω πμ λόγω του οτι είμα καινούριο μέλος. Γενικά πάντως θα προτιμούσα να πάρω μια μηχανη που τουλάχιστον να έχει ακόμα την εγγύηση.
Ευχαριστώ και για τις υπόλοιπες απαντήσεις. Η αλήθεια ειναι ότι έχω περδευτεί. Εχθές ψάχνοντας μέσα στο forum είδα ότι ένα μέλος είχε πρόβλημα με την pure στο κουμπί που έχει για το ακροφύσιο για το αφρόγαλα. Τι ναπω? Σκέφτομαι και αν δώσω 250€ κι πέσω και έγω σε χαλασμένη παρτίδα και τρέχω μετά να βρώ service κλπ. Τι να πω.Μήπως τελικά να πάρω το κλασσικό μπρίκι?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 18, 2010 9:18 am

Λίγο μπερδεύτηκα εδώ. Ποια pure είχε πρόβλημα με το κουμπάκι ατμού; Δώσε ένα link. Επίσης στα 250 ευρώ αναφερόμαστε στην κατηγορία της Baby - Baby Dose.
Επίσης θα συμφωνούσα για την αγορά μπρικιού στην περίπτωση σου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Σάβ Δεκ 18, 2010 10:16 am

Sorry.Εννοούσα μια baby που είχε πρόβλημα και όχι pure.

mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Σάβ Δεκ 18, 2010 7:03 pm

Γεια χαρά .Μετά απο μία έρευνα αγοράς βρήκα στα saturn την ΒΑBY BLACK με 219€ και λέω να πάρω αυτη. Είχε και την pure με 169€. Όμως και οι δύο ήταν χωρίς το perfect crema. Τι νομίζετε αξίζει να την πάρω σε αυτη την τιμή? :cfstd:

Dimitris_P

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Δεκ 18, 2010 7:12 pm

εγώ ξέρω ότι τώρα οι baby έρχονται με το perfect crema. αν ρώτησες κάποιον υπάλληλο εκεί σιγά μη ξέρει. και να μην το έχει το παίρνεις από τη eurogat με κόστος πολύ μικρό

Απάντηση