Μηχανή espresso.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 18, 2010 7:34 pm

Σίγουρα έρχονται με το perfect crema αυτές που εισάγονται από την eurogat, γι αυτές που εισάγονται από τον άλλο αντιπρόσωπο δεν είμαι σίγουρος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Σάβ Δεκ 18, 2010 8:14 pm

Η τιμή πως σας φαίνεται?Πάντως εμφανησιακά (και μόνο απ'ότι έχω καταλάβει) Η KRUPS XP 5240 φαίνεται πολύ καλύτερη (κυρίως λόγω του ότι έχει λιγότερο πλαστικό). Αλλά ως γνωστό, : Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 18, 2010 8:19 pm

Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Δεκ 18, 2010 8:37 pm

γιατί παίρνετε όλοι krups για 1η μηχανή? όλοι μα όλοι έχουν παράπονο ότι βγαίνει νεροζούμι. εγώ ξεκίνησα με μια izzy και έπαιρνα καλό καφέ και με κρέμα κιόλας

efthymis

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από efthymis » Σάβ Δεκ 18, 2010 10:38 pm

Dimitris_P έγραψε:γιατί παίρνετε όλοι krups για 1η μηχανή?
Κυριως λογω "ονοματος" και σχεδιασμου απ'οτι εχω καταλαβει :)


Μονο που ο πρωτος λογος δεν ειναι καν υπαρκτος αλλα παιζει τεραστιο ρολο στην ψυχολογια του αγοραστη 8-)
Krups is a German kitchen appliance manufacturer, named after its founder Robert Krups. It is often confused with the Krupp conglomerate.
απο http://en.wikipedia.org/wiki/Krups

mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Δευ Δεκ 27, 2010 6:28 pm

Καλες γιορτές σε όλους. Τελικά πήρα την GAGGIA BABY BLACK από το Buldoza. Έχω μία ερώτηση , κυρίως προς τους κατόχους της συγκεκριμένης μηχανής. Στο εγχειρίδιο χρήσης λεέι για μία διαδικασία που έχει ώς εξής : Ανοίγω τον διακόπτη για το ζεστό αέρα και μετά απο λίγο πατάω το κουμπί για το ακροφύσιο. Αγού γεμίσει το φλιτζάνι με νερό (το οποίο νερό θα τρέχεο από το ακροφύσιο) τότε η μηχανή είναι έτοιμη. Η ερώτηση είναι αν αυτό πρέπει να το κάνω κάθε φορά που θέλω να πιώ καφέ (όπως λενε και οι οδηγίες) ή αν όχι ή αν είναι κατι άλλο το οποίο δεν το έχω καταλάβει. Ευχαριστώ πολύ,
Καλή χρονία

mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Δευ Δεκ 27, 2010 6:40 pm

Γεια χαρά και πάλι.Την έβαλα να δουλέψει .'Ολα ΟΚ αλλά είδα κάτι το οποίο έχει ξανααναφερθεί στο forum.Το κουμπί για το αφρόγαλα όταν το πατάω , πετάγετε έξω και μένει αναμμένο χωρίς να σβήσει το λαμπάκι. Επίσης πρέπει να το έχω πατημένο για να δουλέψει κανονικά. :OOPS:

Dimitris_P

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Δευ Δεκ 27, 2010 6:48 pm

Επεσες σε προβληματικό μοντέλο.επιστροφη για service

anepro

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από anepro » Δευ Δεκ 27, 2010 7:41 pm

Dimitris_P έγραψε:γιατί παίρνετε όλοι krups για 1η μηχανή? όλοι μα όλοι έχουν παράπονο ότι βγαίνει νεροζούμι. εγώ ξεκίνησα με μια izzy και έπαιρνα καλό καφέ και με κρέμα κιόλας
Όλοι από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. :cfstd:

mumra
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Δεκ 17, 2010 8:54 pm

Re: Μηχανή espresso.

Δημοσίευση από mumra » Τρί Ιαν 18, 2011 7:40 pm

Γεια χαρα σε όλους ξανά. Τελικά την μηχανή την έστειλα πίσω, μου την άλλαξαν και μουυ ήρθε μία που είχε το εξής πρόβλημα : δεν έτρεχε νερό :OOPS: Μετά από κανα 15' (είχα κάνει και priming) άρχησε να τρέχει νερό αλλά με άσπα κομματάκια σαν άλατα. Την επέστρεψα και αυτη και οι άνθρωποι από το Buldoza.gr μου επέστρεψαν τα χρήματα. Άψογοι επαγγελματίες και πολύ συνεργάσιμοι :respekt: . Όσο για τις μηχανές, τι να πώ? Φαίνεται είμαι άτυχος :f010: .Τελικά κατέληξα στην απλή λύση του "μπρικιού". :cfstd:

Απάντηση