Συντήρηση 2ης μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από thanos117 » Τετ Οκτ 27, 2021 8:05 pm

Εναμιση μήνα μετά την αγορά μιας lelit pl41em ακολούθησε η αγορά μιας lelit pl41tem pid (μη γελάτε θα εξηγησω) και το ερώτημα είναι εάν και πως μπορω να κρατησω την 1η στην αποθήκη σαν backup. αν δλδ μείνει έτσι στο κουτί ένα μεγάλο χρονικό διάστημα όταν την χρειαστώ θα δουλεύει? Η μηχανή δεν είναι καινούρια... έχει φτιάξει ένα κιλό καφέ και αναρωτιέμαι αν πρέπει να γίνει κάποια ειδική συντήρηση, κάποιο στέγνωμα ή δεν ξέρω.. κάτι.

Για να μη σας αφήσω με την απορία με την pl41em δυσκολευομουν παρα πολυ λογω του ακροφυσιου να φτιαξω capuccino και την ειχα βαλει αγγελια με σκοπο οταν την πουλησω να παρω μια ΗΧ. Στην πορεια ένας φιλος, μου ζητησε να του παραγγείλω μια ιδια με τη δικια μου ή να την αγορασει απλα του προτεινα να του παρω την tem πραγμα που θα ειχα κανει και εγω εξαρχης αν σας ειχα ανακαλυψει ηδη μιας και το pid παιζει τελικα πολυ σημαντικο ρολο για να καταλαβεις τα βασικα ειδικα οταν εισαι αρχαριος σαν εμενα. Ε αφου την ανοιξα την ΤΕΜ στο σπιτι λοιπον, δοκιμασα να φτιαξω σε αυτη cappuccino και καταλαβα οτι δεν ειμαι εγω κουλός άλλα οντως το ακροφυσιο της απλης ειναι δυσκολο, και τελος παντως ειδα οτι αυτη μου λύνει τα προβλήματα που είχα... και αποφασισα να την κρατησω :a013:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thanos117 την Τετ Οκτ 27, 2021 8:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από thanos117 » Τετ Οκτ 27, 2021 8:15 pm

*συγγνώμη για το off topic παιδια. νομιζα οτι το ανοιξα στις μηχανες εσπρεσσο

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από Zen308 » Τετ Οκτ 27, 2021 9:01 pm

Πούλα τη να ησυχάσεις, τί να την κάνεις στην αποθήκη για καβατζα,κρίμα είναι.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από thanos117 » Τετ Οκτ 27, 2021 9:45 pm

Zen308 έγραψε:
Τετ Οκτ 27, 2021 9:01 pm
Πούλα τη να ησυχάσεις, τί να την κάνεις στην αποθήκη για καβατζα,κρίμα είναι.
Οποσδηποτε αυτή είναι η πρώτη λογική σκέψη.

Βέβαια αν για να την πουλήσεις πρέπει καινουρια μηχανή να τη δώσεις στη μισή τιμή της το σκέφτεσαι.. λες οκ θα τύχει στο μέλλον να δώσω τη μηχανή μου στο σέρβις για τον χ ψ λόγο και.. καλό μήνα.. κάπως έτσι το σκέφτομαι

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Οκτ 28, 2021 3:18 pm

Θεωρητικά θα πρέπει κάθε φορά που θα την βγάζεις από την αποθήκη και πριν τη χρήση,να τρέχεις αρκετο νερό από το γκρουπ για να ξεπλυθούν οι σωληνώσεις και το μποιλερ.
Εννοείται πριν την αποθήκευση καλό είναι να γίνεται αφαλάτωση και backflash.Ιδανικα να αδειάζει εντελώς το boiler από νερό,αν και σ αυτές τις μηχανές δεν είναι και πολύ εύκολο.
Θεωρώ το θέμα ανάπτυξης μικροβίων από τη μακρά στασιμότητα νερού εντός της μηχανής υπαρκτό αλλά όχι πολύ πιθανό,δεδομένου ότι το νερό στο μποιλερ φτάνει σε υψηλές θερμοκρασίες οπότε λογικά έχουν εξαλειφθεί τυχόν μικροοργανισμοί.
Όπως και να έχει είναι μια παραπάνω έγνοια,για αυτό και πρότεινα εξαρχής να την πουλήσεις.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Οκτ 28, 2021 3:25 pm

Zen308 έγραψε:
Τετ Οκτ 27, 2021 9:01 pm
Πούλα τη να ησυχάσεις, τί να την κάνεις στην αποθήκη για καβατζα,κρίμα είναι.
Συμφωνώ απόλυτα ! Πούλημα και οι δύο μηχανές και πάρε μια HX

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από thanos117 » Πέμ Οκτ 28, 2021 4:43 pm

Zen308 έγραψε:
Πέμ Οκτ 28, 2021 3:18 pm
Θεωρητικά θα πρέπει κάθε φορά που θα την βγάζεις από την αποθήκη και πριν τη χρήση,να τρέχεις αρκετο νερό από το γκρουπ για να ξεπλυθούν οι σωληνώσεις και το μποιλερ.
Εννοείται πριν την αποθήκευση καλό είναι να γίνεται αφαλάτωση και backflash.Ιδανικα να αδειάζει εντελώς το boiler από νερό,αν και σ αυτές τις μηχανές δεν είναι και πολύ εύκολο.
Θεωρώ το θέμα ανάπτυξης μικροβίων από τη μακρά στασιμότητα νερού εντός της μηχανής υπαρκτό αλλά όχι πολύ πιθανό,δεδομένου ότι το νερό στο μποιλερ φτάνει σε υψηλές θερμοκρασίες οπότε λογικά έχουν εξαλειφθεί τυχόν μικροοργανισμοί.
Όπως και να έχει είναι μια παραπάνω έγνοια,για αυτό και πρότεινα εξαρχής να την πουλήσεις.
Ευχαριστώ!

Μικρόβια όχι δεν με ανησυχεί αυτό. Έτσι και αλλιώς οι πρώτοι δυο καφεδες εννοείται θα πάνε στον νεροχύτη. Ειδικά στις λελιτ αμα ήταν έτσι θα έπρεπε να μας απασχολεί και στις καινούριες μιας και έχουν δοκιμαστεί όπως γράφει το φύλλο τεστ μέσα και η σημείωση για τυχόν υπολείμματα καφέ

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από thanos117 » Πέμ Οκτ 28, 2021 4:45 pm

Hatori έγραψε:
Πέμ Οκτ 28, 2021 3:25 pm
Zen308 έγραψε:
Τετ Οκτ 27, 2021 9:01 pm
Πούλα τη να ησυχάσεις, τί να την κάνεις στην αποθήκη για καβατζα,κρίμα είναι.
Συμφωνώ απόλυτα ! Πούλημα και οι δύο μηχανές και πάρε μια HX
Εμένα για τα δικά μου στανταρς και τη δίκη μου χρήση η tem που έχω τώρα με ικανοποιεί απόλυτα. Ακόμα και στο αφρόγαλο που καπουτσίνο είναι ο πρωινός μου καφές 4 μήνες το χρόνο. Στον εσπρέσο φρεντο με ικανοποιουσε και η ΕΜ

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από DgSensei » Πέμ Οκτ 28, 2021 7:14 pm

Αν την αφήσεις στην αποθήκη απλά θα κάθεται τσάμπα. Πούλησε την σε μια λογική τιμή, κατά τη γνώμη μου.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συντήρηση 2ης μηχανής

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Οκτ 28, 2021 7:22 pm

Καλό ίσως είναι να της κάνεις εναν καθαρισμό με αέρα. Αν μείνει νερό στο boiler μπορεί να διαβρωθεί (αν δεν αλλάζει συνέχεια και δεν ζεστένεται)

Απάντηση