V60 vs Aeropress

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
thodoris5321
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:13 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Flair58 &BambinoPlus
2η Μηχανή:: LavazzaBlue
Μύλος:: J-Max & ZP6 special
2ος Μύλος:: Sette30 & Aergrind

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από thodoris5321 » Κυρ Οκτ 10, 2021 12:28 am

Βράσε το νερό και δες αν πάει στους 100 βαθμούς, αν δεν πάει αυτά τα θερμόμετρα συνήθως έχουν ένα παξιμάδι από κάτω που ρυθμίζει το που θα δείξει ο δείκτης.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Οκτ 10, 2021 9:24 am

https://www.skroutz.gr/c/442/brasthres/ ... ηρας+νερου

Όταν θα πάρεις και το V60 όμως θα χρειαστεί και κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/c/3705/vrastires-barista.html

Εναλλακτικά κάνε μια αναζήτηση στο Amazon, στο Ali Express κλπ για Gooseneck Kettle με Thermometer η με Temperature Control.

Προσωπικά κάνω τις συνταγές του James Hoffman ο οποίος γενικά λέει ότι και στις δύο μεθόδους το νερό πρέπει να είναι κοντά στο σημείο βρασμού οπότε φροντίζω το νερώ να είναι κοντά στο βραστό (χρησιμοποιώ βέβαια light roasted καφέδες).

golden33
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2021 7:19 pm

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από golden33 » Δευ Οκτ 11, 2021 11:12 am

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Οι πληροφορίες σας είναι πολύ πολύτιμες. Υπάρχει κάποιο νήμα για το aeropress να τα λέμε εκεί και να εκφράζουμε τις απορίες μας?

golden33
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2021 7:19 pm

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από golden33 » Πέμ Οκτ 14, 2021 3:45 pm

επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Βλέπω πολλές φορές που δεν προτείνετε specialties για μπρίκι espresso. Τέτοιοι καφέδες για το aeropress προτείνονται? Δηλαδή θα πάρω τα αρώματα του καφέ? Μην παλεύω δηλαδή για κάτι που εξ ορισμού δεν γίνετε.

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από giorgoscha » Πέμ Οκτ 14, 2021 3:54 pm

Άποψή μου είναι ότι με το Aeropress παίρνεις εύκολα το προφίλ specialty καφέδων (γενικότερα καφέδων που δεν είναι dark roasted), απλά δεν έχουν το σώμα και την κρέμα ενός εσπρέσσο. Γενικά είναι ένας πολύ τίμιος τρόπος να πιεις αξιοπρεπή καφέ και είναι πολύ εύκολο να πειραματιστείς.

golden33
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2021 7:19 pm

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από golden33 » Πέμ Οκτ 14, 2021 3:58 pm

Οφείλω να πω πως η ανάρτησή σου με καθησύχασε. Όχι τίποτα άλλο...ετοιμάζομαι να πάρω και v60 τώρα. Δυστυχώς για espresso machine δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα αυτήν την περίοδο.

spiritclay
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2018 6:43 pm

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από spiritclay » Παρ Οκτ 15, 2021 7:51 pm

να ξέρεις οτι αν μπεις στο τρυπάκι του φίλτρου (chemex,v60,aeropress κ.α.) δεν υπάρχει επιστροφή...θα φας μεγάλο σκάλομα
προτείνω να επενδύσεις σε μύλο, βραστήρα και ζυγαριά. θα χαθείς σε εναν κόσμο απίστευτο...

golden33
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2021 7:19 pm

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από golden33 » Δευ Οκτ 18, 2021 3:48 pm

golden33 έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 3:58 pm
Οφείλω να πω πως η ανάρτησή σου με καθησύχασε. Όχι τίποτα άλλο...ετοιμάζομαι να πάρω και v60 τώρα. Δυστυχώς για espresso machine δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα αυτήν την περίοδο.
Μύλο πήρα για αρχή τον hario skerton. Ζυγαριά και βραστήρα έχω. Ο βραστήρας όμως που έχω δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας και τον δουλεύω με ξεχωριστό θερμόμετρο. Μάρεσε ο brewista αλλά ζεματάει από τιμή... :coffee:

spiderdim
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 11:45 pm
Μηχανή:: La marzocco linea
Μύλος:: mahlkonig ek43s,
2ος Μύλος:: Commandante
Οι καφέδες μου:: Samba
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από spiderdim » Τρί Οκτ 19, 2021 10:45 pm

Καλησπερα, αφού ολοι είπαν κάτι να οω και εγω την αποψη μου.

V60: ωραίος τρόπος, εάν είσαι τυπικός με θερμοκρασίες και γραμμάρια σε φρεσκα καφεδάκια ίσως πάρεις τα καλύτερα αποτελέσματα απο ολα τα brew που εχει η αγορά. Παρε το κεραμικό με 22 ευρώ πάνω κάτω. Παρα πολλες συνταγες εάν εχεις δικο σου μυλο άλεσης. Ένα ωραίο σκευος για το πρωινό σου καφεδακι

Aeropress: εχω κατεβει 3 φορες στο πρωτάθλημα που γινεται στην Ελλαδα, ειναι μια ωραια γιορτη του καφε. Σαν σκευος μπορείς να βγαλεις ΤΟ αποτελεσμα αλλα δεν είναι πάντα έτσι. Ακομα και τέλεια να τα κάνεις ολα και όταν έρθει η ωρα να πιέσεις και κανεις λαθος, δεν θα βγαλεις το αποτελεσμα που ξέρεις. Εγω δεν το προτείνω ουτε για σκεύος σε καφετέρια ουτε για το σπίτι για καθημερινό πρωινό πχ καφεδακι.
Απο την αλλη ειναι τρομερό σκεύος να παίξεις με αλεση γραμμαρια συνταγές με φρεσκα καφεδακια και να προσπαθήσεις να ξεζουμισεις οτι έχει να δώσει ο κοκκος.
Σαν παιχνίδι Ναι, σαν σκευος για κάθε πρωί καφε οχι απο εμένα.
Ο καφές είναι ευχαρίστηση, μην το ξεχνάς.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: V60 vs Aeropress

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Οκτ 19, 2021 11:53 pm

Εγώ μόλις προχθές μπήκα στο σπορ του aeropress, όντως θέλει υπομονή και πειραματισμό. Μπορείς άνετα να παίξεις με το τελικό αποτέλεσμα. Δώστε καμιά καλή συνταγή να πάρουμε κανένα ωραίο φλιτζάνι.
Ευχαριστώ :oneup:

Απάντηση