Καλησπέρα!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Καλησπέρα!

Δημοσίευση από thanos117 » Παρ Σεπ 24, 2021 11:41 pm

Καλησπέρα και από μένα στην παρέα.

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων γιατί τρώγοντας και εγώ πριν λίγο καιρό το ίδιο φλας με τους περισσότερους.. δλδ "ρε πίνω απέξω 2 εσπρεσσο τη μέρα.. και χωρίς καν να είναι πάντα της προκοπής , χαλάω 150+ ευρώ το μήνα... δεν παίρνω τη δίκη μου μηχανή?" μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να διαβάζω εδώ τις συζητήσεις σας οι οποίες με οδήγησαν στην αγορά μιας μηχανής και ενός μύλου χωρίς να έχω ΙΔΕΑ και τα οποία μέχρι στιγμής θεωρώ καλές αγορές.

Μύλος ascaso i2-mini. δεν θα έπαιρνα ποτέ μύλο από μόνος μου και ειδικά σε αυτό το επίπεδο τιμής. δεν θα μπορούσα καν να φανταστώ ποσό σημασία παίζει στο αποτέλεσμα

μηχανή lelit PL41EM ξέρω ότι είναι η πιο entry level μηχανη που παιζει. ισως να με επαιρνε να δωσω κατι παραπανω.. αλλα γιατι ειμαι ασχετος και το κατι παραπανω ειναι σχετικο.. προτιμησα να ξεκινησω με το ποιο basic μοντελο ωστε να καταλαβω τι ειναι αυτο που θα μου λειψει. 58mm? pid? κλπ κλπ και να παω μελλοντικα σε κατι καλυτερο

Σε πρώτη φάση λοιπόν πήρα κόκκους από το καφεκοπτείο.. έκανα κάνα δυο πειράματα με το κόψιμο.. το πρώτο ήταν τόσο χοντρό που βγήκε ο καφές σε 5sec χωρις να ανεβασει πιεση πανω απο 3-4, το δευτερο τοσο λεπτο που εκανε να βγει ο καφες 1μισι λεπτο (τους ηπια παντως και ειμαι καλα :D ) ωσπου στον τριτο το πετυχα και χαρηκα πολυ γιατι πραγματικα με ελαχιστη προσπαθεια βγηκε και βγαινει ενας καφες ανωτερος απο την πλειοψηφια που πουλανε εξω. (Σε espresso freddo βεβαια μεχρι στιγμης που εχει και τις χαμηλοτερες απαιτησεις) Το θεμα επομενος εχει για μενα δρομο, ενδιαφερον και διαβασμα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω ενοχλήσει κανέναν :D , τώρα θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σχετικά με 2-3 απορίες με τα βασικά αξεσουάρ που πήρα μαζί με το σετακι.

1) έχοντας η μηχανή 57αρι portafilter πήρα και tamper motta 57ρι.. λογικο το θεωρησα αλλα βλεπω οτι αφηνει ενα κενο. μηπως επρεπε να παρω 58αρι tamper?
2)γαλατιερα πήρα 350ml (απο ιντερνετ) με τη λογικη οτι 350ml γαλα ειναι και πολλα για 2πλο cappuccino αλλα τελικα οταν την ειδα μου φανηκε μικρη. για διπλο cappuccino μηπως χρειαζομαι 500ml?
3)cappuccino δεν εχω φτιαξει ακομα αλλα οπως το βλεπω το στομιο της συγκεκριμενης μηχανης προβληματιζομαι... και ειχα διαβάσει ρε γμτο οτι καλυτερα επρεπε να παω στην lem που για ενα εικοσαρικο παραπανω εχει καλυτερο στομιο για αφρογαλο αλλα με μπερδεψε η πωλητρια, σιν οτι ακολουθησα και το πλανο να παω στο πιο basic μοντελο και να μην αρχισω βαλε το ενα βαλε το αλλο σε αυτη τη φαση. θα φτιαξω cappuccino με αυτη τη μηχανη, πως το βλεπετε? και αν ναι, με το μεταλικο καπακι που εχει πανω απο το στομιο η χωρις?
4)μαζί με τη μηχανή μου έδωσαν και ένα έξτρα καλαθάκι 21g ακομη πιο βαθυ. πρακτικα που το χρησιμοποιείς αυτο?

Αυτά.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα!

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Σεπ 25, 2021 10:19 am

Καλημέρα.

Το 57αρι tamper ειναι μια χαρα,μπορεις να πας και σε ελαφρως φαρδυτερο 57+ αλλα δε θεωρω οτι αξιζει να δωσεις λεφτα στην παρουσα φαση.Το 58 δεν θα σου κανει.
Η γαλατιερα 350ml ειναι για ενα καπουτσινο,θελεις 500αρα τουλαχιστον για δυο καπουτσινο.Το θεμα ειναι αν η μηχανη σου παραγει αρκετο ατμο για δυο καπουτσινο ταυτοχρονα ή πρεπει να τους κανεις εναν-εναν,οποτε και με την μικρη γαλατιερα εισαι μια χαρα.Αυτο θα το δεις στην πραξη,δλδ το ποτε μενεις απο ατμο.
Το 21γρμ καλαθάκι είναι το λεγόμενο ιταλικό τριπλό,γενικα δεν το πολυχρησιμοποιουμε γιατί η δόση είναι μεγάλη για ένα διπλό εσπρεσσο και μικρή για δυο διπλούς εσπρεσσο.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Καλησπέρα!

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Σεπ 25, 2021 11:42 am

Καλημέρα και καλά καφεδάκια...όπως σου τα είπε ο φίλος πιο πάνω είναι. Για tamper με κάτι τέτοιο θα είσαι οκ
https://coffeelovers.gr/tamper/370-tamp ... -57mm.html

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Καλησπέρα!

Δημοσίευση από thanos117 » Σάβ Σεπ 25, 2021 1:36 pm

Ευχαριστω πολύ παιδιά! Εφόσον το 57ρι ταμπερ είναι αυτό που χρειάζομαι το έχω ήδη, είμαι οκ. Τώρα με τον ατμό και την γαλατιερα θα το δω στην πράξη μόλις μπουν τα κρύα. Πάω προς το παρόν να αλλάξω την 350 με 500 γιατί 2πλος καπουτσίνο είναι ο καφές μου το χειμώνα.. και αν δεν σηκώνει η μηχανή βλέπουμε. Το πολύ πολύ θα βάζω γάλα τόσο όσο

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: Καλησπέρα!

Δημοσίευση από thanos9999 » Σάβ Σεπ 25, 2021 2:08 pm

Καλησπέρα, το 57mm ταμπερ θα σου αφηνει ενα μικρο κενό κανονικα πας ή στο lelit η στο belogia 57,4mm και εφαρμοζει τέλεια. Γαλατιερα σε 350 που εχω βγάζω διπλο cappuccino και εχω και μια 500 και με καλυβει και για 2ο καφε της συζύγου άμα θέλει. Βαζεις γαλα μεχρι περιπου εκει που τελειώνει η κουρμπα και αρχίζει το στόμιο παρε κατευθείαν μια καλη με χοντρα τοιχώματα (18/10 πχ) εχει μεγάλη διαφορά. Καλο θα ηταν και ενα θερμόμετρο για να εχεις εικόνα στην αρχη μεχρι να συνηθίσει το χέρι αν και εμενα με βολεψε και συνεχεια το χρησιμοποιώ!
21gr καφε ειναι καλο αμα θες αναλογία σχετικα 1/2 πχ με περισσότερο ρόφημα διοτι παιρνει περισσότερο καφε.

Απάντηση