Αναβάθμιση από καψουλομηχανή, ναι η όχι;

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
tsimisde
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2021 4:09 pm

Αναβάθμιση από καψουλομηχανή, ναι η όχι;

Δημοσίευση από tsimisde » Σάβ Σεπ 18, 2021 4:29 pm

Καλησπέρα στην ομάδα. Η ιστορία μου με τον καφέ, έχει ως εξής. Όντας φοιτητής πριν από λίγα χρόνια και για να μπορώ να πίνω έναν καφέ στα γρήγορα, αγόρασα μια μηχανή με κάψουλες dolce gusto, για το λόγο ότι επειδή δεν έπινα στην αρχή συνεχώς καφέ, την αγόρασα για να πίνω και άλλα ροφήματα, κυρίως ροφήματα με αφρογαλα, σοκολάτες, τσάι κτλ.

Μετά, αφότου άρχισα να πίνω συστηματικά καφέ, άρχισα πλέον να απωθούμαι από καπουτσίνο και λοιπά ροφήματα με αφρογάλατα και αποφάσισα να κάνω στροφή, εφόσον πλέον ο καφές και μόνο με ενδιαφέρει. Αγόρασα μύλο άλεσης, ένα μπρίκι για εσπρέσσο και ομολογώ ότι ακόμα και με αυτό, είχα δει διάφορα σε σχέση με το τι έπινα πιο πρίν, η γεύση ήταν πολύ ανώτερη και κάπως έτσι ανακάλυψα την αξία ενός φρεσκοαλεσμένου καφέ.

Το θέμα όμως είναι ότι η όλη διαδικασία με το μπρίκι, ειδικά στην εκχύλιση του καφέ, μου φάνηκε πολύ χρονοβόρα και κάπως έτσι, εγκατέλειψα και αυτό το πλάνο και κάπως έτσι, αποφάσισα να δοκιμάσω αυτή τη φορά την πρόταση της Nespresso για καφέδες, μηχανή με κάψουλες δηλαδή, εφόσον μόνον ο καφές με ενδιαφέρει και επειδή οικονομικά, δεν μπορούσα να διαθέσω κάτι παραπάνω για μια κανονική μηχανή espresso. Συγκριτικά με την Dolce Gusto, πιστεύω ότι η Nespresso κάνει πολύ καλύτερο καφέ και κατάλαβα τι νεροζούμι έπινα με την πρώτη.

Το θέμα όμως είναι ότι τώρα το καλοκαίρι που ξεκίνησα να κάνω φρέντο, κατάλαβα ότι τελικά, η λύση της κάψουλας, δεν είναι και τόσο οικονομικά συμφέρουσα καθώς, για φρέντο, χρειάζεται δύο κάψουλες και αν σκεφτούμε ότι η κάθε συσκευασία έχει μέσα 10 κάψουλες, καταλαβαίνουμε ότι σε εβδομαδιαία βάση, πρέπει να αγοράσω άλλο κουτί, αν σκεφτούμε ότι πίνω έναν καφέ τη μέρα.

Και σκέφτηκα ότι με τα ίδια λεφτά που δίνω για ένα κουτί με 10 κάψουλες, μπορώ να αγοράσω και αλεσμένο εσπρέσσο ο οποίος θα με καλύψει ως ποσότητα για πολύ παραπάνω καιρό, με ότι αυτό συνεπάγεται οικονομικά. Κάπως έτσι, μου έχει μπει έντονα η σκέψη να αγοράσω αυτή τη φορά κανονική μηχανή εσπρέσσο για να μπορώ να αγοράσω και αλεσμένο καφέ και εφόσον έχω και μύλο, να αγοράζω και κόκκους για να τον αλεθω. Όσο να'ναι, μια μηχανή εσπρέσσο, δεν θα είναι τόσο χρονοβόρα όσο το μπρίκι.

Θέλω όμως να ρωτήσω μιας και εθιξα και το χρώμα του χρήματος πιο πριν και επειδή η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα, με κάτω από 150 €, υπάρχει κάτι αξιοπρεπές; Σε έναν φίλο που αγόρασε μηχανή γύρω στα 130, μου φάνηκε πολύ εντάξει το αποτέλεσμα που δοκίμασα καφέ. Αν κινηθώ σε κάτι αντίστοιχο οικονομικά, θα έχω κάτι αξιοπρεπές; Σε κάτι φθηνότερο, αξίζει κανείς να επενδύσει; Να κινηθώ σε μεταχειρισμένη μηχανή με αυτή την αξία η μήπως υπάρχει κάποια του κουτιού που να αξίζει; Υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις με αυτό το budget; Επίσης, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να θέλω να πιω και άλλον καφέ πέραν του εσπρέσσο, η λύση της πολυκαφετιέρας (που κάνει και γαλλικό φίλτρου και εσπρέσσο), λέει ως εναλλακτική;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση από καψουλομηχανή, ναι η όχι;

Δημοσίευση από Zen308 » Σάβ Σεπ 18, 2021 8:16 pm

Το τί είναι αξιοπρεπές και τι όχι στον εσπρεσσο είναι υποκειμενικό,αναλογα τις απαιτήσεις και το ποσο εκπαιδευμένος είναι ο ουρανίσκος καθενός.

Με 150Ε που διαθέτεις αγόρασε μια delonghi dedica που θα πιεις καλυτερο καφε απο τις καψουλες ακομη και με pressurised καλαθακι και προαλεσμενο καφε.Αργοτερα αντικαθιστας το καλαθακι μ ενα κανονικο και μαζι με εναν μυλο θα πιεις πολυ καλυτερα καφεδακια.
Το επόμενο βήμα που κοστίζει περισσότερο είναι να αγοράσεις μια μηχανή με κανονικό μπόιλερ κι έναν μύλο εσπρεσσο.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αναβάθμιση από καψουλομηχανή, ναι η όχι;

Δημοσίευση από dkstopo » Σάβ Σεπ 18, 2021 9:32 pm

Η φτήνια τρώει τον παρά. Μένεις ως έχεις και όταν μπορέσεις προχωράς
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Αναβάθμιση από καψουλομηχανή, ναι η όχι;

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Σεπ 18, 2021 9:36 pm

dkstopo έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 9:32 pm
Η φτήνια τρώει τον παρά. Μένεις ως έχεις και όταν μπορέσεις προχωράς
Συμφωνώ απόλυτα ! Με λίγη υπομονή θα έχεις αυτό που θες, είτε από αγγελίες είτε καινούργιο

tsimisde
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2021 4:09 pm

Re: Αναβάθμιση από καψουλομηχανή, ναι η όχι;

Δημοσίευση από tsimisde » Κυρ Σεπ 19, 2021 9:35 am

Καλημέρα. Ευχαριστώ τους συναδέλφους/συμφορουμίτες που τοποθετήθηκαν επί του θέματος και θέλω να σταθώ σε δύο πραγματάκια:

1. Η μηχανή που πρότεινε ο φίλος Zen, είναι η ίδια μηχανή που έχει στην κατοχή του και ο φίλος που ανέφερα στην αρχική μου δημοσίευση. Μιας και στάθηκα σε αυτό, από ποια τιμή και πάνω θεωρείται μια μηχανή εσπρέσσο αξιολογη; Δεν έχω θέμα οικονομικό, απλώς θέλω να έχω μια εικόνα για το ποσό που θα χρειαστεί να επενδύσω για να αποκτήσω κάτι καλό. Αλλά και πάλι, θέλω να διατηρηθεί η αγορά σε λογικά πλαίσια στο οικονομικό κομμάτι, δεν θέλω κάποια επαγγελματική μηχανή, θέλω μια μηχανή απλή, οικονομική, κατάλληλη για κατ'οικον χρήση.

2. Η εναλλακτική της επαναγεμιζόμενης κάψουλας, αξίζει να ληφθεί στα υπόψιν; Δεν το έχω ψάξει είναι η αλήθεια και πολύ το θέμα αλλά, αν τυχόν έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία σχετική, θέλω να τη μοιραστεί.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αναβάθμιση από καψουλομηχανή, ναι η όχι;

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Σεπ 19, 2021 11:58 am

Αγαπητέ,όπως σου έγραψα και πιο πάνω,αξιόλογη μηχανή εσπρέσσο είναι αυτή που έχει κανονικό μποιλερ διότι το thermoblock όπως της dedica δεν παρέχει θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά τη διάρκεια της εκχύλισης.Αυτο κατά τη γνώμη μου δε σημαίνει ότι η dedica δεν κάνει καλύτερους καφέδες από την κάψουλα,που είναι απ' ότι καταλαβαίνω ο στόχος σου.
Αν μπορείς να διαθέσεις χρήματα για μια βασική μηχανή με μποιλερ,είναι προτιμότερο φυσικά.Το ελάχιστο είναι μια μηχανή τύπου gaggia classic στα 350€ περίπου.
Πάντως ακρογωνιαίος λίθος είναι ο φρεσκοαλεσμενος καφές.

Απάντηση