καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
eirenarch212
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 17, 2021 11:48 am

καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από eirenarch212 » Παρ Σεπ 17, 2021 12:03 pm

Καλημερα σε ολους μια γρηγορη ερωτηση σχετικα με την αγορα espresso μηχανης

εχω καιρο που το ψαχνω και ειμαι αναμεσα σε lelit Glenda με PID και Lelit Anna, αλλα τωρα πυ εκανα μια ψαχτικη στο fb marketplace βρηκα μια μεταχειρισμένη commercial μονου group στα 400 €. Η μηχανή ειναι αυτή https://www.skroutz.gr/s/21743971/La-Sa ... group.html σε ασημι με εγγυηση. την εχει κανείς; τι προτείνετε;

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Σεπ 17, 2021 12:27 pm

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο.
Η La San Marco είναι μια HX,τέρας, επαγγελματικών υλικών και προδιαγραφών με rotary pump, δυνατότητα σύνδεσης στο δίκτυο ύδρευσης κλπ ενώ η lelit ένα βασικό οικιακό μοντέλο μονού μποιλερ.
Το βασικό ερώτημα όμως είναι,θα σε βολεύει για οικίακη χρήση? Μιλάμε για μεγάλο χρόνο προθέρμανσης, εκτός κι αν την έχεις όλη μέρα ανοιχτή όπως κάνουν στα καφέ,οπότε υπολόγισε αυξημένες καταναλώσεις ρεύματος.Και φυσικά όγκος και βάρος πολύ μεγάλα για σπίτι.
Εσύ αποφασίζεις.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από After » Παρ Σεπ 17, 2021 1:12 pm

Δεν χρειάζεται απαραίτητα μεγαλύτερο χρόνο προθέρμανσης σε σύγκριση με μια με Ε61 γκρουπ
Η Epoca με το 4L boiler που έχω, αν ξεκινήσω να δουλεύω την μηχανή μπορεί να είναι έτοιμη σε αρκετά λιγότερο από μισή ώρα

Ούτε δύσκολο τρόπο flush του HX σε σύγκριση με μια σπιτική HX Ε61, το flush είναι πολύ πιο σύντομο

Επίσης 1750w είναι, δεν είναι τόσο πολλά, μάλλον πολλοί δεν έχουν κοιτάξει πόσα watt είναι η σπιτική dual boiler που έχουν

Το θέμα είναι δεύτερον αν σου αρέσει, και πρώτον σε τι κατάσταση είναι η μηχανή, το σημαντικότερο
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 17, 2021 1:26 pm

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή, το τερατώδες - για οικιακή μηχανή - boiler εγγυάται απίστευτη θερμοκρασιακή σταθερότητα που είναι από τα βασικά ζητούμενα. Η κατανάλωση όμως είναι σημαντικό έξοδο σε ένα σπίτι. Μπορεί τα kW να είναι λίγα, αλλά το καζάνι είναι μεγάλο και θα θέλει περισσότερη ώρα να ζεστάνει το νερό ή να το διατηρεί ζεστό.

Επίσης εκτός από τις πληροφορίες από τον αγοραστή για το πόσο καλή συντήρηση της έκανε θα πρέπει να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις για να ελέγξεις σε τι κατάσταση είναι το εσωτερικό της για να διαπιστώσεις φθορές, άλατα, υπολείμματα κλπ.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από After » Παρ Σεπ 17, 2021 1:29 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 1:26 pm
Μπορεί τα kW να είναι λίγα, αλλά το καζάνι είναι μεγάλο και θα θέλει περισσότερη ώρα να ζεστάνει το νερό ή να το διατηρεί ζεστό.

Δεν ισχύει
Αυτές οι μηχανές είναι με πρεσοστατη
Εμενα ανάβει για 20 δευτερόλεπτα για να φτάσει η πίεση του μποιλερ εκεί που την έχω σεταρει, και μετά για 5 λεπτά είναι σαν να είναι κλειστή, αυτό τον κύκλο κάνει σε standby
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από BasilTh » Παρ Σεπ 17, 2021 3:09 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 1:26 pm
Μπορεί τα kW να είναι λίγα, αλλά το καζάνι είναι μεγάλο και θα θέλει περισσότερη ώρα να ζεστάνει το νερό ή να το διατηρεί ζεστό.
Ακριβώς


Η La San Marco έχει ονομαστική ισχύ 1750w και boiler 4.9L
H Lelit έχει ονομαστική ισχύ 1200w και boiler 0.3L

Οι δύο μηχανές δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην εγκατεστημένη ισχύ, αλλά δυστυχώς η κατανάλωση μιας μηχανής εξαρτάται από το έργο που πρέπει να παράξει ( wh ) και όχι από την ονομαστική της ισχύ ( w )

Συνεπώς το καθοριστικό μέγεθος που μας ενδιαφέρει στην κατανάλωση ρεύματος είναι η ποσότητα νερού που πρέπει να θερμανθεί. Εφόσον η χωρητικότητα σε νερό της La san marco είναι δεκαπέντε φορές μεγαλύτερη από την χωρητικότητα της Lelit, ανάλογη είναι και η κατανάλωση της.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Σεπ 17, 2021 4:19 pm

After έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 1:12 pm

Η Epoca με το 4L boiler που έχω, αν ξεκινήσω να δουλεύω την μηχανή μπορεί να είναι έτοιμη σε αρκετά λιγότερο από μισή ώρα
Μου κάνει εντύπωση.
Εδώ η silvia θέλει μισή ώρα για να είναι έτοιμη το πρωί,εκτός κι αν αρχίσω να τρέχω νερό από το γκρουπ ανά 2 λεπτά...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Σεπ 17, 2021 4:37 pm

BasilTh έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 3:09 pm
[... αλλά δυστυχώς η κατανάλωση μιας μηχανής εξαρτάται από το έργο που πρέπει να παράξει ( wh ) και όχι από την ονομαστική της ισχύ ( w )
Συνεπώς το καθοριστικό μέγεθος που μας ενδιαφέρει στην κατανάλωση ρεύματος είναι η ποσότητα νερού που πρέπει να θερμανθεί...
:oneup:
After έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 1:29 pm
Αυτές οι μηχανές είναι με πρεσοστατη
Εμενα ανάβει για 20 δευτερόλεπτα για να φτάσει η πίεση του μποιλερ εκεί που την έχω σεταρει, και μετά για 5 λεπτά είναι σαν να είναι κλειστή, αυτό τον κύκλο κάνει σε standby
O πρεσοστάτης για να δουλέψει στην επιθυμητή πίεση πρέπει να λειτουργήσει η αντίσταση για να ζεστάνει το νερό και να δημιουργήσει ατμό. Άλλος χρόνος λοιπόν χρειάζεται να ζεστάνεις 5lt και άλλος 0.3lt.

homekafetzis
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2020 9:02 pm
Όνομα: Μάρκος
Μηχανή:: La Marzocco Linea mi
Μύλος:: Caedo E37s 83mm flat
2ος Μύλος:: HG-one 83mm conical
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από homekafetzis » Παρ Σεπ 17, 2021 10:02 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 4:37 pm

O πρεσοστάτης για να δουλέψει στην επιθυμητή πίεση πρέπει να λειτουργήσει η αντίσταση για να ζεστάνει το νερό και να δημιουργήσει ατμό. Άλλος χρόνος λοιπόν χρειάζεται να ζεστάνεις 5lt και άλλος 0.3lt.

Φορανε ομως εντελως διαφορετικου μεγεθους αντιστασεις, οποτε ο χρονος ειναι αναλογικα ιδιος!
Αλλη αντισταση μπαινει σε 5lt boiler και αλλη σε 300ml!
Αν βαλεις την αντισταση ενος boiler 300ml σε ενα boiler των 5lt, το νερο θα κανει καμια βδομαδα να φτασει σε θερμοκρασια βρασμου...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: καινούρια μηχανη σπιτιου ή μεταχειρισμένη commercial?

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Σεπ 18, 2021 12:22 am

Φίλε μου το παράδειγμα με τον χρόνο το έφερα αν τις συγκρίναμε με βάση την ίδια αντίσταση. Προφανώς και η san marco έχει μεγαλύτερη αντίσταση ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις. Ένας λόγος παραπάνω λοιπόν για να καταλήξουμε στο συμπέρασμα οτι είναι πολύ πιο ενεργοβόρα -άρα και κοστοβόρα- σε σύγκριση με μια μικρή lelit. Σίγουρα πιο σταθερή, αλλά λιγότερο οικονομική στη λειτουργία της.

Απάντηση