Πρώτη φορά αγορά μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
marsoupilami
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2021 12:41 pm

Πρώτη φορά αγορά μύλου

Δημοσίευση από marsoupilami » Τρί Σεπ 14, 2021 12:49 pm

Καλησπέρα σας!!
Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός μύλου. Είναι η πρώτη μου φορά και δεν έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία. Την περίοδο αυτή ο μύλος θα χρησιμοποιείτε για να αλεθει καφέ φίλτρου όπου φτιάχνω σε v60. Στην πορεία σκέφτομαι να πάρω και μια μηχανή οπότε να μπορώ να φτιάχνω και espresso.
Το ερωτήματα μου είναι :
1. Πρέπει να αγοράσουμε συγκεκριμένο μύλο για καφέ φίλτρου ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο ; Δηλαδή απλά αλλάζεις την ρύθμιση στο ποσό λεπτό θέλεις να στο κόψει τον καφέ ;
2. Σκέφτομαι σαν πρωτάρης να ξεκινήσω από τον μύλο graef cm 702. Γενικά έχω διαβάσει καλές απόψεις. Θα είμαι εντάξει ή έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον ;
Το budget είναι max τα 100€
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Πρώτη φορά αγορά μύλου

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Σεπ 14, 2021 2:14 pm

Καλησπέρα,

Κοίτα, σε γενικές γραμμές υπάρχουν μύλοι που είναι κατάλληλοι περισσότερο για φίλτρου, v60 κλπ, άλλοι που κάνουν και για espresso και για φίλτρου αλλά με κάποιες παραχωρήσεις και άλλοι που είναι ειδικά για espresso. Για να πίνεις το καφεδάκι σου από v60 και αργότερα να ξεκινήσεις δοκιμαστικά στον κόσμο του espresso ο graef θα σε καλύψει. Αν αποφασίσεις να συνεχίσεις σοβαρά με τον espresso σιγά σιγά θα χρειαστείς κάτι πιο ακριβό αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία!

Απάντηση